TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратенички прашања еднаш во неделата, по локалните избори!

Вечер Прес - 20.08.2017

Собранието во Деловникот го има регулирано прашањето на пратеничките прашања, а идејата, односно подготвеноста на Владата за целосна транспарентност и надзор да се овозможи поставување на пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во ...

Детална анализа на конститутивната седница

ТВ21 - 19.08.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на конститутивната седница, во 1352 говори го прекршиле Деловникот на Собранието. Наспроти нив, народните избраници од СДСМ, тоа го сториле во 148 нивни говори. Ова го покажуваат податоците од последното истражување на ...

Како работи нашето Собрание?

Телма - 19.08.2017

Седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе биде дел од извештајот за набљудување на работата на Собранието која ја подготвува граѓанска асоцијација МОСТ. Заклучокот ќе биде дополнително обелоденет, но веќе е извесно дека има ...

Џафери до Заев: Пратенички прашања може, но по локалните избори

Локално - 19.08.2017

Во одговорот на писмото на премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека пратеничките прашања се предвидени со Деловникот на законодавниот дом и уверува дека тие ќе почнат да се реализираат по локалните избори.

Џафери му одговори на Заев: Предлогот за пратенички прашања по локалните избори

Либертас - 18.08.2017

По завршувањето на локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час. За оваа цел ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување ...

Џафери - Реализација на предлогот за пратенички прашања по изборите

Р.С.Европа - 18.08.2017

Идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвикана седница во времетраење од еден час ќе се реализира по завршувањето на локалните избори, а за тоа ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување посебна ...

Џафери до Заев: Предлогот за пратенички прашања по локалните избори

МРТ - 18.08.2017

Ќе се прават измени во Деловникот, кој досега предвидуваше посебна седница за пратенички прашања секој последен четврток во месецот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери одговори на писмото на премиерот Заев.

МОСТ: Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребиле конситутивната седница

Слободен Печат - 18.08.2017

Злоупотреби од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и од претседавачот со собраниската конситутивна седница, констатира Граѓанската асоцијација МОСТ во вториот извештај од проектот „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“.

Џафери му одговори на Заев: Предлогот за пратенички прашања по локалните избори

Сител - 18.08.2017

По завршувањето на локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час. За оваа цел ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување ...

Масовни злоупотреби во текот на конститутивната седница

ТВ21 - 18.08.2017

Злоупотреби од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и од претседавачот со собраниската конститутивна седница, констатира граѓанската асоцијација „МОСТ“ во вториот извештај од проектот „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“.

Претседателот на Собранието на РМ за спроведувањето на планот за реформи од аспект на надлежностите на законодавниот ...

Академик - 18.08.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, упати писмо до претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, во врска со имплементацијата на „Планот 3-6-9“, од аспект на надлежностите на Собранието на Република Македонија.

Џафери: Предлогот за пратенички прашања по локалните избори...

Н.Македонија - 18.08.2017

Џафери: Предлогот за пратенички прашања по локалните избори По завршувањето на локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час.

Џафери му одговори на Заев: Предлогот за пратенички прашања по локалните избори

еМагазин - 18.08.2017

По завршувањето на локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час. За оваа цел ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување ...

Пратенички прашања во собрание по локалните избори

Телма - 18.08.2017

По завршувањето на локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час. За оваа цел ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување ...

Џафери му одговори на Заев: На седниците на работните тела ќе се канат претставници на граѓанското општество

Точка - 18.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на парламентот во првите 100 дена. Во одговорот тој му се заблагодарува на Заев за честитките за работењето во првите 100 дена ...

По локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања

Стандард - 18.08.2017

По завршувањето на локалните избори ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час. За оваа цел ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување ...

По локалните избори, ќе се реализира идејата за пратенички прашања

ТВ21 - 18.08.2017

По завршувањето на локалните избори, ќе се реализира идејата за поставување пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетраење од еден час. За оваа цел, ќе бидат донесени измени во Деловникот кој досега предвидуваше одржување ...

Неделните пратенички прашања за Заев, по локалните избори

Нова ТВ - 18.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, одговори на барањето на премиерот Зоран Заев за неделни тематски пратенички прашања. – Собранието во Деловникот го има регулирано прашањето на пратеничките прашања, а идејата, односно подготвеноста на ...

Џафери ќе ја води реформската агенда во Собрание од септември

Фактор - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Tалат Џафери, најави дека ќе ги употреби сите деловнички инструменти за непречена работа на Собранието. Во интервју за Телма кажа дека во првата половина на септември на дневен ред ќе бидат законот за јазици, за ...

Заев ќе добие од Џафери редовни седници за планот 3-6-9 во Собрание

Фактор - 19.08.2017

Барањето на премиерот Зоран Заев за одржување на редовни седници во Собранието на кои пратениците ќе може да поставуваат прашања за реформскиот план 3-6-9 ќе биде исполнето. Собранискиот спикер за да ја зголеми надзорната функција на пратениците ќе ...