TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кичево продолжува интензивното дезинфицирање на улиците

Опсервер - 09.04.2020

Кичево, 9 април 2020 () – Комуналното претпријатие од Кичево во соработка со Општината, продолжува со сеопфатна акција за темелно дезинфицирање на улиците, два пати во текот на денот, наутро и навачер, со цел превенција од ширење на коронавирусот.

(ФОТО) Се дезинфицираат влезовите, ходничните и скалишните простории на станбените згради на подрачјето на Општина ...

Скопје1 - 09.04.2020

⚠️ Согласно препораките за превенција од Ковид 19 и оперативните мерки на Кризниот штаб на Општина Охрид, екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ денеска започнаа реализација на интензивни активности за дезинфекција на влезовите, ходничните и скалишните ...

Дали консумирањето алкохол го убива коронавирусот?

Машки магазин - 08.04.2020

Многумина, ширењето на коронавирусот почнаа да го користат како изговор за почесто да пијат алкохол ... Многу луѓе и овде се водени од логиката дека ќе бидат позаштитени и поздрави доколку пијат малку ракија или некој друг алкохолен пијалок секој ...

Во Дебар втора дезинфекција на јавни површини и објекти

Опсервер - 08.04.2020

Дебар, 8 април 2020 () – Врз основа на договрените мерки на Општинскиот Оперативен штаб, денеска попладне во Дебар почна да се спроведува втора дезинфекција на јавните и прометни површини, колективни станбени згради и објекти на институции.

(ФОТО) Масовна акција на дезинфекција во Прилеп

Frontline - 08.04.2020

Во организација на Општина Прилеп, во изминатите два дена беше организирана масовна акција за дезинфекција на улиците во сите населби од градот. Истовремено, дезинфицирани беа и повеќе објекти на државни институции, влезови во згради, парковски и ...

Се дезинфицираат социјалните згради во Битола, Ресен и Демир Хисар

Тера - 08.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката- Скопје изврши детална и целосна дезинфекција на социјалните згради во Битола, Ресен и Демир Хисар и на административната зграда на Подружницата, ...

Русите користат најнови модели воена техника за дезинфекција во Србија

Руска реч - 08.04.2020

Руските стручњаци за радиолошка, хемиска и биолошка заштита извршија санитарно-хигиенска постапка на дезинфекција во Военомедицинската академија во Белград. Ги обработија специјализираните простории и соби за пациентите, како и возилата за брза ...

Во Куманово продолжува дезинфекцијата, се дистрибуираат пакети за ранливи категории граѓани, исцртани линии пред банки ...

Опсервер - 08.04.2020

Куманово, 8 април 2020 () – Тимовите на општинскиот кризен штаб, во кој се вклучени речиси сите јавни претпријатија од градот и противпожарната единица, продолжуваат со интензивна дезинфекција на јавно прометните површини во Куманово согласно ...

Денеска ќе се врши втора комплетна дезинфекција во Струмица и населените места!

Струмица Денес - 08.04.2020

Општинскиот штаб за заштита и спасување на општина Струмица во континуитет спроведува мерки за заштита на јавното здравје од корона вирусот. По првото комплетно дезинфекцирање коешто беше извршено на 17 март, денеска, по започнувањето на полицискиот ...

Димитриевски: Спроведуваме интензивна дезинфекција

+инфо - 08.04.2020

Димитриевски информираше дека продолжува и дистрибуцијата на прехранбени и хигиенски пакети за ранливи категории граѓани. Екипите на Општинскиот кризен штаб, Црвениот Крст и Армијата доставуваат пакети за социјално најзагрозените семејства во ...

Дезинфекција на заедничките простории во сите станбени објекти во Македонска Каменица

Опсервер - 08.04.2020

Македонска Каменица, 8 април 2020 () – Јавното претпријатие „Камена Река“ од Македонска Каменица започна повторна дезинфекција на влезовите и заедничките простори во колективните живеалишта.

Стопанска комора: Да се стави ред во продажбата на дезинфициенси

Фактор - 08.04.2020

Во оваа вонредна состојба, кога се води голема битка за здравјето и животите на граѓаните, мора да се преземат сите можни чекори за нивна заштита. Заради тоа, мора да се обезбеди стриктна примена на законските одредби во врска со продажбата на ...

Засилена дезинфекција на јавните површини во Аеродром

24Инфо - 08.04.2020

Службите на Општина Аеродром продолжуваат со дезинфекција и чистење на јавните површини како една од мерките за заштита од КОВИД-19. Денеска беа опфатени Детската улица „Тоше Проески“, патеките, просторот меѓу зградите во Ново Лисиче, јавната ...

Дезинфекција на возилата кои влегуваат во Битола

Тера - 08.04.2020

Продолжува дезинфекцијата на возилата кои влегуваат во Битола. Од ЈП „Пазари“ информираат дека активностите продолжуваат и денес на ЈП Пазари во соработка со КЈП Нискоградба за превенција од ширење на коронавирусот.

