TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Феноменот на Розова Супермесечина низ фотографии

Кајгана - 08.04.2020

Ноќеска Месечината беше посјајна и поголема од обично благодарение на небесниот феномен наречен Розова Месечина. Ноќното небо беше осветлено од овој феномен видлив за набљудувачите во Европа.

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

Фактор - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Според НАСА, оваа супермесечина ќе биде најголема и најсветла од сите вакви феномени оваа година.

Трамп потпиша наредба за дупчење на Месечината

МКД - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата на коронавирусот, Доналд Трамп има и други грижи. Претседателот на САД потпиша наредба со која ги охрабрува САД да почнат со ископување на Месечината во потрага по минерали.

Прекрасна небесна глетка: Најубавите фотки од априлската „розова Месечина“

Црнобело - 08.04.2020

Оние кои уживаат во погледот кон небото и ѕвездите, вчера имаа можност да ја „уловат“ розовата Месечина која го осветли небото ширум светот. Розовата Месечина се нарекува и супермесечина, а вчера истата беше најблиску до Земјата од било кој друг ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Макфакс - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите држави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (ВИДЕО)

USB - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (ВИДЕО)

Курир - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во таа ...

Светот ноќеска беше осветлен од најголемата супермесечина во 2020 (фотогалерија)

Сакам да кажам - 08.04.2020

Среде пандемијата на коронавирусот, светот ноќеска можеше да ужива во полна супермесечина, која се случува кога Месечината ќе дојде во својата најблиска позиција до Земјата, па затоа изгледа поголема и посветла.

Фото: Супер розова месечина над Охрид

OhridNews - 08.04.2020

Доколку синоќа го набљудувавте небото, сигурно уживавте во Супер розовата месечина, која сјаеше над Охрид. Синоќа можеше да се види најголемата Супер месечина во оваа година. На изгревањето таа беше во вообичаените бои.

НАСА бара нејзините експерти да помогнат во борбата против пандемијата

Факултети - 08.04.2020

НАСА побара од своите научници да помогнат во борбата против коронавирусот. Вселенската агенција веќе позајми суперкомпјутери како помош во истражувањата за третманите и вакцините за коронавирусот.

Најголемата „розова супер Месечина“ во 2020-та над Земјата зачмаена во карантин

Нетпрес - 07.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина оваа година го осветли ноќта во вторникот небото над Земјата, којашто практично целата е во карантин поради пандемијата од новиот тип коронавирус. Феноменот супермесечина се појавува во моментот кога Месечината е ...

Розова Супермесечина, најголема и најсветла во 2020

Сакам да кажам - 07.04.2020

Ретка розова Супермесечина вечерва може да се набљудува на небото, додека таа поминува многу блиску покрај Земјата. Сепак, името на овој природен феномен не одговара на реалноста, бидејќи бојата на Месечината е поблиску до бледо портокалова.

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

А1 On - 07.04.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша указ со кој се поддржува употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела. Според Указот, „Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба на ресурси во ...

Розовата месечина доаѓа утре, погледнете кое е нејзиното значење

Скопје24 - 07.04.2020

Во Велика Британија се очекува дека Розовата Месечина ќе биде видлива на 8-ми април. Полната месечина ќе го достигне врвот кога лунарната кугла ќе се положи директно спроти Сонцето. И покрај своето необично име, месечината нема да биде розова.

Розовата Супермесечина вечерва ќе биде најголемата во 2020

Кајгана - 07.04.2020

Ако вечерва го набљудувате небото ќе ја видите Розовата Супермесечина, најголемата и најсјајната во оваа година. Овој небесен феномен значи дека Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата (перигеј), на оддалеченост од 356.907 километри, а ...

Најголемата полна „розова“ Месечина вечерва и утре на небото

ММС - 07.04.2020

Најголемата и најсветлата полна Месечина за оваа година ќе биде на небото неделава, со тоа што ќе личи дека е „розова“ Супермесечина во 2020 година. Супермесечината ќе биде видлива на 7-8 април, кога Месечината ќе биде на 356.907 километри од ...

Вечерва уживајте во розова месечина

Вечер - 07.04.2020

Ако мислите дека супер месечината во март беше спектакуларна, тогаш што ќе кажете за вечерва кога на небото ќе ја видиме месечината во розово?! Супер розовата месечина е најголема и најблескавата супермесесечина оваа година.

Америка цели кон ресурсите на Месечината

Н.Македонија - 07.04.2020

Употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела е поддржана со указот потпишан од страна на американскиот претседател Доналд Трамп. – Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба на ресурси во ...

Јупитер, Венера и Месечината ќе се усогласат во форма на “смајли”

Попара - 07.04.2020

Овој феномен е ретка појава наречена “сврзник”. Реткоста на феноменот не ви дозволува да го пропуштите. Последен пат Месечината беше усогласена во таква форма со двете планети во декември 2008 година, што е пред 12 години.

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Сител - 07.04.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша указ со кој се поддржува употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела. Според Указот, „Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба на ресурси во ...

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Либертас - 07.04.2020

– Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша указ со кој се поддржува употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела. Според Указот, „Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба на ресурси во ...

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Скопје1 - 07.04.2020

Употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела е поддржана со указот потпишан од страна на американскиот претседател Доналд Трамп. Според Указот, „Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба ...

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

4NEWS - 07.04.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша указ со кој се поддржува употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела. Според Указот, „Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба на ресурси во ...

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

MakPress - 07.04.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша указ со кој се поддржува употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела. Според Указот, „Американците треба да имаат право да спроведат комерцијално истражување, вадење и употреба на ресурси во ...

Розовата Супермесечина вечерва ќе биде најголемата во 2020

Курир - 07.04.2020

Ако вечерва го набљудувате небото ќе ја видите Розовата Супермесечина, најголемата и најсјајната во оваа година. Овој небесен феномен значи дека Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата (перигеј), на оддалеченост од 356.907 километри, а ...

Вечерва ќе можеме да видиме „Супер Месечина“

Press24 - 07.04.2020

Ако вечерва го набљудувате небото ќе ја видите Розовата Супермесечина, најголемата и најсјајната во оваа година. Овој небесен феномен значи дека Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата (перигеј), на оддалеченост од 356.907 километри, а ...

Супер розовата Месечина вечерва ќе биде најголема оваа година (ВИДЕО)

USB - 07.04.2020

Ако вечерва го набљудувате небото ќе ја видите Супер Розовата Месечина, најголемата и најсјајна во оваа година. Овој небесен феномен значи дека Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата (перигеј), на оддалеченост од 356.907 километри, а нашата ...

ВИДЕО: Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година

А1 On - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

СУПЕРМЕСЕЧИНА 2020: Розова поради розовите цвеќиња што цветаат рано напролет

Денешен - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (видео)

Либертас - 08.04.2020

– Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Република - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Н.Македонија - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

24Инфо - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите држави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Точка - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Држави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (видео)

MakPress - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та ...

Розова супер Месечина низ објективите од целиот свет (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 08.04.2020

Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина. Супермесечината се појавува во мигот кога Месечината е најблизу до Земјата и во таа ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

Денар - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

ММС - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...

Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

USB - 08.04.2020

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во потрага по минерали. „Гардијан“ пишува дека наредбата на Трамп меѓудругото значи дека САД ...