TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД се надеваат дека ќе има состанок меѓу Трамп и Ким

Макфакс - 16.05.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп сè уште се надева дека самитот со Северна Кореја ќе се одржи и покрај заканите за откажување, објави Би-би-си. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека претседателот на САД е подготвен за самитот.

Северна Кореја ги откажа разговорите со Јужна Кореја и се закани дека ќе ја откаже и средбата со Трамп

Сител - 16.05.2018

Северна Кореја го откажа самитот со Јужна Кореја и се закани дека ќе го откаже и самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и Ким Џонг Ун поради тековните американски воени вежби со Јужна Кореја.

Ким се закани дека ќе ја откаже средбата со Трамп

Телма - 16.05.2018

Северна Кореја се закани дека ќе се повлече од самитот во Сингапур, на кој е најавена средба со американскиот претседател Доналд Трамп, ако Америка инсистира на целосно уништување на нуклеарното оружје на Пјонгјанг.

Трамп: Не сме известени дека Северна Кореја го откажува самитот

Р.С.Европа - 16.05.2018

Не сме известени дека Северна Кореја се заканува дека ќе го откаже планираниот самит, изјави претседателот на САД, Доналд Трамп за време на пречекот на узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијаев во Белата куќа.

Бела куќа: Претседателот Трамп е подготвен за тешки преговори со Северна Кореја

Глас на Америка - 16.05.2018

Ако САД продолжат да бараат еднострано напуштање на нуклеарното оружје, Пјонгјанг најави дека ќе размисли за состанокот на 12-ти јуни ВАШИНГТОН — Белата куќа се огласи откако Пјонгјанг изрази длабока резервираност за тоа дали ќе се одржи средбата ...

Кина со апел до Северна Кореја да не се откажува од самитот со Трамп

Алсат-М - 16.05.2018

Кина денес го повика Пјонгјанг да не се откажува од состанокот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун со американскиот претседател Доналд Трамп. “Го поддржуваме подобрувањето на односите меѓу двете Кореи и промовирањето дијалог меѓу Пјонгјанг и САД, ...

Сандерс: САД се уште веруваат дека ќе се одржи средбата Трамп-Ким

Стандард - 16.05.2018

САД и натаму се надеваат дека ќе се одржи планираната средба меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, но подготвени се за тежок преговарачки процес, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс.

СЕВЕРНА КОРЕЈА СУПЕРИОРНА: Ким размислува дали ќе се сретне со Трамп

Фактор - 16.05.2018

Северна Кореја размислува дали ќе се одржи состанокот на 12 јуни ако САД продолжат да бараат еднострано напуштање на нуклеарното оружје. На тоа се огласи Белата куќа коментирајќи ја длабоката резервираност на Ким, за тоа дали ќе се одржи средбата ...

Кинескиот претседател апелира: Ким, не се откажувај од средбата со Трамп

Точка - 16.05.2018

Кинеските власти денес го повикаа официјален Пјонгјанг да не се откажува од состанокот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп. „Го поддржуваме подобрувањето на односите на двете Кореи и промовирањето на ...

Северна Кореја се закани дека ќе ја откаже средбата со Трамп оти не прифаќа уцени

Сакам да кажам - 16.05.2018

Северна Кореја наеднаш ги откажа преговорите на високо ниво со Сеул и се закани дека ќе ја откаже и долгоочекуваната средба со Доналд Трамп, доколку САД продолжат да инсистираат од неа да се откаже од целото свое нуклеарно оружје.

Ким повторно го крена светот на нозе, се заканува со откажување на состанокот со Трамп: Еве што се крие зад промената ...

Сител - 16.05.2018

Кина по повод неизвесноста која Северна Кореја ја внесе околу одржувањето на самитот на САД, порача дека сите страни треба да покажат добра волја и искреност за да се создаде погодна атмосфера за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

Ким се исплашил од судбината на Гадафи? Еве што навистина стои зад можното откажување на состанокот со Трамп

Точка - 16.05.2018

Северна Кореја објавила дека би можела да се откаже од самитот на нејзиниот лидер Ким Јонг Ун со претседателот Доналд Трамп, а "BBC" наведува дека Пјонгјанг бил вознемирен од тврдењата на советникот на Трамп за национална безбедност, Џон Болтон, ...

КИМ ПОВТОРНО ГО КРЕНА СВЕТОТ НА НОЗЕ: Какви закани сега му упати на Трамп?

Фактор - 16.05.2018

Северна Кореја соопштила дека морала да ги откаже разговорите на највисоко ниво со Јужна Кореја, бидејќи се одржани воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД, а се заканиле и дека поради тие вежби ќе го откажат самитот со САД.