Продолжуваат активностите за дезинфекција и миење во парк-шумата Водно

Скопје инфо - 08.04.2020

Продолжуваат активностите на ЈП „Паркови и зеленило“ за дезинфикација и миење во парк-шумата Водно, каде рачно и со посебна опрема се врши целосна дезинфекција на парковска опрема (клупи, павиљони, дрвени мостови, реквизити и справи за ...

Нерегистрирани средства за дезинфекција го преплавија пазарот, со итни набавки ги купуваат И државни институции

Сакам да кажам - 08.04.2020

Поради епидемијата на коронавирус драстично е зголемена побарувачката за средства за дезинфекција, но на пазарот се појавија голем број нови производи кои не се регистрирани, а многу од нив имаат и слични имиња со веќе етаблирани производи, што може ...

Продолжува дезинфекцијата на станбените згради во Центар

Вечер - 08.04.2020

Со цел зголемување на безбедноста и почитување на превентивните мерки за заштита од КОВИД 19, Општина Центар и денеска продолжува со вонредните акции за дезинфекција на станбените згради. Комуналните служби на Општина Центар се на терен и ја ...

Дезинфекција и миење околу пазарот во Тафталиџе

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Општина Карпош информира дека интензивно се мие и дезинфицира пред фреквентните места, маркети, аптеки, пазарче и банки. Активно работат четири цистерни, две на локалната самоуправа и две – донација од компаниите „Анизор“ и ...

Се мијат и дезинфицираат плоштадите и градските улици во Скопје

Скопје инфо - 08.04.2020

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ денеска, од рано наутро, вршат рачно миење и дезинфекција на плоштадите „Македонија“ и „Филип Втори“. На градските улици и булевари, пак, се врши машинско миење и дезинфекција на коловозите.

Кој го измисли гелот за дезинфекција на раце, кој сега спасува милиони животи?

Иновативност - 07.04.2020

Поради опасноста од ширење на корона вирусот на уште поголем број луѓе, најголем акцент денес се става на одржувањето хигиена на рацете. Доколку работите од дома или најголем дел од денот го поминувате дома, тоа и не толку проблем зашто имате ...

Дотур на стока во Битола само претпладне

Тера - 07.04.2020

Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни претпријатија на терен, дезинфекција и чистење на јавните површини во градот. Градоначалничката Петровска во вчерашното обраќање до јавноста информираше дека ...

Армијата дезинфицира пошти и банки во Куманово поради зголемениот проток на луѓе

360 степени - 07.04.2020

На барање на општинскиот кризен штаб на Куманово, АБХО единицата од Армијата денеска направи дезинфекција во банки, пошти и други установи каде е зголемен протокот на граѓани, соопшти градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Армијата дезинфицира пошти и банки во Куманово поради исплатата на пензиите и социјалната помош

Фокус - 07.04.2020

На барање на општинскиот кризен штаб на Куманово, АБХО единицата од Армијата денеска направи дезинфекција во банки, пошти и други установи каде е зголемен протокот на граѓани, соопшти градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Поради изолацијата алкохолот се попопуларен, сепак една земја спроведува брутална забрана

Слободен Печат - 07.04.2020

Некои од земјите во светот воведоа забрана за алкохол, но во некои продавниците за алкохолни пијалоци се уште се отворени. Дебатата за алкохолот и пандемијата од корона вирусот навистина се заострува – главното прашање е може ли чашка вино на крајот ...

Дезинфекција на улиците низ градот

Тера - 07.04.2020

Во текот на коќта, откако улиците беа измиени од страна на екипи на ЈП „Водовод“, екипите на ЈП „Комуналец“ извршија дезинфекција низ ...

Колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом?

Република - 07.04.2020

Сигурно се прашувате колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом сега кога не излегувате надвор толку често. Прво, важно е да сфатите зошто мора да ги дезинфицирате работните површини. Вирусот се шири кога некој кашла или кива.

Кризниот штаб на општина Богданци ги прошири мерките за заштита од пандемијата

Опсервер - 07.04.2020

Гевгелија, 7 април 2020 () – Во општина Богданци, каде до сега нема регистрирано заболени лица од корона вирусот, кризниот штаб на последниот состанок донесе одлука да ги прошири мерките за заштита на населението од внесување и заштита од Ковид-19.

Поставени два нови пункта за дезинфекција на возила

Н.Македонија - 07.04.2020

Општина Штип, покрај постојниот, постави уште два пункта за дезинфекција на возилата што влегуваат во градот. Тоа се влезот од Скопје кон Штип, кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип, кај училиштето „Искра“, а дополнително ...

Дотур на стока во Битола само претпладне

+инфо - 07.04.2020

Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни ...

