TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самостојниот синдикат за здравство со финансиска поддршка за обезбедување маски за ЈЗУ

А1 On - 26.03.2020

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита преку соопштение апелира до менаџерските тимови на сите јавни здравствени установи во државата во оваа вонредна состојба за максимално придржување и спроведување на мерките за заштита ...

Во Гевгелија продолжува акцијата за делење бесплатни маски за граѓаните

Канал5 - 26.03.2020

Општина Гевгелија денеска соопшти дека со цел да се спречи ширење на коронавирусот продолжува акцијата за делење бесплатни заштитни маски за граѓаните. Во периодот од 10 до 16 часот секој ден, бесплатните заштитни маски се делат на посебен пункт, ...

Техничкото училиште од Битола во хуманитарна акција

Тера - 26.03.2020

СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ – Битола се вклучи во хуманитарната акција за изработка на заштитни маски со визири за здравствените работници. Имено, пред неколку дена на Фесјбук се формираше група од околу 250 доктори, дизајнери, графички дизајнери и ...

Во италијанската фабрика на Прада ќе се произведуваат само заштитни костуми и маски

Убавина и Здравје - 26.03.2020

80.000 костуми и 110.000 маски ќе бидат донирани во болниците кои се борат против коронавирусот! Италијанската модна куќа покрена уште една иницијатива против пандемијата. Во фабриката Прада во Монтон ќе бидат изработувани само медицински костуми и ...

Александар Алексовски донирал ракавици, маски и средства за дезинфекција на Општина Центар

Вечер - 26.03.2020

Како пример дека постојат свесни и одговорни граѓани, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ на својата фејсбук-страница, го истакнал хуманиот сосед Александар Алексовски кој донирал ракавици, маски и средства за дезинфекција за ...

Општината доби донација од 8.000 бесплатни заштитни маски

Н.Македонија - 26.03.2020

Општина Гевгелија доби донација од 8.000 заштитни маски што ќе бидат наменети за потребите на граѓаните, а на тој начин ќе им се помогне во набавката на помошни заштитни средства за спречувањето на ширењето на коронавирусот.

Аеродром подели заштитни маски и ракавици во Пензионерскиот дом и СВР – Скопје

MakPress - 26.03.2020

Мобилни тимови на Општина Аеродром и Црвен крст денеска им поделија заштитни маски и ракавици на станарите на Домот за стари „Аеродром“, како и на дежурните вработени во СВР – Скопје. Исто така, во Домот за стари беше поставен и држач со средство за ...

АПСОЛУТЕН ПОБЕДНИК: Заштитна маска која можете да си ја направите и вие (ФОТО)

Кумановски м. - 26.03.2020

Деновиве, сите сме во потрага по маски, многу конфекциски компании започнаа да шијат маски за граѓаните, а на интернет се појавија безброј идеи за тоа како сами да направите заштитна маска.

Напредна одбрана од корона

Оff.net - 26.03.2020

Чадор, бидејќи маски се за аматери. Ситуација: таткото е дома, ќерката доаѓа по ...

Еве кога треба да ги користите маските за лице: СЗО ја објаснува вистинската улога

Точка - 26.03.2020

Голем број на луѓе во Азија носат маски за лице за да се заштитат од Ковид-19, додека пак во Европа и САД луѓето неемаат таква навика да ги носат. Поради тоа, во последно време многумина се пршуваат: Дали треба да се носат маските за лице за време ...

Дали маските направени дома не штитат од коронавирус?

ТВ21 - 26.03.2020

Пандемијата на вирусот Ковид-19 се шири во САД, а со неа пристигна и недостатокот на маски Н95. Се работи за маски кои неодамна се користени за заштита од штетни честички на смог, прашина итн.

(ФОТО) Од српски пејачи до светски ѕвезди и политичари: Модерни маски во доба на коронавирус

Женски магазин - 25.03.2020

Во екот на пандемијата на коронавируот луѓето мора да се однесуваат одговорно. Затоа кога мора да се излезе надвор, неопходно е да се носи заштитна маска. Многу од познатите личности во светот во ваква ситуација не заборавија на модата, па маските ...

Повеќе општествено-одговорни компании донираат маски и други производи за Општина Куманово и за Болницата

Сител - 25.03.2020

Повеќе општествено-одговорни компании донираа маски за Општина Куманово и за Болницата, информираа од локалната власт и од Јавната здравствена установа. Градоначалникот Максим Димитриевски објави дека комапнија изработила 500 заштитни маски кои ќе ...

