TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг за мешањето на Русија во преговорите за името: Тоа е неприфатливо

Фокус - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

Столтенберг: Недозволиво е руското мешање против договорот за името

1tv - 12.07.2018

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

Помошникот на Столтенберг, Алваро Гонзалес, е преговарачот од НАТО со Македонија

Телма - 12.07.2018

Техничкиите подготовки за пристапните преговори со НАТО ќе стартуваат во текот на јули. Во Македонија во текот на месецов ќе пристигне првиот тим од НАТО кој заедно со владата ќе ги дефинираат деталите како ќе течат пристапните преговори кои ќе ...

Левица: Добивме само аплауз за пак да тропнеме на вратата на НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Президиумот на Левица смета дека поканата од НАТО не е вистинска покана туку дека сето ова е „уште една изгубена година за Република Македонија“. „На НАТО самитот македонската дипломатија, наместо јасна и недвосмислена покана, доби само аплауз и ...

ВМРО-НП: Местото ни е во НАТО, сѐ зависи од Република Македонија

+инфо - 12.07.2018

Од паријата потсетуваат дека тие години наназад во своето делување се залагаат и отворено говореле за отстранување на сите пречки кои го блокираа патот на Република Македонија за вклучување во алијансата.

Македонија и НАТО - еуфорија и критицизам

Р.С.Европа - 12.07.2018

Македонија ќе започне пристапни преговори со НАТО , откако Алијансата на самитот во Брисел донесе одлука официјално да и додели поканa за членство . Во заклучокот на самитот се вели дека земјата ќе стане членка откако ќе ги заврши сите процедури ...

Џејмс Мекеј ќе го претставува НАТО во преговорите со Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Алсат-М дознава дека Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија. Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Левица: Македонија доби само „аплауз“ и ултиматум следната година повторно да затропа на вратата на НАТО

Стандард - 12.07.2018

„Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

Затегнато во Брисел, без еуфорија и во Македонија

Н.Македонија - 12.07.2018

Во атмосфера на затегнати односи меѓу земјите-членки, на првиот ден од самитот на НАТО во Брисел, Македонија ја очекува одлуката за поканата за членство, која, пак, според најавите, денеска и формално ќе му биде врачена на премиерот Зоран Заев.

Столтенберг попладнево официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

Нова ТВ - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи попладнево во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на Алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за почеток на пристапни преговори со НАТО од ...

Лидерите на НАТО земјите го одобрија заедничкото соопштение

Канал5 - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на самитот на алијансата во Брисел. Меѓу главните точки се и взаемната заштита која гласи дека секој напад врз еден сојузник ќе се смета како напад врз сите членки, дека НАТО не ...

НАТО е застарено

Н.Македонија - 12.07.2018

„НАТО е застарено“ не е личен став против НАТО, туку позајмен наслов од виш советник од администрацијата на Буш Постариот, и е добар повод за дебата пред претстојната покана за членство на Македонија во НАТО.

Грција сака прва да го ратификува приемот на Македонија

Независен - 12.07.2018

Грција сака да биде првата држава што ќе го ратификува пристапниот протокол со кој Македонија ќе стане членка на алијансата. Ова висок функцинер на НАТО го најави денес, додавајќи дека НАТО сака да за забрза што е можно повече процедурата и веќе до ...

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

Н.Македонија - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот . ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како напад врз ...

Самит на НАТО во Брисел-Македонија поканета да почне пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија денеска ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на северноатлантската алијанса. Заклучокот за Македонија денеска ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО ...

НАТО: Членството ви е на маса

Независен - 12.07.2018

Брисел - Голем чекор за Македонија, беше коментарот во НАТО за одлуката на лидерите на земјите членки да ја поканат Македонија да почне пристапни разговори и да стане 30. членка на алијансата.

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

Мета - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

Русија: НАТО е бескорисно!

Локално - 12.07.2018

НАТО е бескорисна воена единица . Таков беше одговорот на руското Министерство за надворешни работи на Твитер по отоворањето на самитот на Алијансата во Брисел. Веќе е бескорисен тој воен блок НАТО кој не обвинува за провокации и продолжува на чкрта ...

Авганистан и Украина на дневен ред на Самитот на НАТО

Курир - 12.07.2018

Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да се фокусираат на Авганистан и Украина, по тензиите на вчерашниот прв ден од Самитот предизвикани од барањето на американскиот претседател Доналд ...

Столтенберг: Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО

Локално - 12.07.2018

“Луѓето во Македонија треба да одлучат, а тоа е можност која доаѓа еднаш во животот! Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг потврди дека Алијансата се согласи да упати покана за членство на Македонија.

Македонија поканета во НАТО, под услов да биде Северна Македонија

Сакам да кажам - 12.07.2018

Македонија и официјално доби покана да стане 30. членка на НАТО, објави генералниот секретар Јенс Столтенберг, на прес-конференцијата во Брисел, додавајќи дека земјата ќе стане членка ако граѓаните го поддржат договорот со Грција кој предвидува ...

