TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на хрватската дипломатија: Реакцијата на раководството на Србија покажува дека се далеку од соочување со минатото

Макфакс - 24.05.2024

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман денеска оцени дека реакцијата на српското раководство на резолуцијата за Сребреница покажува дека земјата е далеку од соочување со своето минато, пренесуваат медиумите во ...

Продолжуваат реакции по усвојувањето на резолуцијата за геноцид во Сребреница – Додик повика на мирно отцепување, САД велат дека тоа би било крај за Република Српска

Lider

САД: Прогласување на независност ќе означи крај на Република Српска

24 Вести

Захарова: Резолуцијата за Сребреница е опасност за Балканот

Нетпрес

Резолуцијата за геноцид во Сребреница мета на реакции меѓу политичарите на домашна и светска сцена

Телма

Српскиот национален совет на Црна Гора се извини за гласањето на Подгорица за Резолуцијата за Сребреница

Фокус

Брнабиќ за усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница: Србија покажа како се бори за своите интереси

А1 On

Во Центар Локално Глас на Америка 24 Вести Макфакс Zoom MakPress Скопје1

Партиите на Бошњаците и Србите во Македонија со поделени мислења за усвоената Резолуција за геноцидот во Сребреница

Сител - 24.05.2024

Усвоената резолуција за геноцидот во Сребреница, за која Македонија гласаше ЗА и беше коспонзор, предизвика реакции од различните заедници во земјава. Партиите на бошњаците и србите во Македонија со поделени ставови.

Република Српска се заканува со отцепување откако беше изгласана Резолуцијата за Сребреница

Алфа

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на резолуцијата

Вечер Прес

Брнабиќ: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите коспонзори на резолуцијата за Сребреница

Р.С.Европа

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа Резолуција

24 Вести

Брнабиќ: Ќе биде тешко да соработуваме со земјите коспонзори на Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Брнабиќ: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите што беа спонзори и коспонзори на резолуцијата за Сребреница

360 степени

МКД Локално Нетпрес Н.Македонија Слободен Печат ТВ21 ТВ21 Во Центар

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Канал5 - 24.05.2024

Ден по вчерашното гласање во Генералното собрание на Обединетите нации, со што беше усвоена резолуцијата за воспоставување на Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница, следуваат бројни реакции.

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Фактор

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Кајгана

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Deutsche Welle

Одлуката на ОН за Сребреница, Таравари: Да не потсети дека ничија слобода не треба да се нарушува

Во Центар

Белград: Колона од автомобили со српски знамиња во знак на протест против резолуцијата

МКД

Вучиќ по гласањето на резолуцијата за Сребреница: „Се гордеам со Србија“

Слободен Печат

Слободен Печат Р.С.Европа Канал5 Р.С.Европа 360 степени Сакам да кажам Вечер Прес А1 On

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Макфакс - 24.05.2024

Високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит го поздрави усвојувањето на резолуцијата со која Генералното собрание на ОН го прогласи 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот извршен во Сребреница, додека руската амбасада во ...

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Во Центар

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Пулс24

Шмит ја поздрави Резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Слободен Печат

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Канал5

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

24 Вести

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Опсервер

Сребреница: На Вучиќ му одговара „изгубеното гласање“

Deutsche Welle - 24.05.2024

Печатот на германски јазик пишува за гласањето во ОН за Резолуцијата за Сребреница. „Дебатата беше сѐ, само не помирлива“, пишува СРФ. ФАЦ истакнуа дека „на Вучиќ му е потребна национална жешка тема“.

„ВРШИТЕ ТОЛКАВ ПРИТИСОК ВРЗ МАЛА ЗЕМЈА“ Што рече Вучиќ пред гласањето на Резолуцијата за Сребреница во ОН?

+инфо

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Макфакс

ОН ЈА УСВОИЈА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ГЕНОЦИД ВО СРЕБРЕНИЦА 84 држави гласаа „за“, 19 против и 68 беа воздржани

+инфо

За Вучиќ резолуцијата за Сребреница: Тоа е политизирана резолуција, повикувам земјите членки да не ја изгласаат

Бриф

Вучиќ: Оваа резолуција ќе отвори стари рани и ќе донесе нови поделби, не само во регионот

Слободен Печат

Вучиќ ја повика Грција да се воздржи за време на гласањето за резолуцијата за геноцид во Сребреница

MakPress

MakPress Press24 Курир Фактор Либертас Фактор Точка Опсервер

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Бриф - 24.05.2024

Портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано изјави дека ЕУ не е членка на Обединетите нации, поради што не може да го коментира поединечното гласање на земјите-членки на ОН за резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

CivilMedia

Стано: ЕУ не е членка на ОН, но отфрламе и осудуваме секаков вид на фрлање сомнеж на фактот дека се случи геноцид во Сребреница

Слободен Печат

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Курир

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Frontline

Стано: Не можеме да коментираме за поединечно гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Канал5

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Радио МОФ - 24.05.2024

Со 84 гласа за, 19 против и 68 воздржани, Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) вчера ја усвои нацрт-резолуцијата за Сребреница, со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница, пренесува Н1 .

