TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општината имала пари за обнова на Копанки

Тера - 11.07.2019

-Општина Битола покрена постапка за поништување на незаконското приграбување на државниот имот на планинарскиот дом Кoпанки, сопственост на граѓаните, од страна на здружението ПСК Пелистер.

ПСК „Пелистер“ не ѝ го дава Копанки на државата: Се сомневаме дека политичарите ќе го продадат

еМагазин - 10.07.2019

ПСК „Пелистер“ информира дека никогаш нема да го продаде планинарскиот дом „Копанки“, откако Општина Битола им ја одзеде сопственоста и ја пренесе на државата. Од таму велат дека домот се обновува со доброволна работа и донации на планинари и ...

Конфискација на битолски начин

Н.Македонија - 10.07.2019

Кога пред неполни шест години, поточно на 28 јануари 2013 година, по диџеј-забавата на промотерите на клубот „Сноу борд“ од Битола изгоре планинарскиот дом „Копанки“ и планинарите во градот останаа без своето омилено катче каде што ги поминуваа ...

„Копанки“ бил незаконски приграбен, вели советникот Илиевски

Сакам да кажам - 11.07.2019

Општина Битола му го одзеде планинарскиот дом „Копанки“ на Планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ зашто незаконски го имаа приграбено државниот имот, изјави координаторот на советничката група на СДСМ Методија Илиевски на денешната прес конференција.

СДСМ: Планинарскиот дом Копанки да се врати во сопственост на државата, незаконските шеми на ВМРО ДПМНЕ беа на штета на ...

iPortal - 11.07.2019

Општина Битола покрена постапка за поништување на незаконското приграбување на државниот имот на планинарскиот дом Кoпанки, сопственост на граѓаните, од страна на здружението ПСК Пелистер.