TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на заразени од Ковид-19 надмина 1,5 милиони граѓани, Кина предупредува за нов бран

Фокус - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.521.030 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 88.563, а оздравеле 331.132 луѓе. – Бразилскиот министер за здравство Луис Енрике Мандета објави дека обидите на Бразил да ...

Ќе наиде ли коронавирусот на достоен противник во летото?

Н.Македонија - 09.04.2020

Надежта дека топлото време ќе го намали ширењето на пандемијата на ковид-19 полека исчезнува. Експерти од Лондон посочија дека пандемијата досега се прошири во сите региони и сите климатски зони на Земјата, од суви и топли до ладни подрачја, ...

Короната носи и нови лидери, но старите не се предаваат

Р.С.Европа - 09.04.2020

Фокусот на повеќето луѓе во период на пандемија е целосно на институциите, а не на партиите, велат политичките аналитичари, според кои сепак е рано да се прогнозира дали коронавирусот ќе ја смени политиката, па и лидерите.

Научниците потврдија, мачките може да се заразат со коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Мачките може да се заразат со новиот тип коронавирус, а се чини дека кучињата не се подложни на инфекцијата, покажува истражувањето објавено во средата во научното списание Science, кое ја поттикнува Светската здравствена организација (СЗО – WHO) ...

Куманово има најмногу починати од Ковид-19 досега, потоа следи Струга

Република - 09.04.2020

Со вкупно осум од 30 лица кои досега починаа од Ковид-19 во Македонија Куманово е град кој досега има најмногу жртви од коронавирусот кај нас. Вчера јавноста ја потресе веста дека почина 27-годишната родилка која во крајот на март предвреме се ...

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Макфакс - 09.04.2020

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат друг случај на инфекција. Иако бројот на новозаразени опадна од својот врв во февруари, кога Кина изолираше ...

Германија/Ковид-19: Регистрирани 4.974 нови случаи, 246 нови смртни случаи

Либертас - 09.04.2020

Според Институтот Роберт Кох, бројот на смртни случаи се зголемил за 246. Вкупно 2.107 лица починаа од избувнувањето на епидемијата во ...

Над 1.400 нови случаи во Русија за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се пријавени 1.459 нови случаи на коронавирус, додека 13 пациенти починале, а 118 се излечиле, соопшти рускиот оперативен центар. Досега, на територијата на Русија се регистрирани 10.131 случаи на инфекцијата во 81 ...

Јапонија за прв пат има над 500 нови случаи за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Јапонија го забележа првиот ден со повеќе од 500 нови случаи на инфекција со коронавирусот. Тамошниот министер за здравство објави дека Јапонија за прв пат во средата има 500 заразени за време на еден ден, со што вкупниот број заразени во Јапонија ...

Веќе дава резултати: Русите го развиваат лекот за маларија кој помага во лечењето на корона вирусот

Република - 09.04.2020

Руската федерална агенција за биомедицина направи препарат за лечење на корона вирусот на основа на антималарискиот лек „Меклофин“. Овој лека со сигурност ќе може вирусот да го држи под контрола, прогонизираат лекарите.

Во САД скоро 2.000 жртви последното деноноќие

Кумановски м. - 09.04.2020

Во САД скоро две илјади луѓе починале од коронавирусот во изминатите 24 часа, објави универзитетот Џон Хопкинс. Како што е наведено, 1.973 лица починале изминатото деноноќие, а 1.939 ден претходно.

Во светот досега се регистрирани 1 518 927 милиони лицa заразени од коронавирус, починаа 88, 516

Канал5 - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1 , 5 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 88 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Според бројот на заразени Соединетите Американски Држави се наоѓаат на првото место, зад ...

Ситуацијата во Велика Британија ескалира: На секои две минути умира по еден пациент од коронавирус...

Точка - 09.04.2020

Велика Британија од ден во ден има се поголем број на починати од коронавирусот, а според податоците на тамошното министерство за здравство, од Ковид-19 на секои две минути животот го губи по еден Британец.

САД ја надминаа Шпанија по бројот на смртни случаи

360 степени - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави ја надминаа Шпанија по бројот на мртви случаи од коронавирусот. Според податоците на статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“, бројот на жртви од ковид-19 изнесува 14 797, додека во Шпанија е 14 792.

Кинескиот претседател предупредува на ризик од втор бран ширење на коронавирусот со увезени случаи

360 степени - 09.04.2020

Кинескиот претседател Си Џингпинг предупреди на ризикот од втор бран од ширење на коронавирусот во земјата бидејќи пандемијата продолжува да се шири, објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно ...

Бизнис Вести - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

Кина со нови мерки во страв да не се врати епидемијата

ТВ21 - 09.04.2020

Кина, земјата во која епидемијата на Ковид-19 помина, воведува нови мерки за да спречат асимптоматските преносители да предизвикаат нова пандемија. Иако бројот на новозаразените опаѓа од февруари, откако Кина изолираше неколку градови, властите ...

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Макфакс - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“, во средата починале 1.973 луѓе, што е повеќе од претходниот ден кога биле пријавени 1.939 смртни ...

