TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Скопје сакаше да се ослободи од Груевски?

Либертас - 17.11.2018

„Во Македонија луѓето се прашуваат како Груевски воопшто можел да ја напушти земјата“, пишува „Ноје цирхер цајтунг“. Весникот „Велт“ прашува зошто унгарскиот премиер Орбан би му помогнал на ...

Нови теории на унгарските медиуми за бегството на Груевски

Телма - 17.11.2018

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските таблички на бројот 55, со една таква кола бил носен поранешниот македонски премиер, е ...

Како Груевски стигнал до Будимпешта и му беше ли таа уште една попатна станица?

+инфо - 17.11.2018

Различни верзии за бегството на Груевски продолжија и денеска да се објавуваат во медиумите во соседството и во Унгарија. Ако претходните денови се пишуваше за „балканската рута на спасот на Груевски“, денека излегуваат нови неофицијални информации ...

Унгарски медиуми: Орбан го зел Груевски од Белград со авион?

Канал5 - 17.11.2018

Веќе четврти ден откако Никола Груевски го напиша Фејсбук статусот дека се наоѓа во Будимпешта, македонските истражни органи и натаму без одговор кога и како екс премиерот ја напуштил Македонија.

(Видео) 1ТВ во Подгорица: Разговор со главниот уредник на „Вјести“ за случајот „Бегство на Груевски“

1tv - 17.11.2018

Екипата на 1ТВ трет ден е во Црна Гора една од земјите кои Груевски ги минал на својот пат кон крајната дестинација, Будимпешта. Гостин на Влатко Чаловски во Вестите на 1ТВ беше главниот уредник на црногорски „Вијести“ Срдан Косовиќ, медиумот кој ...

Дали Скопје сакаше да се ослободи од Груевски?

Deutsche Welle - 17.11.2018

„Во Македонија луѓето се прашуваат како Груевски воопшто можел да ја напушти земјата“, пишува „Ноје цирхер цајтунг“. Весникот „Велт“ прашува зошто унгарскиот премиер Орбан би му помогнал на осуденик? Печатот на германски јазик во повеќе текстови во ...

(Видео) 1ТВ во Будимпешта: Граѓаните ретко се осмелуваат да говорат за политиките на Орбан

1tv - 17.11.2018

Во минатите неколку денови екипата на 1ТВ детално го следеше развојот на настаните во Унгарија поврзани со бегството на Никола Груевски и поднесувањето на азил во оваа земја. 1ТВ денеска разговараше со жители на Будимпешта, од дел успеа да извлече ...

„Бегалецот“ Груевски во Унгарија: нова Балканска рута

Deutsche Welle - 17.11.2018

Унгарија во последно време им се заканува со затвор на помагачите на бегалци. Но, законот не важи и за Виктор Орбан, кој дозволи негов осуден пријател илегално да влезе во земјата. Тој е осуден, не поседува патни документи и во неговата татковина по ...

Унгарски портали; Будимпешта, отскочна даска за пат на Груевски во трета земја?

Алсат-М - 17.11.2018

Откако во јавноста излегоа информациите дека за бегството на Никола Груевски биле употребени унгарски диполматски возила, медиумите во Унгарија почнаа се погласно да ги изнесуваат сомнежите дека во организирањето и во бегството би можело да има удел ...

Што го натера Орбан да преземе толкав ризик со Груевски?

CivilMedia - 17.11.2018

Груевски повторно е во центарот на вниманието. Неговото бегство покрена лавина реконструкции, со или без наводници, од супер добро информирани автори или оние што имаат само полуинформации, дезинформации или насоки да ја дезинформираат јавноста.

Озлогласените

Deutsche Welle - 17.11.2018

Бегството на Груевски покри сѐ- и референдумот, и амандманите, и исклучувањата, и судските процеси. Тоа ја покажа драматичноста на годините низ кои поминаа граѓаните за време на деспотизмот, колумна на Љупчо Поповски Просто е неверојатно како една ...

