TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Александар Чичаковски - претседател на ДИК, Реџеп Прекопуца - заменик

24 Вести - 16.12.2015

Александар Чичаковски ќе биде новиот претседтел на ДИК, а Реџеп Прекопуца, негов заменик - Комисијата за избори и именувања донесе едногласна одлука. Чичаковски е магистер по правни науки, кој во својата биографија има наведено големо меѓународно ...

Изгласани членовите на ДИК

Р.С.Европа - 16.12.2015

Собранието на денешната седница со 102 гласови „за“, без „воздржани“ и „против“ ги изгласа членовите на Државната изборна комисија. За претседател на Комисијата е избран Александар Чичаковски, а за потпретседател Реџеп Прекопуца и двајцата од ...

Чичаковски е новиот претседател на ДИК, за потпретседател е избран Прекопуца

Алфа - 16.12.2015

Александар Чичаковски ќе биде новиот Претседател на Државната изборна комисија, а потпретседателската функција ќе ја преземе Реџеп Прекопуца. Александар Чичаковски ќе биде новиот Претседател на Државната изборна комисија, а потпретседателската ...

Александар Чичаковски назначен за претседател на ДИК

Фокус - 16.12.2015

За потпретседател на Државната изборна комисија назначен е Реџеп Прекопуца. И двајцата се од експертските членови на ДИК, за кои вчера партиските лидери се договорија. Комисијата за избори и именување донесе едногласна одлука претседател на ДИК да ...

Собраниската комисија ги утврди кандидатите за членови на ДИК - Чичаковски предложен за претседател

Сител - 16.12.2015

Собранието го изгласа новиот состав на Државната изборна комисија, според договорот од Пржино. Претседател на комисијата е Александар Чичаковски, а негов заменик Реџеп Прекопуца и двајцата од редот на независните експерти кои заедно со Атанас ...

Собранието го избра новиот состав на ДИК

Република - 16.12.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 83. седница со 102 гласови „за“, без „воздржани“ и „против“ ги изгласа членовите на Државната изборна комисија. За претседател на Комисијата е избран Александар Чичаковски, за потпретседател ...

Чичаковски за претседател на ДИК, Прекопуца за негов заменик

Вест - 16.12.2015

Александар Чичаковски е предложен за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а Реџеп Прекопуца за негов заменик, на седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА Никола Груевски, ...

„Журнал.нет“: Син на фалсификатор на избори – кандидат за претседател на ДИК

Курир - 16.12.2015

Татко на Александар Чичаковски е Јован Чичаковски-Мацола, судија во пензија и бивш претседател на основен Суд Берово избран од СДСМ, пишува порталот Журнал.нет. На локалните избори 1996 година Мацола е претседател на Општинска избирачка комисија ...

Александар Чичаковски предложен за претседател на ДИК

Телма - 16.12.2015

Александар Чичаковски е предложен за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а Реџеп Пекопуца за негов заменик на денешната седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Чичаковски предложен за претседател, Прекопуца за потпретседател на ДИК

Нова ТВ - 16.12.2015

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ги предложи Александар Чичаковски за претседател и Реџеп Прекопуца за потпретседател на ДИК. Изборот ќе биде на пленарна седница на Собранието, која можно е да се одржи уште денесска.

Во ДИК не влегле најдобрите кандидати, не биле прифатливи за ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 16.12.2015

Најдобрите кандидати за избор на членови експерти на Државната изборна комисија, сепак, не се договорени на лидерската средба што се одржа вчера во Клубот на пратеници. Како што неофицијално дознаваме, на ранг листата што била направена по ...

Александар Чичаковски предложен за претседател на ДИК

МРТ - 16.12.2015

Предлогот треба да биде усвоен и од пратениците на пленарна седница најверојатно попладнево... Александар Чичаковски за претседател и Реџеп Прекопуца за потпретседател на Државната изборна комисија.