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

Канал5 - 11.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија утре ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на Северноатлантската Алијанса. Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од ...

Пендаровски: Со 10 отсто водат граѓаните кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија

Фокус - 11.07.2018

Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски во вечерашното вклучување во Топ тема на Телма откри дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија и ...

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Телма - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Сител - 11.07.2018

Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана. Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако ...

Заев: Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, првиот ден на НАТО Самитот, на шефови на држави и влади, го започна со учество на панелот „НАТО ангажмани: Дијалози на Самитот во Брисел“.

НАТО ја покани Македонија, но за полноправно членство ќе мора да се смени името

ТВ21 - 11.07.2018

На Самитот на НАТО во Брисел, 29-те земји членки едногласно одлучија Македонија да добие покана за старт на преговорите за членство во Северо-атланскиот сојуз. Тоа значи дека 30-то место е резервирано за Македонија.

Прирачник од НАТО за Македонија

ТВ21 - 11.07.2018

Државниот врв упати честитки до граѓаните на Македонија, по повод добивањето покана за почеток на преговори за членство на земјата во НАТО. Претставниците на македонската делегација од Брисел истакнаа дека местото во Алијансата, на Македонија ќе ѝ ...

Брисел: Потврдена поканата за членство на Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 11.07.2018

Завршната декларација од самитот на НАТО во Брисел ја потврди најавата дека Македонија ќе добие покана за почеток на преговори за членство. Без промена на името нема НАТО, порача Столтенберг.

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција. Ова накратко е веста што стигна од самитот на Алијансата во Брисел а ја ...

Македонија доби покана од НАТО, но прво мора да исполни неколку услови

365 - 11.07.2018

Продолжување на внатрешните реформи, но и целосна ратификација и усвојување на Договорот со Грција се условите за Македонија да може да биде 30-та членка на Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија би ...

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Вечер - 11.07.2018

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува Русија, Иран и Северна Кореја.

Во живо обраќање на ген секот на НАТО, Столтенберг

Локално - 11.07.2018

Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули 2018 Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули ...

Македонија со полноправно членство во НАТО по завршување на обврските од договорот со Грција

Канал5 - 11.07.2018

Состанок на врвот на НАТО во Брисел.Македонија ќе биде поканета да ги почне пристапните преговори за членство во Северноатлантската алијанса. Ова стои во заклучокот од комуникето на НАТО во кое стои дека зачленувањето ќе се случи по целосно ...

Ружин: Покана значи членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Поранешниот амбасадор на Македонија во НАТО, Нано Ружин вели дека поканата која се очекува да ја добие Македонија од земјите членки на Алијансата, подразбира членство во НАТО. Ружин не очекува пречки за референдумот или за потребните уставни измени, ...

Анализа: Како до полноправно членство во НАТО?

Канал5 - 11.07.2018

Што всушност се случи денеска на Самитот на НАТО? Дали можеме да сметаме дека веќе сме 30-та членка на Алијансата, а денешниот ден е историски Македонија никогаш не била поблиску до членство во НАТО – можеби оваа формулација најмногу одговора на ...

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Телма - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

МКД - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. „Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името, рече Столтенберг

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Самит на НАТО, Македонија доби покана за членство

Алсат-М - 11.07.2018

Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО. 29 членки на Северноатлантската алијанса одлучија да ја поканат Македонија да започне претпристапни преговори. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека одлуката доаѓа по историскиот ...

Македонија официјално доби покана за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Лидерите на НАТО формално на самитот во Брисел ја повикаа Македонија да ги отпочне преговорите за членство во Алијансата, со предупредување дека процесот на придружување не може да заврши се додека до крај не се реши прашањето со името.

Столтенберг: Штом ќе бидат завршени националните процедури за името, земјата ќе стане 30 членка на НАТО

AKO - 11.07.2018

,,Сојузничките водачи, се согласија да ја поканат владата во Скопје да ги започне разговорите за пристап во НАТО. Штом ќе бидат завршени сите национални процедури за финализирање на договорот за прашањето за името, земјата ќе се приклучи на НАТО ...

Бриселски самит: Генералниот секретар на НАТО повика на сплотеност и заштита на новите-земји членки

24 Вести - 11.07.2018

Со свечен пречек на сите земји членки од Северно - атланскиот сојуз на нивните шефови на држави и влади, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им посака добредојде на дневниот состанок на самитот.

НАТО ја покани Македонија да стане 30. членка

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека 29-те членки на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје.

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

Макфакс - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори со алијансата, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

НАТО ја покани Македонија да започне пристапни преговори

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција кажа дека НАТО ја кани Македонија да започне пристапни преговори за членство во Алијансата. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30.

(Видео) Столтенберг: Ако го смените името ќе влезете во НАТО

Независен - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, им порача на тие што сакаат да влезат во НАТО а да не го прифатат договорот со Грција дека треба да изберат, но не можат да го добијат и едното и другото.

(Видео) Официјално: Столтенберг ја објави поканата за Македонија

1tv - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.