TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џамбаски: Тоа што се случува на границата е апсолутен срам

24 Вести - 04.02.2023

Тоа што во моментов се случува на граничните премини со Република Северна Македонија е апсолутен срам, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето на Гоце Делчев.

Џамбаски реагира на запирањето на бугарски граѓани на Деве Баир и повикува Гоце Делчев да се слави и во Грција

Телма

Џамбаски сепак си остана во Благоевград, оттаму ги упати навредите

Република

(Видео) Ременски за ограничувањето на медиумите: Сите политичари треба да ја почитуваат новинарската професија

Макфакс - 04.02.2023

Професорката Фросина Ременски која беше потпретседателка на СДСМ, положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев. Таа смета дека ограничувањето на новинарите да известуваат од настанот, како и ограничувањето на нивното движење не е оправдано.

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

ТВ21

Ременски: Гоце Делчев е повеќе од Македонија!

Фокус

(Видео) Ременски за ограничувањето на медиумите: Сите политичари треба да ја почитуваат новинарската професија

MTM

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

Бизнис Вести

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

4NEWS

Ременски: Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

Локално

Опсервер МКД

(Видео) Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хеликоптери

Макфакс - 04.02.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека го чествуваме Гоце Делчев како заробеници во сопствена држава. Според него, се случува „примитивна естрадна политика“. Тој посочи дека од една страна е горд, од друга разочаран поради ...

ФОТО: Македонската делегација се поклони на гробот на Гоце Делчев

Либертас

Спасовски: Во официјалниот дел само пријавени делегации ќе може да се поклонат на гробот на Гоце Делчев

Бриф

(ФОТО) Македонија се подготвува за роденденот на Делчев, МВР детално проверува

Фокус

Видео:Спасовски: МВР презема мерки за достоинствено чествување на Гоце Делчев

Либертас

Спасовски: Постојат структури коишто сакаат тензии на 4 февруари

Алсат-М

Спасовски: Сите пријавени делегации ќе може достоинствено да чествуваат, не се дозволени собирања во заштитената зона

24Инфо

Макфакс Слободен Печат Скопје инфо 24 Вести 24 Вести Во Центар Мета Вечер Прес

Џамбаски добил забрана за влез во Македонија, сепак доаѓа

Канал5 - 04.02.2023

Бугарскиот европратеник и копретседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, како и членови на бугарската Фондација „Македонија“ влегуваат во Македонија. И покрај забраната за влез во Македонија, издадена од македонското МВР , Џамбаски се обидел да влезе во ...

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Слободен Печат - 04.02.2023

Негаторите на македонскиот народ и македонската држава нема да влезат во државата, рече вчера премиерот Димитар Ковачевски во врска со денешното чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, со што практично најави дека европратеникот и ...

Владата најавува: Провокатори и негатори нема да бидат пуштени во Македонија

Сител

Милошоски: Реакцијата на полицијата за чествувањето на Гоце Делчев покажува дека Владата е уплашена од граѓаните

Курир

Нема најава за официјална бугарска делегација на чествувањето на Гоце Делчев

Телма

Владата најави: Провокатори нема да бидат пуштени во Македонија!

Фокус

Ковачевски: Провокатори нема да влезат во Македонија- не сакаше конкретно да одговори дали ќе бидат пуштени Џамбаски и Костадинов

Алфа

Провокаторите и негаторите на македонскиот народ и држава нема да можат да влезат во земјава, вели Ковачевски

360 степени

Глас на Америка Канал5 Слободен Печат Локално Локално Алсат-М Локално 360 степени

Спасовски: Постојат структури кои не сакаат мирно чествување и сакаат тензии на утрешниот ден

24Инфо - 03.02.2023

„Ги анализираме сите информации и сите податоци со кои располагаат службите, а разменуваме и податоци со колегите од бугарското МВР. Постојат структури кои не сакаат мирно чествување и би посакувале тензии на утрешниот ден.

Ковачевски: Мирно да се одбележи раѓањето на Делчев

Алсат-М

Ковачевски со апел до патриотските здруженија: Воздржете се од провокации утре!

