TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Војна меѓу Владата и ЕСМ за цената на електричната енергија?

Слободен Печат - 03.12.2021

Владата гарантира дека АД ЕСМ според Законот за енергетика и следната година ќе ги обезбеди потребните количини електрична енергија за да ги задоволи потребите за домаќинствата и малите потрошувачи, тврдат од Министерството за економија.

ПРВИ ПРЕСМЕТКИ: И ЕВН смета дека струјата треба да поскапи и до 30 отсто

Денешен - 03.12.2021

Владата пред нова одлука – во 2022- та ЕСМ наместо 60 да обезбедува 100 проценти од потребите на домакинствата и малите потрошувачи, објавува ТВ 24 во својот прилог. Министерот за економија Крешник Бектеши во Трилинг на ТВ24 ги најави измените со ...

Криминалот на власта ќе го плаќа народот преку поскапа струја, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 03.12.2021

„Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино. Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало покачување на струјата од над 20%, а ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на власта ќе го плаќа народот преку поскапа струја

Курир - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги ...

Криминалот на власта ќе го плаќа народот преку поскапа струја

24Инфо - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино. Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало покачување на струјата од над 20%, а ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на власта ќе го плаќа народот преку поскапа струја

Нетпрес - 03.12.2021

Власта се подготвува за зголемување на цената на струјата за повеќе од 20 отсто, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино, а според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало покачување на струјата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на власта го плаќа народот преку поскапа струја

Zoom - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино. Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало покачување на струјата од над 20%, а ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на власта ќе го плаќа народот преку поскапа струја

Република - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на власта народот ќе го плаќа со поскапа струја, сметката што досега била 3.000 од идниот месец ...

Денешен - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20 отсто, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ. -Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на власта ќе го плаќа народот преку поскапа струја

MakPress - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино. Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало покачување на струјата од над 20%, а ...

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДУПРЕДУВА: Власта подготвува поскапување на струјата од над 20 отсто

Денешен - 03.12.2021

Власта се подготвува за покачување на цената на струјата од над 20%, неизвесно кога ќе се активира и ТЕЦ Неготино. Според информациите кои излегоа во јавноста, а власта не ги демантираше изречно АД ЕЛЕМ побарало покачување на струјата од над 20%, а ...

Тендерот на Евн Хоум продолжен до 9 декември

24 Вести - 02.12.2021

Струјата поскапува – но колку никој официјално се уште не открива. ЕВН Хоум повторно го продолжува рокот на тендерот за електрична енергија која треба од Нова година да ја добиваат домаќинствата. Понуди ЕВН ќе чека до 9 декември.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го урниса енергетскиот сектор, а денес бесрамно политизира

Канал5 - 02.12.2021

Барок фасадата на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ), барок фасадата на МЕПСО, новата зграда дивоградба на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ),се наведува во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Пропадна и третиот тендер – ЕСМ не достави понуда

Алсат-М - 02.12.2021

Пропадна и третиот тендер на ЕВН Хоум за набавка на струја за домаќинствата. Државната енергетска компанија ЕСМ сѐ уште нема формирано цена по која ќе ја продава електричната енергија на универзалниот снабдувач, но извесно е дека таа ќе биде ...

Од јануари сметките повисоки во просек за 1.000 денари?!

Вечер Прес - 02.12.2021

И покрај тоа што беше најавено на последната седница на Владата, не било разговарано за цена на струјата која АД ЕСМ ќе му ја понуди на универзалниот снабдувач, а ниту за тоа дали по 1 јануари ќе остане евтината тарифа.

Комисија за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ ќе влезе во еден вид модерно ропство и ќе нема шанса да ја продава ...

Курир - 02.12.2021

Неизбежната пропаст на ЕЛЕМ Пред пет години кога СДС дојде на власт во „нашата земја“ никој не можеше да поверува дека државата ќе се врати назад 30 години во сите сегменти на општеството.

