TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Погледнете каков робот испратија Русите во вселената: Неговата мисија е тајна

Точка - 22.08.2019

Руската ракета „Сојуз-2“ утринава беше лансирана од космодромот „Биконур“ со цел да биде извршено тестирање на нов погон и товарно летало. Покрај тоа, ракетата понесе и мал хуманоиден робот наречен Федор, чија што дестинација е Меѓународната ...

„Пајехали”: Роботот „Фјодор” пред првиот лет во вселената ги повтори зборовите на Гагарин

Руска реч - 22.08.2019

Пред лансирањето на вселенскиот брод „Сојуз МС-14“ од 31-та платформа на космодромот „Бајконур“, антропоморфниот робот „Фјодор“ ја повтори познатата фраза на првиот космонаут Јуриј Гагарин. „Подготвен сум. Одиме. Одиме (рус. Готов. Поехали.

Русија испрати хуманоиден робот во вселената

Макфакс - 22.08.2019

Русија го испрати хуманоидниот робот Фјодор на Меѓународната вселенска станица, како дел од тестот за новата ракета која треба да ја замени постојната. Пред да замине, Фјодор рекол: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја познатата фраза на Јуриј Гагарин.

Русија во вселената испрати робот со големина на човек (ВИДЕО)

Канал5 - 22.08.2019

Русија денеска лансираше ракета , која во Меѓународната вселенска станица носи робот со големина на човек. Леталото е лансирано од космодромот Бајконур во Казахстан , а во сабота ќе пристигне на вселенската станица.

Прв РУСКИ РОБОТ со големина на човек: ФЕДОР одлета во вселената (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.08.2019

Русија лансираше ракета која на Меѓународната вселенска станица носи робот со големина на човек, пренесува Би-би си. Леталото е лансирано од космодромот во Бајконур во Казахстан и би требало на станицата да стигне во сабота.

Русија првпат испрати робот во вселената: Фјодор извика – „Одиме, одиме!“

ММС - 22.08.2019

Од космодромот Бајконур во Казахстан утринава е лансирана ракетата-носач „Сојуз-2.1а“. Хуманоидниот робот Фјодор при полетувањето на бродот „Сојуз МС-14“ извика: „Одиме, одиме, повторувајќи ја познатата фраза на Јуриј Гагарин.

Руски хуманоиден робот полета кон вселенската станица (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.08.2019

Руската ракета Сојуз-2.1 полета од космодромот Бајконур како дел од тест летот да се провери компатибилноста на надградениот бустер и вселенското летало - што овој пат носи само хуманоиден робот до Меѓународната вселенска станица (ИСС).

(ВИДЕО) Русија во Вселената испрати робот со големина на човек

Нетпрес - 22.08.2019

Русија во четвртокот лансираше ракета којашто на Меѓународнатра вселенска станица (ISS) носи робот со големина на човек, а овој антропоморфен робот наречен Федор веќе јави дека првиот дел од тестовите за летот минале нормално, објавено е на акаунтот ...

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

Локално - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

Русија испрати хуманоиден робот на тајна мисија во вселената

Кајгана - 22.08.2019

Руската ракета Soyuz-2.1 утринава беше лансирана со цел тестирање на нов погон и товарно летало. Покрај основната задача, ракетата полета со малиот хуманоиден робот Skybot, а неговите задачи на Меѓународната вселенска станица се тајна.

Русија испрати робот во вселената

1tv - 22.08.2019

Русија лансираше ракета со робот до Меѓународната вселенска станица (ISS). Роботот беше лансиран од рускиот космодром Бајконур во Казахстан во четвртокот и треба да пристигне во станицата во сабота.

Рускиот вселенски робот Фјодор доби колешка Марусја

Руска реч - 21.08.2019

Како што пренесува агенцијата ABNews, Марусја ќе биде индикатор за бестежинска состојба на вселенскиот брод „Сојуз МС-14”, со кој на Меѓународната вселенска станица ќе биде упатен роботот Фјодор.

(Видео) Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

24Инфо - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!”, повторувајќи ја ...

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената (ВИДЕО)

USB - 22.08.2019

Руската ракета Soyuz-2.1 утринава беше лансирана со цел тестирање на нов погон и товарно летало. Покрај основната задача, ракетата полета со малиот хуманоиден робот Skybot, а неговите задачи на Меѓународната вселенска станица се тајна.

Русија испрати робот во вселената

Либертас - 22.08.2019

Русија лансираше ракета со робот до Меѓународната вселенска станица (ISS). Роботот беше лансиран од рускиот космодром Бајконур во Казахстан во четвртокот и треба да пристигне во станицата во сабота.

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

+инфо - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

Денешен - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

(ВИДЕО) Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

Опсервер - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

ВИДЕО: Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

А1 On - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор“ одлета во вселената

Факултети - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор“ првпат одлета во вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор“ извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

Роботот „Фјодор” одлета во вселената

Вечер - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во вселената. Ракетата носач Сојуз-2.1а денеска полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

MakPress - 22.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување, „Фјодор” извика: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја ...

Русија го испрати хуманоидниот робот „Фјодор“ во Вселената! Неговите задачи се тајна

Иновативност - 23.08.2019

Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Целта на ова лансирање е тестирање на нова капсула која досега учествуваше само ...