Комисијата за избори ги утврди кандидатите за членови на ДИК, Чичаковски предложен за претседател

А1 On - 16.12.2015

Александар Чичаковски е предложен за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а Реџеп Пекопуца за негов заменик на денешната седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР: Урумов, Чичаковски и Прекопуца изберени експерти за ДИК

Фактор - 16.12.2015

После неколку неделни натегања партиските лидери и нивнте тимови под силен меѓународен ппритисок конечно успеаја да постигнат договор за делот на независните експерти за ДИК како дел од договорот од Пржино.

Александар Чичаковски е нов претседател на ДИК

Локално - 16.12.2015

Со 96 гласа за Собранието на РМ за претседател на Државната изборна комисија (ДИК). го избра Александар Чичаковски, а заменик претседател е избран Реџеп Прекопуца . Новата ДИК ќе биде надлежна за водење и ажурирање на избирачкиот список, а во ...

Изгласани членовите на ДИК

Алсат-М - 16.12.2015

Собранието на денешната седница со 102 гласови „за“, без „воздржани“ и „против“ ги изгласа членовите на Државната изборна комисија. За претседател на Комисијата е избран Александар Чичаковски, а за потпретседател Реџеп Прекопуца и двајцата од ...

Чичаковски претседател, Прекопуца - втор човек во ДИК

+инфо - 16.12.2015

Комисијата за избори и именување донесе едногласна одлука претседател на Државната изборна комисија да биде Александар Чичаковски, а за потпретседател на ДИК назначен е Реџеп Прекопуца. Тие се од експертските членови на ДИК, за кои вчера партиските ...

Собранието го избра новиот состав на ДИК

Lider - 16.12.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 83. седница со 102 гласови „за“, без „воздржани“ и „против“ ги изгласа членовите на Државната изборна комисија. За претседател на Комисијата е избран Александар Чичаковски, за потпретседател ...

„Журнал.нет“: Син на фалсификатор на избори – кандидат за претседател на ДИК

Нетпрес - 16.12.2015

Tатко на новиот претседател на ДИК, Александар Чичаковски е Јован Чичаковски-Мацола, судија во пензија и бивш претседател на основен Суд Берово избран од СДСМ, пишува Журнал.нет . Како што наведува порталот, на локалните избори во 1996-тата година ...

Избрани експертите во ДИК

Телма - 15.12.2015

Атанас Урумов, дипломиран политиколог од Гевгелија, Александар Чичаковски магистер по правни науки и Реџеп Прекопуца професор по албански јазик од Арачиново се тројцата експерти кои ќе бидат дел од новиот состав на ДИК.

Избран новиот состав на Државната изборна комисија

Глас на Америка - 15.12.2015

Тројцата експерти се за пошироката јавност релативно непознатите Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов и Александар Чичаковски „Ние, лидерите на најголемите политички партии, го поздравуваме постигнатиот договор за целосниот состав на Државната изборна ...

Ванхојт: Задоволен сум од договорот, останува уште многу работа пред изборите

МКД - 15.12.2015

Белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхојт, го поздрави постигнатиот договор за експертите. Партиските лидери ги избраа Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов и Александар Чичаковски за независни експерти кои ќе бидат дел од деветочлениот ...

Бонева заминува во ДИК, Чичаковски предложен за претседател, Прекопуца за заменик…

Локално - 16.12.2015

Пратеничката Силвана Бонева својата политичка кариера ја продолжува како член на ДИК по предлог на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. нејзиниот партиски колега во собранието, пратеникот Иван Иванов е предложен од Комисијата за прашања на изборите и ...

ОБНОВЕНО: Падна договор за ДИК

Нова ТВ - 15.12.2015

По речиси три часа лидерска средба во Клубот на пратениците, постигнат е договор за тројцата експерти во Државната изборна комисија. Како што соопштуваат партиите во заедничката писмена изјава, се работи за Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов и ...

Договорен комплетниот состав на ДИК, за медиумите уште ќе се разговара

Алфа - 15.12.2015

Договорен комплетниот состав на Државната изборна комисија.Лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА Груевски, Заев, Ахмети и Тачи со белгискиот посредник Ван Хојте и амбасадорите на САД и ЕУ Бејли и Орав се ...

