TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Курти е единствениот виновник за сѐ што се случува на Косово

Телма - 24.09.2023

Група Срби од Косово и Метохија синоќа поставиле барикади во српското село Бањска, а откако косовската полиција пристигнала и се обидела да ги отстрани, настанал судир при што бил убиен еден косовски полицаец, изјави српскиот претседател Александар ...

Вучиќ:На северот на Косово убиени тројца Срби

Р.С.Европа

Рашко-призренска епархија: Во манастирот Бањска моментално е мирно

24Инфо

Вооружената група го напуштила манастирот во Бањска, таму сега се распоредени косовската полиција и ЕУЛЕКС

Телма

Ликвидирани дел од 30- тината напаѓачи кои убија косовски полицаец во Звечан

Канал5

Напаѓачите го напуштиле манастирот Бањска, таму се сега припадниците на ЕУЛЕКС и косовската полиција

Слободен Печат

(Во живо) Прво обраќање на Вучиќ за немирите во Косово

Макфакс

Локално Антропол Телма Канал5 360 степени 24 Вести МКД Мета

Вучиќ го обвини Курти за престрелката во северно Косово, кажа дека се убиени тројца Срби

Сакам да кажам - 24.09.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека во Бањска во северно Косово убиени се тројца косовски Срби, од кои двајца од снајперски оган од голема далечинаа, двајца се тешко ранети. Вучиќ изјави дека синоќа околу 2:46 часот група Срби од Косово ...

Вонредно обраќање на Вучиќ: Курти е виновен за сѐ, Србите повеќе не сакаа да трпат терор

Вечер Прес

Вучиќ: Користеа снајперски оган и удрија по приватни куќи, каде имаше само старци

Слободен Печат

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Макфакс

Вучиќ: Срби поставија барикади, во 2.46 часот дојде до вооружен судир (ВИДЕО)

Канал5

Вучиќ: Тројца Срби настрадаа, двајца од снајпер од голема оддалеченост

Канал5

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

А1 On

Фокус Слободен Печат Бизнис Вести Zoom 4NEWS 24 Вести Денешен Република

Косовските специјалци влегоа во манастирот Бањска

Zoom - 24.09.2023

Специјална единица на косовската полиција ја презела вечерва контролата врз православниот манастир во селото Бањска во северно Косово, каде што се засолни групата која рано утрово ја нападна косовската полиција, убивајќи еден и ранувајќи уште еден ...

Во манастирот на Косово најден арсенал со оружје, приведен еден од напаѓачите (ВИДЕО)

Канал5

Тројца напаѓачи загинаа во престрелка со косовската полиција, забарикадирани се во манастир

Сакам да кажам

Убиени тројца од вооружената група во селото Бањска на северот од Косово

Телма

Косовска полиција: Убиени тројца од напаѓачите, еден приведен, четворица осомничени

Слободен Печат

Убиен косовски полицаец во Бањска при престрелка со тешко вооружена група

Телма

Косовски полицаец убиен, двајца ранети на северот на Косово

Канал5

МКД 360 степени 4NEWS Телма Канал5 Канал5 Макфакс Макфакс

Напаѓачите со минофрлачи влегле во манастирот Бањска, полицијата со мегафон ги повикува да се предадат

Слободен Печат - 24.09.2023

Ситуацијата околу манастирот Бањска сѐ уште е драматична и нема индиции дека брзо ќе се смири, изјави министерот во Владата на Косово Ненад Рашиќ за Нова.рс, објаснувајќи дека дел од напаѓачите влегле во манастирот, додека полицијата со мегафон ги ...

Убиени уште двајца од групата што уби косовски полицаец, потврди полицијата

360 степени

Убиени тројца полициски напаѓачи, петмина уапсени, сè уште има спорадично пукање кај селото Бањска

Н.Македонија

Убиени се тројца напаѓачи на Косово, еден е повреден и уште петмина уапсени

Канал5

Тројца од напаѓачите се убиени, соопшти косовската полиција

Независен

Ново соопштение на косовската полиција: Убиени тројца напаѓачи, неколкумина уапсени

Во Центар

Убиен eден од напаѓачите на косовската полиција

4NEWS

Макфакс Локално Опсервер Слободен Печат Точка Слободен Печат Фактор Нетпрес

(ВИДЕО)Уапсениот припадник на вооружената група од Бањска спроведен во Јужна Митровица

Телма - 24.09.2023

Уапсенииот припадник на вооружената група во селото Бањска е спроведен во полициската станица во Јужна Митровица, објавија косовските медиуми. Повеќе медиуми ја објавија видеоснимката пред полициската станица, на која се гледа како се паркира едно ...

