TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Галерија) Белорусите излегоа на улиците против Лукашенко

Независен - 10.08.2020

Откако беа објавени држабните излезни анкети според кои претседателот Александар Лукашенко освоил 79,7 отсто од гласовите, а неговиот главен ривал Светлана Тихановска само 6,8 проценти десетици илјади луѓе излегоа на улиците во Минск и други градови ...

Plane Finder: Авионот на Лукашенко заминал во Турција

Expres - 10.08.2020

Профил на хакерската организација Анонимус објавува информација од системот за следење на апликацијата PlaneFinder која ги следи сите летови на светот, според која авионот на Белорускиот претседател Лукашенко вечерва се упатил кон Турција.

Шокантни снимки од хаосот во Белорусија по наместените избори (ВИДЕО)

Expres - 10.08.2020

Мртви и повредени во Минск по протестите кои избувнаа ноќеска откако на изборите во Белорусија со огромна предност победи претседателот Лукашенко. Во инцидентите во кои се користат гумени куршуми и солзавец едно лице беше прегазено со камион а ...

(ВИДЕО) Силни детонации во центарот на Минск

Нетпрес - 10.08.2020

Неколку силни експлозии одекнале во центарот на белоруската престолнина Минск доцна ноќта кон понеделникот, додека низ земјата траат протести и апсења во врска со штотуку завршените претедателски избори на кои уште една убедлива победа прогласи ...

(ВИДЕО) Инциденти во Минск, Лукашенко води на претседателските избори

360 степени - 09.08.2020

Белорусија се соочува со граѓанските протести поради претседателските избори кои денеска се одржуваа во земјата. Според странските медиуми, дури со 80 отсто од гласови победува актуелниот претседател на земјата, Александар Лукашенко, кој го ...

Минск воена зона по најавената победа на Лукашенко, полицијата масовно приведува (ВИДЕО)

МКД - 09.08.2020

Белоруската полиција фрла шок-бомби и солзавец и почна да притворува низ целата земја откако приврзаниците на опозицијата ги осудија излезните анкети одобрени од државните тела, кои покажаа дека Лукашенко освои скоро 80% од гласовите.

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.08.2020

Вечерва во Минск почнаа да се собираат демонстранти, додека на социјалните мрежи се појавија видео снимки на кои се гледаат голем број воени возила како возат кон главниот град. Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја напушти земјата и ...

Противничката на Лукашенко: Мнозинството граѓани се со нас

Локално - 09.08.2020

Кандидатката на опозицијата, Светлана Тихановскаја рече вечерва по затворањето на избирачките места на претседателските избори во Белорусија дека „мнозинството граѓани се со неа“. Тихановскаја рече дека не верува во официјалните резултати засновани ...

Жестоки протести во Белорусија по вестите дека Лукашенко победил со 80 отсто од гласовите

Независен - 09.08.2020

МИНСК – Белоруската полиција водени топови, солзавец и зашеметувачки гранати за во разбивање на протестите што избувнаа во неделата вечерта кога претседателот Александар Лукашенко требаше да објави уште една изборна победа.

„Последниот европски диктатор“ останува на власт, освои 80 % од гласовите

МКД - 09.08.2020

Белоруските државни медиуми ги објавија резултатите од излезните анкети по затворањето на гласачките места на претседателските избори, според кои долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освоил скоро 80 проценти од гласовите.

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен Печат - 09.08.2020

На изборите учествуваат пет кандидати. Централната изборна комисија соопшти дека на изборите во Белорусија до 18 часот гласале 79 отсто од избирачите. Избирачките места на претседателските избори во Белорусија се затворени вечерва во 20 часа по ...

Избори во Белорусија: Кандидатката на опозицијата излезе од скривалиштето за да гласа

Независен - 09.08.2020

Светлана Тихановска дојде на избирачкото место опкружена со поддржувачи и голема група новинари (Фото: АФП) Светлана Тихановска се појави на избирачкото место откако цела ноќ се криеше по апсењето на повеќе луѓе од нејзиниот изборен штаб.

Лукашенко води со скоро 80 проценти од гласовите – Претседателски избори во Белорусија

ММС - 09.08.2020

На претседателските избори во Белосрусија води досегашниот претседател Александар Лукашенко, покажуваат излезните анкети. Според првичните податоци, тој освои 79,7 проценти од гласовите. Второто место го зазеде Светлана Тихановска со 6,8 проценти од ...

Убедлива победа на Лукашенко на изборите во Белорусија

Локално - 09.08.2020

Актуелниот белоруски претседател Александар Лукашенко победи на претседателските избори во неделата со 79,7 проценти од гласовите, според официјалната излезна анкета, по напната кампања. Главниот предизвикувач на опозицијата, Светлана Тихановска, го ...

Претседателската кандидатка во Белорусија избега за време на изборите и се крие

Независен - 09.08.2020

Главната кандидатка на опозицијата на денешните белоруски избори за претседател ноќеска го напушти својот стан и замина на непозната локација, јави Хина. Портпаролите на нејзината кампања соопштија дека побегнала од станот од безбедносни причини, ...

