TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исмаили: Групата на Касами ги предаде начелата на БЕСА, изборот на Кахремани е надеж за албанската политика

Фокус - 13.01.2018

Универзитетскиот професор Аднан Исмаили, кој долго време се споменуваше дека стои зад формирањето на БЕСА, во изјава за ТВ 21 вели дека групата околу Биљал Касами ги предаде начелата на партијата.

„Скопското крило„ на БЕСА ќе бара преку Централен регистар промена на името на претседателот

Алсат-М - 13.01.2018

Таканареченото „Скопско крило“ на Движењето Беса се уште не доставило до Централниот регистар барање за промена на името на претседателот на партијата, од Билал Касами во Неџбедин Кахремани.

Тетово, протест пред амбулантата на Кахремани

Алсат-М - 12.01.2018

Поддржувачите на Билал Касами познат како „тетовски погон“, протестираа денеска попладне пред ординацијата на пратеникот на оваа партија, Неџбедин Кахремани. Кахремани неодамна, од „скопскиот погон“ на Движењето беше назначен за вршител на должноста ...

Исмаили: Групата на Касами ги предаде начелата на БЕСА, изборот на Кахремани е надеж за албанската политика

Локално - 13.01.2018

Универзитетскиот професор Аднан Исмаили, кој долго време се споменуваше дека стои зад формирањето на БЕСА, во изјава за ТВ 21 вели дека групата околу Биљал Касами ги предаде начелата на партијата.

Протести пред куќата на Кахремани, Исмаили вели, оваа мала група ги предаде начелата на БЕСА

ТВ21 - 12.01.2018

Кризата во Движење Беса на јавните дебати го вклучи и името на професорот Аднан Исмаили. За него се зборуваше како за човек кој стои зад Беса, но, тој меѓу редови, рече дека е разочаран од претседателот Касами и дека гледа надеж во Кахремани.

Движење Беса: Продолжуваат заканите кон Кахремани

Алсат-М - 12.01.2018

Движењето Беса преку соопштение информираше дека постојат сериозни закани по животот на в.д претседателот на партијата Неџбеден Кахремани и неговото семејство. Во сооштението се вели дека група насилници подготвуваат напад врз амбулантата на ...

Законот за јазиците и помага на земјата на евроинтеграцискиот пат

ТВ21 - 11.01.2018

Според претседателот на ДУИ, Али Ахмети, гласањето на законот за употреба на јазиците беше очекувана момент. Тој вели дека исто така се очекуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не присуствува на оваа седница.

Скендер Реџепи – Зејд: Касами не предаде

ТВ21 - 11.01.2018

Еден од основачите на Движење Беса, Скендер Реџепи- Зејд му ја префрли вината на Биљал Касами за кризата во партијата. Пред неколку дена, претседателот Касами го разреши Зејд од функциите на Советот и од Централното раководство, додека Зејд ги ...

Касами: Јас сум претседател на Беса

+инфо - 11.01.2018

Има договор пратеничката група на Беса да делува единствено. Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и ...

ВИДЕО: Незири прогнозира две Беси по конгресот, Касами негира

Либертас - 11.01.2018

Новинарот и аналитичар Џелал Незири вечерва на Топ тема на телевизија Телма прогнозираше дека по конгресот на партијата закажан за 24 февруари Беса ќе се подели на две партии. Тој појасни дека скопското крило на Беса во кое се тројца од петте ...

Протест пред амбулантата на Кахремани во Тетово

Press24 - 12.01.2018

Мирен протест се одржа денеска пред ординацијата на Неџбедин Кахремани. Имено, поддржувачите на Билал Касами, познат како „тетовски погон“, со транспаренти во рацете, нарекувајќи го Кахремани предавник на движењето протестираа пред неговата ...

Поддржувачите на Касами во Тетово протестираа пред амбулантата на пратеникот Кахремани, избран од „скопаскиот погон„ за ...

Локално - 12.01.2018

Поддржувачите на Билал Касами познат како „тетовски погон“, протестираа денеска попладне пред ординацијата на пратеникот на оваа партија, Неџбедин Кахремани, информира АлсатМ. Кахремани неодамна, од „скопскиот погон“ на Движењето беше назначен за ...

(ВИДЕО) Скендер Реџепи – Зејд: Касами не предаде

Либертас - 11.01.2018

Еден од основачите на Движење Беса, Скендер Реџепи- Зејд во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 му ја префрли вината на Биљал Касами за кризата во партијата. Пред неколку дена, претседателот Касами го разреши Зејд од функциите на Советот и од Централното ...

Касами: Јас сум претседател на Беса

Нова ТВ - 11.01.2018

Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и дека во тој правец не калкулира дали ќе влезе во Владата.

Касами: Јас сум претседател на Беса

Локално - 12.01.2018

Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и оти во тој правец не калкулира дали ќе влезе во Владата.