TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исламска држава веќе не постои, но и натаму никој не знае каде е нејзиниот мистериозен лидер

Сакам да кажам - 24.03.2019

Исламска држава ја загуби целата територија во Ирак и Сирија што некогаш ја контролираше, но нејзиниот мистериозен самопрогласен калиф и натаму е во бегство. Уценет на 25 милиони долари, Абу Бакр ал-Багдади е најбараниот човек на светот.

Исламската држава и натаму е закана и по „територијалниот“ пораз

Нетпрес - 23.03.2019

И покрај тоа што арапско-курдски сили кои ги поддржуваат САД објавија во саботата дека го освоиле последното упориште на ултрарадикална сунитска организација Исламска држава во сириското село Багу, со што е избришан нејзиниот самопрогласен калифат ...

Сириските демократски сили прогласија победа над Исламска држава

Сител - 23.03.2019

Исламска држава ја загуби и последната територија во Сирија. Сириските безбедносни сили прогласија крај на таканаречениот калифат и стопроценетен територијален пораз на џихадиситте изјави порпатолот на сириските демократски сили.

Трамп: Членовите на Исламска држава се губитници и засекогаш ќе бидат

Макфакс - 23.03.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска порача дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога станува збор за мрежата на екстремистичката Исламска држава и ги предупреди потенцијалните регрути на истата дека ќе бидат мртви ако им се приклучат ...

Сириските сили прогласија победа над Исламска држава

Телма - 23.03.2019

Сириските демократски сили поддржани од соединетите држави прогласија крај на петгодишниот Калифат на Исламска држава, по победата на милитантите во Сирија. Борците на сириските демократски сили, ги истакнаа победничките знамиња во багуз, последното ...

Исламска држава го изгуби и последното упориште во Сирија

Радио МОФ - 23.03.2019

По борбата која траеше со недели, Исламска држава е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз во Сирија, соопшти Сириските демократски сили(СДФ). Тие објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се простираше на една третина на ...

Сириските демократски сили прогласија победа над исламската држава (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.03.2019

Сириските демократски сили денес објавија дека го ослободиле последниот дел од територијата под контрола на исламската држава во источниот сириски град Багуз и прогласија победа над екстремистите и крај на нивниот самопрогласен калифат.

Подемот и поразот на „Исламска држава“

Н.Македонија - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

По 5 години пекол: Курдите прогласиле крај на Исламската држава, па на Турција и пратиле важна порака

Точка - 23.03.2019

Сириските демократски сили, поддржани од САД, денес официјално објавиле крај на Исламската држава на територијата на истокот на Сирија и додале дека ќе ја продолжат својата борба против џихадистичките "заспани ќелии".

СДФ прогласија крај на „Калифатот“ на ИД во Сирија

Deutsche Welle - 23.03.2019

Падна последниот бастион на џихадистичката милиција Исламска држава во Сирија. По повеќенеделни борби, Сириските демократски сили (СДФ) го освоија градот Багуз на границата кон Ирак. Сириските курдско-арапски демократски сили објавија денеска дека е ...

Уништена Исламската држава во Сирија - Го загуби последното боиште

Press24 - 23.03.2019

Сириските демократски сили денес објавија дека го ослободиле последниот дел од територијата под контрола на исламската држава во Багуз и прогласија голема победа. Сириските демократски сили (СДФ) поддржани од САД изјавија дека ставија крај на ...

ВИДЕО: Исламистите чекаат во колона по поразот за да им се суди

Press24 - 23.03.2019

Сириските демократски сили денес објавија дека го ослободиле последниот дел од територијата под контрола на исламската држава во Багуз и прогласија голема победа над петгодишниот „калифат“ на исламската држава по победата на милитантите во Сирија.

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Макфакс - 23.03.2019

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови на Сирија и Ирак и која e прогласена во 2014 година, таа се уште претставува закана.

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

Фактор - 23.03.2019

Видеото што го објави сирискиот новинар Мохамед Хасан.прикажува километарска колона од заробени припадници на ИСИС по конечниот пораз на ИД од Сириските демократски сили. "Најдолгата колона членови на ИСИС од различни националности им се предаде на ...