Неизбежната пропаст на ЕЛЕМ, следи проектот на СДСМ: Врати инвертер, земи печка на дрва

Денешен - 02.12.2021

Пред пет години кога СДС дојде на власт во „нашата земја“ никој не можеше да поверува дека државата ќе се врати назад 30 години во сите сегменти на општеството. Во областа на енергетиката, никој не предвидуваше дека ќе се вратиме назад во 80-тите ...

Државата да не дозволи во време на криза струјата, произведена во Македонија, да се продава надвор

Вечер Прес - 02.12.2021

Експертите предупредуваат државата да не дозволи во време на енергетската криза електричната енергија произведена во Македонија да се продава надвор за повисока цена. Потребно е да им се даде повластена тарифа, односно струјата да може да ја ...

Алфа дознава: „ЕСМ“ купиле струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена

Алфа - 02.12.2021

„Електрани на Македонија“ купиле ново количество струја за потрошувачка за 7 дена, односно за следниот период од 6 до 12 декември, за што ќе плати високи 3,85 милиони евра, дознава Алфа. Информацијата не е јавно достапна на интернет страницата на ...

Од јануари сметките за струја повисоки во просек за 1.000 денари?!

Република - 02.12.2021

Граѓаните сè уште се во неизвесност за тоа колку ќе им бидат повисоки сметките за струја по Нова година. И покрај тоа што беше најавено на последната седница на Владата не било разговарано за цена на струјата која АД ЕСМ ќе му ја понуди на ...

ФАКТОР ДОЗНАВА: Државниот ЕСМ купил струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена!

Фактор - 02.12.2021

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) купила денеска нови колични електрична енергија за потрошувачка за 7 дена односно од 6 до 12 декември за што ќе плати 3,85 милиони евра, дознава Фактор.

Државниот ЕСМ купил струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена!

Република - 02.12.2021

Електрани на Македонија (ЕСМ) купила денеска нови колични електрична енергија за потрошувачка за 7 дена односно од 6 до 12 декември за што ќе плати 3,85 милиони евра, објави „Фактор“. Информацијата не е јавно достапна на интернет страницата на ЕСМ, ...

Засега не размислуваме за какви било рестрикции

Н.Македонија - 02.12.2021

Деновиве вниманието на целокупната македонска јавност е свртено кон АД ЕСМ и РЕК „Битола“, која си го поставува прашањето дали зимава ќе има доволни количества електрична енергија за стопанството и за граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ го урниса енергетскиот сектор, а денес бесрамно политизира и шири неоснована паника, велат од СДСМ

Скопје1 - 02.12.2021

„Барок фасадата на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ), барок фасадата на МЕПСО, новата зграда дивоградба на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ). Штетен договор за модернизација на РЕК Битола заради кој и денес се води судска постапка,Затрупан рудник со над 100.000.000 ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го урниса енергетскиот сектор, а денес бесрамно политизира и шири неоснована паникa

Centar - 02.12.2021

Соопштение за јавност на СДСМ – реакција на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ го урниса енергетскиот сектор, а денес бесрамно политизира и шири неоснована паника Барок фасадата на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ), барок фасадата ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ за 12 години го урниса енергетскиот сектор, а денес шири небулози

Локално - 02.12.2021

Од партијата СДСМ наведоа само дел од “успесите” на ВМРО – ДПМНЕ за дванаесетте години владеење, како реакција на денешната прес-конференција на портпаролот на партијата, Димче Арсовски. -Штетен договор за модернизација на РЕК Битола заради кој и ...

ВМРО-ДПМНЕ го урниса енергетскиот сектор, а денес бесрамно политизира и шири неоснована паника

24Инфо - 02.12.2021

арок фасадата на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ), барок фасадата на МЕПСО, новата зграда дивоградба на АД ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ). Штетен договор за модернизација на РЕК Битола заради кој и денес се води судска постапка,Затрупан рудник со над 100.000.000 метри ...