TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ајатолахот Хамнеи го нарече Трамп „кловн“

Телма - 17.01.2020

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи ја води молитвата во Техеран, за прв пат по осум години. Пренесувајќи ја пораката, Хамнеи го нарече Трамп кловн, кој само се преправа дека го поддржува иранскиот народ, но секогаш фрла отровен песок во ...

Хамнеи: Има нејасни моменти во несреќата на украинскиот авион

Нетпрес - 17.01.2020

Неопходно е продолжувањето на истрагата за несреќата на украинскиот патнички авион на 8-ми јануари крај Техеран во која загинаа 176 луѓе, сѐ додека има нејасни моменти за трагедијата, изјави во петокот верховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи и ги ...

Хаманеи: Иран ќе преговара со Западот, но не со САД

Макфакс - 17.01.2020

Западните земји се премногу слаби за да гo фрлат Иран на колена, порача врвниот верски водач во Иран, ајатолахот Али Хаманеи, додавајќи дека официјален Техеран е подготвен да преговара, но не и со Соединетите држави.

Саудиска Арабија во календарот на Ф1

Вечер - 17.01.2020

Саудиска Арабија наскоро добива трка во Формула 1, пренесуваат светските медиуми. Преговорите помеѓу идните организатори и ФИА влегуваат во завршна фаза и се очекува оваа арапска земја од 2021 година да се најде во календарот кога е во прашање ...

Снимките од соборениот авион ќе бидат предадени на Киев

Слободен Печат - 17.01.2020

Иран во саботата призна дека по грешка го собориле авионот, при што загинаа 176 лица. Претставник на Иран ќе отпатува за Украина по повод истрагата за соборениот патнички авион во близина на Техеран минатата недела, изјави денеска министерот за ...

Украина побара од шест држави да го истражуваат падот на авионот во Иран

Р.С.Европа - 17.01.2020

Украина побара од Канада, Франција, Шведска, Германија, Велика Британија и Иран да назначат експерти кои ќе помогнат во истрагата за падот на украинскиот патнички авион на 8 јануари при што загинаа сите 176 луѓе кои беа во него.

Грчки ракети се распоредуваат во Саудсика Арабија

Макфакс - 17.01.2020

Според „Екатемирини“, Атина и Ријад, наводно, се согласиле за распоредување на против-воздушни ракети „патриот“ на грчките сили во Саудиска Арабија. Техничките детали кои се однесуваат на транспортот на ракетите, нивното распоредување, цената и ...

Хамнеи: Иран е подготвен да преговара со Западот, но не и со САД

А1 On - 17.01.2020

Западните земји се премногу слаби за да можат „да ги фрлат на колена Иранците“, изјави иранскиот верски лидер ајатолахот Али Хамнеи, додавајќи оти официјален Техеран е подготвен да преговара со Западот, но не и со САД.

Хаменеи повика на единство во Иран

Р.С.Европа - 17.01.2020

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хаменеи денеска повика на единство во земјата во која се случуваат жестоки протести поради уривањето на украинскиот патнички авион по грешка од страна на иранските воздухопловни сили.

Европа го губи Ф1 курсот: Саудиска Арабија доби(ва) Ф1 трка!

Спортклуб - 17.01.2020

Саудиска Арабија наскоро добива трка од Ф1, информираат светските авто-мото агенции. Преговорите веќе биле во тек меѓу ФИА и организаторот и биле во завршна фаза, пас е очекува во Саудиска Арабија да се слушне звукот на Ф1 моторите.

Али Хамнеи ќе ја води молитвата за прв пат по осум години

МКД - 17.01.2020

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денес ќе ја води молитвата во Техеран, за прв пат од 2012 година, за време на антивладините протести во Иран што избувнаа откако иранската војска урна украински патнички авион минатата недела, јави ...

Иран: Падот на авионот да не се претвори во политичко прашање

Макфакс - 17.01.2020

Сите земји вклучени во несреќата на украинскиот авион во Иран треба да избегнат да го претворат во политичко прашање, изјави портпаролот на иранското министерство за надворешни работи, Абас Мусави.