Исламска држава ја загуби и последната територија во Сирија, прогласен пад на калифатот

Сакам да кажам - 23.03.2019

Сириските безбедносни сили (СДФ) прогласија крај на калифатот, откако Исламска држава го загуби и последното парче територија во Сирија. Портпаролот на СДФ кажа дека ова е „стопроцентен територијален пораз на Исламска држава“, која на врвот на ...

ИСИС, последната линија

Оff.net - 23.03.2019

По нивниот пораз во битката за Багуз, прогласен е крај на калифатот и се случува досега најмасовното предавање на ИСИС, нивните борци и логистика. Само да ја видите таа ...

СДФ најави борба до „целосно истребување” на екстремистите од Сирија

24Инфо - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

Фактор - 23.03.2019

Сириските демократски сили (ISF), кои имаат поддршка од САД, наведоа дека е завршена постоењето на самопрогласениот калифат на ИСИС. Исламска држава Ирак и Левант (ИСИС) беше поразена на местото Багуза во Сирија, последното устројство во тоа држава, ...

Трамп објави: “Исламската држава” е 100% поразена во Сирија

Локално - 23.03.2019

Терористичката група Даеш (” Исламска држава”) веќе не контролира никакви територии во Сирија . Ова е она што го изјави портпаролот на Белата куќа откако локалниот сојузник на Вашингтон во Сирија изјави дека борбите со терористите продолжуваат на ...

Трамп прогласи триумф над ИД : ,,Ова е ИД на денот на изборите, ова е денеска!”

Канал5 - 22.03.2019

Американскиoт претседател Доналд Трамп изјави дека сојузниците на чело со САД ги протерале милитантите од ИД и од нивното последно упориште во Сирија. ,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите ...

Исламската држава се уште не е победена - борците против терористите го демантираат Трамп, борбата уште трае

Press24 - 22.03.2019

Сириските демократски сили (СДФ) кои имаат поддршјка од САД и понатаму се борат против последните терористички групи на Исламската држава кои се кријат во нивните последни засолништа во Сирија, напишал на Твитер, портпаролот на СДФ, откако ...

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Макфакс - 22.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека Исламска држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти. „Ова е Исламска држава на денот на изборите, а ова е денеска“ рекол Трамп, покажувајќи карта полна со црвени точки – пред и ...

Милитантите на ИСИС се предаваат, се чека објавата на конечниот пораз на џихадистите (ВИДЕО)

МКД - 22.03.2019

Дали Исламска држава е конечно поразена? Вестите што пристигнуваат од Сирија се противречни. Си-би-ес, на пример, јавува дека не е сосема јасно дали ИСИС е дефинитивно поразен во своето последно упориште, малата енклава во местото Багуз на ...

Калифатот уништен после 5 години борба - во Сирија повеќе не постои територија на Исламската држава

Press24 - 22.03.2019

Белата куќа денеска соопшти дека целата територија која Исламската држава некогаш ја контролираше во Сирија е ослободена од екстремисти, иако американските државници наведуваат дека продолжува борбата межу силите на меѓународната коалиција и ...

(ВИДЕО) Се чека објава за конечно предавање, борците на ИСИС се предаваат

Независен - 22.03.2019

Дали Исламската држава е конечно поразена? Вестите кои пристигнуваат од Сирија се противречни - американски Си-би-ес, на пример, јавува дека не е целосно јасно дали ИСИС е дефинитивно поразен во своето последно упориште, малата енклава во местото ...

Светот во исчекување на конечниот пораз на ИСИС: Погледнете ја драматичната снимка од предавањето на џихадистите

Точка - 22.03.2019

И натаму се водат жестоки борби помеѓу Сириските демократски сили поддржани од САД и џихадистите на Исламската држава во последните упоришта на најозлогласената терористичка организација. Како што пренесуваат локалните сириски медиуми, вестите кои ...

