TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северен тек 1 може да е неповратно уништен, смета извор од германската влада (ВИДЕО)

МКД - 28.09.2022

Сè поголеми се стравувањата дека гасоводот Северен тек 1, кој се протега од Русија до Германија, би можел да биде трајно неупотреблив по големото оштетување на тој гасовод на дното на Балтичкото Море.

Кој го саботираше Северен тек?

ТВ21

Русија бара итна седница на Советот за безбедност на ОН поради несреќата на гасоводот

Локално

Нова теорија за несреќата на гасоводот: Русија смислила сѐ за да ја зголеми цената на гасот?

Локално

Северен тек 1 би можел да биде неповратно уништен

Кумановски м.

ЕУ ветува „цврст одговор“ на саботажата на гасоводите Северен тек

Нетпрес

Истекувањата од „Северен тек“ потсетија на „играта на мачка и глушец“ од Студената војна

Н.Македонија

360 степени 4NEWS Канал5 Фактор Во Центар Кумановски м. Нетпрес Република

Германските власти стравуваат дека саботажата ќе го остави „Северен тек“ засекогаш неупотреблив

365 - 28.09.2022

Берлин, 28 септември 2022 (МИА) – Германските безбедносни служби стравуваат дека гасоводот „Северен поток 1“ би можел да остане засекогаш неупотреблив, по обемните истекувања гас од цевководите на „Северен поток 1“ и на „Северен поток 2“ поставени ...

Руските гасоводи можеби се уништени засекогаш, пишува „Тагесшпигел“

Независен

Германските разузнавачи стравуваат дека Северниот тек може да биде трајно неупотреблив

Макфакс

Германија стравува дека Северен тек ќе биде засекогаш неупотреблив

А1 On

Северен тек 1 неповратно уништен?

Вечер Прес

Германските разузнавачи стравуваат дека Северниот тек може да биде трајно неупотреблив

MTM

Германските разузнавачи стравуваат дека Северниот тек може да биде трајно неупотреблив

Точка

Press24

Кремљ повика на соработка во врска со инцидентот на гасоводите Северен тек

Сител - 28.09.2022

ЕУ се закани со единствен и силен одговор, по како што вели сабожата во протокот на руски гас преку Балтичкото море до Германија. Оштетувањата на гасоводите Северен тек 1 и 2 не се случајни тврди шефот на ЕУ.

Што ги предизвика експлозиите на гасоводите Северен тек 1 и 2

Телма

ЕУ најави единствен одговор за нарушувањето на протокот на гас по Северен тек 1 во Балтичкото море

Телма

Инспекцијата на гасоводите во Балтичкото Море за една или две недели

Кумановски м.

Столтенберг: Истекувањето на гасоводот „Северен тек“ е чин на саботажа

Кумановски м.

Москва: Глупави се тврдењата дека Русија ги саботирала гасоводите „Северен тек“

Локално

Данска загрижена за безбедносната ситуација во Балтичкото Море

Кумановски м.

Deutsche Welle Пари Телма Вечер Прес Вечер Прес Сител Локално Deutsche Welle

Кремљ: Истекувањето на гасоводoт е голем проблем за Русија

Макфакс - 28.09.2022

Истекувањето гас од гасоводот „Северен тек 2“ е „голем проблем за Русија“ и загуба на вредни средства, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков призна дека оштетувањето на гасоводот предизвикало голем проблем за Русија.

ЌЕ МУ СТАВАМ КРАЈ НА СЕВЕРЕН ТЕК 2 Ќе плаќа ли Европа американски гас пет пати поскапо? (ВИДЕО)

+инфо

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

Фактор

Големи оштетувања на „Северен тек 2“: Диверзија, саботажа или несреќа?

Нова ТВ

Кремљ повика на соработка во врска со инцидентот на гасоводите Северен тек

Нетпрес

ЦИА уште во летото ја предупреди Германија за можноста од напад на гасоводите Северен тек

Во Центар

Кремљ: Тврдењата дека Русија го саботирала гасоводот се предвидливи и глупави

Кумановски м.