СЗО: Кога и како треба да се користат заштитните маски за лице?

Локално - 25.03.2020

Многу луѓе ширум Азија носат маски за лице во обидот да се заштитат од „Ковид-19“. Во Европа и САД, тие се носат поретко, но многумина се прашуваат: Дали навистина треба да се носат за време на пандемијата? Ројтерс известува дека советот на ...

(ВИДЕО) Најголем дел надвор со маски и ракавици, но има и без заштита: Немам пари за маска, си направив од влажно ...

А1 On - 25.03.2020

Со маски и ракавици најголемиот дел од граѓаните кои беа излезени во градот, но и релативно голем број без заштита на пазарите. Граѓаните велат, страв им е од вирусот, но морале да ги напуштаат домовите, за да платат сметки за струја, вода, да ...

Рамос донираше медицинска опрема за Шпанија во борбата со корона вирусот

SportMedia - 25.03.2020

Капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос се вклучи во борбата со корона вирусот како што тоа го направија многу светски познати спортисти. Шпанскиот репрезентативец објави дека донирал медицинска опрема во борба со корона вирус КОВИД-19.

Направете заштитна маска за 3 секунди – потребни ви се само 2 работи

Gotvi.mk - 25.03.2020

За само 3 секунди направете заштитна маска. Потребни ви се само: хартиена салфета и две гумички. Она што треба да го знаете, е дека оваа маска треба да ја менувате често. Деталите за изработка погледнете ги во ВИДЕОТО во ...

Кумановска текстилна фирма почна со изработка на маски

Сител - 25.03.2020

Кумановска текстилна компанија почна со изработка на заштитни маски, информира денеска градоначаникот Максим Димитриевски. Максите ќе бидат дистрибуирани до граѓаните. –Благодарност до фирмата „БОСУТ“ Куманово која денеска почна со производство на ...

Независниот синдикат на полицијата обезбеди 300 маски за своите колеги во Куманово

Kumanovo News - 25.03.2020

- Маските се дезинфицирани и подготвени се за употреба за тие што се најпотребни, колеги кои се на терен. Почитувајте ги насоките од Министерството за здравство за да го намалиме ризикот од ширење на коронавирусот, да се заштитиме себе и останатите.

Рамос донираше 264.571 маски за лице во борба против коронавирусот

Опсервер - 25.03.2020

Стана јасно каква била донацијата на Серхио Рамос и неговата сопруга Пилар Рубио во борбата против коронавирусот. Двајцата направиле разни набавки преку УНИЦЕФ. Донирале 264.571 маски за лице, 1.000 заштитни костуми и 15.000 тестови.

Македонски ентузијасти преку 3D принтање создаваат и донираат визир маски

Студенти - 25.03.2020

Фејсбук групата „ 3D принт Медицинска Опрема “ е платформа во која неодамна се собраа неколку македонски ентузијасти кои самостојно печатат визир маски и медицинска опрема која подоцна ќе ја подаруваат на здравствените институции во државава.

Доставени 1.700 заштитни маски во здравствениот дом и локалните институции во Крива Паланка

MakPress - 25.03.2020

Првите 1.700 заштитни маски, донација од конфекции во Крива Паланка денеска се доставени во локалната самоуправа и во здравствениот дом „Димитар Арсов“. -Општината ги доби маските и истите се поделени на вработените во локалната самоуправа, во ...

Првите 150 македонски 3Д печатени заштитни маски со визири се испорачани до докторите!

Иновативност - 25.03.2020

Првите 280 заштитни маски со визири за медицински работници испринтани на 3D принтери се направени. Околу 150 веќе се стерилизирани и испорачани во Инфективна клиника, Клиниката за гинекологија и акушерство, Ургентниот центар при Клиничкиот центар ...

Добавувачите на автоиндустријата изработуваат заштитни маски

Automedia - 25.03.2020

Голем број фирми ширум светот целосно го запреа или го намалија производството поради вирусот корона. Некои од нив почнаа со производство на заштитна опрема, меѓу нив има и големи добавувачи на автомобилските фабрики.

