TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нѐ очекува врнежлив викенд

+инфо - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Какво време да очекуваме викендов?

Кумановски м. - 12.07.2019

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура, како што додаваат од таму, ќе се спушти помеѓу 8 ...

Повторно пресврт со времето - Лоша временска среде јули

Press24 - 12.07.2019

Следува период на променливо и посвежо време. Денеска и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во текот на ноќта и во ...

За викендот не планирајте ништо: По свежите денови доаѓа невреме

Centar - 12.07.2019

Следува период на променливо и посвежо време. Денес и утре во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува утре во текот на ноќта и во недела.

Славчо Попоски со нови детали: Нов ГОЛЕМ влажен бран доаѓа во државава, можни поплавувања

1tv - 11.07.2019

Под влијание на нов изразен влажен воздушен бран за време на викендот и тоа особено во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела се очекуваат нови ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд ( локално над 30 л/м2).

УХМР: Нестабилното време ќе се задржи и во следните денови

Канал5 - 11.07.2019

Жителите во подрачјата погоди од невремето стравуваат од повторување на обилните дождови и силниот ветер, откако синоптичарите најавија денови со нестабилно време. Во Управата за хидро-метеоролошки работи за тоа какво време не очекува во наредните ...

До недела променливо и посвежо време со повремен пороен дожд

Нова ТВ - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

Се најавува ново невреме - Временската до крајот на јули полна пресврти

Press24 - 11.07.2019

По невремето кое пустошеше во Македонија следи сончев ден, па од утре пак дожд и невреме. Ова е временската за цел месец јули според ...

Од утре посвежо време и пообилни врнежи од дожд

Опсервер - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Актуелно предупредување од УХМР! Услови за невреме со обилен дожд и град

Алсат-М - 10.07.2019

Управата за хидрометеоролошки работи на својата интернет страна објави предупредување во кое метеоролошите алармираат дека попладнево ќе се развијат услови за пороен дожд и грмежи. На места, процесите се очекува да бидат поинтензивни во форма на ...

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар

Нова ТВ - 10.07.2019

Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе здивнеме до сабота, а за викендот не планирајте ништо: Ново силно невреме веќе од недела

Centar - 11.07.2019

До сабота ќе преовладува стабилно и посвежо време со умерен северен ветер. Во недела се очекува нов влажен бран со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни. Прогноза за 12.07.2019 Минимална температура: 8°C до 16°C Максимална ...

Силно невреме беснее во Скопје

Press24 - 10.07.2019

Силно невреме со дожд, силен ветер и грмотевици започна да беснее во Скопје. Невреме беснееше и вчера. УХМР најави дека на места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со силен ветер, град и пообилни врнежи (над 30л/м2).

Скопје не се гледа од дожд - Невреме беснее низ овие градови во Македонија

Press24 - 10.07.2019

Како што веќе најави УХМР, силно невреме беснее во Скопје, но и други градови низ Македонија. Скопје, Дебар, Куманово се само дел од градовите каде има силен дожд, грмежи и ...

Најмногу дожд наврна во Крива Паланка

ММС - 10.07.2019

Наврнат дожд до 20 часот, за изминатите 12 часа во л/м2 (извор УХМР): 22 Кр.Паланка 15 Берово, Лазарополе, 14 Виница 12 Скопје, Маврово 10 Маврово, Претор, 9 Тополчани 8 Битола, Ѓуриште 7 Охрид 6 Прилеп, 4 Тетово, Д.Капија 3 Штип, Пожаране 2 ...

Јужна Европа на удар на бура, град и поплави, можни непогоди и во Македонија

ТВ21 - 10.07.2019

За денеска се најавени бури во јужниот дел од Европа, особено во Италија и во Грција, на удар ќе биде и нашата земја. Јаки врнежи од дожд и бури се очекуваат вечерва и утрото кон четврток, најавуваат синоптичарите.

Невреме беснее во Скопје, а сега и во делови од останатиот дел на Македонија – УХМР издаде метео предупредување

Centar - 10.07.2019

Краткотрајно невреме го погоди Скопје попладнево, а дождливото време се шири и во останатиот дел на земјава. Од УХМР издадоа метео предупредување во кое се вели дека времето ќе биде променливо облачно и со пороен дожд и грмежи.

