TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет, Лига на шампиони (ж): ЖРК Вардар ја отвори сезоната со победа

Нова ТВ - 06.10.2017

ЖРК Вардар со победа ја отвори новата сезона во ракометната Лига на шампиони. „Црвено-црните“ девојки во премиерата на групната фаза триумфираа против Ференцварош со 34:31 (20:11) како еден вид на подгревање на надежите дека токму ова издание од ...

Ако по утрото денот се познава, вардарки се печени за медал во Будимпешта (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 07.10.2017

Во првиот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите ЖРК Вардар со победа го започна патот кон Фајнл Фор турнирот во Будимпешта. Противникот го изненади „црвено-црниот“ состав минатата сезона и замина со бод од Скопје, затоа овојпат ...

Лесна победа на Вардарки против ФТЦ на стартот во ЛШ

24 Вести - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар сo триумф против Ференцварош ја започнаа одбраната на титулата во Лигата на шампионките. Во СЦ „Јане Сандански“, иако навидум се кроеше висока и убедлива победа, сепак на крајот Вардарки славеа само со три гола разлика ...

Цвијиќ: Грешките се составен дел и ќе ги поправиме

Вардар - 06.10.2017

Вардар тргна со победа во новата сезона на лигата на шампионите со триумф против ФТЦ Реил Карго, 34-31 (20-11). Имавме доста расположени ракометарки за постигнување на голови, па Андреа Лекиќ и Драгана Цвијиќ постигнаа по седум гола.

Славје во „Јане Сандански“, „вардарки“ почнаа победнички… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар победнички ја отворија новата, за „црвено-црните“ петта по ред сезона во Лигата на шампионите. Во првиот натпревар од групната фаза во ЛШ, „вардарки“ го победија унгарскиот ФТЦ со 34-31, во меч со две лица… Можеа македонските ...

Феноменално прво, катастрофално второ полувреме, но сепак победа на Вардарки

Спортски - 06.10.2017

После ракометарите на Вардар и ракометарките на македонскиот спортски бренд стартуваа одлични, вардарки денес беа подобри од тимот на Ференцварош. Тимот на Вардар славеше со три гола разлика.

ЖРК Вардар со триумф ја отвори новата сезона во ЛШ

А1 On - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар забележаа победа на стартот на новата сезона во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победија тимот на ФТЦ Реил Карго од Унгарија со 34-31 (20-11).

Цвијиќ: Вардар во иднина ќе биде сè подобар!

Gol.mk - 06.10.2017

Драгана Цвијиќ имаше перфектно деби во ЛШ во дресот на Вардар. Пивотот со седум гола од седум обида го предводеше тимот до триумф над ФТЦ (34-31), а по мечот, таа изрази задоволство од победата и најави уште подобра игра во наредните мечеви.

Победнички старт на ЖРК Вардар во ЛШ, ФТЦ се спаси од дебакл во Скопје

Макфакс - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар, актуелни европски шампионки, походот кон петтиот последовен пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите, го започнаа со победа над унгарски ФТЦ 34:31 (20:11).

Дибирова: Моравме да ротираме, така дојдоа грешките

Gol.mk - 06.10.2017

Македонскиот ракометен првак Вардар ја отвори новата сезона од Лигата на шампионите со победа над ФТЦ (34-31), а Ирина Дибирова, предводникот на Вардар, изјави дека е задоволна од играта која ракомеатарките ја прикажаа 50 минути, но не и од ...

Вардарки со победа тргнаа во новата сезона од Лигата на шампионите

МКД - 06.10.2017

Женскиот тим на Вардар со победа од 34:31 над Ференцварош ја започна новата сезона од Лигата на шампионите. И Вардар имаа одличен почеток на новата сезона, „црвено-црните“ ракометарки ја оправдаа улогата на фаворит и со три гола разлика го совладаа ...

Вардарки со две лица во победата над ФТЦ на стартот од ЛШ… (ФОТО)

Екипа - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар победнички ја отворија новата, за „црвено-црните“ петта по ред сезона во Лигата на шампионите. Во првиот натпревар од групната фаза во ЛШ, вардарки го победија унгарскиот ФТЦ со 34-31, стартуваа супериорно, стигнаа и до ...

