TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дипломатите на ЕУ побараа власта итно да спроведе истрага за инцидентот во Дамар

Нова ТВ - 30.10.2014

Дипломатите од зeмји членки на ЕУ во земјава побара Владата на Република Македонија веднаш да преземе конкретни мерки за расчистување на инцидентот во Дамар во кој за време на роденденот на ЛГБТИ ...

Амбасадорите побараа Владата да ги штити сите граѓани, а не само своите гласачи

+инфо - 30.10.2014

Амбасадори на европските држави во Македонија денеска се сретнаа со членови на ЛГБТИ заедницата во просториите на „Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија“ каде ги слушнаа нивните ...

(ВИДЕО) Амбасадори: Власта да ги заштити сите граѓани, не само своите гласачи

А1 On - 30.10.2014

Попладнево, ЛГБТИ Центарот за поддршка го посетија евроамбасадорот Аиво Орав, амбасадорките на Франција, Лоренс Оер, в.д амбасадорот на кралството Холандија, претставници од американската, ...

Дипломатскиот кор со директна поддршка за ЛГБТ заедницата во Македонија

24 Вести - 30.10.2014

Дипломатскиот кор во земјава денеска во 16 часот одржува прес конференција во ЛГБТ Центарот во Скопје. Настанот е поврзан со насилството што се случи минатата недела врз кафулето „Дамар“ за време на ...

Дипломатскиот кор во земјава со поддршка за ЛГБТИ Центарот

+инфо - 30.10.2014

Денеска во 16 часот во ЛГБТИ Центарот за поддршка ќе се одржи прес конференција на која ќе присуствува и дел од дипломатскиот кор во земјава. Настанот е поврзан со насилството што се случи минатата ...

(ВИДЕО)Дипломатскиот кор со поддршка за ЛГБТИ заедницата

Либертас - 30.10.2014

Шефот на Делегацијата на ЕУ, Аиво Орав; амбасадорот на Обединетото Кралство Н. Е. Чарлс Едмунд Гарет; Питер Верхеен в.д амбасадор на Холандија, Лоренс Оер – амбасадорка на Франција, Амбасадорката на ...

Говорот на омраза предизвикува насилство

СПФМ - 29.10.2014

Пишува: Жарко Трајаноски , магистeр по човекови права „Новинарот… нема да говори со јазикот на омразата и нема да поттикнува на насилство и на дискриминација по која било основа “ ( Кодекс на ...

„Амнести интернешнл“ бара веднаш да се најдат напаѓачите врз ЛГБТ-центарот

Фокус - 29.10.2014

„Амнести интернешнл“ потенцира дека Македонија често е критикувана за тоа што не ги гарантира правата на ЛГБТ – заедницата и бидејќи македонските закони не ја забрануваат дискриминацијата на основа ...

Се уште не се откриени напаѓачите во Дамар

24 Вести - 28.10.2014

Кривични пријави за насилство, предизвикување омраза, ширење на расистички и ксенофобичен материјал, ќе поднесат од ЛГБТИ центарот, против водителите Миленко Неделковски, Јанко Илковски, Илирида.нет ...

Амнести интернешнл: Властите да спроведат ефикасна истрага за нападот во Дамар

Нова ТВ - 28.10.2014

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл ги повика македонските власти да отвораат ефективна истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во кафето Дамар во Старата ...

ЛГБТИ: Кривични пријави за фан страните на Јанко Илковски и Миленко Неделковски

Нова ТВ - 28.10.2014

ЛГБТ Центарот за поддршка најавува кривични пријави против фан страниците на Фејсбук на Јанко Илковски и Миленко Неделковски поради предизвикување на омраза, раздор и нетрпеливост, ширење на ...

Кривични пријави против повеќе лица за закани и дискриминација преку Фејсбук

Радио МОФ - 28.10.2014

Две лица кои преку Фејсбук ширеле закани за насилство и предизвикувале дискриминација и омраза кон ЛГБТИ лицата во деновите кога се случи нападот врз Дамар , ќе добијат кривични пријави од ...

ЛГБТ Центарот: Пријави за фан-страните на Јанко Илковски и на Миленко Неделковски

Фокус - 28.10.2014

ЛГБТ заедницата во Македонија смета дека ваквите профили се најчести извори на омраза и поттикнување на насилство по различни основи ЛГБТ Центарот за поддршка денеска најави кривични пријави против ...

Повредената им рекла на хомофобите во Дамар дека е трудна за да не ја тепаат

+инфо - 28.10.2014

Напаѓачите кои во четвротокот вечерта дивееја во „Дамар“, каде се одржуваше прослава за две години од отворањето на ЛГБТИ Центарот за поддршка, ја опколиле 26-годишната девојка, ја собориле на земја, ...

(ВИДЕО) Пировска: Да не се лажеме – МВР за 15 минути може да ја фати бандата што ја нападна ЛГБТИ прославата

А1 On - 28.10.2014

МВР нема намера да ги фати сторителите на нападот врз ЛГБТИ прославата, на 23 октомври, велат активистите за ЛГБТИ и човекови права. Тие раскажуваат дека напаѓачите кои во четвртокот дивееја во ...