Браво херои! Македонци изработуваат визири за заштита на медицинските лица

Црнобело - 25.03.2020

Некои луѓе од Македонија земаат активно учество во борбата со корона вирусот, како знаат и умеат. Секоја чест! Покрената е одлична акција за производство на визири, кои ќе ги заштитат нашите медицински лица во борбата со корона вирусот.

(Фото) Несовесност: Фрлена ракавица во време на корона вирус

Независен - 25.03.2020

Фото: Б. Грданоски Сите на некој начин се обидуваме да се заштитиме од корона вирусот, па луѓе кои никогаш во животот не ставиле маска на лицето или ракавици на рацете, сега ги носат секојдневно.

Лекар открива како правилно се користи маската: Ова никако не смеете да го правите!

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Маските содржат заштитни обвивки и материјали што го намалуваат ризикот да вдишите патоген Маските се заштита од коронавирусот, на првенствено за луѓето што се веќе заразени со КОВИД-19, за да не го шират на другите.

Штитат ли домашно направените маски од коронавирус?

Pedijatar.mk - 25.03.2020

Единствената маска која е признаена како ефикасно заштитно средство од страна на Центарот за контрола и превенција на болестите на САД е маската N95. Маските направени во домашни услови може да послужат единствено како заштита од допирање на лицето ...

Компанија од Куманово бесплатно изработува маски за општината

Кумановски м. - 25.03.2020

Кумановската текстилна компанија „Босут“ од денеска започна со производство на поголема количина заштитни маски кои ќе бидат донација за општината, која подоцна бесплатно ќе ги доставува до граѓаните.

Мобилни тимови започнаа со дистрибуција на средства за заштита

Вечер - 25.03.2020

Мобилни екипи составени од вработени во Општина Делчево започнаа со дистрибуција на средствата за заштита. Средствата се собрани од донацијата од Општина Делчево и делчевски фирми. – Донацијата се состои од маски и дезинфициенси, а таа се ...

Кумановската болница засега има доволно заштитна опрема

Кумановски м. - 25.03.2020

Општа болница Куманово засега има доволно заштитна опрема за своите вработени, вели директорката Снежана Захариева. Како што посочи таа, со моменталните залихи може да се издржат недела-две и бидејќи станува збор за потрошен материјал, од повеќе ...

Ѓаволот ја однесе шегата, Прада од денес произведува само заштитна опрема

Вечер - 25.03.2020

Италијанската модна куќа покрена уште една иницијатива во борбата против пандемијата на коронавирус. Сега во фабриката Прада Монтон ќе се произведува исклучиво медицинска заштитна опрема – маски и заштити одела.

Делчевска фирма донираше пластични заштитни маски за потребите на инфективните болници во државата

Канал5 - 25.03.2020

Пластични заштити на лице изработени во делчевската фирма „Брегал" од денеска се дистрибуираат во инфективните болници во сите градови на државава. Досега се изработени над 200 вакви пластични заштити, но како што изјавија претставници на фирмата се ...

Во првиот ден волонтерите испринтаа 280 визири и 150 штитници со 3Д принтер

IT.mk - 25.03.2020

Спречувањето на Ковид-19 за поголемиот број од нас бара единствено да останеме дома, но на дел од луѓето ова не им е доволно. Над 250 доктори и дизајнери се организираа и започнаа да печатат маски за заштита на медицинските лица.

Кратко и јасно: Путин со една реченица го реши проблемот со поскапувањето на маските во аптеките

Press24 - 25.03.2020

На неодамнешниот состанок на државниот врв на Русија на кој се дискутираше за коронавирусот, се отвори и прашањето за проблемот со аптеките кои оваа година двојно ги зголемија цените на заштитните маски.

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони маски, стигаат уште 6,5 милиони

Макфакс - 25.03.2020

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони хируршки маски, а во наредните денови ќе добијат уште 6,5 милиони. Распределбата на заштитните маски во аптеките низ Србија почна утрово, пришто во првиот круг набавени се 2,5 милиони маски од Кина, соопшти ...

Употребените заштитни ракавици да не се фрлаат во лифтови, автобуси, постојки…

Н.Македонија - 25.03.2020

Фрлени заштитни ракавици и маски по лифтови, по автобуски станици и во автобуси, по улици и парковски површини, забележале граѓани кога се движеле низ градот. Револтирани од оваа појава во време кога бројката на заболени од коронавирусот расте и ...