ЛШ - жени: Вардарки почнаа со победа

Сител - 06.10.2017

Ракометарките на европскиот вицепрвак ЖРК Вардар новата сезона во Лигата на шампионите ја почнаа со победа откако вечерва во првиот натпревар сезонава во ЛШ пред своите навивачи ја совладаа унгарската екипа ФТЦ со 34:31.

Драгана Цвијиќ за 24Ракомет ТВ: Уживање е да се игра за Вардар (ВИДЕО)

24 Ракомет - 06.10.2017

Новиот пикер во редовите на Вардар, Драгана Цвијиќ имаше одличен натпревар на мечот против ФТЦ Раил Карго и со седум гола од седум обиде беше најефикасната ракометарка во редовите на победникот.

Сезоната ја отворивме со триумф

Вардар - 06.10.2017

Ако сезоната се гледа според почетокот тогаш и оваа 2017/2018 ќе биде плодна за Вардар. Нашите девојки во првото коло го победија тимот на ФТЦ Реил Карго од Унгарија со 34-31 (20-11) освојувајќи ги двата бода.

Од се по нешто: Перфектна Цвијиќ, малку публика и две лица (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 06.10.2017

Наместо убедлива победа, ЖРК Вардар само со три гола разлика 34-31 го совлада унгарскиот состав ФТЦ. „Црвено-црните“ тргнаа силно, но во последните десет минути целосно паднаа. Иако го расипаа впечатокот, сепак како што самите велат на крајот се ...

Цвијиќ: Пресреќна сум, грешките се составен дел

SportMedia - 06.10.2017

Драгана Цвијиќ покажа дека е полн погодок. Вардаровиот пикер постигна седум гола од исто толку обиди, таа беше една од најзаслужните за високата предност на македонскиот во поголем дел од натпреварот. „Честитки на оваа екипа за првата победа во ЛШ.

ФТЦ Карго Унгарија, сепак си замина со пристоен пораз од Скопје...

Н.Македонија - 06.10.2017

ФТЦ Карго Унгарија, сепак си замина со пристоен пораз од Скопје Ракометарките на македонскиот првак Вардар, со победа ја започнаа петтата последователна сезона во Лигата на шампионите (ЛШ), откако вечерва во рамките на 1-то коло во СЦ „Јане ...

Перфекција на Лекиќ и Цвијиќ, Вардар го совлада ФТЦ на стартот на ЛШ!

Gol.mk - 06.10.2017

Македонскиот ракометен првак Вардар со убедлива победа ја отвори новата сезона од Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ на домашен терен го оддуваа унгарски ФТЦ (34-31) и најавија дека и оваа сезона ќе бидат меѓу фаворитите за европската ракометна ...

ФТЦ падна во Скопје за победнички старт на вардарки во ЛШ

Дерби - 06.10.2017

Ракометарките на ЖРК Вардар на посакуван начин со триумф ја отворија новата сезона во Лигата на шампионите. Вардарки вечерва во СЦ „Јане Сандански“ славеа над составот на ФТЦ Реил Карго од Унгарија со 34-31.

Тренерот на ФТЦ, Габор Елек со честитки: Денеска победи подобрата екипа

24 Ракомет - 06.10.2017

Екипата на ФТЦ Раил Карго претрпе пораз на гостувањето во Скопје за разлика од минатогодишното реми, а тренерот Габор Елек после дуелот му честиташе на противникот за заслужените два поени. „Прво да му честитам на Вардар за победата.

Наместо убедлива победа „вардарки“ го расипаа впечатокот (ФОТО)

Sport 1 - 06.10.2017

Вардар стартуваше со победа од 34-31 против ФТЦ во Лигата на шампиони за жени. Нашиот тим прикажа игра со две лица, блескаше до 45-тата минута, а потоа буквално му дозволи на противникот да се извлече со тесен пораз од три голови разлика.

Вардар фуриозно го „одува“ ФТЦ од Скопје за победнички старт во ЛШ

Спортклуб - 06.10.2017

Македонскиот женски ракометен првак Вардар победнички ја започна новата сезона во Лигата на шампионите откако пред своја публика, вечерва славеше над унгарски ФТЦ Ференцфарош со резултат од 34-31 Воведот на мечот, односно првата половина од првото ...

