TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева: СЈО не потфрли во работата

Press24 - 12.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска истакна дека со целокупната работа, не може да се каже дека СЈО потфрлило во својата работа. Таа вели дека со работата остануваа посветени на мандатот, предметите кои ги водат и да обезбедат што ...

Извештајот на ОБСЕ со забелешки за функционирањето на СЈО

Сител - 12.06.2019

Вториот преоден извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, ги скара Катица Јанева и адвокатите кои ги водат овие предмети. И мисијата на ОБСЕ во земјава и одбраната бараат специјалното обвинителство да им ги даде на обвинетите телефонските разговори кои ...

ОБСЕ: многу е Важно СЈО да продолжи со работа на независен и професионален начин

24 Вести - 12.06.2019

Критики и апел за нов мандат на Специјалното Јавно Обвинителство, доби Катица Јанева од шефот на Мисијата на ОБСЕ во земјава. Која бара да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи и изрази загриженост за законот за специјалното јавно ...

Јанева: Не може да се каже дека СЈО потфрлило во работата (ВИДЕО)

PressingTV - 12.06.2019

Целокупната работа на правосудстовото не може да се каже дека Специјалното јавно обвинителство потфрлило во својата работа, нагласува обвинителката Катица Јанева. Таа вели дека со работата остануваа посветени на мандатот, предметите кои ги водат и ...

ОБСЕ со низа критики за работата на СЈО

Алфа - 12.06.2019

Низа критики во вториот преоден извештај од страна на ОБСЕ за работата на СЈО. Набљудувачката мисија посочи дека специјалното обвинителство користи многу сведоци кои не се неопходни, од ОБСЕ ги прекорија специјалните обвинители што на одбраната не и ...

ОБСЕ бара СЈО да продолжи да работи

Телма - 12.06.2019

По, 18 обвиненија во судска постапка, 5 пресуди и 19 осудени лица, двегодишниот извештај на мисијата на ОБСЕ, за работата на специјалното јавно обивнителство шефот Клеменс Која ќе го заокружи со една реченица.

Мисијата на ОБСЕ со извештај за работата на СЈО

Канал5 - 12.06.2019

Се надеваме неизвесноста околу иднината на СЈО да заврши со донесување на законот со кој обвинителството ќе продолжи со работа, порача амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која . Откако канцеларијата го презентираше извештајот за работата на тимот ...

ОБСЕ со критика до СЈО и до судот за развлекувањето на судењата

Р.С.Европа - 12.06.2019

Времетраењето на постапките, управувањето со судските процеси, одложувањата на рочиштата поради отсуства на обвинетите и законските рокови кои се ризик за бегство на обвинетите се дел од забелешките на ОБСЕ во вториот извешај.

Не сме тука да ги жалиме обвинетите, им свика Јанева на адвокатите на конференција на ОБСЕ

Фокус - 12.06.2019

Специјалното јавно обвинителство доби критики за својата работа во извештајот на Мисијата на ОБСЕ за период од 2016 до 2018 година, каде се нотирани заклучоци и препораки за поефикасно водење на предметите на СЈО.

ОБСЕ го презентираше вториот извештај за предметите во надлежност на СЈО

Академик - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го презентираше вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) . Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која, денеска ги повика сите партии да постигнат ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Канал5 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

(Видео) Полека со праските Катице!

Репортер - 12.06.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска говореше на конференција на ОБСЕ на која се презентараше извештајот за работата на СЈО. Па, кога заврши официјалниот дел, таа со шефицата на нејзиниот кабинет се придружи на коктелот.

ОБСЕ повика да му се овозможи на СЈО непречено да работи

Р.С.Европа - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која денеска изрази загриженост за законот за обвинителство и ги повика сите политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи.

ОБСЕ загрижено за доцнењето на законот за СЈО, повик до партиите да се договорат

ТВ21 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата во Скопје, Клеменс Која изјави дека ОБСЕ изразува загриженост за законот за СЈО кој според него е во позиција на статус кво и дека се доцни со предлог законот. Тој рече дека работата на СЈО е важна за правдата во Македонија.

Јанева: За „Империја“ писмено обратете се до СЈО

А1 On - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на „А1он“ до каде е истрагата за случајот „Империја“, дали се ...

Пасивноста му го намали интегритетот на СЈО

Р.С.Европа - 12.06.2019

Со намалувањето на довербата на јавноста во СЈО се намалува и надежта за враќањето на правната држава, велат аналитичарите. Власта и опозицијата преговараат за новиот закон за јавно обвинителство, каде што треба да се реши и статусот на СЈО.