Северна Кореа ги откажа преговорите со Сеул

Алсат-М - 16.05.2018

Воените вежби меѓу Јужна Кореа и САД беа причина власта во Пјонгјанг еднострано да ги откаже разговорите со јужниот сосед. Дополнително, од Северна Кореа доаѓаат информации дека заради вежбите би можело да биде откажан и состанокот со претседателот ...

Би-Би-Си: Ким Џонг Ун се плаши да не заврши како Гадафи

Курир - 16.05.2018

Зад одлуката на Северна Кореја да се повлече од разговорите со јужниот сосед стои стравот на Ким Џонг Ун да не заврши како Моамер ел Гадафи, пишува Би-Би-Си. Пјонгјанг поради вежби на Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави се закани дека ...

Северна Кореја: нема самит ако САД бараат целосна денуклеаризација

Р.С.Европа - 16.05.2018

Северна Кореја ја доведе под прашалник најавената историска средба меѓу нејзиниот лидер Ким Џонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп закажана за 12 јуни во Сингапур. Северна Кореја не сака Вашингтон да инсистира на целосно напуштање на ...

Северна Кореја се заканува дека ќе ја откаже средбата со Трамп

Кајгана - 16.05.2018

Претставници на Северна Кореја најавија дека би можеле да се откажат од самитот со американскиот претседател Доналд Трамп доколку САД унилатерално инсистира Северна Кореја да се откаже од нуклеарното вооружување.

Пентагон ги уверува властите во Пјонгјанг дека воената вежба со Јужна Кореја е рутинска

Макфакс - 16.05.2018

Пентагон соопшти дека воената вежба во Јужна Кореја била рутинска и од дефанзивен карактер, откако Пјонгјанг поради истата го откажа планираниот мировен состанок со Јужна Кореја. Полковникот Роб Менинг изјавил дека целта на вежбата била да се ...

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

24 Вести - 16.05.2018

Северна Кореја се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби.

Северна Кореја им се заканува на САД со откажување на самитот

Deutsche Welle - 16.05.2018

Средбата меѓу американскиот претседател Трамп и севернокорејскиот властодржец Ким во Сингапур, закажана за 12 јуни, е на раб да пропадне. Пјонгјанг е лут поради воените маневри „Макс Тандер“.

Северна Кореја ги прекина преговорите со јужниот сосед и испрати предупредување до САД

Макфакс - 16.05.2018

Северна Кореја донела ненадејна одлука ги прекине мировните преговори со јужниот сосед. Причината за прекинот е гневот кај властите во Пјонгјанг поради воените вежби организирани од Јужна Кореја и САД.

Шок во Кореја, Пјонгјанг го откажа самитот: Неизвесна е средбата помеѓу Трамп и Ким...

Точка - 16.05.2018

Северна Кореја го откажа самитот со Јужна Кореја и се закани дека ќе биде одложена и средбата помеѓу Ким Јонг Ун и Доналд Трамп. Официјален Пјонгјанг се чини дека се откажува од својата намера да ги затопли односите со Јужна Кореја - откажан е ...

Ким се уплашил дека ќе ја доживее судбината на Гадафи?

Н.Македонија - 16.05.2018

Северна Кореја објави дека би можела да се откаже од самитот на нејзиниот лидер Ким Џонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп, а Би-Би-Си наведува дека Пјонгјанг го алармирале тврдењата на советникот за национална безбедност на Трамп, Џон ...

САД: продолжуваат подготовките за средбата Трамп, Ким

Р.С.Европа - 16.05.2018

Американските власти не се информирани за промена на ставот на Северна Кореја и ги продолжуваат подготовките за состанокот меѓу претседателот Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, соопшти Стејт департментот.

Северна Кореја ги прекина разговорите со Јужна поради воени вежби на Сеул и Вашингтон

МКД - 15.05.2018

Северна Кореја го откажа самитот со Јужна Кореја и се закани дека ќе го откаже и самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и Ким Јонг Ун поради американски воени вежби со Јужна Кореја, објавија медиумите во Јужна Кореја.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

А1 On - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Слободен Печат - 15.05.2018

оради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА. Од истите причини, властите во Пјонгјанг ги откажаа и за утре предвидените разговори на високо ниво меѓу претставници на Северна и Јужна Кореја.

САД се надеваат дека ќе има состанок меѓу Трап и Ким

Sky - 16.05.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп сè уште се надева дека самитот со Северна Кореја ќе се одржи и покрај заканите за откажување, објави Би-би-си. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека претседателот на САД е подготвен за самитот.

Советникот на Трамп има идеја: Нуклеарките на Северна Кореја да бидат пренесени во САД!

Точка - 15.05.2018

Советникот на Доналд Трамп за национална безбедност, Џон Болтон сака севернокорејското оружје да биде префрлено во американските лаборатории во Оук Риџ во сојузната држава Тенеси. Советникот на американскиот претседател за национална безбедност, Џон ...