Судирите меѓу земјите со најбројни светски армии плодно тло за нова голема војна

Слободен Печат - 16.01.2020

На првото место меѓу земјите кои имаат најбројна војска за 2019 година во светот е Кина, која има 2.183.000 војници, следи Индија со 1.362.200, а на третото место се САД со 1.281.900 војници.

Нов притисок врз Иран за соборувањето на украинскиот авион

Р.С.Европа - 16.01.2020

Министрите за надворешни работи на петте земји кои изгубија свои граѓани во соборувањето на украинскиот патнички авион минатата недела, се собраа денеска во Лондон да дискутираат за нивниот одговор на трагедијата.

Пет земји бараат обештетување од Иран за соборениот украински авион

Нетпрес - 16.01.2020

Канада, Авганистан, Велика Британија, Шведска и Украина бараат од Иран обештетување за уривањето на украинскиот патнички авион крај Техеран на 8-ми јануари, соопшто во четвртокот канадскиот министер за надворешни работи, Франсоа-Филип Шампањ, по ...

Проблеми меѓу сојузниците: Берлин потврди дека Вашингтон се заканува со царини за автомобилите

Точка - 16.01.2020

САД се заканиле со воведување на царини на европските автомобили доколку Европејците не отворат процес против Иран поради кршењето на нуклеарниот договор, потврди германската министерка за одбрана.

Иран со интересно прашање до ЕУ: Вие сте најголема економија на светот, зошто дозволувате САД да ве малтретира?

Точка - 16.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф остро ги критикуваше Германија, Велика Британија и Франција за време на денешната прес-конференција во Њу Делхи. Да потсетиме, трите европски држави во текот на оваа седмица јавно ги ...

За Иран Трамп е „средношколски насилник“ на кој Европа му попушта

Фактор - 16.01.2020

Иран ја обвини Европската Унија дека попушта пред „средношколски насилник“, мислејќи на американскиот претседател Доналд Трамп. Иранските власти денеска кажаа дека не размислуваат за целосно повлекување од меѓународниот нуклеарен договор, затоа што ...

Иран ја обвини ЕУ дека попушта пред „средношколски насилник“

Нетпрес - 16.01.2020

Иран во четвртокот порача дека не размислува за целосно повлекување од меѓународниот нуклеарен договор, бидејќи со тоа би се изложил на нови санкции и ја обвини Европската унија дека попушта пред „средношколски насилник“, алудирајќи на барањата на ...

Студентите петти ден по ред протестираат против властите во Техеран

Глас на Америка - 16.01.2020

Демонстрантите го изразија гневот кон иранската влада откако во саботата признаа дека иранските сили ненамерно го собориле украинскиот патнички авион. Студентите во Иран протестираат против Исламските лидери петти ден по ред.

Иран произведува збогатен ураниум над ограничувањата во нуклеарната спогодба

Глас на Америка - 16.01.2020

Иран ги укина ограничувањата за збогатување на ураниумот, како одговор на повторно воведените санкции на САД откако претседателот Трамп унилатерално се повлече од договорот во 2018-та Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Иран сега ...

Иран вели дека Европејците потклекнаа пред „средношколскиот силеџија Доналд Трамп“

МКД - 16.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф оцени дека трите европски држави потклекнале пред „средношколскиот силеџија Доналд Трамп". Според него, ова се случи кога тие го започнаа механизмот за решавање спорови во врска со кршењето ...

Рoхани: Иран збогатува ураниум во поголемo количество отколку пред нуклеарниот договор

Макфакс - 16.01.2020

Иран во моментов збогатува ураниум во поголемo количество отколку пред склучувањето на нуклеарниот договор во 2015 година, изјави иранскиот претседател Хасан Рoхани. „Денес секој ден збогатуваме повеќе ураниум отколку пред склучувањето на ...

