TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

А1 On - 29.02.2024

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег, соопштија израелските служби за итни случаи и палестинските власти. Израелската војска соопшти дека вооружен маж отворил оган на бензинска пумпа и бил „неутрализиран“ од ...

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Пoјасот Газа

Либертас

Шефот на Хамас е задоволен од напредокот на конфликтот во Газа

Нетпрес

УБИЕНИ СЕ ДОДЕКА ЧЕКАА ХРАНА: Загинаа над 100 Палестинци во Газа

Фактор

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

А1 On

Растат тензиите во Ерусалим на две недели пред светиот муслимански месец Рамазан

А1 On

Хамас предупреди дека ќе ги прекине преговорите за заложниците поради смртта на 104 Палестинци

МКД

Глас на Америка А1 On Нетпрес МКД Нетпрес Во Центар Локално Р.С.Европа

„ВОЗАЧИТЕ СЕ ВИНОВНИ“: Израел има поинаква верзија за убиството на над 100 Палестинци

Вечер Прес - 29.02.2024

На денот кога бројот на жртвите во Газа достигна 30.000, повеќе од 100 луѓе загинаа, а неколку стотици се ранети по напад на израелските сили во западниот дел на Газа. На видеата се гледаат гладни Палестинци кои во тој момент се собрале околу камион ...

Израелци пукале во Палестинци кои чекале хуманитарна помош, убиени повеќе од 100 луѓе (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Најмалку 112 загинати и над 760 повредени во инцидент при делење на хуманитарна помош во Газа

360 степени

Израелската армија тврди дека имало два инциденти во Газа

Курир

Бајден: Извештаите за пукање во луѓе пред камиони со хуманитарна помош ќе ги комплицираат разговорите за примирје во Газа

Zoom

(Видео) Убиени над 100 луѓе, повредени над 700 – Израелците пукаа кон толпа гладни Палестинци кои чекаа храна

Телма

Додека чекаа хуманитарна помош: Убиени најмалку 104 лица, 760 се повредени

Курир

А1 On Нетпрес Во Центар МКД Слободен Печат Слободен Печат MakPress Фокус

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонреден состанок за Газа

Р.С.Европа - 29.02.2024

Советот за безбедност на Обединетите Нации вечерва на 29 февруари ќе одржи состанок зад затворени врати по смртта на околу сто лица, кои новинарските извештаи, загинале за време на дистрибуцијата на помош во храна во Појасот Газа од напад спроведен ...

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН по масакрот во градот Газа

Слободен Печат

(ВИДЕО) Шефот за помош на ОН: Згрозен сум од извештаите за убиства на Палестинци

24Инфо

(ФОТО) Бројот на жртви во нападот врз толпата која чекала хуманитарна помош во градот Газа надмина 104

Слободен Печат

Бројот на загинати во нападот во Газа се искачи на 112

Либертас

Над 100 мртви Палестинци по напад од израелски војници, тврдат сведоци

Р.С.Европа

Повеќе од 70 убиени во напад на израелската војска врз лица кои чекале храна во Газа

Локално

Мета Кумановски м. Кумановски м. Бизнис Вести Канал5 MakPress 24Инфо Рацин

Гутереш го осуди денешниот напад во северниот дел на Газа во кој загинаа најмалку 100 луѓе

Слободен Печат - 29.02.2024

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди смртоносниот инцидент во северниот дел на Газа, „во кој повеќе од 100 луѓе биле убиени или се повредени додека чекаа животоспасувачка помош“, изјави неговиот портпарол Стефан Дужарик.

Гутереш го осуди израелскиот напад над цивилите во Газа, кои загинаа додека чекаа храна

Канал5

Шефот на ОН го осуди смртоносниот инцидент при испораката на помош во Газа

Нетпрес

САД проверуваат што се случи во Газа, тврдат дека има две верзии

Локално

Извештаите за стотиците загинати во Газа се ужасни

Курир

Грифитс: Извештаите за стотиците загинати во Газа се ужасни

Бриф

Гутереш го осуди израелскиот напад над цивилите во Газа, кои загинаа додека чекаа храна

Денешен

Бриф

Над 110 загинати во Газа откако израелската војска запука кон луѓето собрани околу камиони со храна

Сакам да кажам - 29.02.2024

Најмалку 112 луѓе се убиени, а 760 се повредени откако израелските трупи отвориле оган додека палестинските цивили биле собрани околу камиони со храна, објави министерството за здравство во Газа.

ЗАГИНАА ВО РЕД ЗА ХРАНА: Израел уби над 100 Палестинци, десетици се прегазени од камионите за помош

Вечер Прес

Над 100 луѓе загинаа, стотоци се ранети во израелски напад врз луѓе додека чекале храна (ВИДЕО)

Канал5

Најмалку 104 лица загинаа, а стотици се повредени во Газа додека чекаа храна, соопштија палестинските власти

4NEWS

(Видео) Над 100 луѓе загинаа, стотици се ранети во израелски напад врз палестинци додека чекале храна

Макфакс

(Видео) Над 100 луѓе загинаа, стотици се ранети во израелски напад врз палестинци додека чекале храна

Опсервер

(ВИДЕО) Хаос во Газа: Над 100 загинати додека чекале ред за храна

Либертас

Точка Антропол

УЖАС: Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

Курир - 29.02.2024

Додека 30.139 тела се регистрирани во болниците, официјалниот број на загинати не ги вклучува околу 7.000 пријавени исчезнати, соопшти канцеларијата за медиуми на властите во Газа. Властите во Газа соопштија дека 13.230 деца загинале во опколената ...

Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

Либертас

КАТАСТРОФА ОД НЕВИДЕНИ РАЗМЕРИ, ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ 13.230 ДЕЦА! Властите во Газа избројале вкупно 30.139 загинати и околу 7.000 исчезнати

+инфо

Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

24Инфо

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Бизнис Вести - 29.02.2024

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека двете страни во конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас извршиле воени злосторства и повика на истрага и утврдување на одговорност за сторителите.

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Либертас

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Локално

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Рацин

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Канал5

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

24Инфо

Израел планира копнен напад врз Либан

Денар - 29.02.2024

Во последните денови, Израел ја засили својата воздушна кампања, бомбардирајќи области се подлабоко и подлабоко во Либан. Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден и претставниците на американските разузнавачки служби се загрижени ...

Бригадите Ал-Касам од Либан ракетира цели во северен Израел

Слободен Печат

Израел планира копнен напад врз Либан

Курир

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

Локално

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

Н.Македонија

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

24Инфо

САД стравуваат од можен израелски над Либан

Слободен Печат

Ал Малики: Хамас ќе поддржи технократска влада

Телма - 29.02.2024

Палестинскиот министер за надворешни работи верува дека Хамас го поддржува создавањето на технократска влада. Според него, милитантната група засега не треба да биде вклучена во ниту една коалициска влада.

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

24 Вести

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

365

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Курир

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Zoom

Палестинска самоуправа – Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Нетпрес

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Локално

Н.Македонија 24Инфо Рацин MakPress

САД: Привремениот прекин на огнот во Газа ќе ги реши предизвиците со хуманитарната помош

Телма - 29.02.2024

Стејт департментот вели дека предизвикот на Обединетите нации за дистрибуција на храна и друга помош во Газа е прашање што треба да го решат сите засегнати страни. Портпаролот нa ова американско владино тело Метју Милер смета дека напорите да се ...

Сунак: Велика Британија ги поддржува напорите на САД за постигнување прекин на огнот во Газа

MakPress

Сѐ поверојатен мир во Газа до Рамазан

Lider

Израел, Хамас и Катар го минимизираат оптимизмот на Бајден за можниот прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

По Бајден и египетскиот претседател се надева на прекин на огнот во Газа за неколку дена

Слободен Печат

Бајден: Се надевам дека до понеделник ќе биде прогласен прекин на огнот во Газа

Centar

Бајден се надева на прекин на огнот во Појасот Газа следната седмица

Нетпрес

MakPress MakPress

Новинарите од светските медиуми со отворено писмо бараат од Израел и Египет да им дозволат пристап во Газа

Слободен Печат - 28.02.2024

Повеќе од 50 новинари испратија отворено писмо во кое ги повикуваат Израел и Египет да обезбедат слободен и неограничен пристап до Газа за сите странски медиуми, пишува Би-би-си. Писмото е потпишано од дописници и презентери за радиодифузери со бази ...

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Локално

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Курир

Група од 55 новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Нетпрес

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Рацин

Новинари од цел свет бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Слободен Печат

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

MakPress

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Курир - 28.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „таков договор е на пат“, но израелските и претставниците на Хамас беа скептични за неговиот оптимизам. Семејствата на заложниците држени во Газа и нивните поддржувачи започнуваат четиридневен марш од ...

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Локално

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Либертас

СЕМЕЈСТВАТА НА КИДНАПИРАНИТЕ ТРГНАА НА ПРОТЕСТЕН МАРШ Се водат преговори со Хамас за размена на заробеници

+инфо

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Нетпрес

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

MakPress

Стејт департмент: Израел уверува дека сака дипломатско решение со Хезболах

А1 On - 28.02.2024

САД не сакаат дополнително да ги ескалираат тензиите меѓу Израел и Хезболах, соопшти Стејт департментот, додавајќи дека Израел го уверил Вашингтон дека сака дипломатско решение. Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека десетици илјади ...

ВИДЕО| САД не сакаат ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Нетпрес

САД не сакаат ескалација на конфликтот меѓу Израел и Хезболах

24Инфо

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Бизнис Вести

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Слободен Печат

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Р.С.Европа

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

24 Вести

Канал5 MakPress

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Локално - 28.02.2024

Хезболах соопшти дека ги нападнал израелските позиции и војници во близина на Биркат Риш, Рамта и Самак, објави „Тајмс оф Израел“. Нападите следат по тие што ги изврши Хамас од јужен Либан врз две воени бази во северен Израел.

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Курир

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Нетпрес

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Рацин

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Бизнис Вести - 28.02.2024

Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации Стефан Дижариќ укажа на страшната хуманитарна ситуација во Појасот Газа, изјавувајќи дека ниту еден од конвоите со хуманитарна помош на ОН не стигнал до северните делови на Појасот Газа од 23 ...

Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Слободен Печат

Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Независен

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

24 Вести

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

24Инфо

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

MakPress