TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

А1 On - 17.05.2018

Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Јункер: Додека Иранците ги почитуваат своите обврски, ЕУ ќе го почитува нуклеарниот договор

Стандард - 17.05.2018

Додека Иранците ги почитуваат своите обврски, ЕУ ќе се придржува кон договорот. Започнуваме процес кон враќање на регулатива за екстериторијалните санкции во Унијата. Ова го изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер за време на ...

Иран потпиша договор со Евроазиската економска унија

Алсат-М - 17.05.2018

Евроазиската економска унија, во чиј состав влегуваат Русија, Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан потпишаа привремена спогодба за воспоставување на зона на слободна трговија со Иран, се објавува на економскиот форум што се одржува во ...

ЕУ свесна дека нуклеарниот договор со Иран не е совршен

Р.С.Европа - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека земјите членки на ЕУ се свесни дека нуклеарниот договор со Иран од 2015 година не е совршен. Но, според неа, договорот треба да биде зачуван и по повлекувањето на САД од него.

Европските лидери согласни за иранскиот нуклеарен договор

Макфакс - 17.05.2018

Лидерите на државите членки на Европската унија кои денеска се собрани во Софија, Република Бугарија, на работната вечера синоќа го оценија однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп како каприциозно, во врска со иранскиот нуклеарен ...

Меркел и Путин го обновуваат „прагматичниот дијалог“ во обид да се спаси нуклеарниот договор

Стандард - 17.05.2018

На првата билатерална средба по една година, Владимир Путин и Ангела Меркел сакаат да постигнат напредок за експлозивните прашања за Иран и Украина – средба поттикната од огромната криза на доверба меѓу САД и Европа.

СОЈУЗНИКОТ ГО „ИЗДАДЕ“ САД: Со кој Иран ќе развива нафтено поле ?

Фактор - 17.05.2018

Иран потпиша договор со еден британски конзорциум за развој на нафтеното поле на југот на таа земја, пренесе иранската државна телевизија. Тој договор е прв кој е постигнат помеѓу Иран и еден клучен западен сојузник на САД откако Вашингон минатата ...

ЕУ ќе купува нафта во евра наместо во долари

Вечер - 17.05.2018

Еврпската унија планира да премине од американскиот долар на евро при купување на нафта од Иран, изјавиле димпломатски извори во Брисел за агенцијата Спутник. – Располагам со информации дека ЕУ планира при плаќање на иранската нафта да премине од ...

Евроазиската економска унија потпиша договор за трговска размена со Иран

Вечер - 17.05.2018

Евроазиската економска унија, предводена од Русија, во која членуваат неколку советски републики, потпиша прелиминарен договор за трговска размена со Иран. Договорот е потпишан во Астана и следи откако американските власти соопштија дека се ...

Историја на нуклеарната програма на Иран

Н.Македонија - 17.05.2018

Шефовите на дипломатиите на Германија, Франција и на Британија се сретнаа во Брисел, каде што дискутираа за наоѓање начин за спасување на иранскиот нуклеарен договор, откако американскиот претседател Доналд Трамп го напушти договорот.

ЕУ сака да се бори за договорот со Иран

Deutsche Welle - 17.05.2018

Спроти денешниот самит со лидерите од Западен Балкан, шефовите на држави или на влади на ЕУ на неформална вечера во Софија ги разгледаа можностите за одбрана на меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран.

Како Трамп неочекувано му помогна на Путин со својата одлука за Иран?

Стандард - 17.05.2018

Одлуката на Доналд Трамп да се повлече од иранскиот нуклеарен договор носи неочекувана радост на Кремљ. Активностите на американскиот претседател кон Иран значат дека Владимир Путин може да го надомести изгубеното поради санкциите против неговата ...

Лидерите на ЕУ единствени за иранскиот нуклеарен договор и за меѓународната трговија

CivilMedia - 17.05.2018

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на иранскиот нуклеарен договор и меѓународната трговија.

Јункер: Да вложиме напори за опстојување на иранскиот нуклеарен договор

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателот на Европската комсија, Жан-Клод Јункер изјави дека треба да се вложат сите напори за опстојување на Договорот за иранската нуклеарна програма и покрај повлекувањето на САД од него.

Меркел: Откажување од договорот со Иран би било погрешно

Алсат-М - 16.05.2018

Британија, Франција, Германија, но и други членки на ЕУ, веруваат дека не е исправно да се откажат од договорот со Иран во сегашната ситуација, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Макфакс - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран, истакнувајќиго како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон.

Збогум долари; ЕУ ќе ја плаќа иранската нафта во евра

Алсат-М - 16.05.2018

Европската унија планира да почне да плаќа иранска нафта во евра наместо, како досега, во долари, пренесува агенцијата „Спутник“ , повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Дополнително, шефицата на европската дипломатија, Федерика могерини, ...

Не чепкај го лавот додека спие

Н.Македонија - 16.05.2018

Таман помисливме дека светот ќе биде посигурен со најавената средба помеѓу Доналд Трамп и Ким Јонг-ун, ете нова нуклеарна криза на Блискиот Исток. Трамп одлучи да ги повлече САД од т.н. иранскиот нуклеарен договор, а критичарите побрзаа да ја ...

