TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпигл: Германија се премисли, ќе ѝ испрати тенкови на Украина

МКД - 24.01.2023

Германскиот канцелар Олаф Шолц одлучил на Киев да му се испратат тенкови „леопард“, објави Шпигл. Германскиот весник наведува дека станува збор за моделот „леопард 2А6“ и, цитирајќи неименувани извори, тие ќе дојдат директно од складиштата на ...

САД се подготвени да испорачаат тенкови „Abrams“ на Украина, тврдат извори

Нетпрес

ПРВА РЕАКЦИЈА ОД КИЕВ: Германските тенкови силно ја поддржуваат Украина

Фактор

Германија испраќа тенкови во Украина и ќе им дозволи и на другите, тврдат извори

Нетпрес

Прва реакција од Киев: Германските тенкови силна поддршка за Украина

Локално

„Шпигел“: Шолц одлучи, испраќа тенкови Leopard 2 во Украина

Локално

Полска ќе бара компензација од ЕУ за испораката на германските тенкови во Украина

Нетпрес

Нетпрес Нетпрес Точка Кајгана

Полска ќе бара компензација од ЕУ за тенковите кои ќе ѝ ги испрати на Украина

МКД - 24.01.2023

Полска ќе бара од Европската Унија компензација за секој тенк „леопард“ кој ќе ѝ го испрати на Украина, кажа полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Во разговор за полската телевизија ТВН, Моравјецки кажа дека тоа барање „ќе биде уште еден тест на ...

Полскиот премиер: Ќе бараме компензација од ЕУ за Леопардите што ги испраќаме во Украина

Канал5

ШОЛЦ СЕ СОГЛАСИЛ НА БАРЕМ 14 „ЛЕОПАРДИ“? Толку тенкови сакаат да испратат и Полска и Британија

+инфо

Белата куќа ги финализира плановите за испраќање тенкови М1 Абрамс во Украина

Локално

Германија и САД ќе попуштат и ќе испратат тенкови „леопард“ и „абрамс“ во Украина

Сакам да кажам

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард” во Украина

Фокус

Полскиот претседател: На Украина треба да и се помогне со тенкови по секоја цена

Локално

Локално Кумановски м. Кумановски м. Centar +инфо Канал5 Фактор Либертас

Медиумите објавија дека Германија испраќа тенкови „Леопард 2“ во Украина

Р.С.Европа - 24.01.2023

Германија одлучи да испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина за да помогне во борбата против руската инвазија и да им дозволи на другите земји како Полска да го сторат истото, додека САД би можеле да снабдуваат тенкови „Абрамс“, објави Ројтерс ...

Столтенберг: Наскоро ќе најдеме решение за тенковите за Украина

Канал5

ЕДЕН УДАР ОД ТОРНАДО ЌЕ УНИШТИ 100 ГЕРМАНСКИ ЛЕОПАРДИ - Руски експерт тврди дека берлинските тенкови нема суштински да го променат балансот на силите

Фактор

Украина се подготвува за брутална пролет, војниците се обучуваат за западно оружје: Тенковите ќе ја одлучи војната?

Локално

Зошто Украина толку го сака германскиот тенк „Леопард“: Доверлив и модерен, технички посупериорен од руските тенкови, пука и кога вози наназад

Точка

Полска официјално побара дозвола од Германија за испорака на тенковите „леопард 2“ на Украина

360 степени

Украински владини функционери поднесоа оставки поради обвинувања за корупција

Глас на Америка

Р.С.Европа 360 степени Deutsche Welle Нова ТВ Р.С.Европа Р.С.Европа 24Инфо Слободен Печат

Кремљ: Испораката на германски тенкови во Украина не ветува ништо добро

Р.С.Европа - 24.01.2023

Испораката на тенкови „Леопард“ од германско производство на Украина не ветува добро, предупреди денеска Кремљ, во време кога расте притисокот врз Берлин да одобри испраќање на ова оружје во Киев.

Кремљ: Испораки на германски тенкови за Украина не навестуваат ништо добро

А1 On

Кремљ: Испораката на тенкови Леопард во Киев ќе влијае на руско-германските односи

Нетпрес

Зеленски: Веќе има решенија за отпуштања поради поткуп, некои ќе се случат денеска

360 степени

Кремљ со закана кон западните земји: Ако испратите тенкови, се знае кој ќе плати на крај

Канал5

Кремљ го предупреди Западот: Ако испратите тенкови, за тоа ќе плати украинскиот народ

Centar

Кремљ: Испораки на германски тенкови за Украина не навестуваат ништо добро

24Инфо

Република Опсервер Кумановски м. MakPress

Столтенберг во Берлин побара побрза испорака на ново оружје во Украина

Нова ТВ - 24.01.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг повика во Берлин за побрза испорака на ново оружје за Украина, откако Полска официјално побара дозвола од Германија да испрати тенкови „Леопард 2“ во Киев за поуспешна борба против руските сили.

Столтенберг: Набргу ќе постигнеме решение за испорака на тенкови во Украина

Макфакс

Столтенберг: Ќе најдеме решение за испорака на тенкови во Украина

А1 On

Столтенберг: Наскоро одлука за испорака на борбени тенкови во Украина

Кумановски м.

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Опсервер

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

24Инфо

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Курир

Денешен Frontline Слободен Печат Локално Република Lider 24 Вести Centar

Столтенберг: НАТО треба да помогне да се победи Русија на бојното поле

CivilMedia - 24.01.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг смета дека партнерите треба да и помогнат на Украина да победи на бојното поле и да создадат услови за завршување на војната на преговарачка маса според нејзините услови.

САД планираат да испратат тенкови „Абрамс” во Украина

24Инфо - 24.01.2023

Весникот „Вол Стрит Џурнал” пишува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е се поблиску до одлуката за испраќање на моќните американски тенкови „Абрамс” во Украина, додавајќи дека одлуката би можела да биде соопштена уште ...

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

А1 On

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

Независен

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

365

„Вол Стрит Џурнал”: САД планираат во Украина да ги испратат моќните тенкови „Абрамс”

Слободен Печат

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

Опсервер

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

MakPress