TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Македонија и се заканува еколошка катастрофа, градоначаниците не сакаат депонии во своите општини

Сител - 13.03.2018

Дрисла ќе добие нов филтер , но дивите депонии и натаму најголем проблем. Министерот за животна средина Макрадули посочи дека филтерот на печката за медицински отпад во скопската депонија ќе биде вклучен на 19 месецов.

Макрадули: Идната недела почнува со работа новиот филтер во "Дрисла"

Р.С.Европа - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

Од отпадот може да се произведува електрична енергија

ТВ21 - 13.03.2018

Годишно во Македонија се собираат 700 илјади тони отпад. Еколошките експерти велат дека доколку не се преземат мерки за краток временски период, оваа количина може да предизвика вистинска еколошка катастрофа.

Депонии: Наместо отпор кон европската практика, строги контроли и соработка

МРТ - 13.03.2018

До крајот на неделава ќе проработи филтерот во депонијата „Дрисла“, уверува Владата. Рак рана остануваат регионалните депонии. Од екологија велат - ќе се работи на утврдување на локациите и имплеметација на законската регулатива.

Владата немоќна да ги убеди општините за регионалните депонии

Алсат-М - 13.03.2018

Владата е немоќна пред општините за изградбата на регионалните депонии. Во моментов утврдени се две локации за изградба на регионални депонии, едната во североисточниот, а едната во југозападниот регион.

Макрадули: Следната недела ќе профункционира новиот филтер на „Дрисла“

Радио МОФ - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата „Дрисла“, соопшти заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули. Непосредно пред конференција на Асоцијацијата за управување на посебни текови на отпад, Макрадули ...

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

24 Вести - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

А1 On - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

Филтерот во „Дрисла“ ќе проработи, ама со регионалните депонии се доцни

+инфо - 13.03.2018

На меѓународната конференција „Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот, сега и во иднина“ беа презентирани искуства од Бугарија Чешка и Германија.

Од 19 март ќе започне со работа новиот филтер на депонијата “Дрисла”

Скопје инфо - 13.03.2018

Од 19 март ќе започне да функционира новиот филтер на депонијата “Дрисла”, а одредена е локација за изградба на регионална депонија во Североисточниот регион, истакна заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули на меѓународна конференција ...

Ќе се гради регионална депонија...

Н.Македонија - 13.03.2018

Ќе се гради регионална депонија Изградбата на регионална депонија во Пелагонија повторно е актуелна. Со цел заштита на животната средина и здравјето на луѓето, Општина Битола ќе започне со подготовка на проект за основање на регионална депонија.

Потребно е санкционирање на компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, а не плаќаат за тоа!

Точка - 13.03.2018

Под мотото „Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина“ во Стопанската Комора на Македонија се одржа прва меѓународна конференција во организација на Асоцијацијата за управување на ...

Ќе се гради регионална депонија во Пелагонискиот регион

Шеталиште - 13.03.2018

Советот на Општина Битола денеска едногласно ја изгласа Одлуката за давање согласност за основање регионална депонија и потребната инфраструктура за Пелагонискиот регион од страна на Владата на Република Македонија.

(ВИДЕО) 360˚ Сметот во светот е голем бизнис, а кај нас голем проблем. Каква е состојбата со дивите депонии во Тетово и ...

Либертас - 13.03.2018

Ќе ја дочека ли Струга и оваа туристичка сезона борејќи се со честите пожари и неподносливата смрдеа од дивата депонија ? Ветувањата и на локалната и на централната власт, дека на пролет ќе се реши проблемот со дивата депонија, стружани но и од ...

40 милиони евра донација од Владата за регионална депонија во Пелагонија

Тера - 13.03.2018

„Со цел заштита на животната средина и здравјето на луѓето, во Општина Битола започнува проект за основање на регионална депонија во висина од 40 000 000 € донација од Владата на Р. Македонија која засекогаш ќе го реши проблемот со комуналниот отпад ...

Велс ќе го рециклира отпадот до 100% до 2050 година

Телефони.мк - 13.03.2018

Велс е на второ место во светот, според број на домаќинства што рециклираат отпад, после Германија. Се работи за отпад (пластика или друго што секој ден го фрламе). Благодарение на мерките на владата Велс е една од најдобрите во светот со ...

Купишта отпад подигнати од крајбрежјето

OhridNews - 13.03.2018

Продолжуваат акциите за чистење на отпадот исфрлен од езерскит еводи. Деновиве екипите на Ј.П. „Охридски Комуналец“ подигнаа големи количини отпад од крајбрежниот појас, поточно од Лабино, Сараиште, Грашница и градското пристаниште.