Трамп: Членовите на Исламска држава се губитници и засекогаш ќе бидат

24Инфо - 23.03.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска порача дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога станува збор за мрежата на екстремистичката Исламска држава и ги предупреди потенцијалните регрути на истата дека ќе бидат мртви ако им се приклучат ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

24 Вести - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

СДФ прогласија крај на „Калифатот“ на ИД во Сирија

Либертас - 23.03.2019

Падна последниот бастион на џихадистичката милиција Исламска држава во Сирија. По повеќенеделни борби, Сириските демократски сили (СДФ) го освоија градот Багуз на границата кон Ирак. Сириските курдско-арапски демократски сили објавија денеска дека е ...

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Курир - 23.03.2019

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови на Сирија и Ирак и која e прогласена во 2014 година, таа се уште претставува закана.

СДФ најави борба до „целосно истребување“ на екстремистите од Сирија

Опсервер - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

Канал5 - 23.03.2019

Сириските демократски сили, кои имаат поддршка од САД, наведоа дека е завршена постоењето на самопрогласениот калифат на ИСИС. Исламска држава беше поразена на местото Багуза во Сирија, последното устројство во тоа држава, потврдија Сириските ...

Трамп мафтајќи со карата вели: Ја поразивме исламската држава

Скопје1 - 23.03.2019

Американскиoт претседател Доналд Трамп изјави дека сојузниците на чело со САД ги протерале милитантите од ИД и од нивното последно упориште во Сирија. ,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите ...

Калифатот уништен по 5 години борба: Во Сирија повеќе не постои територија на ИСИС

Точка - 22.03.2019

Белата куќа денес соопштила дека комплетната територија која ИСИС некогаш ја контролирала во Сирија е ослободена од екстремистите, иако американските службеници наведуваат дека продолжуваат борбите меѓу силите на меѓународната коалиција и остатокот ...

Калифатот уништен после 5 години борба- во Сирија повеќе не постои територија на Исламската држава

Курир - 22.03.2019

Белата куќа денеска соопшти дека целата територија која Исламската држава некогаш ја контролираше во Сирија е ослободена од екстремисти, иако американските државници наведуваат дека продолжува борбата межу силите на меѓународната коалиција и ...

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Фактор - 23.03.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога станува збор за мрежата на екстремистичката група Исламска држава. Тој ги предупреди потенцијалните регрути на истата дека ќе бидат мртви ако им се ...

Подемот и поразот на „Исламска држава”

24Инфо - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава” е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

24Инфо - 23.03.2019

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови на Сирија и Ирак и која e прогласена во 2014 година, таа се уште претставува закана.

СДФ најави борба до „целосно истребување“ на екстремистите од Сирија

1tv - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

А1 On - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

СДФ најави борба до „целосно истребување“ на екстремистите од Сирија

А1 On - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

Вечер - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

СДФ најави борба до „целосно истребување“ на екстремистите од Сирија

Независен - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

1tv - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

СДФ најави борба до „целосно истребување“ на екстремистите од Сирија

Сител - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

Сител - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава” е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

Исламска држава поразена, сириски сили го чистат теренот

+инфо - 23.03.2019

Ставен е крај на самопрогласениот Калифат на т.н. Исламска држава. Остварена е воена победа над ИД, изјави портпаролот на СДФ, Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

MakPress - 23.03.2019

Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија. Сириските демократски сили (СДФ), кои ја уживаат американската поддршка денеска објавија крај на самопрогласениот калифат, кој некогаш се ...

СДФ најави борба до „целосно истребување“ на екстремистите од Сирија

Телма - 23.03.2019

Портпаролот на бунтовничката алијанса Сириски демократски сили (СДФ), Мустафа Бали изјави дека по победата над џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нејзините борци ќе продолжат со борбата против екстремистите се до нивното „целосно ...

Подемот и поразот на „Исламска држава“

+инфо - 23.03.2019

„Багуз е ослободен. Остварена е воена победа против ДАЕШ (ИД)“, напиша на Твитер претставник на СДФ. Терористичката организација „Исламска држава“ е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз, Сирија.