TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За лидерот не важат тие правила: Ким направил нешто за што во Северна Кореја е предвидена егзекуција

Точка - 12.07.2019

Целиот свет остана шокиран откако од Северна Кореја пристигна веста дека Ким Јонг Ун наредил ликвидација на неколку генерали затоа што биле поспани на состанок. Сега, тоа му се случи токму на лидерот на Северна Кореја, меѓутоа лидерот нема кој да го ...

Северна Кореја има нов устав: Ким Џонг-ун доби нова титула

Макфакс - 12.07.2019

Новиот севернокорејски устав, кој познавачите на околностите го сметаат за чекор кон воспоставување на мир со САД, официјално го прогласува Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на вооружените сили.

Kим Јонг Ун веќе не е „врховен лидер“ на Северна Кореја

Бриф - 12.07.2019

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун, со новиот устав официјално е прогласен за нов шеф на земјата и главен командант. Повикувајќи се на своите извори од набљудувачите, новинските агенции објавија дека целта на новиот устав би можело да биде ...

Северна Кореја донесе нов устав. Поголеми ингеренции за лидерот!

Алсат-М - 12.07.2019

Северна Кореја донесе нов устав со кој и официјално Ким Јонг Ун го прогласува како шеф на државата и како главен командант на армијата. Во претходниот устав Ким беше назначен само како врховен лидер и команаднт на вооружените сили.

Зошто Северна Кореја го промени Уставот, со кој Ким Џонг Ун стана претседател на државата?

Слободен Печат - 12.07.2019

Во новиот устав кој го објавија севернокорејските државни медиуми е е наведено дека Ким е претседавач на Комисијата за државни работи, највисоко управно тело воспоставено во 2016-та година, како и врховен претставник на корејскиот народ, што значи и ...

Ким Јонг Ун стана претседател на државата: Северна Кореја го промени Уставот, еве и зошто

Точка - 12.07.2019

Северна Кореја донесе нов устав во кој официјално го именуваше Ким Јонг Ун како шеф на државата и главен командант на севернокорејската армија. Според аналитичарите, постои можност целта на новиот устав на Северна Кореја да е дел од подготовките за ...

Северна Кореја го промени уставот: Ким Џонг Ун стана претседател

Press24 - 12.07.2019

Северна Кореја донесе нов устав во кој е официјално именуван Ким Џонг Ун за шеф на државата и главен командант на војската. Постои можност дека новата промена на уставот е подготовка за мировен договор со САД, наведува Ројтерс.

Новиот севернокорејски устав го прогласи Ким за шеф на државата

Нетпрес - 12.07.2019

Новиот устав на комунистичка Северна Кореја, кој политичките аналитичари на Западот го сметаат за исчекор кон обидот за воспоставувањето мирни односи со САД, и формално го прогласи Ким Џонг-ун за челник на државата и врховен командант на вооружените ...

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

Локално - 12.07.2019

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската. Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за ...

ЗА ОВА ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛЕТА ГЛАВА: Ким прекрши правило за кое лично наредуваше погубување (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

На врвот на листата на забранети работи на јавни места во оваа земја е спиењето и недоволната посветеност при аплаудирањето. Она што за обичниот народ во Северна Кореја е забрането, логично не важи за нивниот лидер Ким Џонг Ун, но ретко кога во ...

Кој се дрзнува да се посомнева во воената умешност на Ким Јонг-ун?

Н.Македонија - 11.07.2019

Во Северна Кореја се појави пропаганда која укажува на тоа дека лидерот Ким Јонг-ун дипломирал со почести на елитен воен универзитет именуван по неговиот дедо. Но одредени извори истакнаа дека не постојат податоци за присуството на Ким, а исто така ...

Северна Кореја ќе добие жена лидер, сестрата на Ким станува сè помоќна во земјата

Репортер - 11.07.2019

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Јо-џонг, добива сè поголема моќ во земјата, а според некои заговорници, таа во иднина би можела да го смени својот брат на владетелската позиција во земјата.

Сестрата на Ким станува се помоќна: Се држеше на страна, но се е поинаку по вонредниот состанок со Трамп (ВИДЕО)

Press24 - 11.07.2019

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Ким Јо- џонг која моментслно е на позицијата директор на севернокорејскиот секретаријат за пропаганда и агитација, добива голема моќ во земјата, тврди јужнокорејската агенција.

Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна во Северна Кореја

Локално - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...

Северна Кореја има нов устав: Ким Џонг-ун доби нова титула

24Инфо - 12.07.2019

Новиот севернокорејски устав, кој познавачите на околностите го сметаат за чекор кон воспоставување мир со САД, официјално го прогласува Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на вооружените сили.

Сестрата на Ким Џонг Ун станува сѐ помоќна (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Ким Јо Џонг добива сѐ поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка агенција. Ким Јо Џонг во моментов ја врши функцијата директорка на севернокорејскиот Секретаријат за ...

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

Опсервер - 12.07.2019

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската. Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за ...

СЕВЕРНА КОРЕЈА: Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна

Слободен Печат - 11.07.2019

Ким Јо Џонг може да стане моќна речиси како и некои од највисоките помошници на лидерот Ким Џонг УН, пренесува американскиот портал УПИ. Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата ...

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

24Инфо - 12.07.2019

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската. Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за ...

Сестрата на Ким Џонг Ун сѐ помоќна во Северна Кореја

+инфо - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

А1 On - 12.07.2019

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската. Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за ...

Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна во Северна Кореја

Опсервер - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...

Новиот Устав на Северна Кореја – чекор кон мировен договор со САД?

+инфо - 12.07.2019

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската. Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за ...

Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна во Северна Кореја

А1 On - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

MakPress - 12.07.2019

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската. Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за ...

Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна во Северна Кореја

1tv - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...

Сестрата на Ким Џонг Ун станува се помоќна во Северна Кореја

MakPress - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...

Станува моќна речиси колку братот: Ова е сестрата на Ким Џонг Ун (ФОТО)

PressingTV - 11.07.2019

Младата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун , Ким Јо Џонг, која во моментов ја извршува функцијата директор на севернокорејскиот Секретаријат за пропаганда и агитација, добива се поголема моќ во земјата, тврди јужнокорејската разузнавачка ...