TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новинарот Димовски открива: Еве со кого Заев разговарал во бомбите кои ги објави Милошоски

Магазин - 27.02.2020

Денеска во емисијата „Што не е јасно?“ гостуваше обвинителката Вилма Русковска на која пред два дена Милошоски и ги достави аудио разговорите на кои се слуша гласот на поранешниот премиер Зоран Заев.

Русковска: Доколку „бомбите“ се од јавен интерес може да се користат како докази во постапките

Локално - 26.02.2020

Обвинителите од СЈО доаѓаат кај нас, ни реферираат ако има нешто за реферирање. Освен предметите за кои веќе има постапка, за сите други предмети јас имам назначено обвинители од обвинителството со кое раководам да работат заедно на предметите со ...

Русковска: Мицкоски говори дека доколку стане премиер нема да се меша во правосудството, а сепак прави прозивки за да ...

Локално - 26.02.2020

Како обвинител сум разочарана од настапот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, затоа што говореше дека доколку премиер на памет нема да му падне да се меша во судството и обвинителството, а прозивките кои вчера ги направи се токму тоа, ...

Русковска со молба „доколку може“ сведоци од Милошоски – неговите бомби се на вештачење

Телма - 26.02.2020

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот отворен во обвинителството за гонење организиран криминал.

Русковска откри каде е милионот на Камчев, а функцијата ќе ја напушти ако тоа го направи Јовески

Скопје1 - 26.02.2020

Запрашана каде завршила торбата со милионот земен од Орце Камчев, обвинителката Вилма Русковска која го води случајот „Рекет“ во емисијата „Што не е јасно“ го запраша новинарот „Вас ве интересира за торбата или парите“, на што тој одговори „Парите“.

Рускоска: Невкусно е да се користат лични имиња во кампања - снимките од Милошоски дадени на вештачење

Сител - 26.02.2020

Рускоска ја повика опозицијата да поднесе претставки за нејзиното работење пред надлежните институции. Шефицата на организиран криминал дирекно му одговори на Мицкоски дека е невкусно да се користат лични имиња во предизборна кампања за партиски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изминатите три години Русковска работеше исклучиво по насоките на Заев

А1 On - 26.02.2020

„Вчера македонскиот народ маршираше за право и правда. Mаршираше против неправдата и против се што Вилма Русковска направи изминатите 3 години Изминатите три години Русковска работеше исклучиво по насоките на Зоран Заев.

Рускоска: Никој не влијае врз мојата работа

Deutsche Welle - 26.02.2020

Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, тврди обвинителката, по вчерашните опозициски обвинувања дека Обвинителството штити некого.

ВМРО-ДПМНЕ ѝ порача на Русковска дека по 12 април ќе одговара, а Македонија повторно ќе биде правна држава

360 степени - 26.02.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ѝ порача на обвинителката Вилма Русковска дека по 12 април Македонија повторно ќе биде правна држава и ќе одговараат тие што се огрешиле и тие што наместо да го гонат го бранеле криминалот, алудирајќи токму на неа.

(ВИДЕО) Русковска: Двете аудио снимки на Антонио Милошоски се дадени на вештачење

А1 On - 26.02.2020

Двете снимки што ги донесе Милошоски се дадени на вештачење и го чекаме наодот од тие вештачења, рече обинителката Вилма Русковска по вчерашните обвинувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата Христијан Мицкоски дека и по 48 часа по ...

Русковска нема да бара снимки од влада во врска со „бомбата“ на Милошоски

Алсат-М - 26.02.2020

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, нема да ги бара снимките од Влада од месец мај, како што вчера ѝ предочил опозицискиот пратеник Антонијо Милошоски.

Русковска: Мицкоски нека ме пријави во Советот на обвинители, ако не му верува на Јовески

+инфо - 26.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска по завршување на судењето за организаторите на крвавиот четврток во законодавниот дом на 27 април 2017 одговараше и на прашања на новинарите, а во врска со вчерашниот протест на опозицијата пред Обвинителството и ...

Русковска со одговор до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Бриф - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска до Мицкоски: Ако има забелешки на мојата работа, нека ме пријави во Советот на јавни обвинители

360 степени - 26.02.2020

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска смета дека не е во ред да се користат лични имиња во кампања откако вчера на протестот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги нарече неа и републичкиот обвинител ...

