TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општина Центар ги подели скопјани на малограѓани и боеми

Дневник - 18.09.2014

Општина Центар по повод завчерашното отворање на т.н. боемска улица во Дебар Маало испрати официјално соопштение со наслов „Боемите наспроти малограѓанштината и кичот“, во кое ги подели граѓаните на ...

Отворена „Боемска улица“ во Скопје

Порта 3 - 18.09.2014

Улицата „Ѓорѓи Пешков“ во Дебар Маало, Општина Центар, од синоќа стана првата боемска улица во Скопје. Станува збор за пешачка зона во која граѓаните ќе можат во староградски амбиент да се ...

(ВИДЕО) Анкета: Боемската улица е супер идеја

А1 On - 18.09.2014

Жителите на Центар, но и жители на Скопје и на други градови се задоволни од реализираното ветување, Центар да оформи посебна Боемска улица, каде ќе се чува и негува посебниот скопски шарм.

ГАЛЕРИЈА: Боемската улица во Дебар маало заживеа

Нова ТВ - 18.09.2014

Со музика, вино и дружење, скопската Општина Центар го отвори просторот резервиран за боемци. Боемската улица е пешачка зона која се протега од кафеаната „Канцеларија“ до „Ганза“ во Дебар Маало.

Отворена Боемската улица во Дебар Маало (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 18.09.2014

Музика, убаво вино и дружење, ова го подготви Општина Центар за вчерашното отворање на Боемската улица во Дебар Маало, на кое беа и музичари и политичари, новинари и стопанственици, режисери и ...

ФОТО: Боемството се враќа во Дебар Маало

Утрински - 17.09.2014

Под мотото „Да го разбудиме боемството и безгрижноста во нас и со чаша вино да наздравиме за успешните почетоци“, Општина Центар вечерва ја промовираше првата „Боемска улица“ на своја територија.

Центар планира на цело Дебар Маало да му даде боемски шмек

Дневник - 16.09.2014

Вечерва во 20 часот свечено ќе биде пуштена во употреба улицата Ѓорѓи Пешков во Дебар Маало, таканаречена боемска улица, со музичка програма на која ќе настапат Бени и Златко Ориѓански со својата ...

Боемската улица ќе нѐ врати кон старите скопски спомени

Н.Македонија - 17.09.2014

Идејата е цело Дебар Маало, односно главната улица на која има и најголем број кафеани да се претвори во боемска улица. Тоа се уште е само идеа бидејќи за проектот е потребно да се направи ново ...

ГАЛЕРИЈА Наздравје со чаша вино за Боемската улица!

+инфо - 18.09.2014

“„Наспроти монденската, барокната и уметноста со стиропор, треба да застане боемската уметност, наспроти малограѓанскиот – боемскиот дух“, се зборовите што беа лајтмотиф на синоќешното отворање на ...

Отворена боемската улица во Центар

Н.Македонија - 17.09.2014

Со пуштање во воздухот лантерни и рецитирање на поемата за боемите од Петре М. Андреевски вечерва беше отворена боемската улица во населбата Дебар Маало во општина Центар На пригодната свеченост на ...

ВИДЕО: Отворена Боемската улица во Центар

А1 On - 17.09.2014

Вечерва скопјани ја добија Боемската улица. Општина Центар и официјално ја отвори Боемаската улица со музика и убаво дружење. На отворањето беа присутни и старите скопски боеми, познати бизнисмени, ...

(Галерија) Отворање на Боемската улица

Фокус - 18.09.2014

Општина Центар вчера ја промовираше таканаречената Боемска улица која се наоѓа во Дебар ...

Отворена Боемската улица

Вечер Прес - 18.09.2014

Отварањето на Боемската улица во Дебар Маало, вчера беше прославено со музика, вино и дружење Боемската улица е пешачка зона, на која кафеанџиите, уметниците и сите кои имаат добра идеја ќе си го ...

Скопските боеми добиваат улица во Дебар Маало (ФОТО)

Скопје инфо - 17.09.2014

Вечерва во 20 часот свечено ќе биде пуштена во употреба улицата Ѓорѓи Пешков во Дебар Маало, таканаречена боемска улица, со музичка програма на која ќе настапат Бени и Златко Ориѓански со својата ...

Боемската улица ќе нѐ врати кон старите скопски спомени

Бриф - 17.09.2014

Дебар Маало заживува во стариот дух, онака како што го паметат постарите генерации – со боемски улици и пешачки зони, како место преполно со кафеани, во кои времето минува без да забележиш.

ГАЛЕРИЈА: Отворена Боемската улица во Дебар Маало

Либертас - 18.09.2014

“Наспроти монденската, барокната и уметноста со стиропор, треба да застане боемската уметност, наспроти малограѓанскиот – боемскиот дух“, овие зборови беа лајтмотив на вчерашното отворање на ...

Се враќа боемскиот живот – Отворена Боемската улица во Центар

МК News - 18.09.2014

Со пуштање во воздухот лантерни и рецитирање на поема за боемите од Петре М. Андреевски, вечерва беше отворена боемската улица во населбата Дебар Маало, во општина Центар.

ВИДЕО Се отвори Боемската улица

+инфо - 17.09.2014

Вечерва скопјани ја добија Боемската улица. Општина Центар и официјално ја отвори Боемаската улица со музика и убаво дружење. На отворањето беа присутни и старите скопски боеми, познати бизнисмени, ...