(Видео) Во бегството на Груевски има сериозни индиции за вмешаност на унгарските разузнавачки служби

1tv - 17.11.2018

Во бегството на екс премиерот Никола Груевски од државава има сериозна вмешаност на унгaрските разузнавачки сили. Ова е оценката на националниот координатор за гранично интегрирано управување, Владимир Пивоваров кој својата оценка за ваквите ...

Унгарско вето за Македонија

Н.Македонија - 17.11.2018

Дали Македонија се соочува со нов предизвик во своите евроатлантски перспективи и има ли ризик државата повторно да биде блокирана однадвор на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО. Токму оваа дилема се отвори деновиве по бегството на поранешниот премиер ...

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Макфакс - 17.11.2018

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од Владата на Виктор Орбан. Тој работи во веб порталот 444.hu , кој има над 350 илјади посети дневно, а Ерделај се занимава со истражувачки ...

Водечките светски медиуми го анализираат „големото бегство“ на Никола Груевски

еМагазин - 17.11.2018

„Би-би-си“, „Њујорк тајмс“, „Телеграф“ се само дел од водечките светски медиуми кои излегоа со стории и анализи по повод „големото бегство“ на експремиерот на Македонија, Никола Груевски во Унгарија.

1ТВ во Будимпешта и Подгорица: Македонија очекува екстрадиција, Груевски се надева на азил

1tv - 17.11.2018

Главните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски треба да дојдат од унгарската Влада, но таа се уште не ги дава бараните одговори на македонските новинари и власти. Бегалецот Груевски според информациите во Унгарија ужива ...

УНГАРСКИ АНАЛИТИЧАР: Будимпешта му помага на Груевски под притисок од Москва

Фактор - 17.11.2018

Унгарија му помага на поранешниот македонски премиер Никола Груевски под притисок од Русија. Ова беше објавено во интервју за Бугарското национално радио oд Габор Дори од Институтот за политички решенија во Будимпешта, пренесуваат бугарските медиуми.

БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ „ГЛАВНО“ И ВО The Guardian: „Унгарија му помогнала да избегне затвор“

Фактор - 17.11.2018

Мистеријата околу тоа како поранешнипт премиер на Македонија, Никола Груевски ја напуштил својата земја дена пред да влезе во затвор со пресуда за корупција, се продлабочува, пишува британскиот весник The Guardian.

За сега единствен „виновен“ за бегството на Груевски е Орбан, наскоро ќе биде и Путин

еМагазин - 17.11.2018

„Орбан е многу лош“, „Орбан е диктатор како и Груевски“, унгарскиот премиер Виктор Орбан е незнам што… Наместо одговорност за бегството на поранешниот премиер, сега пратеник, Никола Груевски прво да се бара дома, што е најлогично и што го очекува ...

Телма од Будимпешта: Унгарија демантира дека помогнала Груевски да излезе од Македонија

Телма - 16.11.2018

Од кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан реагираат дека ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски. Спротивно на претпоставките и на лажните вести кои беа објавени во медиумите, ниту унгарската држава, ниту ...

Дали за бегството на Груевски беше потребно злосторничко здружување – анализа во Студио 1

1tv - 16.11.2018

За шансите поранешниот премиер Никола Груевски да добие азил во Унгарија треба да се размислува во две насоки – едната е што пишува во меѓународните конвенции и другата е околностите карактеристични за ситуацијата, имајќи пред вид кој е премиер во ...

Авионот на Орбан одлетал во Белград, ден откако Груевски побара азил

Нова ТВ - 16.11.2018

Приватниот авион на Виктор Орбан иако половина месец бил паркиран во Виена одлетал во Будимпешта, а потоа во Белград и назад, ден откако Груевски објави дека бара азил во Унгарија – објавува унгарскиот портал „ Атлацо “.

Екипата на 1ТВ од Будимпешта: Унгарските експерти велат дека Орбан ќе му даде азил на Груевски

1tv - 16.11.2018

Во јавувањето во централниот Дневник на 1ТВ, новинарката Кристина Атовска од Будимпешта јавува дека главните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски треба да дојдат од унгарската Влада, но таа очигледно не планира да им ги ...