Ризикот за појава на тешки случаи на КОВИД-19 кај деца е многу мал

Pedijatar.mk - 09.04.2020

Зголемен ризик за зараза имаат децата со астма, болести на срцето и компромитиран имунитет (на пример поради лекување на карцином). П одатоци собрани во САД покажуваат дека кај децата се бележат мали шанси за тешки случаеви на болеста КОВИД-19, ...

Дали повторно ќе се ракуваме?

Н.Македонија - 09.04.2020

Доктор Ентони Фаучи, раководител на Националниот институт за алергии и заразни болести на САД и врвен експерт за инфективни болеста, смета дека по пандемијата на коронавирус, сите ќе живеат многу повнимателно, објавуваат светските медиуми.

(Мапа) Куманово се поблиску до Дебар по бројот на заболени со коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Анализата на податоците за заболените од корона вирусот која на дневна основа ја прави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) , заклучно 7. април, покажува раст на кумулативната инциденца во Куманово.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за пандемијата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска зад затворени врати за прв пат ќе го информира Советот за безбедност за пандемијата на коронавирусот. Најмоќното тело на ОН е критикувано за непреземање мерки против глобалната криза ...

Кина воведува нови мерки за сузбивање на „тивките пренесувачи“

Нетпрес - 09.04.2020

Кина во средата ги објави новите мерки за сузбивање на ширењето на новиот тип коронавирус преку асимптоматските ткн „тивки пренесувачи“, додека земјата бележи благ раст на бројот на заболените.

Кисинџер: Коронавирусот засекогаш ќе го промени светскиот поредок

Независен - 09.04.2020

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер предупреди дека коронавирусот може да предизвика колапс на светската економија, за чие закрепнување ќе бидат потребни генерации доколку не се преземат соодветни мерки.

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Макфакс - 09.04.2020

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица достигна 4.768, објави АП.

Американски научници: Ковид-19 нема да исчезне со затоплување на времето

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на потоплите временски услови.

Втор ден по ред речиси 2.000 починати од коронавирусот во САД

Нетпрес - 09.04.2020

САД втор ден по ред бележат речи две илјади смртни случаи како последица од заразување со новиот тип коронавирус, објави ноќта кон четвртокот референтниот Институт при Универзитетот „Џонс Хопкинс“ од сојузната држава Мериленд, кој ги сумира ...

Продолжува министерскиот состанок на ЕУ за економскиот одговор на кризата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Министрите за финансии на еврозоната денеска ја продолжуваат видео конференцијата во обид да се договорат за заеднички економски одговор на кризата предизвикана од коронавирусот. Претседателот на евро групата, Марио Сентено вчера изјави дека на ...

Марковска: Стојам на располагање за обуки на тимовите кои имаат одговорност за одржување на хигиената во компаниите

еМагазин - 09.04.2020

Консултантот за добра хигиенска пракса и добра производствена пракса, Александра Марковска , покрена иницијатива на социјалните мрежи #BusinessSupportsBusiness, чија што идеја е, во ова време на криза со корона вирусот, бизнисите помеѓу себе да си ...

Сите детали: 12 лица од новозаболените со коронавирусот во Македонија имале контакт со потврден случај

еМагазин - 09.04.2020

Вкупниот број на потврдени случаи со коронавирусот во Македонија, според последните податоци, објавени вчера, изнесува 617. Вчера беа регистрирани 18 нови случаи. “Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст над 60 години (5), а во однос на ...

Детален преглед: Број на починати и заболени со коронавирусот во Македонија по градови

еМагазин - 09.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на потврдени случаи со коронавирусот во Македонија изнесува 617, а бројот на смртни случаи 29. Во текот на денот почина и родилката од Куманово, заболена со вирусот.

Двајца странски државјани досега починаа од коронавирусот во Македонија

еМагазин - 09.04.2020

Според официјални податоци во Македонија досега од коронавирусот починаа двајца странски државјани. Едниот, маж на 44 години, почина вчера во Кавадарци. За сега нема официјална информација од која земја е, а познато е дека имал четири месечен ...

Во Бугарија потврдени 30 новозаразени од Ковид-19

Слободен Печат - 09.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени вкупно 611 случаи на заразени со Ковид-19. Ова беше објавено на редовниот брифинг на раководителот на Воената медицинска академија и претседателот на Националниот оперативен штаб, генерал мајор проф.

Коронавирус: Бројот на заболените во светот надмина 1,5 милион, на починатите 88.000, на излекуваните – 330.000

ММС - 09.04.2020

Според последните податоци од синоќа, вкупниот број на потврдени случаи со коронавирус во светот достигна до околу 1.510.000, од кои починати се 88.000, а излекувани 330.000 луѓе. Во САД има најмногу заболени – 425.000, во Шпанија речиси 150.000, во ...

Германија/Ковид-19: Се зголемува бројот на заразени и на починати

Опсервер - 09.04.2020

Берлин, 9 април 2020 (MIA) – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија се зголеми за 4.974 во последните 24 часа, така што се заразени повеќе од 108.200 лица.