Александар Чичаковски предложен за претседател на ДИК

Курир - 16.12.2015

Предлогот треба да биде усвоен и од пратениците на пленарна седница најверојатно попладнево. Александар Чичаковски за претседател и Реџеп Прекопуца за потпретседател на Државната изборна комисија.

Комисијата за избори ги утврди кандидатите за членови на ДИК, Чичаковски предложен за претседател

Lider - 16.12.2015

Александар Чичаковски е предложен за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а Реџеп Пекопуца за негов заменик на денешната седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Чичаковски, Урумов и Прекопуца нови членови на ДИK

Дневник - 15.12.2015

Александар Чичаковси, Атанас Урумов и Реџеп Прекопуца се имињата на тројцата експерти кои ќе влезат во составот на новата ДИK, а за кои вчера попладне се договорија лидерите на четирите најголеми политички партии - ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, ...

Заврши лидерската средба - Урумов, Чичаковски и Прекопуца експерти во ДИК

24 Вести - 15.12.2015

Лидерската четворка, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, го договорија комплетлетирањето на ДИК. Покрај партиските членови како експерти во ДИК ќе бидат Александар Чичаковси, Атанас Урумов и Реџеп Прекопуца, брифираат за 24 Вести партиски извори.

ОБНОВЕНО Комплетиран составот на ДИК, заврши лидерската

+инфо - 15.12.2015

Лидерите на четирите политички партии постигнаа договор за комплетниот состав на Државната изборна комисија во која како независни експерти влегоа: Реџеп Прекопуца, Александар Чичаковски и Атанас Урумов.

Партиите постигнаа договор за ДИК

Телма - 15.12.2015

Четирите партии на лидерската средба се договорија за ДИК. Назначени се тројцата независни експерти и тоа се Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов и Александар Чичачовски. Во наредниот период ќе продолжат и преговорите за медиумите.

Постигнат договор за составот на ДИК

Алфа - 15.12.2015

Политичките партии постигнаа соглсност и за имињата на тројцата независни експерти, тоа се Реџеп Прекопуца, Александар Чичаковски и Атанас Урумов. Лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО, СДСМ, ДУИ и ДПА, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи ...

Лидерите лидерски се договорија за експертите во ДИК

Фокус - 15.12.2015

По три часа преговарање, лидерите на четирите најголеми политички партии ги избраа тројцата експерти кои ќе бидат членови на ДИК. По три часа преговарање, лидерите на четирите најголеми политички партии ги избраа тројцата експерти кои ќе бидат ...

Договорен новиот состав на ДИК

Сител - 15.12.2015

Партиите конечно го договорија новиот состав на Државната изборна комисија. Реџеп Прекопуца, Александар Чичаковски и Атанас Урумов ќе седнат во столчињата на независните експерти во ДИК. Покрај нив, како нови членови доаѓаат и Силвана Бонева од ...

Лидерите се договорија за експертите на ДИК

А1 On - 15.12.2015

Заврши лидерската средба во Клуб на пратеници со договор за експертскиот тим на Државната изборна комисија. Партиските претседатели се договорил трите празни места во ДИК да ги пополнат експертите Урумов, Прекопуца и Чичаковски.

СПРИНТ СРЕДБА: Партиските лидери експресно ги усогласија разликите за ДИК

Телеграф - 15.12.2015

Во изминатиов период се навикнавме на маратонски лидерски средби кои траат со часови. Партиските лидери денеска покажаа дека некогаш знаат и релативно брзо да се договорат После неполни три часа разговори, што е реткост кога станува збор за лидерски ...

Избрани тројцата експерти во ДИК

Фактор - 15.12.2015

По жестоките преговори, четирите политички партии најпосле успеаја да се договорат и да го коплетираат составот на Државната изборна комисија. Во ДИК како независни експерти влегоа Александар Чичаковски Реџеп Прекопуца и Атанас Урумов.