Рускоска: Никој не влијае врз мојата работа

Frontline - 26.02.2020

Му сугерирав и на Милошоски - ако може да посочи сведоци, бидејќи така многу би се забрзала постапката“, вели обвинителката Рускоска. Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, вели обвинителката ...

Обвинител или портпарол на партија: Рускоска со класичен политички говор го започна најновиот процес за 27-ми април

Курир - 26.02.2020

Без никакви докази за измисленото дело и со 7 спорни сведоци со кои сака да осуди 6 луѓе. Така одбраната на луѓето во најновиот процес за 27-ми април го коментираат воведниот говор на обвинителката Вилма Рускоска на првото рочиште одржано денес во ...

Рускоска контра Мицкоски: Не штитам никого, никој од мене не побарал ништо!

Магазин - 26.02.2020

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, откако вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати критики кон неа за „Дојче Веле“ рече дека досега никој не и се јавил за да влијае да постапува вака или онака, или за да не ...

Оливер Спасовски повикан како сведок на Рускоска

Република - 26.02.2020

Техничкиот премиер е повикан како прв сведок на Обвинителството за случувањата од 27 април. Спасовски е предлог на обвинителката Вилма Рускоска. Заедно со него треба да сведочи и Михаил Младеновски. .

Иако повторно не ги доби сите докази, одбраната за 27 април не дозволи одолговлекување на процесот

Република - 26.02.2020

Како што дознава „Република“, иако на одбраната и денеска не им биле доставени сите докази за кои судијата Илија Трпков минатиот пат ги задолжи обвинителката Вилма Рускоска и нејзиниот тим, сепак адвокатите на обвинетите во најновиот случај за ...

Милошоски: Материјалите кои ги добив ги објавив во најбрз можен рок

Локално - 25.02.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски по средбата во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција го предал аудио записот на обвинителката Вилма Русковска. ,,Мое мислење е дека најдобро би било Обвинителството да го повика ...

Рускоска: Никој не влијае врз мојата работа

Либертас - 26.02.2020

„Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, тврди обвинителката, по вчерашните опозициски обвинувања дека Обвинителството штити некого.

Рускоска за Дојче веле: Никој не влијае врз мојата работа!

+инфо - 26.02.2020

Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, тврди обвинителката Вилма Русковска, по вчерашните опозициски обвинувања дека Обвинителството штити некого, пишува Дојче веле .

Рускоска: Не штитам никого и никој не влијае врз мојата работа

Press24 - 26.02.2020

Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, тврди обвинителката Рускоска за „Дојче Веле“ по вчерашните опозициски обвинувања дека Обвинителството штити некого.

Русковска за Дојче Веле: Не штитам никого, никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака

Слободен Печат - 26.02.2020

Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, тврди обвинителката Вилма Русковска, по вчерашните опозициски обвинувања дека Обвинителството штити некого, пишува Дојче веле .

Рускоска:Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам

Канал5 - 26.02.2020

,,Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака, или за да не постапувам“, тврди обвинителката, по вчерашните опозициски обвинувања дека обвинителството штити некого.

Рускоска: Никој досега не се јавил да постапувам вака или онака или да не постапувам

Нова ТВ - 26.02.2020

Досега никој не ми се јавил за да влијае да постапувам вака или онака или да не постапувам, тврди обвинителката по вчерашните опозициски обвинувања дека Обвинителството штити некого. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати ...

Рускоска: Му сугерирав на Милошоски ако може да посочи сведоци за да се забрза постапката

iPortal - 26.02.2020

„Постапувам за оваа пријава исто како што постапувам и за секоја друга“, вели за ДВ , обвинителката Вилма Рускоска во врска со обвинувањата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Вчера Антонијо Милошоски ме праша каква е понатаму процедурата со аудио-снимката ...

Рускоска за обвинувањата на Мицкоски: Ако има замерка на моето постапување, нека пријави

Локално - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска кон Мицкоски: Невкусно е лични имиња да се користат во предизборна кампања

Фокус - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката, Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска до Мицкоски: Доколку било кој има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави

Слободен Печат - 26.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера на протестот рече дека ниту денес, ниту утре кога граѓаните ќе им дадат мандат „нема на памет да ми падне да се мешам во судската власт, ниту да попречам правда за кого било”, потенцираше Мицкоски.