Трета дезинфекција на зградите во Карпош

Либертас - 07.04.2020

– Комуналните служби на Општина Карпош денеска ја почнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства, како дел од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Русија не препорачува употреба на вотка за дезинфекција

Слободен Печат - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. „За приготвување раствор за дезинфекција, не може да се ...

Заштитни средства за Детската клиника

Вечер - 07.04.2020

Денеска вработените од Општина Центар донираа заштитни и дезинфекциони средства за вработените од ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести. – Нашите колеги донираа пакети стерилни маски, заштитни ракавици, заштитни визири, гелови за хигиенска ...

Како сами да си направите гел за дезинфекција на раце?

Црнобело - 07.04.2020

Иако аптеките и продавниците имаат резерва гелови за дезинфекција, поради големата побарувачка, периодов може да ви биде тешко да најдете. Ако сте се нашле во таква ситуација, добрите вести се дека можете да направите гел за дезинфекција и во вашиот ...

Освежувач за домот кој дезинфицира – Евтин и секој може да го направи

Gotvi.mk - 07.04.2020

Направете си сами дома освежувач за воздухот кој помага и да се дезинфицира домот. Ви требаат шолја вода, 2 лажици медицински алкохол и 15-20 капки есенцијално масло со антибактериски состав.

Дерала за УБ: Индустријата на лажни вести, дезинформации и говор на омраза се негува и инвестира многу добро и богато ...

iPortal - 07.04.2020

Пред се мора да се знае дека дезинформациите и лажните вести во најголем дел се смислено генерирани од одредени политички, криминални и бизнис центри. Во Северна Македонија имаме ситуација во која во текот на денот има најмалку една покрупна, нова ...

Единицата за атомска, биолошка и хемиска одбрана се вклучи во дезинфекција на Куманово (ФОТО)

Кумановски м. - 07.04.2020

Припадници на единицата за атомска, биолошка и хемиска одбрана (АБХО) денеска се вклучија во дезинфекцијата на Куманово. Тие вршат дезинфекција на банките, поштите и фрекфентните места во градот.

Единицата за атомска, биолошка и хемиска одбрана се вклучи во дезинфекција на Куманово

Скопје инфо - 07.04.2020

Припадници на единицата за атомска, биолошка и хемиска одбрана (АБХО) денеска се вклучија во дезинфекцијата на Куманово. Тие вршат дезинфекција на банките, поштите и фрекфентните места во ...

Дотур на стока во Битола од денеска само претпладне

Канал5 - 07.04.2020

Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни ...

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

24Инфо - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. „За приготвување раствор за дезинфекција, не може да се ...

Дотур на стока во Битола од денеска само претпладне

А1 On - 07.04.2020

Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни ...

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

Нетпрес - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. „За приготвување раствор за дезинфекција, не може да се ...

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

Локално - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. „За приготвување раствор за дезинфекција, не може да се ...

Дотур на стока во Битола од денеска само претпладне

MakPress - 07.04.2020

Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни ...

Трета дезинфекција на зградите во Карпош

MakPress - 07.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош денеска ја почнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства, како дел од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Трета акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства

Вечер - 07.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош ја започнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства. Од Општината информираат дека се дезинфицираат влезните врати и делови од згради на влезовите, гелендерот, сандачињата и ...

Дерала: Лажните вести можат да чинат животи, индустријата на дезинформации и говор на омраза многу добро и богато се ...

Frontline - 07.04.2020

-Ние ги следиме и тие што ги дистрибуираат и тие што ги лајкуваат и споделуваат на своите приватни профили. Гледаме да ја направиме мрежата, малтене имаме детективска задача. Се обидуваме да проникнеме и во мотивите.

Во Богданци нема заболени од Ковид-19, ама мерките за заштита на повисоко ниво

Вечер - 07.04.2020

Во општина Богданци, каде до сега нема регистрирано заболени лица од корона вирусот, кризниот штаб на последниот состанок донесе одлука да ги прошири мерките за заштита на населението од внесување и заштита од Ковид-19.

Кризниот штаб на општина Богданци ги прошири мерките за заштита од пандемијата

MakPress - 07.04.2020

Во општина Богданци, каде до сега нема регистрирано заболени лица од корона вирусот, кризниот штаб на последниот состанок донесе одлука да ги прошири мерките за заштита на населението од внесување и заштита од Ковид-19.

Дезинфекција и миење околу пазарот во Тафталиџе

Вечер - 08.04.2020

Општина Карпош информира дека интензивно се мие и дезинфицира пред фреквентните места, маркети, аптеки, пазарче и банки. Активно работат четири цистерни, две на локалната самоуправа и две – донација од компаниите „Анизор“ и „Гранит“.

Дезинфекција и миење околу пазарот во Тафталиџе

Канал5 - 08.04.2020

Општина Карпош информира дека интензивно се мие и дезинфицира пред фреквентните места, маркети, аптеки, пазарче и банки. Активно работат четири цистерни, две на локалната самоуправа и две – донација од компаниите „Анизор" и „Гранит".