(ВИДЕО) Уапсениот напаѓач од Бањска приведен во станица во Косовска Митровица

А1 On

Борел: Нападите на Косово мора веднаш да престанат, Еулекс е на теренот

МКД

Меѓународна заедница: Одговорните да се соочат со правдата

Алсат-М

Борел: Да се утврдат сите факти за нападот

Алсат-М

Борел: Ги повикувам сите да работат на деескалација на состојбата на Северот на Косово

Канал5

Борел: Утврдете ги сите факти за нападот во Бањска

Бизнис Вести

Локално Макфакс Опсервер Слободен Печат Точка Телма Либертас Press24

Косовскиот министер за внатрешни работи: Воспоставивме контрола (ВИДЕО)

МКД - 24.09.2023

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, кажа дека косовската полиција успеала да воспостави контрола над територијата во Бањска. Тој кажа дека досега се убиени тројца напаѓачи, дека има шестмина уапсени, од кои двајца ранети и во ...

Министерот за полиција на Косово: Воспоставивме контрола, дел од уапсените се членови на терористичка организација

4NEWS

(ВИДЕО) Косовска полиција: „Пукаат во нас, пукаме и ние, тие имаат тешко оружје носат униформи“

А1 On

Директорот на косовската полиција: „Тие пукаа во нас, а ние пукавме во нив - тешко се вооружени“

Press24

Косовска полиција: Размена на оган меѓу полицајци и „тешко вооружени униформирани лица“ во Бањска

Локално

ВИДЕО| Нови тензии на Косово: Истрели се слушаат во околината на Бањска, вооружени лица во дворот на манастирот

Слободен Печат

Се огласи директорот на косовската полиција: Размена на оган меѓу полицајци и „тешко вооружени униформирани лица“

Во Центар

Пулс24 Курир Република

Министерот за внатрешни работи на Косово: Извадивме 30 вооружени Срби од манастирот, егзекутиравме 3 и уапсивме 6 ...

Алсат-М - 24.09.2023

Министерот за внатрешни работи Џељаљ Свечла пред новинарите зборуваше за состојбата на северот на Косово. Свечла рече дека се убиени 3 српски криминалци, 6 се уапсени, а 2 од нив се повредени.

Убиен полицаец на северот на Косово, еден ранет, Срби пукале со оружје, гранати и минофрлачи

ТВ21

Убиен еден од напаѓачите на север на Косово, соопшти полицијата

Р.С.Европа

Косовските медиуми шпекулираат дека убијците на косовскиот полицаец се кријат во манастирот Бањско

Lider

Косовските медиуми објавуваат дека напаѓачите се кријат во манастирот Бањска, но од таму тврдат дека во манастирот се заглавени 50-на верници од Нови Сад

Телма

Косовската полиција потврди дека е убиен еден од групата што уби полицаец во северно Косово

Бизнис Вести

Косовски медиуми: Напаѓачите на косовската полиција се кријат во манастирот Бањско

Press24

Либертас Press24 Република Локално еМагазин ММС Zoom 365

Петровска за настаните во Косово: Поддршка за КФОР и активностите во насока на гарантирање на мирот и стабилноста во ...

Република - 24.09.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска преку својот фејсбук-профил ги осуди инцидентите на северот од Косово, каде во раните утрински часови беше убиен припадник на косовската полиција.

Кфор: Продолжуваме да ја следиме ситуацијата, подготвени сме да одговориме доколку е потребно

Бизнис Вести

КФОР: Ја следиме состојбата, подготвени сме да реагираме доколку е потребно

Канал5

Свечља: Манастирот во Бањска е изворот на вооружениот напад на север на Косово

Р.С.Европа

КФОР: Продолжуваме да ја следиме ситуацијата во Бањска, подготвени сме да реагираме доколку има потреба

Во Центар

Свечља: Нападите продолжуваат од манастир во Бањско, напаѓачите се опколени

Бизнис Вести

КФОР: Подготвени сме да одговориме доколку е потребно

4NEWS

360 степени Во Центар Пулс24 Бриф Локално Frontline CivilMedia Нова ТВ

НА НИШАН И СВЕШТЕНИК? Вооружено лице во Бањскиот манастир, вознемирувачки сцени околу светилиштето!