Во Центар Независен Во Центар Во Центар Макфакс 360 степени Р.С.Европа Нетпрес

Русија ќе бара состанок на Советот за безбедност на ОН во врска Северен тeк

24Инфо - 28.09.2022

Русија денеска соопшти дека ќе побара свикување седница на Советот за безбедност на Обединетите нации, во врска со инцидентот околу истекувањето на гасоводот „Северен поток” што ги поврзува Русија и Германија.

Германската морнарица се вклучи во истрагата за истекувањето гас од „Северен поток”

Слободен Печат

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Кајгана

Норвешка ја зајакнува безбедноста на гасните и нафтените капацитети

Кумановски м.

САД изразија подготвеност да и помогнат на ЕУ во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен поток“

Курир

Видео покажува како врие морето над „Северен поток“ – 1 и 2“.

4NEWS

Истекува гас од Северен поток во Балтичко Море, експлозии и зголемена сеизмичка активност, сомнеж за саботажа

CivilMedia

Телма Кумановски м. Кајгана 24Инфо Кајгана Кајгана Слободен Печат Вечер Прес

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Курир - 28.09.2022

Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) ја предупредила Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море, објави германскиот магазин „Шпигел“, откако беа пријавени истекувања на гас од гасоводи од Русија до ...

ЦИА уште летово ја предупредила Германија за можен напад врз гасоводот „Северен тек“

Слободен Печат

Шпигл: ЦИА летово го предупредила Берлин за можни напади врз двата гасоводи

МКД

Шпигл: ЦИА летово го предупредила Берлин за можни напади врз двата гасоводи

Република

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Република

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Lider

ЦИА ЈА ПРЕДУПРЕДИЛА ГЕРМАНИЈА ЗА МОЖНИ САБОТАЖИ НА БАЛТИЧКИТЕ ГАСОВОДИ Данска досега потврди три истекувања од Северен тек 1. и 2.

+инфо

Бриф 365 Н.Македонија Опсервер Нетпрес

Полски европарламентарец по оштетувањето на Северен тек: „Благодарам САД“

МКД - 28.09.2022

Европарламентарецот и поранешен министер за надворешни работи на Полска Радослав Сикорски им се заблагодари на САД за оштетувањето на гасоводот Северен тек. „Мала работа, а толку радост. Благодарам САД“, објави Сикорски на Твитер со фотографија од ...

САД, БЛАГОДАРИМЕ ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ЦЕВКИТЕ? Берлин бил предупреден од ЦИА за инцидентот во Северен тек (ВИДЕО)

+инфо

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО САБОТИРАА СЕВЕРЕН ТЕК-СИКОРСКИ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ: ЦИА летово предупредила за можен напад

Фактор

Полски министер и се заблагодари на Америка за оштетувањето на гасоводот

Скопје1

Захарова: Европратеникот Сикорски го признава терористичкиот акт врз Северен тек?!

Нетпрес

Захарова: Полскиот европратеник Сикорски призна терористички акт врз Северен тек?!

Република

„Мала работа, но толку многу радост, благодариме САД“ – Полски парламентарец за оштетувањето на гасоводот „Северен тек“

ММС

Денешен

Анализа: Во Балтикот продолжува истекувањето на гас од „Северен тек“ – саботажа или несреќа?

Канал5 - 28.09.2022

Во Балтичкото море продолжува неконтролираното истекување на гас од гасоводот „Северен тек“ кое изминатите 24 часа ја крена светската јавност на нозе. Обвинувањата се дека станува збор за саботажа, но до сега никој не презема одговорност..

НАТО и ЕУ предупредуваат на опасност по виталната инфраструктура по „саботажата“ на гасоводот

Р.С.Европа

ЕУ вели дека истекувањата од руските гасоводи се резултат на саботажа, но не ја обвини Русија

Сакам да кажам

Стокхолм: саботажата на „Северен тек“ не е напад врз Шведска

Р.С.Европа

Шведска: истекувањето на гасоводите во Балтичкото Море, можна саботажа

Р.С.Европа

НАПАДНАТИ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2, ЕКСПЛОЗИИТЕ СЕ ПОД МОРЕ? „Ако е саботажа ќе следи страшен одговор“, се закани Европа

Фактор

Подводни експлозии на гасоводот „Северен тек“?