Зариф: Европа му го продаде иранскиот нуклеарен договор на Трамп

Телма - 16.01.2020

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф изјави дека Велика Британија, Франција и Германија го „продале остатокот“ од иранскиот нуклеарен договор (Заеднички сеопфатен план за дејствување) во замена за ветувањето на американскиот ...

Рохани: збогатување ураниум е на повисоко ниво од пред 2015 година

Р.С.Европа - 16.01.2020

Претседателот на Иран Хасан Рохани рече дека Техеран сега збогатува повеќе ураниум отколку пред постигнувањето на нуклеарниот договор со светските сили во 2015 година. До ваквата ситуација дојде откако земјата почна постепено да се откажува од ...

Иранската заблуда на финансиските пазари

Н.Македонија - 16.01.2020

По атентатот на САД на иранскиот генерал Касем Сулејмани и првичната одмазда на Техеран против две ирачки бази во кои се сместени американски сили, финансиските пазари се префрлија во режим на мал ризик – цените на нафтата се зголемија за десет ...

Трамп се закани со санкции за европските автомобили

Макфакс - 16.01.2020

Американската администрација се закани дека ќе наметне царини од 20 проценти на увозот на автомобили од Европа, доколку Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор од 2015 година, пренесе ...

Рохани: Збогатуваме повеќе ураниум отколку пред договорот

А1 On - 16.01.2020

Иран сега збогатува повеќе ураниум отколку што тоа го правеше пред потпишувањето на нуклеарниот договор со светските сили во 2015 година, изјави денеска претседателот Хасан Рохани во телевизиско обраќање до нацијата.

Дали е ова иранскиот „Чернобил“ момент?

+инфо - 16.01.2020

Признанието на Иран дека ненамерно го соборил патничкиот авион ги натера демонстрантите да излезат на улиците за време на викендот. Иако демонстрациите беа помали во понеделникот и помалубројни од специјалната полиција, дел од набљудувачите се ...

Трамп се заканува на ЕУ со царини на автомобилите поради Иран! Еве што очекува Америка од Британија, Франција и ...

Точка - 16.01.2020

Американската администрација се заканила дека ќе воведе царинска такса од 20 проценти на увозот на автомобили од Европа, ако Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор од 2015-та година, ...

„Вашингтон пост“: САД поради Иран со закани за царини од 25 отсто за увезени возила од Европа

Опсервер - 16.01.2020

– Администрацијата на Трамп се закани дека ќе наметне царини од 25 проценти на увоз на автомобили од Европа ако Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор во 2015 година, објави „Вашингтон ...

Иран ја отфрли идејата за нов нуклеарен договор изготвен од Трамп

Република - 16.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска го отфрли предлогот за нов „договор изготвен од Трамп“ што ќе има за цел да го реши нуклеарниот спор, изјавувајќи дека е тоа „чудна“ понуда, притоа критикувајќи го американскиот претседател дека секогаш ги ...

Рохани бара одговори од армијата, но и упати закани кон Европа

Телма - 15.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повика армијата да даде детално објаснување како се случило по грешка да го урнат украинскиот патнички авион. По три денови негирање и се погласните сомнежи од западните држави Техеран призна дека авионот бил ...

За 30 секунди бил соборен украинскиот авион покажува новата снимка

Сител - 15.01.2020

За 30 секунди е соборен украинскиот авион, покажува новата снимка од соборувањето на боингот 737 во Иран. Противоздушната сила со две ракети го погодува украинскиот авион кој се запалил во воздух и почнал да паѓа.

Саудиска Арабија добива трка во Формула 1 шампионатот

Екипа - 15.01.2020

Саудиска Арабија наскоро добива трка во Формула 1 шампионатот, пренесуваат светските медиуми. Преговорите меѓу Саудиска Арабија и ФИА се во завршна фаза и се очекува оваа арапска земја од 2021 да има трка во најбрзиот циркуз во светот.

Зариф со порака до САД: Нуклеарниот договор не е мртов

А1 On - 15.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор на американскиот претседател Доналд Трамп би траел подолго.