Во Центар - 24.09.2023

Продолжува неколкучасовната драма и тензија во манастирот Бањска , чиј двор утринава го нападнаа вооружени и маскирани лица. Свештенството, но и сите Срби од северот на Космет се вознемирени, стравувајќи дека властите на Косово и Метохија ќе го ...

Се држи свештеник на нишан? Оклопни возила и вооружени лица во дворот на манастирот Бањска

А1 On

Косово: Епархијата соопшти дека маскирани луѓе упаднале во дворот на манастирот Бањска

Во Центар

📽 НОВИ ТЕНЗИИ ВО СЕВЕРНО КОСОВО Пукање се слуша во околината на Бањско, вооружени лица во дворот на манастирот

+инфо

Вооружени и маскирани упаднаа во Бањскиот манастир: Одекнаа истрели, народ и свештенство затворени во храмот

Пулс24

(ВИДЕО) Маскирани лица со оклопно возило упаднале во манастирот Бањско - се слушаат пукотници

Press24

Рашко-Призренска епархија на СПЦ: Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Бизнис Вести

еМагазин 365 Бриф Н.Македонија Сител Република 4NEWS Нетпрес

Шест лица и едно дете, македонски државјани заглавени меѓу престрелките во Бањска

Телма - 24.09.2023

Група македонски граѓани се исто така заглавени во српското село Бањска, каде цел ден трае вооружебниот судир помеѓу сѐ уште непозната група и косовската полиција. Тие се обратија до нашата редакција, барајќи помош за нивно извлекување од селото.

Телма: Група македонски граѓани заглавени во престрелките во Бањска

Expres

Седум македонски државјани меѓу кои и дете заглавени во судирот во Бањска на Косово, бараат помош

Фокус

Курти: Косовската полиција ги обиколи напаѓачите, ги повикувам да се предадат

Канал5 - 24.09.2023

Премиерот на Косово, Албин Курти во говорот по инцидентот на влезот во селото Бањска рече дека еден полицаец го загубил животот, а друг е ранет и дека е надвор од животна опасност. Тој рече дека косовската полиција ги опколила напаѓачите и ги повика ...

Курти: Опколени се 30 тешко вооружени лица, барам од нив да се предадат

Телма

Курти објави фотографии од местото на инцидентот: Полицијата ги опкружи напаѓачите, ги повикувам да се предадат

ТВ21

Курти тврди дека напаѓачите се опколени, ги повика да се предадат

Бизнис Вести

Курти тврди дека напаѓачите се опколени, ги повика да се предадат

Бриф

Курти тврди дека напаѓачите се опколени, ги повика да се предадат

24Инфо

Курти тврди дека напаѓачите се опколени, ги повика да се предадат

еМагазин

365 Либертас Фактор Zoom Во Центар +инфо Република

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Макфакс - 24.09.2023

Косовската полиција соопшти дека во размената на оган загинале тројца напаѓачи, а еден е уапсен. Дополнително, како што се наведува, уапсени се уште четворица осомничени во атарот на селото Рударе, при што биле пронајдени средства за комуникација ...

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Опсервер

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Скопје1

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Точка

Косовската полиција: Убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Press24

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Бизнис Вести - 24.09.2023

– Косовската полиција го потврди убиството на тројца напаѓачи во северно Косово, како и апсењето на еден припадник на групата и на уште четворица осомничени кај кои се пронајдени апарати за радио-врски, јави дописникот на МИА од Приштина.

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Либертас

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Република

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

24Инфо

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Zoom

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Сител

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Бриф

еМагазин 4NEWS ММС

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Бизнис Вести - 24.09.2023

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција во северно Косово, наведувајќи дека сторителите мора да одговараат. Во соопштението на амбасадата се цитираат зборовите на амбасадорот Џеф Ховениер, објавени на ...

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

CivilMedia

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Frontline

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Слободен Печат

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

365

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Нова ТВ

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Press24

Либертас Во Центар Сител Канал5 Денешен Пулс24