TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кандидатите за наследник на Јункер ги претставија идеите за Европа

Телма - 16.05.2019

Европа во моментов е бавна во носење на одлуки. Потребна ни е силна Европа, чии механизми мора да се обноват, смета Манфред Вебер, водечкиот кандидат за претседателската функција на Европската комисија.

ЕУ предизборна дебата

1tv - 16.05.2019

Шесте главни кандидати кои се борат за функцијата претседател на идниот состав на ЕК во ТВ дебата ја претставија својата визија за Унијата. Кандидатот на Европската левица Нико Куе, белгиски синдикалец со потекло од Шпанија, повика на солидарност и ...

Наследниците на Јункер зборуваа за сè и сешто, проширување не спомнаа

МКД - 16.05.2019

Шесте кандидати за функцијата претседател на идниот состав на Европската комисија за време на дебатата во Брисел синоќа им ги претставија на граѓаните на Европа своите политички приоритети.

Проширување на ЕУ не беше тема на дебата на кандидатите за наследник на Јункер

Сител - 16.05.2019

Миграцијата, невработеноста на младите во Европа, климатските промени и Брегзитот беа темите кои доминараа на првата телевизиска дебата во која учестуваа шесте водечки кандидати за нов претседател на Европската комиија.

Европските избори, лажните вести и заморот во ЕУ

Р.С.Европа - 16.05.2019

Шестмина кандидати на европските политички партии за највисоката работа во Европската комисија на синоќешната дебата се судрија околу растечкиот замор во Европската унија. Во 90-минутната дебата наречена „претседателска“, првиот заменик-претседател ...

ВИДЕО: ЕУ предизборна дебата

Либертас - 16.05.2019

Шесте главни кандидати кои се борат за функцијата претседател на идниот состав на ЕК во ТВ дебата ја претставија својата визија за Унијата. Кандидатот на Европската левица Нико Куе, белгиски синдикалец со потекло од Шпанија, повика на солидарност и ...

ВИДЕО: ЕУ предизборна дебата

Локално - 17.05.2019

Шесте главни кандидати кои се борат за функцијата претседател на идниот состав на ЕК во ТВ дебата ја претставија својата визија за Унијата. Кандидатот на Европската левица Нико Куе, белгиски синдикалец со потекло од Шпанија, повика на солидарност и ...