Унгарија демантира, но се множат доказите за „случајот Груевски“

Deutsche Welle - 16.11.2018

Најпознатиот истражувачки портал во Унгарија тврди дека Груевски во Будимпешта пристигнал од Белград со авион на олигарх близок на премиерот Орбан. Можно е и неговиот Фејсбук статус од вторникот да бил мамка.

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

Макфакс - 16.11.2018

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор Орбан, откако неколку недели бил приземјен во Виена, рано утрото во средата, 14 ноември, полетал ...

Приватниот авион на Орбан летал кон Белград ден пред Груевски да побара азил

Либертас - 16.11.2018

Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис елита, беше лоциран во Виена од крајот на октомври. Авионот регистриран како OE-LEM, по неколку недели стоење на едно место, рано наутро минатиот вторник полетал од Виена и ...

Унгарските полицајци од Интерпол не би го уапсиле Груевски – разговор на екипата на 1ТВ со новинарот Ердели

1tv - 16.11.2018

Екипата на 1ТВ е во една од новинарските редакции во Будимпешта, каде што новинарката Кристина Атовска разговара со нејзиниот колега Петар Ердели. Г. Ердели, што мислите за тоа дека Орбан штити криминалци? -Сите овде се изненадија, не само дека ...

Унгарската влада демантира дека помагале за бегството на Никола Груевски

Алсат-М - 16.11.2018

Од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, велат дека не му помогнале на Никола Груевски да побегне од Македонија. Му дозволиле престој и да поднесе барање за азил во Будимпешта, бидејќи неговиот случај е вонреден.

Неделен печат – Неспособност или пазар е бегството на Груевски во Унгарија

Р.С.Европа - 16.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше да почне да издржува двегодишна затворска казна, во Унгарија е главна тема во неделниот печат. Неделниците прашуваат дали Груевски избегал поради неспособност на домашните институции или ...

Дали Унгарија го злоупотреби дипломатското право на заштита

Нова ТВ - 16.11.2018

Екс премиерот Никола Груевски од Албанија каде што влегол преку илегален премин, до неговата последна дестинација Бидимпешта постојано бил придружуван од унгарски дипломати. Според непотврдени информации, тој дури и една ноќ поминал во Амбасадата на ...

Објавена рутата на движењето на Груевски од Скопје до Будимпешта.

Алсат-М - 16.11.2018

Еден ден откако официјална Тирана го потврди бегството на поранешниот премиер Никола Груевски преку албанската држава, медиумите во Албанија објавуваат разни верзии за нелегалниот влез на Груевски.

Кабинетот на Орбан: Ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски да излезе од ...

Телма - 16.11.2018

Од кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан реагираат дека ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски. Спротивно на претпоставките и на лажните вести кои беа објавени во медиумите, ниту унгарската држава, ниту ...

Иде Дунав

Призма - 16.11.2018

Немаше спас, опасно беше. Кад погледнамо одозгора – иде Дунав! Искочисмо надвор на своју храброст и вољу. Ризик јак, мила душа. И да погинеш, колку можеш ќе се спасиш. (славен оксиморон од македонската народна „мудрост“) Ако се потврди дека унгарски ...

Унгарски чардаш на балканската рута на Груевски

Deutsche Welle - 16.11.2018

Црногорската полиција не ги известила македонските власти за движењето на експремиерот Груевски низ нивната земја, затоа што немало распишано потерница за него. Заев е сигурен оти тој е во Будимпешта.

Груевски жежок костен во рацете на Орбан

Независен - 16.11.2018

Ерол Ризаов За искусните познавачи на судските процедури и процеси имаше јасни сигнали дека се работи за подготовка за бегство на Никола Груевски на повеќе нивоа и со повеќе луѓе. Од пласирање на аргументи пред домашната и светската јавност за нефер ...

Груевизмот влезе во ЕУ

Deutsche Welle - 16.11.2018

Груевски избега и неговата политичката приказна е завршена за сите времиња и во сите земји. Но, груевизацијата сѐ уште живее во Македонија. И почнува да ја контаминира и Европската унија. Никола Груевски нѐ намести сите.