ОБСЕ апелира СЈО да добие нов мандат

Слободен Печат - 12.06.2019

Првата суштинска работа е присуството на обвинетите на судењето. Околу 14 отсто е стапката на отсутноста на обвинетите на судењета и законот дозволува судот неограничено се додека обвинетиот има потреба да се одложуваат судењата.

Аземи во забранетата емисија: Има договор СЈО да не го гони ДУИ (Избришана дебата бр. 2)

Expres - 12.06.2019

Новинарот и издавач Емин Аземи во забранетата (избришана) емисија на 1ТВ тврди дека начинот на кој сега работат СЈО и обвинителката Катица Јанева во врска со истрагите против членови на ДУИ е резултат на политички договор.

Заев ќе чисти неподобни, Јанева не заслужува втор мандат – Зошто исчезна емисија на 1ТВ? (ВИДЕО)

Expres - 12.06.2019

Зошто СЈО и Катица Јанева не покренале процеси против ДУИ а ги имале бомбите кои сега излегуваат во јавност? Катица Јанева не заслужува втор мандат Намалена доверба во СЈО Јанева не се снајде најдобро во улогата која што и беше дадена.

Вториот извештај на ОБСЕ за активностите на СЈО

Независен - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Политичарите решени да ги покорат СЈО и ОЈО

Слободен Печат - 11.06.2019

Без решение уште долго ќе останеме заглавени во ќорсокак без европската надеж, коментираат познавачите. Европската иднина и датумот за почеток на преговорите за Македонија ќе бидат забетонирани на неодредено време, доколку во Скопје за брзо време не ...

Зошто ОБСЕ го искритикува СЈО?

Фактор - 12.06.2019

ОБСЕ има критика за Специјалното јавно обвинителство и до судот за развлекувањето на судењата. Времетраењето на постапките, управувањето со судските процеси, одложувањата на рочиштата поради отсуства на обвинетите и законските рокови кои се ризик за ...

ОБСЕ со критички извештај за работата на СЈО

CivilMedia - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која ,денеска ги повика политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи. Според ОБСЕ дел од предметите на СЈО се преплавени со докази и со сведоци, а СЈО не ги предало ...

Не сме тука да ги жалиме обвинетите, им свика Јанева на адвокатите на конференција на ОБСЕ

Бриф - 12.06.2019

Специјалното јавно обвинителство доби критики за својата работа во извештајот на Мисијата на ОБСЕ за период од 2016 до 2018 година, каде се нотирани заклучоци и препораки за поефикасно водење на предметите на СЈО.

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работ

24Инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ повика да му се овозможи на СЈО непречено да работи

Нетпрес - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која, денеска изрази загриженост за законот за обвинителство и ги повика сите политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи.

(Видео) Јанева: Не сме тука да ги жалиме обвинетите

Макфакс - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на “А1он” до каде е истрагата за случајот “Империја”, дали се ...

ОБСЕ: СЈО да добие нов мандат!

1tv - 12.06.2019

„Многу сме загрижени за нацрт Законот и за рокот на постоење на СЈО бидејќи неговиот мандат наскорто завршува. Важно е СЈО да продолжи да работи на независен и професионален начин. Ние ја цениме напорната работа на СЈО и нивните резултати“, ова ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Локално - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Шефот на ОБСЕ повика СЈО да продолжи непречено да работи

+инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за Специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Јанева: Не сме тука да ги жалиме обвинетите

Точка - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО не сакаше да одговори на прашањето на „А1он” до каде е истрагата за случајот „Империја”, дали се ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Опсервер - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

ОБСЕ бара СЈО да продолжи со работа

Нова ТВ - 12.06.2019

Со оглед на клучната улога на СЈО во одново поставувањето на одговорноста, од особена важност е СЈО да продолжи да ги гони одговорните лица професионално и независно, исткакна денеска амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која, претставувајќи го ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Независен - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

ММС - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Вечер - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Сител - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

А1 On - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Канал5 - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Локално - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Р.С.Европа - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Press24 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Мисијата на ОБСЕ денес ќе го презентира вториот извештај за активностите на СЈО

МКД - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Опсервер - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

А1 On - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Скопје инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Слободен Печат - 12.06.2019

Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО од страна на Мисијата. Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното ...

Јанева: Никој не дојде иако обвинетите ги поканивме да дојдат во СЈО и да ги слушнат „бомбите“

Денешен - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која, денеска изрази загриженост во врска законот за СЈО, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на вториот преоден извештај за активностите на СЈО

Алсат-М - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

ОБСЕ: СЈО да добие нов мандат!

Либертас - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.