TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вработен во МВР во „Титаник“: Сликавме лица од Косово, Пустец и Гора за лични карти во Центар

Нова ТВ - 08.11.2019

На денешното рочиште за случајот „Титаник“ за изборните нерегуларности на локалните избори во 2013, сведочеа неколкумина вработени во МВР, кои објаснуваа како незаконски се издавале македонски државјанства и лични карти за граѓани од Косово, од ...

Вработен во МВР: Прво сликавме граѓани од Косово, па од Пустец, незаконски се изработија од 500 до 600 лични карти

Фокус - 08.11.2019

На денешното рочиште за случајот „Титаник“ сведочеа неколку сведоци вработени во МВР, кои појаснуваа како се кршела законската процедура за издавање на македонски државјанства и лични карти за граѓани од Косово, како и лични карти на граѓани од ...

Готовите лични карти за жителите од Пустец и Гора лично ги подигаше Мунир Пепиќ, сведочеа вработени во МВР во „Титаник“

Сакам да кажам - 08.11.2019

Судењето за „Титаник“ за злосторничко здружување, изборни измами, повреда на избирачкото право, злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања и други кривични дела попладнево продолжи со сведочењето на Енес Али, вработен одделот за управни ...

„Договори да се сликаат овие за лична карта“, му рекол Пепиќ на вработен во МВР за жителите од Пустец

А1 On - 08.11.2019

Сведокот Енес Али во сведочењето за случајот „Титаник“, потврди дека во периодот од октомври 2012 година до април 2013 година, добил плико од надредената со барања за издавање лични карти на жители од Гора и Пустец, а готовите лични карти ги подигал ...

Сведоци за „Титаник“ - Се кршеа процедури за издавање лични документи

Р.С.Европа - 08.11.2019

Сведоци на рочиштето за случајот „Титаник“, сведочеа денеска како на странски државјани им се издавале државјанства и лични карти во Македонија за да може да гласаат на избори, а притоа се заобиколувале законските процедурите.

Сведочење: Жителите од Пустец ги сликавме за лична карта без да ја имаат потребната документација!

Фокус - 08.11.2019

Еден од сведоците на денешното судење за случајот „Титаник“, која била вработена во МВР, во одделот за издавање на лични карти, појасни како кон крајот на 2012 и почетокот на 2013 година биле сликани граѓани од Пустец, Мала Преспа, без да ја ...

За парламентарните и претседателските избори во 2014 се печателе купови државјанства на македонци од Албанија, зад ...

Сакам да кажам - 08.11.2019

Судењето за „Титаник“, за изборни измами, злосторничко здружување, поткуп, закани, злоупотреби на функциите и други кривични дела поврзани со серија изборни циклуси, заклучно со парламентарните и претседателските во 2014 година, денеска се задржа на ...

Сведок во „Титаник“: Пепиќ ме извести дека преку посредник ќе примам барања за државјанства од Драгаш (Косово)

Фокус - 08.11.2019

Со сведочење на сведоци предложени од обвинителката Лиле Стефанова продолжи денешното рочиште за случајот „Титаник“, односно за изборните манипулации на ВМРО-ДПМНЕ, за што обвинети се екс премиерот Никола Груевски и неколкумина поранешни партиски ...

Сведок: Жителите од Пустец за лични карти се сликаа во БЕКО, а ги носеше Мунир Пепиќ

А1 On - 08.11.2019

Со испитување на вториот сведок во Кривичниот суд претпладнево продолжи судењето за предметот „Титаник” на СЈО. Сведокот рече дека во периодот октомври 2012 до април 2013 година, добила наредба да бидат изработени лични карти за жителите од Пустец ...

Пензионерка од МВР: Пепиќ ми рече зборено е со Надица да се издадат државјанства без лично присуство

А1 On - 08.11.2019

Пензионираната вработена во МВР, Виолета Димитровска, во денешното сведочење за предметот за изборен криминал на СЈО, „Титаник”, ја појаснуваше процедурата за издавање државјанства во Министерството.

Сведок во „Титаник“: По налог на Мунир Пепиќ, се издаваа државјанства без лично присуство

Макфакс - 08.11.2019

Пензионираната вработена во МВР, Виолета Димитровска, во денешното сведочење за предметот за изборен криминал на СЈО, „Титаник“, ја појаснуваше процедурата за издавање државјанства во Министерството.

„Титаник“: Пензионерка од МВР сведочеше како се издавале државјанства за лица од Косово

24Инфо - 08.11.2019

Со сведочење на сведоци предложени од обвинителката Лиле Стефанова продолжи денешното рочиште за случајот „Титаник“, односно за изборните манипулации на ВМРО-ДПМНЕ, за што обвинети се екс премиерот Никола Груевски и неколкумина поранешни партиски ...

Сведок во „Титаник“: По налог на Мунир Пепиќ, се издаваа државјанства без лично присуство

Точка - 08.11.2019

Пензионираната вработена во МВР Виолета Димитровска во денешното сведочење за предметот за изборен криминал на СЈО, „Титаник“, ја појаснуваше процедурата за издавање државјанства во Министерството.