Унгарските новинари го послушаа Орбан и ги контактираа локалните правници за Груевски; Еве што им рекоа

Алсат-М - 16.11.2018

Новинарите на унгарската „телевизија 24“ го послушаа упатството од нинвниот премиер Орбан, па одговорот на прашањето околу правните аспекти – зошто Груевски не е во транзитната зона за време на неговото барање за азил, им го упатија на правниците.

Кабинет на Орбан: Ниту унгарската држава, ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

еМагазин - 16.11.2018

По денешната прес конференција на која македонскиот премиер Зоран Заев, меѓудругото јавно го праша поранешниот премиер Никола Груевски, но и државата Унгарија дали Груевски доброволно заминал во Унгарија или можеби бил киднапиран, се огласија и од ...

Азилот на Груевски ќе создаде непријатности за Унгарија и ЕУ

Р.С.Европа - 16.11.2018

Доколу Унгарија му одобри политички азил на Груевски ќе значи дека во Македонија се врши политички прогон, оценуваат експерти. Тие сметаат дека ваквата ситуација ќе создаде проблеми за Унгарија и премиерот Виктор Орбан во ЕУ во однос на владеењето ...

Екипата на 1ТВ во Будимпешта разговараше со универзитетски професори за врските Груевски-Орбан

1tv - 16.11.2018

Новинарската екипа на 1ТВ, на Универзитетот во Будимпешта разговараше со професори по право за пријателството меѓу Никола Груевски и Виктор Орбан и за нивните бизнис врски, но и за операцијата „Стоп Сорос“, која според Унгарците е увезена од ...

Бегството на Груевски и понатаму главна тема во јавноста

CivilMedia - 16.11.2018

Осудениот Никола Груевски избегал во Унгарија преку Албанија и Црна Гора. Ова го потврдија и албанската и црногорската полиција, додавајќи дека во тој момент се уште не била распишана меѓународна потерница по него.

Бегството на Груевски и барањето азил не смее да се политизира, вели ЕУ

Сакам да кажам - 16.11.2018

Европската унија смета дека бегството на осудениот пратеник и експемиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија е судска постапка која не смее да се политизира. „Свесни сме за ситуацијата во врска со господинот Груевски.

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Макфакс - 16.11.2018

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти, но не соопштува детали сè додека не заврши постапката за азил.

Бутикофер: Груевски е на губитничката страна на историјата

Канал5 - 16.11.2018

Ко-претседателот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, за МИА вели дека бегството на поранешниот премиер Никола Груевски покажува дека тој не е добар лидер. Европската Унија, истакнува Бутикофер, е решена да и помогне на Македонија ...

Министерот Спасовски телефонски се слушнал со унгарскиот колега кој му кажал дека Груевски е кај нив

Фокус - 16.11.2018

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски телефонски контактирал со унгарскиот колега, односно тамошниот министер за внатрешни работи, кој му кажал дека бегалецот Никола Груевски е кај нив.

Димитров до Сијарто: Ситуацијата е парадоксална

Н.Македонија - 16.11.2018

Парадоксална е ситуацијата да се бара политички азил во земја-членка на ЕУ од личност во чие време на владеење земјата-кандидат за членство во ЕУ беше окарактеризирана како „заробена држава“ и од самата Европска комисија, му рекол министерот за ...

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Макфакс - 16.11.2018

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и прашања поврзани со неговите судења.

Унгарски полицајци на границата со Грција ќе фаќаат бегалци

+инфо - 16.11.2018

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека и до сега на оваа граница патролирале 27 унгарски полицајци кои се пристигнати во земјава на 18 октомври. Нов контигент од 30 унгарски полицајци пристигна синоќа во земјава.

Нови теории за бегството на Груевски

Нова ТВ - 17.11.2018

Нови теории за бегството на Груевски објавуваат унгарските медими. Како што објави Телма повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските таблички на бројот 55, со една таква кола бил носен ...

Унгарските власти велат дека немаат никаква врска со заминувањето на Груевски од Македонија, но барањето за азил ќе ...

ТВ21 - 16.11.2018

Владата на Унгарија во средата потврди дека поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, поднесе барање за азил до унгарските власти во Будимпешта, а неговото барање е примено во Канцеларијата за имиграција и азил согласно Унгарското и ...