Русковска со одговор до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Сител - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска со одговор до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Frontline - 26.02.2020

Мислам дека е многу невкусно лични имиња да се користат во предизборна кампања. Доколку кој било има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави. Ако нема доверба во јавниот обвинител на Република Македонија, тогаш до Советот на јавните ...

Русковска: Снимките на Милошоски се дадени на вештачење

Макфакс - 26.02.2020

„Двете снимки што ги донесе Антонијо Милошоски се дадени на вештачење и го чекаме наодот од тие вештачења“, рече обинителката Вилма Русковска по вчерашните обвинувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата Христијан Мицкоски дека и по 48 ...

Русковска со одговор до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Опсервер - 26.02.2020

– Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека ...

Оливер Спасовски повикан како сведок на Рускоска

PressingTV - 26.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски е повикан како прв сведок на Обвинителството за случувањата од 27 април. Спасовски е предлог на обвинителката Вилма Рускоска. Заедно со него треба да сведочи и Михаил Младеновски.

Русковска со одговор до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Скопје инфо - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска: Снимките на Милошоски се дадени на вештачење

Н.Македонија - 26.02.2020

Двете снимки што ги донесе Антонијо Милошоски се дадени на вештачење и го чекаме наодот од тие вештачења, рече обинителката Вилма Русковска по вчерашните обвинувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата Христијан Мицкоски дека и по 48 часа ...

Русковска со одговор до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Либертас - 26.02.2020

– Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека ...

Русковска до Мицкоски: Ако има замерки за моето работење нека ме пријави до Советот на обвинители

24Инфо - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата”, посочи дека таа ...

Русковска побарала од Милошоски да најде сведоци што би ги поткрепиле снимките

Фактор - 26.02.2020

Првата снимка што ја донесе Милошоски, како и оваа вчера, се дадени на вештачење. Така што, го чекаме наодот на вештачењата. Обвинителката Вилма Русковска денеска вака одговори на новинарските прашања во врска со снимките кои пратеникот од ...

РУСКОВСКА: Невкусно ми е тоа што Мицкоски прозиваше со лични имиња на протестот

Денешен - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска: Снимките на Милошоски се дадени на вештачење

Точка - 26.02.2020

„Двете снимки што ги донесе Антонио Милошоски се дадени на вештачење и го чекаме наодот од тие вештачења“, рече обинителката Вилма Русковска по вчерашните обвинувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата Христијан Мицкоски дека и по 48 часа ...

Русковска нема да бара снимки од Владата за „бомбата“ на Милошоски

Нетпрес - 26.02.2020

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, нема да ги бара снимките од Влада од месец мај, како што вчера ѝ предочил опозицискиот пратеник Антонијо Милошоски.

Русковска за аудио-бомбата: Несериозно е да барам снимки од Влада, Милошоски да каже датум

MakPress - 26.02.2020

Обвинителката Вилма Рускоска денеска по завршувањето на рочиштето за судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април одговараше и на новинарски прашања во врска со снимките кои пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски ги достави до ...

Русковска: Невкусно е да се споменува моето име во политичката борба, Мицкоски нека ме пријави во Советот на ЈО

MakPress - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска: Двете аудио снимки на Антонио Милошоски се дадени на вештачење

Press24 - 26.02.2020

Двете снимки што ги донесе Милошоски се дадени на вештачење и го чекаме наодот од тие вештачења, рече обинителката Вилма Русковска по вчерашните обвинувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата Христијан Мицкоски дека и по 48 часа по ...

Русковска му одговори на Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Нетпрес - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Русковска: Мицкоски нека ме пријави во Советот на јавните обвинители, ако има замерка на моето постапување

еМагазин - 26.02.2020

Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на „Граѓанскиот протест против неправдата“, посочи дека таа ...

Снимките кои Милошоски ги достави до Русковска дадени на вештачење

еМагазин - 26.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска во врска со снимките кои поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ги достави до неа, а за кои тои тврди дека се индиции за злоупотреба на службената должност на поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Зоран ...