TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис секторот против даночната реформа, Блажевски: Не останува добивка, затоа сите бегаат во странство

ТВ21 - 16.08.2022

Министерството за финансии изготви концепт-предлог за даночна реформа која, според предвиденото се очекува да се воведе следната година. Во тек е дебата со сите засегнати страни, но веќе пристигнаа и првите реакции од бизнис секторот, од каде велат ...

Дебата за даночната реформа: Што им кажа Бесими на ревизорите, консултантите и на НВО секторот

Независен

Бесими: Даночната реформа не е решение кое треба да се гледа како потреба да се обезбедат повеќе средства во буџетот

Локално

Бесими: Јавната дебата за даночната реформа продолжува

Канал5

РЕВИЗОРИ, КОНСУЛТАНТИ И НЕВЛАДИНИ СЛУШНАА ЗА ДАНОЧНИТЕ РЕФЕОРМИ Бесими им претстави нацрт верзија

+инфо

Нацрт даночната реформа пред невладиниот сектор, консултантските и ревизорските друштва и организации

360 степени

Нацрт даночната реформа пред невладиниот сектор, консултантските и ревизорските друштва и организации

Либертас

Ефикасно спречување на даночната евазија е основниот чекор во даночните реформи

Н.Македонија - 16.08.2022

Најновото актуализирање на темата за даночни реформи, за кои, според министерот за финансии, Фатмир Бесими – консултациите и анализите се започнати уште во 2020 година, сериозно ги разбранува реакциите на македонските граѓани, но и на економските и ...

Бизнисот бара соодветен даночен модел

Сител

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

MakPress - 16.08.2022

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за реформи за зголемување на даноците, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за ...

Даночната реформа ќе удри по сивата економија, тврди министерот Бесими

Телма

Бесими : Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Либертас

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Независен

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците

Канал5

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

Press24

Бесими: Реформите не предвидуваат номинално зголемување на даноците, туку проширување на даночната основа

CivilMedia

Опсервер Вечер Прес

Буџетот попразен за МИЛИЈАРДА евра поради сива економија

Алсат-М - 15.08.2022

Неформалната економија кај нас му крати на државниот буџет повеќе од една милијарда евра годишно. Ова се наведува во студијата на универзитетскиот професор Харун Таири, кој од теренските анализи за неформалната економија, докажал дека кај нас е ...

Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст

Банкарство.мк

Бесими: Низа мерки за сузбивање на сивата економија дел од реформата

А1 On

Бесими: Низа мерки за сузбивање на сивата економија дел од реформата

Press24

Бесими најавува низа мерки за сузбивање на сивата економија

Телма

КАКО ДА СЕ ОДАНОЧИ НЕФОРМАЛНАТА Е-ТРГОВИЈА КОЈА СЕ ПОВЕЌЕ РАСТЕ - тоа ќе биде дел од даночната реформа, уверува министерот Бесими

Фактор

Бесими: Борбата против сивата економија е дел од реформата во јавните финансии

Макфакс

Точка MTM

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Бриф - 15.08.2022

Во Министерството за финансии денеска продолжи јавната дебата за концептот на даночни реформи. По презентациите на даночните реформи пред претставниците на коморите и пред медиумите, денеска тие беа преставени пред невладиниот сектор, ...

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Опсервер

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Zoom

МФ вели дека води дебата за даночната реформа, не кажа дали нешто прифатиле од забелешките

MakPress

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

Бизнис Вести

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

24Инфо

Министерството за финансии продолжува со јавните дебати за даночните реформи

24 Вести

Скопје инфо Вечер Прес Frontline 4NEWS ТВ21