Фокус

Ковачевски повика на смиреност на утрешниот ден: Да бидеме обединети и горди

Макфакс

Ковачевски повика на смиреност на утрешниот ден: Да бидеме обединети и горди

Lider

Ковачевски повика на смиреност на утрешниот ден: Да бидеме обединети и горди

Press24

Ковачевски повика на смиреност на утрешниот ден: Да бидеме обединети и горди

Точка

24Инфо Локално Нетпрес Lider Centar CivilMedia

Ковачевски: Провокаторите и негаторите на македонскиот народ и држава нема да можат да влезат во земјава

24 Вести - 03.02.2023

Како настан под висок безбедносен ризик, Македонија ги прави последните подготовки за чествување на раѓањето на Гоце Делчев – Од синоќа улицата „Самоилова“ е затворена за возила. Премиерот Димитар Ковачевски денеска вели дека се преземени сите мерки ...

Спасовски за Канал 5: На сите најавени делегации ќе им биде овозможено да се поклонат пред гробот на Делчев, повикувам на достоинствено чествување на 4 февруари, без транспаренти и туѓи знамиња

Бриф

Спасовски: На сите најавени делегации ќе им биде овозможено да се поклонат пред гробот на Делчев, повикувам на достоинствено чествување без транспаренти и туѓи знамиња

Курир

НЕМА ПОТРЕБА ОД НОЌНИ СТРАЖИ Спасовски се закани никој да не помисли да вее туѓи знамиња

+инфо

Спасовски: Без транспаренти и туѓи знамиња - повикувам на достоинствено чествување на 4. февруари

Press24

Спасовски за утрешниот настан: Без транспаренти и туѓи знамиња

Фокус

Спасовски: На сите најавени делегации ќе им биде овозможено да се поклонат пред гробот на Делчев, повикувам на достоинствено чествување без транспаренти и туѓи знамиња

24Инфо

Zoom Н.Македонија Frontline Нова ТВ CivilMedia Република Centar Вести плус

ГРУЕВСКИ ГО ЦИТИРА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: „Гоце ја презираше смртта…!“

Денешен - 03.02.2023

Никола ГРУЕВСКИ Во пресрет на годишнината од роденденот на Гоце Делчев неколку извадоци од “Беседа за Гоце”. Беседата одржана од Ѓорче Петров на 4 мај 1919 година, во Софија, по повод 16 годишнината од неговата смрт, била организирана од ...

Одбележан патрониот празник на детската градинка „Гоце Делчев” во општина Илинден

Курир

Одбележан патрониот празник на детската градинка ,,Гоце Делчев” во општина Илинден

MakPress

Одбележан патрониот празник на детската градинка ,,Гоце Делчев” во општина Илинден

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура,вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Канал5 - 03.02.2023

Владата забранува на дел од новинарите и медиумите да известуваат за утрешното чествување на Гоце Делчев, без образложение недоделувајќи акредитации на одредени медиуми, новинари и фоторепортери, се наведува во партиското соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Курир

ВМРО-ДПМНЕ го осуди цензурирањето на медиумите од страна на Владата

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на одредени медиуми им забрани известување за чествувањето на Гоце Делчев

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура,вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, а сега и известување за чествувањето на Гоце Делчев

Нетпрес

Макфакс 360 степени MakPress

(Видео) Шамбевски: Градскиот комитет на УМС со 20-метарско платно од студентскиот дом „Гоце Делчев“ порача – „Гоце е ...

Макфакс - 03.02.2023

Градскиот комитет на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на утрешното чествување на роденденот на нашиот великан Гоце Делчев во истоимениот студентски дом направи акција за да ги потсетиме сите дека Гоце е Македонија, дека Гоце Делчев е фигура којашто ...

Шамбевски: Градски комитет на УМС порача - Гоце е Македонија

Канал5

Градски комитет на УМС со 20 метарско платно од студентскиот дом „Гоце Делчев“ порача – Гоце е Македонија

24Инфо

Шамбевски: Градски комитет на УМС со 20 метарско платно од студентскиот дом „Гоце Делчев“ порача – Гоце е Македонија

Press24

(Видео) Шамбевски: Градски комитет на УМС со 20 метарско платно од студентскиот дом „Гоце Делчев“ порача – Гоце е Македонија

Точка

Шамбевски: Градски комитет на УМС со 20 метарско платно од студентскиот дом „Гоце Делчев“ порача – Гоце е Македонија

Курир

(Видео) Шамбевски: Градски комитет на УМС со 20 метарско платно од студентскиот дом „Гоце Делчев“ порача – Гоце е Македонија

MTM

MakPress Република Lider Centar

Османи: Нека се слави роденденот на Гоце Делчев на мирен и достоинствен начин

Во Центар - 03.02.2023

Министерот за надворешни работи Бујар Османи апелираше на мирно и достоинствено одбележување на 4 февруари, 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Во видео пораката објавена на неговиот Фејсбук профил, Османи ги ...

