TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роверот Журонг испрати серија нови фотографии од Марс

Канал5 - 12.06.2021

Кинескиот ровер Журонг испрати серија нови фотографии од Марс, вклучително и селфи. Фотографиите ги објави Кинеската вселенска агенција на вчерашната церемонија во чест на успехот на мисијата на роверот.

Кинезите се пофалија и објавија фотографии од Марс

Телефони.мк - 12.06.2021

Фотографиите што кинескиот ровер Журонг ги испрати во петокот од Марс ја исполнила вселенската агенција на Кина со гордост. На сликите соларните панели се разместени како крила. Две камери на врвот на долгиот „врат“ потсетуваат на две очи, а роверот ...

Кинескиот ровер Џуронг испрати нови фотографии од Марс (ФОТО)

Кумановски м. - 12.06.2021

Кинескиот ровер „Џуронг“ испрати серија нови фотографии од Марс, вклучително и селфи. Роверот, кој слета во мај, ја постави безжичната камера на почвата и потоа се сврте малку назад за да го овековечи моментот.

НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО! Кина издаде итно соопштение, погледнете ги првите селфи од Марс!

Во Центар - 12.06.2021

Кинескиот ровер Журонг испрати серија нови фотографии од Марс, вклучително и „селфи“. Роверот, кој слета во мај, ја постави безжичната камера на земја и потоа се сврте малку назад за да го овековечи моментот.

Кина објави слики од Марс (ФОТО)

Локално - 12.06.2021

Сликите објавени од кинеската вселенска агенција детално ја опишаа црвената, рамната и покриена со камен површина на Марс, заедно со ровер и платформа за слетување кои слетаа на површината на Марс минатиот месец.

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Кајгана - 11.06.2021

Кинеската вселенска агенција објави селфи од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е истакната заставата на Кина. Роверот Zhurong ги сликаше и трагите кои ги остави на Црвената планета, а кинеската вселенска агенција ...