Американски научници до Белата куќа: Не, коpoнавирусот нема да исчезне со топлото време

365 - 09.04.2020

Американските научници испратија писмо до Белата куќа во кое тврдат дека по сѐ изгледа коронавирусот нема да исчезне со доаѓањето на топлото време. Со тоа го демантираат американскиот претседател Доналд Трамп, кој уверува дека „кога ќе стане ...

САД/Ковид-19: Втор ден по ред околу 2.000 смртни случаи

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Втор ден по ред, во САД се пријавени околу 2.000 смртни случаи поврзани од новиот коронавирус, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс. Починатите вчера беа 1.973 година, нешто повеќе од смртните случаи ...

1.484.811 заразени и 88.538 починати од КОВИД 19 во светот

AKO - 09.04.2020

Светската статистика за заразени иод коронавирус денеска ја достигна бројката речиси од еден и пол милион луѓе во светот. 88.538 досега починале, а се излечиле 329.876 луѓе. Бројката на заразени во Америка е најголема поединечно од сите земји во ...

Карантинот нема да биде доволна мерка: Откриено кој најмногу го пренесува коронавирусот

Машки магазин - 09.04.2020

Коронавирусот најчесто се пренесува од луѓе кои неодамна се заразени и кои сè уште не покажуваат симптоми на инфекција, покажуваат истражувањата. Студиите покажуваат дека во Сингапур две третини и во Тијанџин, Кина, три четвртини од заболените од ...

Кумановската Брза помош засилена со уште едно возило за превоз на заразени со Ковид 19

Фактор - 09.04.2020

Од Здравствен дом Куманово велат дека овој период откако е во ек коронакризата, Брзата помош кадровски е засилена, а деновиве од Владата добиле уште едно возило, со што сега имаат две возила за транспорт на пациенти заразени со коронавирусот.

Црни рекорди во Велика Британија и САД – Еве колку луѓе починале во последните 24 часа од коронавирус

Бизнис Вести - 09.04.2020

Велика Британија го достигнува својот пик, па така вчера починале 939 луѓе и бројката на вкупно починати се искачи на 7097 луѓе. 60733 луѓе се регистирани како заболени од коронавирусот. Во последните 24 часа во Италија починаа 542 луѓе, и со тоа ...

Загадениот воздух носи далеку поголема смртност од ковид-19

МКД - 08.04.2020

Загадениот воздух го зголемува ризикот од респираторни проблеми што може да бидат фатални за пациенти со коронавирусот. Загаденоста на воздухот е поврзана со значително повисоки стапки на смртност кај лица со ковид-19, вели една анализа.

Германија и Франција соочени со историска економска криза

Deutsche Welle - 08.04.2020

Двете најголеми економии во ЕУ се подготвуваат за болна рецесија откако пандемијата на коронавирусот го спушти производството на најниско ниво во последните децении. Бруто домашниот производ (БДП) во извозната велесила Германија се очекува да падне ...

Во Њујорк починаа 779 луѓе, но ситуацијата се стабилизира

Press24 - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број на мртви од коронавирусот во последните 24 часа кога се регистрирани 779 смртни случаи, но напредувањето на епидемијата се стабилизира, истакна денеска гувернерот на таа сојузна држава Ендру Куомо.

Нова рекордна бројка починати во државата Њујорк, но состојбата се стабилизира

Нетпрес - 08.04.2020

Американската сојузна држава Њујорк го забележа новиот рекорден борј починати од коронавирусот во последните 24 часа со 779 смртни исходи, но напредувањето на епидемијата во државата се стабилизира, изјави во средата гувернерот Ендрју Куомо.

Во САД заразени се повеќе од 400.000 луѓе

Press24 - 08.04.2020

Во САД од коронавирусот заразени се повеќе од 400.000 луѓе, покажуваат последните податоци. Како што јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на податоци од Универзитетот Џон Хопкинс, заразени се 404.352 луѓе.

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако почна да бележи на дневна основа повеќе излекувани од заразени лица, Австрија вчера беше првата европска земја која објави дека постепено се враќа на нормалниот живот и работа, потоа следеше Данска, а потоа и Чешка одлучи да попушти некои ...

Во државата Њујорк нови 779 починати , состојбата се стабилизира

Канал5 - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа откако 779 лица починаа, но прогресијата на пандемијата се стабилизира, рече денес гувернерот Ендрју Куомо.

Од коронавирус заразени 1,5 милиони лица ширум светот

ТВ21 - 09.04.2020

Според најновите податоци од Универзитетот „Џон Хопкинс“ бројот на случаи на коронавирус во светски рамки денеска достигна дури 1.500.830. Бројот на жртви се искачи на 87,706. САД брзо стана една од најинфицираните земји во светот по порастот на ...

Во Њујорк започнаа да објавуваат податоци за расниот идентитет на починатите од коронавирусот

Нетпрес - 08.04.2020

Властите на американската сојузна држава Њујорк започнаа да ги собираат и објавуваат податоците за расниот идентите на починатите од коронавирусот, и во моментов повеќето од нив се белци и латиноамериканци, соопшти во средата преку својот профил на ...