TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Huawei користи вештачка интелигенција за заштита на шумите

USB - 22.01.2020

Компанијата Huawei е насочена и на развој на решенија кои со користење на напредни технологии можат да помогнат во подобрување на квалитетот на живот, но и големите предизвици со кои се соочува човештвото.

DxOMark ја рангираше камерата на Honor V30 Pro на престижната листа

Телефони.мк - 22.01.2020

Huawei Mate 30 Pro 5G има најдобра камера на списокот на DxOMark со 123 поени, а на второ место е Honor V30 Pro со просек од 122 поени. Смартфонот на Honor има 133 поени за Photo и 100 за Video тестирањето, така што во просек излегува 122 на ранг ...

Gartner: Во 2020. ќе се зголеми продажбата на смартфони, со раст на 5G мрежата

USB - 22.01.2020

Аналитичката компанија Gartner предвидува дека испораката на паметни телефони во текот на 2020. година ќе забележи раст во однос на претходниот период. Анализата ветува раст во испораката на смартфони за 1,7 проценти во текот на 2020.

Камерата на Honor V30 Pro високо рангирана на престижната листа на DxOMark

Локално - 21.01.2020

Специјалистите од DxOMark се здобиваат со се поголема популарност со нивните уникатни тестови на камери на паметните телефони. Благодарение на нивниот престижен рејтинг, потрошувачите можат да дознаат сè за можностите за мобилната фотографија, што ...

Познато кои смартфони на Huawei ќе добијат ажурирање до EMUI 10

Локално - 21.01.2020

Huawei веќе го претстави интерфејсот EMUI 10 и исто така потврди дека ќе надоградат кон него двоцифрен број на паметни телефони, кои се продаваат ширум светот. Ова е можно благодарение на договорот со Google кој им овозможува да ги надминат ...

Huawei ќе продава 5G смартфон за 150 долари

Телефони.мк - 21.01.2020

Huawei не ја гледа 5G технологијата како ексклузивна само за премиум класата ниту како додатна вредност преку која ќе ја зголеми профитната маржа во продажбата на смартфони. Затоа целта на Huawei е да овозможи пристапот до 5G мобилните услуги да ...

Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годината

Денар - 21.01.2020

Кинескиот гигант Huawei најави 5G телефони со цена под 150 долари до крајот на 2020 година. Од компанијата, тие веќе однапред гледаат како се развива 5G пазарот на паметни телефони, па затоа храбро ветија дека до крајот на годината ќе понудат ...

Вака изгледа екранот со 120Hz на OnePlus 8 Pro

USB - 21.01.2020

Новиот извештај на сајтот True Tech цитира неименуван корисник, кој тврди дека е член на тимот на OnePlus, а дошол во посед на фотографија на дисплејот на OnePlus 8 Pro телефонот. Екранот прикажува опција за 120Hz подесување за OnePlus 8 Pro, нешто ...

Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годината

USB - 21.01.2020

Иако моментно нема премногу 5G смартфони во понудата, се очекува дека во текот на оваа година пазарот ќе биде преплавен со модели кои нудат поддршка за мрежата од следна генерација. Кинеската компанија Huawei ветува телефони со 5G поддршка, кои ...

Huawei: 5G телефони под 150 долари до крајот на 2020 година

Локално - 21.01.2020

Кинескиот гигант Huawei најави 5G телефони со цена под 150 долари до крајот на 2020 година. Од компанијата како однапред да знаат како ќе се развива пазарот на смартфони со 5G конакција, па тие смело ветија дека ќе понудат телефони со цени под 150 ...

„Huawei нема да помине лесно се додека е на црниот список“

Телефони.мк - 21.01.2020

Аналитичарите сметаат дека за Huawei нема да биде лесен патот се додека има забрана за соработка со американските компании. Google не му дозволи на Huawei да вметне свои апликации, затоа сега изработува свој софтвер и го изработува на фино со помош ...

Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годинава

Кумановски м. - 21.01.2020

Кинескиот гигант Huawei најави 5G телефони со цена под 150 долари до крајот на 2020 година. Од компанијата, веќе однапред гледаат како се развива пазарот на паметни 5G телефони, па затоа смело ветија дека ќе понудат телефони со цена под 150 долари ...