Средба на високо ниво на Јужна и Северна Кореја

Сител - 15.05.2018

Претставници на Јужна и на Северна Кореја се договорија утре да одржат средба на високо ниво на која ќе се разгледаат неопходните чекори за исполнување на ветувањето за претворање на Корејскиот Полуостров во зона без нуклеарно оружје.

Сандерс: САД се уште веруваат дека ќе се одржи средбата Трамп-Ким

А1 On - 16.05.2018

САД и натаму се надеваат дека ќе се одржи планираната средба меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, но подготвени се за тежок преговарачки процес, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс.

Ким се закани дека ќе ја откаже долгоочекуваната средба со Трамп

Слободен Печат - 16.05.2018

Северна Кореја наеднаш ги откажа преговорите на високо ниво со Сеул и се закани дека ќе ја откаже и долгоочекуваната средба со Доналд Трамп, доколку САД продолжат да инсистираат од неа да се откаже од целото свое нуклеарно оружје.

Ким повторно се заканува – дали ќе ги откаже преговорите со Трамп?

+инфо - 16.05.2018

Северна Кореа информира дека заради вежбите би можело да биде откажан и состанокот со претседателот на САД. Воените вежби меѓу Јужна Кореа и САД беа причина власта во Пјонгјанг еднострано да ги откаже разговорите со јужниот сосед.

Северна Кореја се заканува дека ќе ја откаже средбата со Трамп

Локално - 16.05.2018

Претставници на Северна Кореја најавија дека би можеле да се откажат од самитот со американскиот претседател Доналд Трамп доколку САД унилатерално инсистира Северна Кореја да се откаже од нуклеарното вооружување.

Пентагон ги уверува властите во Пјонгјанг дека воената вежба со Јужна Кореја е рутинска

Точка - 16.05.2018

Пентагон соопшти дека воената вежба во Јужна Кореја била рутинска и од дефанзивен карактер, откако Пјонгјанг поради истата го откажа планираниот мировен состанок со Јужна Кореја. Полковникот Роб Менинг изјавил дека целта на вежбата била да се ...

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Тера - 16.05.2018

Северна Кореја се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби.

Северна Кореја ги прекина преговорите со јужниот сосед и испрати предупредување до САД

Sky - 16.05.2018

Северна Кореја донела ненадејна одлука да ги прекине мировните преговори со јужниот сосед. Причината за прекинот е гневот кај властите во Пјонгјанг поради воените вежби организирани од страна на Јужна Кореја и САД.

САД нема информации за промена на ставот на С. Кореја за средбата Трамп и Ким Џонг Ун

Канал5 - 16.05.2018

Американските власти не се информирани за промена на ставот на Северна Кореја. И ги продолжуваат подготовките за состанокот меѓу претседателот Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, соопшти Стејт Департментот.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Н.Македонија - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Стандард - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА.

Средба на високо ниво на Јужна и Северна Кореја

24 Вести - 15.05.2018

Претставници на Јужна и на Северна Кореја се договорија утре да одржат средба на високо ниво на која ќе се разгледаат неопходните чекори за исполнување на ветувањето за претворање на Корејскиот Полуостров во зона без нуклеарно оружје.

Сандерс: САД се уште веруваат дека ќе се одржи средбата Трамп-Ким

Локално - 16.05.2018

САД и натаму се надеваат дека ќе се одржи планираната средба меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, но подготвени се за тежок преговарачки процес, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс.

Северна Кореја се заканува дека ќе ја откаже средбата со Трамп

Либертас - 16.05.2018

Претставници на Северна Кореја најавија дека би можеле да се откажат од самитот со американскиот претседател Доналд Трамп доколку САД унилатерално инсистира Северна Кореја да се откаже од нуклеарното вооружување.

Пентагон ги уверува властите во Пјонгјанг дека воената вежба со Јужна Кореја е рутинска

Sky - 16.05.2018

Пентагон соопшти дека воената вежба во Јужна Кореја била рутинска и од дефанзивен карактер кога Пјонгјанг поради неа го откажа планираниот мировен состанок со Јужна Кореја. Полковникот Роб Менинг изјавил дека целта на вежбата била да се подобри ...

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

+инфо - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Сител - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА.

Сандерс: САД се уште веруваат дека ќе се одржи средбата Трамп-Ким

Либертас - 16.05.2018

САД и натаму се надеваат дека ќе се одржи планираната средба меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, но подготвени се за тежок преговарачки процес, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Фокус - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби.

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

ТВ21 - 15.05.2018

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во Сингапур, поради најавените јужнекоројско-американски воени вежби, јави ДПА.

Трамп: Не знам дали ќе се сретнам со Ким

А1 On - 16.05.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека засега не е јасно дали ќе се одржи неговата закажана средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. – Мораме да видиме. Нема одлука, воопшто не сме информирани..