Европа ќе ги замени доларите со евра во плаќањето на иранската нафта

МКД - 16.05.2018

Европската Унија планира да почне да плаќа со евра при купувањето нафта од Иран, со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за Спутник . Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеарниот ...

Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека откажувањето на нуклеарниот договор меѓу светските сили и Иран ќе биде погрешно. Според неа, повлекувањето на САД од договорот е меѓу неколкуте вознемирувачки вести кои се случиле неодамна.

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

Локално - 17.05.2018

Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

ГОЛЕМ УДАР ЗА САД: ЕУ почнува да плаќа иранска нафта во евра наместо во долари

Фактор - 16.05.2018

Европската унија планира да почне да плаќа иранска нафта во евра наместо, како досега, во долари. Брисел е во судир со САД поради повлекувањето од иранскиот нуклеарен договор, кој е постигнат за време на мандатот на Барак Обама, а Трамп најави дека ...

Како ќе се брани Иран во случај на војна

Deutsche Welle - 16.05.2018

Напуштањето на атомскиот договор со Иран од страна на САД ги подгрева шпекулациите за можен нов воен судир на Блискиот исток. ДВ ја анализира воената сила на Иран и трите принципи на асиметрична воена тактика.

Трамп и Иранскиот договор

Окно - 16.05.2018

Минатата недела Доналд Трамп повлече еден од најопасните потези откако стана претседател на САД: се повлече од Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), познат и како Ирански нуклеарен договор.

Европските лидери согласни за иранскиот нуклеарен договор

Sky - 17.05.2018

Лидерите на државите членки на Европската Унија, кои денеска се собрани во Софија, Република Бугарија, на работната вечера синоќа го оценија однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп како каприциозно во врска со иранскиот нуклеарен ...

Едностраното повлекување на САД од нуклеарниот договор со И.Р.Иран – последица на империјализам во криза?!

Антропол - 15.05.2018

После подолг период на тензии во меѓународиот политички простор поради обвинувањата дека Исламската Република Иран наводно сака да развие нуклеарно оружје во 2015 година, оваа земја дојде до договор за својата енергетска нуклеарна програма со ...

Евроазиската економска унија потпиша договор за трговска размена со Иран

Телма - 17.05.2018

Евроазиската економска унија, предводена од Русија, во која членуваат неколку советски републики, потпиша прелиминарен договор за трговска размена со Иран. Договорот е потпишан во Астана и следи откако американските власти соопштија дека се ...

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Локално - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Лидерите на ЕУ единствени за иранскиот нуклеарен договор и за меѓународната трговија

Локално - 17.05.2018

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на иранскиот нуклеарен договор и меѓународната трговија.

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Точка - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран, истакнувајќи го како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон.

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Макфакс - 16.05.2018

Европската унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски изворза РИА Новости . Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеариот ...

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

+инфо - 17.05.2018

Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

АНАЛИЗА: Како ќе се брани Иран во случај на војна

Либертас - 16.05.2018

Напуштањето на атомскиот договор со Иран од страна на САД ги подгрева шпекулациите за можен нов воен судир на Блискиот исток. Дојче веле ја анализира воената сила на Иран и трите принципи на асиметрична воена тактика.

Евроазиската економска унија потпиша договор за трговска размена со Иран

А1 On - 17.05.2018

Евроазиската економска унија, предводена од Русија, во која членуваат неколку советски републики, потпиша прелиминарен договор за трговска размена со Иран. Договорот е потпишан во Астана и следи откако американските власти соопштија дека се ...

Могерини тврди дека се работи на решение за Иран

CivilMedia - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Лидерите на ЕУ единствени за иранскиот нуклеарен договор и за меѓународната трговија

Стандард - 17.05.2018

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на иранскиот нуклеарен договор и меѓународната трговија.

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Sky - 16.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран истакнувајќи го тоа како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон.

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Денар - 16.05.2018

Европската унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за РИА Новости. Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеариот ...

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

Сител - 17.05.2018

Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

А1 On - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

ЕУ единствена: Не нѐ интересираат каприците на Трамп

+инфо - 17.05.2018

– Денес сме сведоци на нова појава – каприциозно однесување на американската администрација - изјави европски дипломат. Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на ...

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Sky - 16.05.2018

Европската Унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра, со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за „РИА новости“. Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од ...

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

ТВ21 - 17.05.2018

Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Могерини: ЕУ работи на решение за Иран

Слободен Печат - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Лидерите на ЕУ единствени за иранскиот нуклеарен договор и за меѓународната трговија

Сител - 17.05.2018

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на иранскиот нуклеарен договор и меѓународната трговија.

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

Либертас - 17.05.2018

Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Либертас - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Лидерите на ЕУ единствени: Не не интересираат каприците на Трамп за иранскиот нуклеарен договор

Вечер - 17.05.2018

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на иранскиот нуклеарен договор и меѓународната трговија.

ЕУ во небрано: Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Вечер - 16.05.2018

Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската ...

Лидерите на ЕУ единствени за иранскиот нуклеарен договор и за меѓународната трговија

А1 On - 17.05.2018

Лидерите од држави од Европската унија кои се собраа на работна вечера синоќа во Софија се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот Доналд Трамп за теми на иранскиот нуклеарен договор и меѓународната трговија.