Избори за претседател во Белорусија, до 14 часот излегле 65,19 проценти од гласачите

Мета - 09.08.2020

Во Белорусија денеска се одржуваат претседателски избори, на кои граѓаните избираат од петмина кандидати, актуелниот Александер Лукашенко, Светлана Тихановскаја, донеодамна малку позната професорка по англиски и уште тројца други.

Во Белорусија до 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

Опсервер - 09.08.2020

Минск, 9 август 2020 () – На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов.

ЦИК на Белорусија: Изборите се валидни, гласаа 54,57%

MTM - 09.08.2020

Претседателските избори во Белорусија се признати како валидни. До 12 часот по локално време, гласале повеќе од 50% од оние кои имаат право на глас. Ова го соопшти Белоруската Централна изборна комисија, цитирана од медиумите.

Последното поглавје на Советскиот Сојуз

МКД - 09.08.2020

Дали сме сведоци на конечното откинување на последното парче од сложувалката на Советскиот Сојуз? Историјата ни вели дека СССР престанал да постои на 25 декември 1991 година, кога Михаил Горбачов поднесе оставка, Борис Јелцин стана господар на Кремљ ...

Белорусија бира претседател

Р.С.Европа - 09.08.2020

Со отворањето на повеќе од 5.700 избирачки места во Белорусија, денеска започна гласањето напретседателските избори во таа земја. Како што објави Централната изборна комисија, право на глас имаат околу 6,8 милиони Белоруси.

Избори во Белорусија: Ќе остане или замине Лукашенко по 26 години на власт

Нова ТВ - 09.08.2020

Во Белорусија денеска се одржуваат шестите претседателски избори по осамостојувањето на земјата од поранешниот СССР. Актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој е на чело на државата од 1994 година, и по шести пат се кандидираше за функцијата, ...

Претседателски избори во Белорусија

Опсервер - 09.08.2020

Минск, 9 август 2020 () – Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се ...

Претседателски избори во Белорусија

Либертас - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусија

А1 On - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија.По шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусија

24Инфо - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусија

24 Вести - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусија

Слободен Печат - 09.08.2020

За разлика од претходните избори, овојпат Лукашенко се соочува со сериозен предизвик од четворица други кандидати за највисокото државно место. Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија.

Белорусија денеска бира претседател

360 степени - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусијабелорусиј

Курир - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Дали жена ќе го симне од тронот Лукашенко?

Република - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусија

Вечер Прес - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Претседателски избори во Белорусија

Тера - 09.08.2020

Во Белорусија денеска се одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за ...

Претседателски избори во Белорусија: Четворица кандидати против Лукашенко, кој 26 години е шеф на државата

Денешен - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Лукашенко може да изгуби прв пат во 26 години, И ТОА ОД ЖЕНА

Вечер - 09.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Белорусија избира претседател: До 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

Слободен Печат - 09.08.2020

На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов. Како што прецизира, одѕивот по региони е најнизок во Минск – 52,03 ...

Во Белорусија до 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

24Инфо - 09.08.2020

На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов. Како што прецизира, одѕивот по региони е најнизок во Минск – 52,03 ...

Во Белорусија до 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

Либертас - 09.08.2020

На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов. Како што прецизира, одѕивот по региони е најнизок во Минск – 52,03 ...

Во Белорусија до 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

А1 On - 09.08.2020

На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов. Како што прецизира, одѕивот по региони е најнизок во Минск – 52,03 ...

Во Белорусија до 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

Вечер Прес - 09.08.2020

На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов. Како што прецизира, одѕивот по региони е најнизок во Минск – 52,03 ...

Лукашенко води со скоро 80 проценти од гласовите на претседателски избори во Белорусија

Нетпрес - 09.08.2020

На претседателските избори во Белосрусија води досегашниот претседател Александар Лукашенко, покажуваат излезните анкети. Според првичните податоци, тој освои 79,7 проценти од гласовите. Второто место го зазеде Светлана Тихановска со 6,8 проценти од ...

Војска на улиците во Белорусија, Лукашенко ја напуштил државата и покрај победата на изборите

Frontline - 09.08.2020

Вечерва во Минск почнаа да се собираат демонстранти, додека на социјалните мрежи се појавија видео снимки на кои се гледаат голем број воени возила како возат кон главниот град, пренесува „Слободен печат“ .

Претседателски избори во Белорусија

MakPress - 10.08.2020

Во Белорусија денеска одржуваат претседателски избори – шести по осамостојувањето на Белорусија. И по шести пат, актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој управува Белорусија без прекин во изминатите 26 години, се кандидираше за претседател.

Ден пред изборите властите во Белорусија уапсија една од главните фигури на опозицијата

Независен - 08.08.2020

Марија Колесникова е главен поддржувач на претседателската кандидатка Светлана Тихановска. На фотографијата е на изборниот митинг на 6 август во Минск (Фото: Ројтерс) Властите во Белорусија во саботата ја притворија Марија Колесникова, истакната ...