Тера

Сакам да кажам А1 On Кумановски м. MakPress Опсервер Локално А1 On 24Инфо

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

А1 On - 28.09.2022

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се глупави тврдењата дека Русија стои зад евентуалните напади врз гасоводите Северен поток 1 и Северен поток 2. Тој додаде дека Москва забележува нагло зголемување на профитот на американските ...

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

MakPress

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

Опсервер

Песков негира дека Русија стои зад инцидентот во „Северен тек“

Слободен Печат

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

24Инфо

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

Либертас

РУСИЈА: Глупави се тврдењата дека ние си ги напаѓаме гасоводите, а нагло расте профитот на фирми од САД кои извезуваат гас во ЕУ

Денешен

Кајгана Вечер Прес

Шведска: Истекувањето на гасот последица од експлозии, можна саботажа

Локално - 28.09.2022

Шефицата на шведската дипломатија Ен Линде потврди дека истекувањето на гас од гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ биле предизвикани од експлозии. „Плинот што истекува од Северен тек 1 и 2 во ексклузивните економски зони на Шведска и Данска ...

Рускиот гас мистериозно истекува од главните подводни гасоводи кон Европа

МКД

Шведска: Гас од „Северен тек 1“ истекува во Балтичкото Море

Макфакс

ОШТЕТЕН СЕВЕРЕН ТЕК: Германските власти се сомневаат дека гасоводот е оштетен намерно, Шведска забрани пловидба близу истекувањето

Денешен

Шведска предупреди на истекување и од гасоводот Северен тек 1

Нетпрес

ПАНИКА ВО СКАНДИНАВИЈА! Две опомени се издадени поради истекување на гас Северен тек 1

Во Центар

Шведска забележала дека гасот од „Северен тек 1“ протекува на две места

Независен

Локално Кумановски м. 24Инфо Скопје1 Н.Македонија Centar MTM Денар

Блинкен: Истекувањето гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Макфакс - 27.09.2022

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“, според неговото разбирање, нема значително да влијае на енергетската безбедност на Европа.

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Бриф

Блинкен: Можната саботажа на Северен тек не е во ничиј интерес

Нетпрес

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

А1 On

Блинкен: Истекувањето на гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Точка

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Опсервер

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Канал5

Press24 Во Центар Н.Македонија Кумановски м. Денешен Вечер Прес MakPress Centar

Шведскиот сеизмолошки институт: Втората детонација на рускиот гасовод беше како земјотрес

Канал5 - 27.09.2022

Шведскиот сеизмолошки институт денеска соопшти дека се регистрирани две експлозии во близина на местото на истекување на нафтоводите „Северен тек еден и два“. Преку нив би требало да се пренесува рускиот гас под Балтичкото Море во Европа.

Што се случува на дното на Балтикот? „Без сомнение, ова е саботажа“

Локално

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Бриф

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Курир

ВИДЕО: Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

А1 On

НЕШТО ЕКСПЛОДИРАЛО НА ГАСОВОДОТ СЕВЕРЕН ТЕК Експлозиите ги регистрирале дански и шведски сеизмолози

+инфо

Северен тек го потресле експлозии

Денешен

Во Центар Н.Македонија Опсервер Либертас Вечер Прес Телма еМагазин ТВ21

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

MakPress - 28.09.2022

Операторот на гасоводот Северен тек 1 вели дека ќе биде можно да се почне со поправка на истекувањето дури откако ќе се процени штетата. Портпаролот на Nord Stream AG за ДПА изјави дека сака да ја провери штетата што е можно побрзо откако властите ...

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

А1 On

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Курир

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

OhridNews

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Либертас

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Бриф

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Н.Македонија

ТВ21 4NEWS Вечер Прес Опсервер