TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАСА распиша конкурс за астронаути

Макфакс - 14.02.2020

Американската агенција за вселенски летови НАСА распиша конкурс за нови астронаути, бидејќи планира повторно да испрати летала со човечки екипаж до Месечината. Заминувањето во вселената е сон на многу возрасни луѓе со деца во светот и конкурсот кој ...

НАСА бара нови астронаути за Месечината и за Марс

Кајгана - 14.02.2020

Американската вселенска агенција НАСА вработува нови астронаути за мисии на Месечината и на Марс. Многумина сонуваат еден ден да отидат во вселената, но малкумина успеале да го остварат тој сон.

Сакате да бидете астронаут на НАСА? Морате да ги исполните следните услови

Точка - 14.02.2020

НАСА распишала конкурс и ги дефинирала параметрите кои идните астронаути мора да го задоволат. Американската агенција за космички летови, NASA, распишала конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да праќа летала со човечки екипаж на ...

Пристигнува астероид кој би можел да уништи цели континенти – покрај Земјата ќе помине утре

Точка - 14.02.2020

Астероидот кој што може да уништи цел еден континент со голема брзина се приближува до Земјата, поврдиле од американската вселенска агенција НАСА. Астероидот 2002 PZ39 би можел да биде широк до еден километар, проценуваат астрономите.

НАСА бара астронаути за патување на Месечината – дали сте заинтересирани?

Локално - 14.02.2020

Речиси половина век, човечката раса нема стапнато на Месечината, но тоа наскоро би можело да се промени. Наса планира првата жена – со еден маж – да стигнат на Месечината до 2024 година. Затоа сега бараат кандидати за идни мисии.

Што планира НАСА за 2020 година?

Кајгана - 13.02.2020

Американската вселенска агенција НАСА објави кратко видео во кое прикажува какви се плановите на агенцијата за блиската иднина. Со оглед на тоа што НАСА планира мисии на Месечината и на Марс, во соработка со американски компании и меѓународни ...

Словенија лансира сателит во вселената, Македонија учи да нивелира шахти

Р.С.Европа - 13.02.2020

Словенија наредниот месец ќе ги лансира првите сателити во вселената. До пред 30 години, Македонија и Словенија беа дел од иста држава, па словенечкиот подвиг беше повод за зајадливи коментари на социјалните мрежи за тоа до каде стигна земјата.

Словенија ќе го лансира својот прв сателит во вселената

Окно - 13.02.2020

Првиот словенечки сателит ќе биде лансиран во вселената на 23 март, објавија Универзитетот во Марибор и научно-технолошкиот центар „Весоље-СИ“. Наречен „Трисат и Немо ХД“, тој бил на последниот технички преглед во Брно минатата недела, каде што биле ...

Се шпионираат ли руските и американските сателити едни со други во вселената?

Руска реч - 13.02.2020

„Агентите“ во Земјината орбита не можеа да ја разграничат зоната на одговорност во бескрајната вселена и поради тоа за малку не изби нов конфликт меѓу Русија и САД. Америка предупредува дека американскиот сателит е загрозен од страна на рускиот ...

Култниот „Аполо 13“ се враќа во кино салите по 25 години од премиерата – еве ја причината

Таратур - 13.02.2020

Култниот американски филмски блокбастер кој ја раскажува приказната за неуспешниот обид на НАСА да слета на Месечината , „Аполо 13“ повторно ќе се прикажува во кино салите во САД 25 години од неговата премиерна проекција во 1995 година.

НАСА: Во сабота Земјата ќе биде под закана на голем астероид

Иновативност - 13.02.2020

Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален, затоа што во случај на удар, карпа со таква големина би можела да убие милиони ...

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Курир - 13.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

Курир - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА вработува астронаути, основен услов е државјанство на САД

Слободен Печат - 13.02.2020

Основен услов е поседување државјанство на САД и магистерска диплома од инженерски, биолошки, физички или компјутерски науки, или математика, добиена од акредитиран факултет. Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс ...

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

Опсервер - 13.02.2020

– Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

24Инфо - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА распиша конкурс за вработување астронаути

+инфо - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

А1 On - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

CivilMedia - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА: В сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

еМагазин - 13.02.2020

Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален, затоа што во случај на удар, карпа со таква големина би можела да убие милиони ...

НАСА распиша конкурс за вработување астронаути

Факултети - 13.02.2020

Националната аеронаутичко-вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

MakPress - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА: Во сабота до Земјата ќе се приближи голем астероид

OhridNews - 13.02.2020

Голем астероид, долг околу еден километар, ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален, затоа што во случај на удар, карпа со таква големина би можела да убие милиони луѓе ...

НАСА: В сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

Кумановски м. - 13.02.2020

Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален, затоа што во случај на удар, карпа со таква големина би можела да убие милиони ...

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

iPortal - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

А1 On - 13.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА го одбира теренското возило за на Месечината

+инфо - 13.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Опсервер - 13.02.2020

– НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Frontline - 13.02.2020

„Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на Месечината, во полза на научните истражувања на нејзината територија, вклучително и области надвор од пристапот на човекот, ...

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Сител - 13.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

Вечер - 13.02.2020

Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година. Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години.

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

MakPress - 13.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

NASA го одбира теренското возило за Месечината

USB - 14.02.2020

NASA објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Кумановски м. - 14.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Пулс24 - 14.02.2020

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки систем преку кој може да се превезуваат инструменти на ...

Пристигнува астероид кој би можел да уништи цели континенти – покрај Земјата ќе помине утре

Вечер - 14.02.2020

Ова небеско тело според американската вселенска агенција НАСА се движи со брзина од 57.240 км/ч. Со ова темпо астероидот до Земјата ќе се приближи во попладневните часови во сабота, на 15-ти февруари.

НАСА распиша конкурс за астронаути

Н.Македонија - 14.02.2020

Американската агенција за вселенски летови НАСА распиша конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да испрати летала со човечки екипаж на Месечината. Заминувањето во вселената е сон на многу возрасни луѓе и деца во светот и конкурсот што е ...

Сакате да бидете астронаут на НАСА? Морате да ги исполните следните услови

USB - 15.02.2020

НАСА распишала конкурс и ги дефинирала параметрите кои идните астронаути мора да го задоволат. Американската агенција за космички летови, NASA, распишала конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да праќа летала со човечки екипаж на ...