Вардарки го газеа Ференцварош, па застанаа

SportMedia - 06.10.2017

ЖРК Вардар не можеше да посака поубав старт во новата сезона од Лигата на шампионките. Очекуваа тежок меч, но избраничките на Ирина Дибирова полесно од очекувањата го совладаа Ференцварош со 34-31 (20-11).

Вардарки ја отворија сезоната во ЛШ со триумф

Стандард - 06.10.2017

Екипата на Вардар во првото коло од овогодинешната сезона во Лигата на шампионите го победија тимот на ФТЦ Реил Карго од Унгарија со 34-31 (20-11). Европскиот вице првак прикажа одлична игра, со беспрекорна одбрана и прецизен напад.

Дибирова за грешките во финишот: Имавме проблеми со замените и со дисциплината

24 Ракомет - 06.10.2017

Вардарки тргнаа со победа во новата сезона од Лигата на шампионите, но колку што беше добро првото полувреме особено финишот, толку беше лоша завршницата на средбата во која имаше многу грешки во играта.

Победнички старт на „вардарки“ во ЛШ

Слободен Печат - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар славеа со 34-31 над унгарски ФТЦ на стартот од новата сезона во Лигата на шампионките. Натпреварот се играше рамноправно до средината на првиот дел кога „вардарки“ направија неверојатна серија од 10-1 и на полувреме заминаа ...

Беше непосакувана, но вечерва Цвијиќ експресно стана миленичка

SportMedia - 06.10.2017

До оваа сезона кај македонската публика беше една од најнепосакуваните ракометарки. Но, од вечерва сето ова се промени. Не поминаа ниту 30. минути од натпреварот против ФТЦ, а Драган Цвијиќ експресно стана миленичка, малкуте фанови го скандираа ...

Вардарки ги прокнижија првите бодови во ЛШ

Вечер - 06.10.2017

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, одлично ја стартуваше новата сезона во Лигата на шампионите. Избраничките на тренерот Ирина Дибирова во првото коло од групната фаза на домашен терен во СЦ Јане Сандански славеа над унгарскиот Ференцварош ...

Моќен старт на Вардарки на патот кон европскиот трон

Оff.net - 06.10.2017

Ракометарките на ЖРК Вардар со триумф ја почнаа новата сезона во Лигата на шампионките. Блесок на новото засилување Драгана Цвијиќ која летово дојде од Будуќност како шести најскап ...

Цвијиќ ја брани честа на „вардарки“ во Топ 10 трансферите во Европа

Екипа - 06.10.2017

Со вечерашниот натпревар меѓу Вардар и ФТЦ Будимпешта и официјално ќе биде означен стартот на новата сезона во ракометната Лига на шампиони за жени, во која „вардарки“ ќе влезат како актуелни европски вицешампионки.

Походот кон тронот на Европа на „вардарки“ повторно почнува со ФТЦ Будимпешта

Екипа - 06.10.2017

Ракометарките на Вардар со денешниот дуел на домашен терен против ФТЦ Будимпешта (19 часот, СЦ „Јане Сандански“) ја стартуваат новата сезона од Лигата на шампионите. Целта е иста како и во претходните години – „црвено-црните“ конечно да се искачат ...

ФТЦ има плус играч за дуелот со Вардар (ВИДЕО)

SportMedia - 06.10.2017

Околу 20 фанови на унгарскиот тим, ФТЦ пристигнаа во Скопје да им дадат поддршка на своите ракометарки на дуелот против ЖРК Вардар. Засега во СЦ „Јане Сандански“ е празна, но се очекува до 19 часот бројката да биде поголема за првиот меч на ...

Прв чекор до стариот копнеж: Вардарки од ФТЦ кон пехарот во ЛШ!

Sport 1 - 06.10.2017

Европскиот трон петта година по ред ќе биде мотивација за ЖРК Вардар да се надигрува со кремот од ракометна Европа. Лигата на шампионите почнува вечерва, со натпреварот против Ференцварош, во 19 часот во „Јане Сандански“.