ЛГБТИ Центар: МВР има снимки, но не ги гони насилниците

Либертас - 28.10.2014

-МВР и овој пат нема намера да го расветли случајот- истакна програмскиот директор на ЛГБТИ центарот, Кочо Андоновски, во врска со нападот на клубот Дамар каде пред пет дена се одржа прославата на ...

Европската комисија го осуди инцидентот во „Дамар“

Призма - 28.10.2014

Европската комисија остро ги осуди насилството и демолирањето на кафе-барот „Дамар“ во Старата скопска чаршија на прославата на втората годишнина од отворањето на ЛГБТИ Центарот за поддршка.

Хелсиншки и ЛГБТ Центарот ќе поднесат кривични за Миленко и за Јанко

+инфо - 28.10.2014

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТ Центарот ќе поднесат кривични пријави против неколку лица и правни субјекти поврзани со нападот во Дамар, во кој беа двајца ...

ЛГБТИ и Хелсиншки: МВР ги крие напаѓачите од „Дамар“

Макфакс - 28.10.2014

Групата што во четвртокот, 23-ти октомври, изврши напад во кафе барот „Дамар“ за време на прославата на двегодишнината од постоењето на ЛГБТИ Центарот во Македонија и е добро позната на ...

НМХТ го осуди нападот во кафе барот „Дамар“

Макфакс - 28.10.2014

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) најостро го осудува нападот врз кафе барот „Дамар“ во Старата скопска чаршија на прославата на втората годишнина од отворањето на ЛГБТИ ...

Говорот на омраза предизвикува насилство

Либертас - 29.10.2014

„Некои се геј, кому му е грижа! Борете се против хомофобијата“ – слоган на навивачката група на Вердер Бремен на натпреварот во Бундеслигата со ФК Келн кој заврши 1:0 на домашниот Весер стадион.

„Амнести Интернешнл“:Власта да отвори истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во „Дамар“

+инфо - 28.10.2014

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести Интернешнл“ ги повика македонските власти да отвораат ефективна истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во кафето„Дамар“ во Старата ...

ЛГБТ Центарот поднесува кривични против фан страниците на Фејсбук на Јанко Илковски и Миленко Неделковски

Локално - 28.10.2014

ЛГБТ Центарот за поддршка најавува кривични пријави против фан страниците на Фејсбук на Јанко Илковски и Миленко Неделковски поради предизвикување на омраза, раздор и нетрпеливост, ширење на ...

По напападот на “Дамар“: Кривични пријави против повеќе лица за закани и дискриминација преку Фејсбук

еМагазин - 28.10.2014

Две лица кои преку Фејсбук ширеле закани за насилство и предизвикувале дискриминација и омраза кон ЛГБТИ лицата во деновите кога се случи нападот врз Дамар, ќе добијат кривични пријави од Хелсиншкиот ...

Европската комисија со реакција за нападот на прославата на ЛГБТИ Центарот

Либертас - 28.10.2014

По демолирањето на кафе-барот „Дамар“ во Старата скопска чаршија на прославата на втората годишнина од отворањето на ЛГБТИ Центарот за поддршка, реагираше Европската комисија.

Пиши му мејл на премиерот да ја осуди хомофобијата!

+инфо - 28.10.2014

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) најостро го осудува нападот врз кафе барот „Дамар“ во Старата скопска чаршија на прославата на втората годишнина од отворањето на ЛГБТИ ...

Говорот на омраза предизвикува насилство

Окно - 29.10.2014

„Некои се геј, кому му е грижа! Борете се против хомофобијата“ – слоган на навивачката група на Вердер Бремен на натпреварот во Бундеслигата со ФК Келн кој заврши 1:0 на домашниот Весер стадион.

„Амнести Интернешнл“:Власта да отвори истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во „Дамар“

Либертас - 28.10.2014

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести Интернешнл“ ги повика македонските власти да отвораат ефективна истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во кафето„Дамар“ во Старата ...

НМХТ: Граѓаните да им пишат мејлови на премиерот и на министрите јавно да ја осудат хомофобијата

А1 On - 28.10.2014

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) најостро го осуди нападот врз „Дамар“ во Старата скопска чаршија на прославата на втората годишнина од отворањето на ЛГБТИ Центарот за ...

АI: Властите да спроведат ефикасна истрага за нападот во Дамар

Локално - 29.10.2014

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл ги повика македонските власти да отворат ефективна истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во кафето Дамар во Старата ...

НХМТ бара од Груевски и Јанкулоска да го осудат нападот во кафулето „Дамар“

Нова ТВ - 28.10.2014

Јавна осуда од Премиерот, од Министерката за внатрешни работи и Министерот за правда за хомофобичното насилство од омраза против ЛГБТИ луѓето во РМ, и брзо разјаснување на случајот, откривање на ...

Амнести интернешнал бара да се откријат напаѓачите во „Дамар“

24 Вести - 29.10.2014

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешанал ги повика македонските власти да отворат ефективна истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во кафето Дамар во Старата ...

Amnesty International: Да се откријат напаѓачите во „Дамар“

Таратур - 29.10.2014

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешанал ги повика македонските власти да отворат ефективна истрага за нападот врз ЛГБТ заедницата во кафето Дамар во Старата ...