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

Канал5

Генералното Собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за Сребреница

24 Вести

Еве што пишува во усвоената резолуција за Сребреница: Еве што се бара, а што е забрането

Во Центар

Зголемено полициско присуство во Сребреница

24Инфо

Кои европски земји гласаа против резолуцијата за Сребреница во ОН и какви се реакциите?

Zoom

ОН денеска гласаат за резолуцијата за геноцид во Сребреница

МКД

Deutsche Welle Н.Македонија ТВ21 Frontline Денешен 24Инфо CivilMedia Lider

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Макфакс - 24.05.2024

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите западни сили“. Во ОН членуваат 193 земји, а Резолуцијата за Меѓународниот ден на ...

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Фокус

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Опсервер

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори на Резолуцијата за Сребреница

Независен

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Пирова победа, ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција

Либертас

Брнабиќ за Резoлуцијата: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција

Локално

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Press24

+инфо Република Точка Денешен Канал5 Слободен Печат

МНР Конаковиќ во Советот на министри на БиХ најави протестни ноти до земјите што беа против резолуцијата за Сребреница

CivilMedia - 24.05.2024

Министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ, Елмедин Конаковиќ најави дека ќе испрати протестна нота до земјите членки на Генералното собрание на ОН што гласаа против резолуцијата за Сребреница.

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Либертас

Конаковиќ: БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Локално

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата

Курир

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Канал5

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои гласаа против резолуцијата за Сребреница

24Инфо

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Република

Слободен Печат MakPress Либертас Сител Слободен Печат Денешен Канал5

„А КОЛКУ Е ПЛАТЕНО ЗА ЈАСЕНОВАЦ?“ Карлеуша влезе во костец со Северина за изјава за Сребреница

+инфо - 23.05.2024

Не е сè до пари драга Северина, не е до плаќање, туку до зборот „геноцид“, бидејќи геноцид не може да се изврши од поединци кои одамна се осудени за тоа. Цел народ е обвинет за геноцидот. Кој ви вели дека Србија не е спомната во таа резолуција, па ...

Карлеуша ја нападна Северина поради Сребреница: Колку ѝ плати Хрватска на Србија за Јасеновац?

Канал5

Карлеуша ја нападна Северина за Сребреница: „Кукло, употреби ја главата за размислување, не само за ботокс

А1 On

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Во Центар

„КУКЛО УПОТРЕБИЈА ГЛАВАТА ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ, НЕ САМО ЗА…“: Карлеуша удри по Северина по изјавата за Сребреница

Курир

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Пулс24

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

ТВ21 - 23.05.2024

Усвоена беше Резолуцијата за геноцидот во Сребреница на денешната седница на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН). Од вкупно 170 гласа, 84 беа „за“, 68 беа „воздржани“, а бројот на држави кои гласаа „против“ е 19.

Еве како државите гласаа за Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

А1 On

[ФОТО] Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница: Како гласаа државите?

Точка

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница: Ова е неопходен чекор за помирување

Zoom

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

4NEWS

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница: Ова е неопходен чекор за помирување

Либертас

Frontline MakPress

Комшиќ од ОН: Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна

Слободен Печат - 23.05.2024

И покрај нервозата и некохерентното однесување на некои функционери од РС, Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна – порача од Генералното собрание на ОН, каде се усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, Жељко Комшиќ, член на ...

Претседателот на Република Српска бара „отцепување“ од Босна

Слободен Печат

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Макфакс

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Опсервер

Пред гласањето во ОН, Додик повторно отфрли дека злосторството во Сребреница е геноцид

Нетпрес

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Точка

Комшиќ од ОН: Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна

Локално

Срам за Фрчоски и ДУИ: Македонија гласаше дека Србија е геноцидна земја (ФОТО)

PressingTV - 23.05.2024

Резолуцијата за Сребреница e усвоена на Генералното собрание на Обединетите нации. 84 земји гласаа за, 19 против, додека 68 земји беа воздржани.Македонија гласаше ЗА и е коспонзор. Само 43 отсто од земјите во светот гласаа за наметнатата резолуција ...

Само 84 од 191 земји ја поддржаа резолуцијата за геноцид во Сребреница, меѓу нив и Македонија

PressingTV

Како гласаше регионот за резолуцијата за Сребреница: Грција воздржана, Maкедонија,Црна Гора и Хрватска за, Унгарија против

Република

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Макфакс - 23.05.2024

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него.

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Точка

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Опсервер

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

MTM

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

24Инфо

УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Денешен

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Република

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Макфакс - 23.05.2024

Алжир и Оман беа воздржани за резолуцијата за Сребреница, а по гласањето на седницата на Генералното собрание на ОН, претставникот на Алжир рече дека земјата е убедена дека политичките актери во Босна и Херцеговина и во регионот воопшто би морале да ...

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Опсервер

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Точка

Вучиќ ги повика членките на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Н.Македонија - 22.05.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на панел дискусија во седиштето на ОН во Њујорк, каде што зборуваа жртвите и сведоците на војната во Босна и Херцеговина, ги повика сите членки на Генералното собрание на ОН да не ја усвојуваат ...

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Во Центар

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

365

Вучиќ праша: Каков ќе биде резултатот ако утре ја усвоите оваа резолуција?

Република

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Пулс24

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Фокус

Вучиќ ги повика членките на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

MakPress

Сител