TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белата куќа „огорчена“ од израелскиот напад во кој загинаа седум хуманитарни работници

Слободен Печат - 02.04.2024

Белата куќа соопшти дека е „огорчена“ од израелскиот напад во кој загинаа седум хуманитарни работници од меѓународната добротворна група „World Central Kitchen“ и испрати сочувство до организацијата.

САД: Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници

А1 On

Летибиотис: Нападот врз членовите на WCK во Газа нема да влијае врз хуманитарниот коридор

Канал5

Седум хуманитарци убиени во „израелски напад“ во Газа

Р.С.Европа

Бела куќа: „Скршени сме од болка“ поради смртта на неколку американски хуманитарните работници во Газа

Курир

Петмина хуманитарни работници загинаа во израелски воздушен напад во Газа

Бизнис Вести

Петмина хуманитарни работници загинаа во израелски воздушен напад во Газа

Курир

А1 On 24 Вести +инфо Канал5 Макфакс Нетпрес Опсервер Локално

Блинкен повика на независна истрага на нападот во Газа во кој беа убиени хуманитарни работници

Глас на Америка - 02.04.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави денес дека САД го повикале Израел веднаш да го истражи израелскиот воздушен напад во Газа, кој резултираше со смрт на седум хуманитарни работници.

Администрацијата на Бајден е огорчена од израелскиот воздушен напад во кој загинаа хуманитарни работници

Слободен Печат

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за убиените хуманитарци во Газа

Локално

Ентони Блинкен бара од Израел одговори за воздушниот напад во кој загинаа 7 хуманитарци

Слободен Печат

САД го повикаа Израел да го истражи воздушниот напад во кој загинаа работници на невладини организации

Н.Македонија

САД го повикаа Израел да го истражи воздушниот напад во кој загинаа работници на невладини организации

Zoom

САД го повикаа Израел да го истражи воздушниот напад во кој загинаа работници на невладини организации

CivilMedia

Сител Рацин 360 степени 365 Пулс24

Дозволете им на хуманитарците да си ја вршат работата, му порачаа ОН на Израел

Глас на Америка - 02.04.2024

Убиството на седум лица кои работеле за добротворната организација Светска централна кујна на познатиот готвач Хосе Андрес во Газа е „неизбежен резултат на начинот на кој оваа војна моментално се води“, изјави денес портпаролот на Обединетите нации ...

Велика Британија ја повика израелската амбасадорка во врска со смртта на хуманитарните работници во Газа

Курир

Нетанјаху: Хуманитарци загинаа во ненамерен израелски напад во Газа

Р.С.Европа

Светската централна кујна вели дека израелскиот воздушен напад уби 7 нејзини вработени во Газа

Глас на Америка

Меѓународната заедница бара одговори за убиството на седум хуманитарни работници, Израел вели нивната работа е ризична

Телма

Во израелски напад на Газа убиени шест странски хуманитарни работници кои доставувале храна

МКД

[ВИДЕО/ФОТО] Израел во ракетен напад уби хуманитарци од Европа: Се огласија Шпанија, Полска и Велика Британија за нападот

Точка

Фокус Deutsche Welle Бизнис Вести Бизнис Вести 360 степени Сакам да кажам Бизнис Вести Мета

Херцог се извини поради загинувањето на седум хуманитарни работници во Газа

Бизнис Вести - 02.04.2024

Израелскиот претседател Јицак Херцог вечерва упати извинување поради загинувањето на седум хуманитарни работници од американската невладина организацијата „Светска централна кујна“, во израелски напад во Појасот Газа.

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седум работници на невладина организација во израелски напад во Газа

Бизнис Вести

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седум работници на невладина организација во израелски напад во Газа

Zoom

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Канал5

Херцог се извини поради загинувањето на седуммината хуманитарни работници во Газа

Канал5

Херцог се извини за смртта на седуммината хуманитарци во Газа

Слободен Печат

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седум работници на невладина организација во израелски напад во Газа

Либертас

Либертас MakPress Тера

Нетанјаху за убиствата на хуманитарците: Нашите сили ненамерно ги погодиле, тоа се случува во војна, спроведуваме ...

МКД - 02.04.2024

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху најави денес истрага на израелскиот воздушен напад на Појасот Газа во кој беа убиени седум работници на добротворната организација Светска централна кујна (ВЦК).

Нетанјаху најави истрага за нападот во Газа и загинувањето на седум хуманитарци

Вечер Прес

Нетанјаху: Убиството на хуманитарците беше ненамерно, тоа е трагичен инцидент

Курир

Нетанјаху призна дека Израел убил седум хуманитарни работници во Газа

Независен

Хагари: ИДФ изразува сочувство до WCK, отворена истрага за нападот

Рацин

Нетанјаху призна дека Израел е одговорен за убиството на 7 хуманитарни работници: „Тоа не е намерно, тоа се случува во војна“

Макфакс

Нетанјаху призна дека Израел е одговорен за убиството на 7 хуманитарни работници

Скопје1

Република Канал5 Локално Опсервер Вечер Прес Алсат-М Точка Нова ТВ