Иран ја отфрли идејата за „Трампов договор“: Тоа е чудна понуда, Трамп секогаш ги прекршува ветувањата

Точка - 15.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денес го отфрли предлогот за нов „Трампов договор“ со цел да биде решен нуклеарниот спор, истакнувајќи дека тоа е „чудна понуда“. Британскиот премиер Борис Џонсон го повика Трамп да го замени постоечкиот ирански ...

Нови апсења во Иран: Приведено лицето кое го снимило соборувањето на украинскиот авион

Точка - 15.01.2020

Во Иран било уапсено лицето кое го снимило соборувањето на украинскиот авион минатата седмица, кога загинале 176 патници и членови на екипажот. Деталите од апсењето не се познати, а BBC пренесува дека се очекува уапсеното лице да се соочи со ...

Рохани: Европските војници би можеле да бидат во опасност

MakPress - 15.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди денеска дека европските војници на Блискиот Исток „би можеле да бидат во опасност“, откако три европски држави го предизвикаа Техеран поради непочитување на обврските од нуклеарниот договор.

Рохани: Европските војници би можеле да бидат во опасност

Либертас - 15.01.2020

– Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди денеска дека европските војници на Блискиот Исток „би можеле да бидат во опасност“, откако три европски држави го предизвикаа Техеран поради непочитување на обврските од нуклеарниот договор.

Зариф со порака до САД: Нуклеарниот договор не е мртов

+инфо - 15.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор на американскиот претседател Доналд Трамп би траел подолго.

Зариф со порака до САД: Нуклеарниот договор не е мртов

24Инфо - 15.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор на американскиот претседател Доналд Трамп би траел подолго.

Првиот човек на иранското МНР: Нуклеарниот договор не е мртов

Слободен Печат - 15.01.2020

САД ги немаат исполнето постоечките обврски. Тие се повлекоа и го прекршија. Да имам договор составен од Трамп, колку долго би траел? истакна Зариф на безбедносната конференција во Њу Делхи.

Зариф со порака до САД: Нуклеарниот договор не е мртов

Локално - 15.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор на американскиот претседател Доналд Трамп би траел подолго.

Зариф со порака до САД: Нуклеарниот договор не е мртов

Опсервер - 15.01.2020

– Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор на американскиот претседател Доналд Трамп би траел подолго.

Зариф со порака до САД: Нуклеарниот договор не е мртов

MakPress - 15.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека постоечкиот нуклеарен договор не е мртов, додавајќи дека не е сигурен оти некој нов договор на американскиот претседател Доналд Трамп би траел подолго.

Дали е ова иранскиот „Чернобил“ момент?

Опсервер - 16.01.2020

Признанието на Иран дека ненамерно го соборил патничкиот авион ги натера демонстрантите да излезат на улиците за време на викендот. Иако демонстрациите беа помали во понеделникот и помалубројни од специјалната полиција, дел од набљудувачите се ...

Дали е ова иранскиот „Чернобил“ момент?

А1 On - 16.01.2020

Си Ен Ен – Атланта Признанието на Иран дека ненамерно го соборил патничкиот авион ги натера демонстрантите да излезат на улиците за време на викендот. Иако демонстрациите беа помали во понеделникот и помалубројни од специјалната полиција, дел од ...

„Вашингтон пост“: САД поради Иран со закани за царини од 25 отсто за увезени возила од Европа

А1 On - 16.01.2020

Администрацијата на Трамп се закани дека ќе наметне царини од 25 проценти на увоз на автомобили од Европа ако Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор во 2015 година, објави „Вашингтон ...

„Вашингтон пост”: САД поради Иран со закани за царини од 25 отсто за увезени возила од Европа

24Инфо - 16.01.2020

Администрацијата на Трамп се закани дека ќе наметне царини од 25 проценти на увоз на автомобили од Европа ако Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор во 2015 година, објави „Вашингтон ...