Луксузни модни брендови ќе прават хируршки маски

Сакам да кажам - 25.03.2020

Модните брендови „Ив Сен Лоран“ и „Баленсијага“ ќе ги искористат своите погони за да прават хируршки маски место луксузна облека во периодот кога светот се бори со пандемијата на коронавирусот.

Општина Гевгелија обезбеди заштитни маски за граѓаните

Либертас - 25.03.2020

Активисти на едно граѓанско здружение денеска во центарот на градот на граѓаните им ги делат осумте илјади заштитни маски што Општина Гевгелија ги доби како донација од валандовската конфекција „Дока текстил“.

Владата распиша тендер за набавка на заштитни маски

+инфо - 25.03.2020

Владата распиша тендер за набавка на заштитни маски. Според огласот дневно ќе се набавуваат по 2.000 заштитни маски за повеќекратна употреба. Повикот трае 24 часа односно понудите треба да бидат доставени најдоцна до 26.03.2020 година до 15.30 часот.

Влада: забрана за јавен сообраќај во Куманово, набавка на 2.000 маски дневно

Р.С.Европа - 25.03.2020

Владата на вчерашната седница реши да ја дополни одлуката за забрана и посебен режим на движење со тоа што во иднина ќе има забрана за влез и излез од и во општина Куманово за градски и меѓуградски патнички и железничкиот патнички јавен превоз.

Занаетчиската комора и кумановската фирма ТИ-ДИ ФЕШН донираа 500 заштитни маски

Kumanovo News - 25.03.2020

За донацијата се заблагодари градоначалникот Максим Димитриевски. - Оваа донација ќе биде користена за заштита на тимовите за дезинфекција и припадниците на МВР и здравствените работници од нашите здравствени установи кои работат на територија на ...

Д-р Микиќ советува: Маските не ги носете надвор, внимателно со ракавиците!

Магазин - 25.03.2020

Во вчерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија епидемиологот доктор Владимир Микиќ посочи дека носењето маска стана тренд, па луѓето ја носат и кога се на отворено, што не би требало.

Како Германија загуби 6 милиони заштитни маски... во Кенија?!

Deutsche Welle - 24.03.2020

Германската царинска служба се обиде да открие каде се загубија 6 милиони заштитни маски, кои беа нарачани за протекција на здравствените работници од коронавирусот. И во Белгија претходно се случи нешто слично.

Се почитуваат измените на полицискиот час, но не и препораките за употреба на маските

Телма - 24.03.2020

Аптеките повеќе од недела немат залихи на маски и ракавица . Луѓето купаа во големи количини, па сега ги носат секаде. Низ скопските улици, пазари, пред маркетите можат да се забележат граѓани кои носат заштитни маски и медицински ракавци.

Делчевски фирми во акција за изработка на заштитни маски

Канал5 - 24.03.2020

Делчевски фирми експресно одговорија на повикот на општина Делчево и се вклучија во набавката и изработката на платнени маски за лице за потребите на граѓаните во насока на заштита од заразата од КОВИД-19.

Владата ќе набавува по 2.000 маски дневно додека трае вонредната состојба

360 степени - 24.03.2020

Одлука за интервентна набавка на заштитни маски од домашни производители донесе владата на денешната седница. Со уредбата што е донесена за оваа цел е предвидена набавка на минимум по 2.000 маски дневно, во периодот на траење на вонредната состојба, ...

Во Србија граѓаните ќе се информираат и преку Вибер, дозволен увоз на заштитни маски

А1 On - 24.03.2020

Граѓаните на Србија ќе можат да се информираат преку Вибер за актуелностите поврзани со вонредната состојба во борбата против коронавирусот, соопштија од српското Министерство за труд, вработување и социјални работи.

Германската војска изгубила шест милиони заштитни маски

МКД - 24.03.2020

Германската војска изгубила шест милиони заштитни маски на аеродромот во Најроби, престолнината на Кенија, изјави портпаролот на германското министерство за одбрана. Како што јавува Си-ен-ен , германската војска ги нарачала маските од неименувано ...

Путин против кризните профитери (ВИДЕО)

МКД - 24.03.2020

На неодамнешна седница на владата на Русија, на која се расправало за пандемијата на коронавирусот, се отворило и прашањето за проблемот со аптеките што од почетокот на кризата ги зголемиле цените на заштитните маски за лице.