Според ЕХФ трансферот на Цвијиќ во Вардар е во ТОП 8

Спортклуб - 06.10.2017

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја објави ТОП 8 листата на трансфери за сезонава кои се направени кај екипите што настапуваат во Лигата на шампионите. Помеѓу најдобрите 8 трансфер се најде и оној на македонскиот ракометен првак Вардар кој ја ...

Време е за поинаква историја, промените почнуваат од ФТЦ

SportMedia - 06.10.2017

Екипата на ЖРК Вардар денеска (19 часот) на домашен терен ја отвара петата сезона во Лигата на шампионите. Целта на македонскиот шампион е веќе добро позната - освојување на шампионската титула.

Дибирова со комплетната моќ на Вардар против ФТЦ

24 Ракомет - 06.10.2017

Вечерва македонскиот шампион ЖРК Вардар го започнува својот пат кон европскиот врв. Повторно во прво коло и повторно на домашен терен „црвено-црните“ ќе мора да ја преминат пречката наречана ФТЦ Реил Карго Унгарија.

Најголемите 12 трансфери кај дамите во ЛШ: Драгана Цвијиќ во големото друштво (ВИДЕО)

24 Ракомет - 06.10.2017

Засилувањето на Вардар на пикерската позиција, Драгана Цвијиќ се наоѓа меѓу најдобрите 12 трансфери коишто ракометарките ги направија во текот на летото. Таа дојде во Вардар од редовите на Будуќност, а се најде во големото друштво кое го предводат ...

ЖРК Вардар и ФТЦ за старт на новата сезона во женската ракометна ЛШ

Сител - 06.10.2017

Со натпреварот меѓу ЖРК Вардар и ФТЦ што се игра вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје стартуваа новата сезона од женската ракометна Лига на шампионите. Македонскиот шампион и европски вице првак со променет состав во однос на лани има исти ...

Вардардки со победа тргнаа кон трофејот во Лигата на шампионите

Канал5 - 06.10.2017

Женскиот тим на Вардар со победа од 34:31 над Ференцварош ја почна новата сезона од Лигата на шампионите. Ракометарките на Вардар имаа одличен почеток на новата сезона. Нападот беше одличен, но одбраната не беше на висина на задачата во второто ...

Првите бодови за ЖРК Вардар во ЛШ

Република - 06.10.2017

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, одлично ја стартуваше новата сезона во Лигата на шампионите. Избраничките на тренерот Ирина Дибирова во првото коло од групната фаза на домашен терен во СЦ Јане Сандански славеа над унгарскиот Ференцварош ...

Ова се најголемите трансфери во женската ракометна Лига на шампиони (Видео)

Вечер - 06.10.2017

Најголемото засилување на македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардарн на пикерската позиција Србинката Драгана Цвијиќ, се наоѓа меѓу најдобрите 12 трансфери во лениот преоден рок. Таа дојде во Вардар од редовите на Будуќност, а се најде во големото ...

ЖРК Вардар против ФТЦ во првото коло од ЛШ

Sport M - 06.10.2017

Со натпреварот меѓу ЖРК Вардар и ФТЦ што се игра вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје стартуваа новата сезона од женската ракометна Лига на шампионите. Македонскиот шампион и европски вице првак со променет состав во однос на лани има исти ...

Првата победа во сезоната ќе се бара над ФТЦ

Алфа - 05.10.2017

Последен ден подготовки за нашиот ракометен шампион во женска конкуренција Вардар кој утре на средбата со ФТЦ ја стартува петата сезона во најквалитетното клупско натпреварување Лигата на шампиони.

Вардарки ќе атакуваат на рекорден петти фајналфор во низа...

Н.Македонија - 05.10.2017

По трите трети места и ланскиот пораз во финалето во ЛШ, Вардар против ФТЦ Карго Унгарија утре тргнува кон рекорд и чекор повеќе Ракометарките на Вардар утре (17 часот, пренос на МТВ) во СЦ „Јане Сандански“, ќе ја почнат петтата последователна ...

Се повреди најдобрата ракометарка на Турингер

Вечер - 05.10.2017

Германскиот ракометен тим Турингер, која воедно е еден од ривалите на ЖРК Вардар во групната фаза од ЛШ, се соочува со сериозен проблем по повредта на една од најдобрите ракометарки во своите редови, Ане Хубингер.