Ова се новите членови на ДИК

Press24 - 15.12.2015

Лидерите на најголемите политички партии постигнаа договор за комплетниот сосотав на Државната изборна комисија. Како независни се: Реџеп Прекопуца, Александар Чичаковски и Атанас Урумов, од ВМРО-ДПМНЕ се: Сашо Срцеви Силвана Боневаи, од СДСМ Игор ...

ДИК доби нов претседател - Александар Чичаковски и нов заменик претседател - Реџеп Прекопуца

МКД - 16.12.2015

Собранието денеска го потврди предлогот на Комисијата за избори и именувања Александар Чичаковски да биде новиот претседтел на Државната изборна комисија, а Реџеп Прекопуца, негов заменик. За оваа одлука гласаа 102 пратеници.

Собранието го избра новиот состав на ДИК

Нетпрес - 16.12.2015

Во рамки на 83. седница Собранието на Република Македонија со 102 гласови „за“, без „воздржани“ и „против“ го избра новиот состав на ДИК. Претседател на Комисијата ќе биде Александар Чичаковски, потпретседател Реџеп Прекопуца, кои што се од редовите ...

Ванхојте: Задоволен сум од договорот, останува уште многу работа пред изборите

Локално - 15.12.2015

Белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхојт, го поздрави постигнатиот договор за експертите. Партиските лидери ги избраа Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов и Александар Чичаковски за независни експерти кои ќе бидат дел од деветочлениот ...

Лидерската заврши, ДИК комплетиран

Вечер Прес - 15.12.2015

Работните групи утре продолжуваат да разговараат за најважните теми, меѓу кои работата на МРТВ, Агенцијата за медиуми и МИА По речиси три часа лидерска средба во Клубот на пратениците, постигнат е договор за тројцата експерти во Државната изборна ...

Александар Чичаковски предложен за претседател на ДИК

Нетпрес - 16.12.2015

Александар Чичаковски предложен за претседател на ДИК. Предлогот треба да биде усвоен и од пратениците на пленарна седница ова попладне. Александар Чичаковски за претседател и Реџеп Прекопуца за потпретседател на Државната изборна комисија.

Комисијата за избори ги утврди кандидатите за членови на ДИК

24 Вести - 16.12.2015

Александар Чичаковски е предложен за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а Реџеп Прекопуца за негов заменик на денешната седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Заврши лидерската средба – Урумов, Чичаковски и Прекопуца експерти во ДИК

Либертас - 15.12.2015

Лидерската четворка, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, го договорија комплетирањето на ДИК. Покрај партиските членови како експерти во ДИК ќе бидат Александар Чичаковси, Атанас Урумов и Реџеп Прекопуца,информир а 24 Вести повикувајќи се на партиски ...

Прекопуца, Урумов и Чичаковски се новите експерти во ДИК

Р.С.Европа - 15.12.2015

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи по денешната лидерска средба во Клубот на пратениците го поздравија постигнатиот договор за целосниот состав на ДИК.

Заедничко соопштение на партиските лидери: ДИК да одлучува без партиско влијание

А1 On - 15.12.2015

Партиските лидери со заедничко соопштение го поздравија договорот што го постигнаа на денешната лидерска средба за именување на тројца членови во Државната изборна комисија. Во соопштението стои дека на ДИК и престои тешка работа.

Договорен новиот состав на ДИК

Бриф - 15.12.2015

Партиите го договорија новиот состав на Државната изборна комисија. Реџеп Прекопуца, Александар Чичаковски и Атанас Урумов ќе седнат во столчињата на независните експерти во ДИК. Покрај нив, како нови членови доаѓаат и Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Собранието го избра новиот состав на ДИК

Курир - 16.12.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 83. седница со 102 гласови „за“, без „воздржани“ и „против“ ги изгласа членовите на Државната изборна комисија. За претседател на Комисијата е избран Александар Чичаковски, за потпретседател ...