(видео) Ураганско невреме ја погоди Преспа

Centar - 10.07.2019

Силно невреме доцна попладнево ја погоди Преспа. Невремето проследено со силен ветер, пороен дожд и грмежи трае и понатаму. Погледнете го видеото објавено на социјалните ...

Силно невреме во Скопје (ВИДЕО)

Слободен Печат - 10.07.2019

Невреме проследено со силен ветер и дожд предмалку го зафати Скопје. Улиците за кратко време беа поплавени. Погледнете го видеото. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи ...

Славчо Попоски со нови детали: Нов ГОЛЕМ влажен бран доаѓа во државава, можни поплавувања

Либертас - 11.07.2019

Под влијание на нов изразен влажен воздушен бран за време на викендот и тоа особено во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела се очекуваат нови ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд ( локално над 30 л/м2).

До недела променливо и посвежо време со повремен пороен дожд

Независен - 11.07.2019

Фото: Б.Грданоски Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд.

Од утре посвежо време и пообилни врнежи од дожд

Нова ТВ - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар

24Инфо - 10.07.2019

Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи.

Дождот ќе престане утре наутро, еве каде вечерва наврна најмногу

+инфо - 10.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...

Нов бран врнежи и грмежи во Македонија - метеоролозите со детали

Press24 - 11.07.2019

Под влијание на нов изразен влажен воздушен бран за време на викендот и тоа особено во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела се очекуваат нови поинтензивни врнежи од дожд ( локално над 30 л/м2).

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Дождот нема да престане

Курир - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

Од утре посвежо време и пообилни врнежи од дожд

Локално - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Обилен дожд низ Македонија: Во Крива Паланка наврна 19 литри на квадратен метар

+инфо - 10.07.2019

Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 22 литри дожд на квадратен метар, 15 во Берово и Лазарополе

Сител - 10.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...

Славчо Попоски со нови детали: Нов ГОЛЕМ влажен бран доаѓа во државава, можни поплавувања

iPortal - 11.07.2019

Под влијание на нов изразен влажен воздушен бран за време на викендот и тоа особено во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела се очекуваат нови ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд ( локално над 30 л/м2).

До недела променливо и посвежо време со повремен пороен дожд

Локално - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

Од утре посвежо време и пообилни врнежи од дожд

Бриф - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар

Независен - 10.07.2019

Фото: Б.Грданоски Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за ...

Врнежи и грмежи и во текот на ноќта: Еве каде наврна највеќе

Курир - 10.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...

Нов влажен бран викендов

Фокус - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

УХМР: Од утре посвежо и со повеќе дожд

Денешен - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар

Опсервер - 10.07.2019

Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 22 литри дожд на квадратен метар, 15 во Берово и Лазарополе

Опсервер - 10.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...

До недела променливо и посвежо време со повремен пороен дожд

Канал5 - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

Од утре посвежо време и пообилни врнежи од дожд

24Инфо - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар

А1 On - 10.07.2019

Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи.

Врнежи и грмежи и во текот на ноќта: Еве каде наврна највеќе

Пулс24 - 10.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...

По силното невреме кое пустошеше - Ова се температурите попладнево

Press24 - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

Од утре нови обилни врнежи

Фокус - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар

Локално - 10.07.2019

Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи.

Силно невреме ја зафати Македонија кое траеше во текот на целата ноќ: Еве каде наврна најмногу дожд

Скопје24 - 11.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...

До недела променливо и посвежо време со повремен пороен дожд

24Инфо - 11.07.2019

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во ...

Од утре посвежо време и пообилни врнежи од дожд

А1 On - 12.07.2019

Нови врнежи, наместа пообилни, а во источните делови над 20 литри на метар квадратен, најавува за утре попладне, во текот на ноќта и недела претпладне Управата за хидрометеоролошки работи.

Невреме беснее низ Македонија, еве каде е најкритично

Centar - 10.07.2019

Попладнево во неколку градови ширум Македонија беа забележани обилни врнежи од дожд. Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во ...

„Потоп" низ Македонија - На овие места наврна најмногу синоќе

Press24 - 11.07.2019

Дваесет и два литри дожд на квадратен метар наврнаа во Крива Паланка, 15 во Берово и Лазарополе, 14 во Виница, 12 во Скопје и Маврово, 10 во Претор, девет во Тополчани, осум во Битола и Ѓуриште, седум во Охрид, шест во Прилеп, четири во Тетово и ...