Кога не може Google, тука е TomTom: Huawei најде решение за мапите

Кајгана - 20.01.2020

Huawei во последно време е исклучително активна кога се во прашање прилагодувања и наоѓање алтернативни решенија и пристапи кон актуелната ситуација која ја спречува кинеската компанија да ги користи сервисите на Google по санкциите наметнати од САД.

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

Centar - 20.01.2020

Huawei го претстави HUAWEI P smart Pro – најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. P smart Pro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...

Аналитичар: Додека се на „црната листа“, тешкотиите за Huawei ќе продолжат

Локално - 20.01.2020

На неодамнешната конференција во Лондон, Huawei објави програма за поддршка на развивач на софтвер. Компанијата вети дека ќе плати 20 милиони фунти (околу 26 милиони долари) на програмерите од Велика Британија и Ирска кои создаваат апликации за ...

Huawei можно е да ги користи мапите од TomTom наместо Google Maps кои веќе не им се достапни

Smartportal - 20.01.2020

Ова е уште една информација во правец на зголемувањето на независноста на Huawei од апликациите и сервисите на Google Со оглед на тоа дека веќе е јасно дека Huawei не може да ги користи сервисите и апликациите од Google, од компанијата почнаа да ги ...

Huawei P40 Pro ќе има сензор од 52MP од Sony

Локално - 20.01.2020

Два месеци пред очекуваната премиера на новата серија Huawei P40, продолжуваат да се појавуваат гласини за некои од неговите идни уреди. Последната е поврзана со камерата на P40 Pro, која може да вклучува сензор од 52 мегапиксели со размер 1 / ...

Пазарот на смартфони од „втора рака“ се зголемува во 2019 година

Локално - 20.01.2020

Секундарниот пазар на паметни телефони се очекува да расте стабилно во текот на следните неколку години, според прогнозите на ИДЦ за периодот 2019-2023 година. Потрошувачите купуваат сè повеќе користени паметни телефони и овој тренд ќе продолжи.

Без Huawei, Германија не може да изгради 5G мрежа

Денар - 20.01.2020

Веќе на сите им се познати санкциите кои САД ги наметна на кинеската компанија Huawei, како и дека Вашингтон ги притиска сојузниците да го исклучат најголемиот снабдувач на телекомуникациска опрема во светот од своите 5G мрежи, велејќи дека ...

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

Иновативност - 20.01.2020

Huawei го претстави HUAWEI P smart Pro – најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. P smart Pro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

Хаштаг - 20.01.2020

Huawei го претстави HUAWEI Psmart Pro - најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. P smart Pro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

Машки магазин - 20.01.2020

Huawei го претстави HUAWEI Psmart Pro - најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. P smart Pro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...

Tom Tom: Решението на Huawei за мапите

Таратур - 20.01.2020

Huawei активно работи на прилагодувањата и алтернативните решенија кон решавање на актуелните проблеми и ситуации во кои се најде компанијата откако доби забрана да ги користи сервисите на Google после санкциите од страна на САД кон овој технолошки ...

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

Телефони.мк - 20.01.2020

Huawei го претстави HUAWEI P smart Pro - најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. P smart Pro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...

Huawei пронајде замена за Google Maps

USB - 21.01.2020

Huawei во последно време е исклучително активна кога се во прашање прилагодувања и наоѓање алтернативни решенија и пристапи кон актуелната ситуација која ја спречува кинеската компанија да ги користи сервисите на Google по санкциите наметнати од САД.

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

МакМода - 21.01.2020

Huawei го претстави HUAWEI P smart Pro – најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. P smart Pro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...

Без Huawei, Германија не може да изгради 5G мрежа

USB - 21.01.2020

Веќе на сите им се познати санкциите кои САД ги наметна на кинеската компанија Huawei, како и дека Вашингтон ги притиска сојузниците да го исклучат најголемиот снабдувач на телекомуникациска опрема во светот од своите 5G мрежи, велејќи дека ...

HUAWEI го претставува P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP и воодушевувачки дизајн

Stylist - 21.01.2020

Huawei го претстави HUAWEIPsmartPro – најновиот паметен телефон, со модерен дизајн и ажурирани спецификации што го прават празнично искушение меѓу поприфатливите модели на пазарот. PsmartPro е опремен со тројна ултра широка камера со вештачка ...