Сведок во „Титаник“: По налог на Пепиќ се издаваа државјанства без лично присуство

Н.Македонија - 08.11.2019

Пензионираната вработена во МВР Виолета Димитровска во денешното сведочење за предметот за изборен криминал на СЈО, „Титаник“, ја појаснуваше процедурата за издавање државјанства во Министерството.

Судијата Шабани до обвинета во „Титаник“: Уште еден збор и ќе седите во ходник

МКД - 08.11.2019

По опомената до пратеникот Илија Димовски, јавна опомена од судијата Осман Шабани доби и поранешната заменичка за правда, Билјана Бришковска Бошковска. На денешното рочиште за случајот „Титаник“ додека траеше испитувањето на сведоците предложени од ...

Сведок во „Титаник“ открива дека по налог на Пепиќ се издавале државјанства

Локално - 08.11.2019

Денеска во Кривичен продолжи судењето за предметот за изборен криминал на СЈО „Титаник“ со сослушување на сведоци за незаконското издавање на државјанства и лични карти на граѓани од Албанија.

Сведок: За жителите на Пустец се ваделе лични карти без целосна документација

Макфакс - 08.11.2019

Со испитување на вториот сведок во Кривичниот суд претпладнево продолжи судењето за предметот „Титаник“ на СЈО. Сведокот, началничка на одделот каде што работат сликарите во МВР, рече дека во периодот октомври 2012 до април 2013 година добила ...

Вработена во МВР: Мунир Пепиќ ми рече да примам барања за државјанство преку посредник

+инфо - 08.11.2019

Пензионерка која работела во МВР, денеска во Кривичниот суд сведочеше за изборните нерегуларности во случајот „Титаник“. Виолета Димитриевска работела во одделението за добивање матични броеви и државјанства и раскажа за тоа дека во периодот од ...

Сведок во „Титаник“: Пепиќ ме извести дека преку посредник ќе примам барања за државјанства од Косово

Press24 - 08.11.2019

Со сведочење на сведоци предложени од обвинителката Лиле Стефанова продолжи денешното рочиште за случајот „Титаник“ за изборните манипулации на ВМРО-ДПМНЕ. Првиот сведок, Виолета Димитровска, која работела во МВР, во одделението за добивање на ...

Жителите на Пустец за лични карти по забрзана постапка се сликале во „Беко“, тврди сведок во „Титаник“

Точка - 08.11.2019

Со испитување на вториот сведок во Кривичниот суд претпладнево продолжи судењето за предметот „Титаник“ на СЈО. Сведокот, началничка на одделот каде работат сликарите во МВР, рече дека во периодот октомври 2012 до април 2013 година, добила наредба ...

Сведок за титаник: За лични карти фотографиравме лица од Пустец кои немаа документација. Ми кажаа дека наредил Кирил ...

Либертас - 08.11.2019

Еднa од сведоците на денешното судење за „Титаник“, која била вработена во МВР, во одделот за издавање на лични карти, појасни како кон крајот на 2012 и почетокот на 2013 година биле сликани граѓани од Пустец, Мала Преспа, без да ја поседуваат ...

СВЕДОК ВО „ТИТАНИК“: За лични карти фотографиравме лица од Пустец без лични документи

Слободен Печат - 08.11.2019

Ми кажа дека наредбата стигнала од Кирил Тодоровски, советник на тогашната министерка Гордана Јанкулоска, рече сведокот Светлана Димчева. Eднa од сведоците на денешното судење за „Титаник“, која била вработена во МВР, во одделот за издавање на лични ...

Вработена во МВР: Мунир Пепиќ ми рече да примам барања за државјанство преку посредник

Либертас - 08.11.2019

Пензионерка која работела во МВР, денеска во Кривичниот суд сведочеше за изборните нерегуларности во случајот „Титаник“. Виолета Димитриевска работела во одделението за добивање матични броеви и државјанства и раскажа за тоа дека во периодот од ...

Сведок во „Титаник“: Готовите лични карти на жителите на Пустец ги подигал Пепиќ

Макфакс - 08.11.2019

Сведокот Енес Али во сведочењето за случајот “Титаник”, потврди дека во периодот од октомври 2012 година до април 2013 година, добил плико од надредената со барања за издавање лични карти на жители од Гора и Пустец, а готовите лични карти ги подигал ...

Сведок во „Титаник“: Готовите лични карти на жителите на Пустец ги подигал Пепиќ

Точка - 08.11.2019

Сведокот Енес Али во сведочењето за случајот „Титаник” потврди дека во периодот од октомври 2012 година до април 2013 година, добил плико од надредената со барања за издавање лични карти на жители од Гора и Пустец, а готовите лични карти ги подигал ...

Продолжи судењето за случајот „Титаник“

Канал5 - 08.11.2019

Со сослушување на пензионерката Виолета Димитриевска која работела во МВР во одделението за добивање на матични броеви и државјанства продолжи судењето за случајот “Титаник” за изборни нерегуларности.

Вработен во МВР: Прво сликавме граѓани од Косово, па од Пустец, незаконски се изработија од 500 до 600 лични карти

Бриф - 08.11.2019

На денешното рочиште за случајот „Титаник“ сведочеа неколку сведоци вработени во МВР, кои појаснуваа како се кршела законската процедура за издавање на македонски државјанства и лични карти за граѓани од Косово, како и лични карти на граѓани од ...