Османи: Повикувам на дос​тоинствено и мирно чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Макфакс

Османи: Повикувам на дос​тоинствено и мирно чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

ТВ21

Османи: Повикувам на дос​тоинствено и мирно чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Локално

Османи: Повикувам на дос​тоинствено и мирно чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Кумановски м.

Османи: На 4 февруари да покажеме зрелост и да не дозволиме да се подгрева национализам

Фокус

Османи ги повика граѓаните да не потклекнуваат на провокации на утрешното чествување за Гоце Делчев

Слободен Печат

24Инфо MTM 4NEWS 360 степени Lider Канал5 Сител Нова ТВ

НИТУ ЕДЕН БУГАРСКИ КОЛЕГА НЕ МИ СЕ НАЈАВИЛ НА ГОСТИ Ковачевски повика Делчев да се чествува мирно и достоинствено

+инфо - 03.02.2023

Премиерот апелираше дека „сите треба да бидеме обединети, сите треба да бидеме горди и сите треба заедно да покажеме достојна почит на великанот на македонската револуционерна борба“ и дека „МВР и Владата тоа ќе го овозможат“.

Ковачевски повика Делчев да се чествува мирно и достоинствено, во Владата нема најавено присуство на бугарска делегација

Опсервер

Ковачевски повика Делчев да се чествува мирно и достоинствено

Канал5

Во Владата нема најавено присуство на бугарска делегација – Ковачевски повика Делчев да се чествува мирно и достоинствено

ТВ21

До овој момент од Кабинетот на премиерот на Бугарија јас немам најава за официјална бугарска делегација којашто би положила цвеќе, вели Ковачевски

Република

До Владата нема најавено присуство на бугарска делегација, соопшти Ковачевски

Н.Македонија

Нема најава за присуство на бугарска делегација, Ковачевски повика Делчев да се чествува мирно и достоинствено

Нова ТВ

Lider Либертас 4NEWS еМагазин Во Центар MakPress Курир

МВР ги затвори дел од улиците околу Св.Спас во пресрет на чествувањето на Делчев

Канал5 - 03.02.2023

МВР од синоќа воведе посебен режим на сообраќај во Скопје, поради чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев во сабота. За сообраќај е затворена ул.„Самоилова“, на потегот од ул.„Иљо Војвода“ до крстосницата со ул.

Македонија, утре на граница, ќе одлучува дали за некому ќе биде забранет влез за роденденот на Гоце Делчев

Телма

Затворена „Самоилова“ кај Кале поради чествувањето на Гоце Делчев

Centar

Два дена пред одбележување на раѓањето на Гоце Делчев: „Самоилова“ е затворена за сообраќај

Press24

Од денеска посебен режим на сообраќај во Скопје

MTM

Поради чествувањето на роденденот на Делчев, од денеска до сабота посебен режим на сообраќај во Скопје

MakPress

Од денеска до сабота посебен режим на сообраќај во Скопје

Опсервер

Н.Македонија Независен Вечер Прес Република 24Инфо Скопје1 Локално Фокус

Се огласи Спасовски: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на ...

Centar - 03.02.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатува апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на ...

Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!, ветува Спасовски

Република

Спасовски: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари

Макфакс

Спасовски: Нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

Сител

Спасовски: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев

24Инфо

Спасовски: Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ

А1 On

Спасовски: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев

Локално

Скопје1 24 Вести Точка ТВ21 Слободен Печат Курир MTM Скопје инфо

Спасовски: Нема да дозволиме никаква ескалација или инцидент!

Фокус - 03.02.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, упати апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 февруари, денот на раѓањето на нашуот великан Гоце Делчев. -Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на ...

Спасовски: Нема да дозволиме никаква ескалација или инцидент!

CivilMedia

Спасовски апелира на смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари

MakPress

Спасовски апелира на смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 февруари

Опсервер

НЕМА ДА ДОЗВОЛАМ ПОНИЖУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Спасовски ги моли граѓаните да не подлегнуваат на провокации

+инфо

Спасовски: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари

Република

Спасовски апелира на смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 февруари

Press24

Денешен Бриф еМагазин Нетпрес Zoom Либертас Вечер Прес