Велс сака да стане нација со нула отпад до 2050 година

Иновативност - 13.03.2018

На крајот на 2017 година весникот The Guardian пишуваше дека Велс е на второ место во светот по бројот на домаќинства кои го рециклираат отпадот, иако Обединетото Кралство како целина беше лошо рангирана.

Конференција за европските искуства за управување со отпад

Канал5 - 13.03.2018

Во Скопје денеска ќе се одржа меѓународна конференција на која ќе бидат презентирани европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпад. На конференцијата е најавено присуство на компании од Европа кои се ...

Филип Ивановски: Секоја компанија што создава отпад од пакување, мора да плаќа во систем за собирање на тој отпад

Бизнис Вести - 12.03.2018

Разговор со Филип Ивановски, Претседател на Асоцијацијата за посебни текови на отпад: Колку се почитува или спроведува легислативата за посебните текови со отпад? Дел од компаниите плаќаат надомест, други не, нанесувајќи штета и на буџетот на РМ, и ...

Дали на Македонија и се заканува еколошка катастрофа?

Скопје инфо - 14.03.2018

Дрисла ќе добие нов филтер , но дивите депонии и натаму најголем проблем. Министерот за животна средина Макрадули посочи дека филтерот на печката за медицински отпад во скопската депонија ќе биде вклучен на 19 месецов.

Владата немоќна да ги убеди општините за регионалните депонии (ВИДЕО)

Либертас - 13.03.2018

Владата е немоќна пред општините за изградбата на регионалните депонии. Во моментов утврдени се две локации за изградба на регионални депонии, едната во североисточниот, а едната во југозападниот регион.

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Канал5 - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

Потребно е санкционирање на компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, а не плаќаат за тоа!

Денар - 13.03.2018

Под мотото „ Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина “ во Стопанската Комора на Македонија се одржа прва меѓународна конференција во организација на Асоцијацијата за управување на ...

(ВИДЕО) 360˚Сметот во светот е голем бизнис, а кај нас голем проблем

iPortal - 13.03.2018

Ќе ја дочека ли Струга и оваа туристичка сезона борејќи се со честите пожари и неподносливата смрдеа од дивата депонија ? Ветувањата и на локалната и на централната власт, дека на пролет ќе се реши проблемот со дивата депонија, стружани но и од ...

Велс сака да стане нација со нула отпад до 2050 година

Студенти - 13.03.2018

На крајот на 2017 година весникот The Guardian пишуваше дека Велс е на второ место во светот по бројот на домаќинства кои го рециклираат отпадот, иако Обединетото Кралство како целина беше лошо рангирана.

Конференција за европските искуства за управување со отпад

CivilMedia - 13.03.2018

Во Скопје денеска ќе се одржи меѓународна конференција на која ќе бидат презентирани европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпад. На конференцијата е најавено присуство на компании од Европа кои се ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Локално - 13.03.2018

а 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, најави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, според кого ...

Потребно е санкционирање на компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, а не плаќаат за тоа!

Црнобело - 13.03.2018

13 ти март 2018 година . Под мотото „ Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина “ во Стопанската Комора на Македонија се одржа прва меѓународна конференција во организација на ...

Конференција за европските искуства за управување со отпад

Сител - 13.03.2018

Во Скопје денеска ќе се одржа меѓународна конференција на која ќе бидат презентирани европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпад. На конференцијата е најавено присуство на компании од Европа кои се ...

Макрадули: Од отпадот да правиме профит

+инфо - 13.03.2018

Макрадули апелира до општините од депониите да создадат профит и да отворат работни места. На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион.

Потребно е санкционирање на компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, а не плаќаат за тоа

Бизнис Вести - 13.03.2018

Под мотото „ Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина “ во Стопанската Комора на Македонија се одржа прва меѓународна конференција во организација на Асоцијацијата за управување на ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Слободен Печат - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

Треба да се казнат компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, а не плаќаат за тоа!

Иновативност - 13.03.2018

Под мотото „Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина“ во Стопанската Комора на Македонија се одржа прва меѓународна конференција во организација на Асоцијацијата за управување на ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Сител - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Либертас - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

На 19 март започнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Press24 - 13.03.2018

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули изјави дека на 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион.

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

Орбис - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

Новиот филтер во депонијата Дрисла од 19 март

Нова ТВ - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, соопшти заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, според кого ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

МКД - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион. Ова денеска го најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, ...

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла...

Н.Македонија - 13.03.2018

На 19 март почнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион.

Идната недела започнува со работа новиот филтер во депонијата Дрисла

24 Вести - 13.03.2018

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, најави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, според кого ...