TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од денешните 59 случаи во Скопје обработени се 51: Најмногу има во Чаир, Центар и Бутел

360 степени - 03.06.2020

Здравствените власти денеска регистрираа 101 нов случај со ковид-19 од кои повеќе од половина се во Скопје 59. Од нив, досега се обработени 51 и според податоците од Министерството за здравство по општини статистиката е следна: Покрај во главниот ...

И Карбинци доби 80-часовен полициски час

Press24 - 03.06.2020

И општина Карбинци е додадена на списокот на општини кои ќе бидат под 80-часовен полициски час. Владата дополнение на одлуките од 60. седница во кое објави дека Карбинци е дел од градовите кои викедонт ќе го минат во карантин.

Полициски час од 80 часа во половина Македонија, забрана за гробишта за Задушница

Р.С.Европа - 03.06.2020

Полициски час во траење од 80 часа за жителите на Скопје, Тетово, Куманово, Липково, Штип и тетовските општини воведе владата за време на претстојниот продолжен викенд. Се забранува одење на гробишта за Задушница во цела Македонија.

Повторно тридневен полициски час во делови од државата за продолжениот викенд кој следува

Smartportal - 03.06.2020

Жителите на Скопје, Куманово, Штип и Тетово нема да може да излегуваат од дома за време на продолжениот викенд Поради зголемувањето на бројката на нови заболени со COVID-19 изминатите недела дена, Комисијата за заразни болести денес донесе ...

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Макфакс - 03.06.2020

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд поради празникот Задушница на 5 јуни и зголемениот број случаи на коронавирус.

Половина држава во карантин, нема одење на гробишта за Задушница

Р.С.Европа - 03.06.2020

Од утре вечер во 21 часот до 5 часот во понеделник наутро се воведува полициски час во сите скопски општини, Куманово, Општина Липково, Штип, Тетово, како и во општините Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, одлучи владата на денешната ...

Влада: Од утре се враќа полицискиот час, карантин за Скопје, Куманово, Липково,Тетово, Штип…

360 степени - 03.06.2020

Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за воведување на засилени рестрикции за претстојниот продолжен викенд, информираше министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција.

Владата го прифати предлогот на Комисијата, од утре вечер полициски час до понеделник

Алсат-М - 03.06.2020

Предлогот на Комисијата за заштита од заразни болести за воведување на ограничување на движењето за престојниот продолжен викенд во целост е прифатен од Владата. Според одлуката, од утре во 21:00 часот, па сѐ до 05:00 часот во понеделник, движењето ...

Викенд карантин за Скопје, Тетово, Куманово и Штип од утре во 21 часот до понеделник наутро

Сител - 03.06.2020

80 часовен карантин за Скопје, Штип, Куманово, Тетово, Липково, Јегуновце, Брвеница, Желино, Теарце и Боговиње. Продолжениот викенд, односно од утре од 21 часот навечер до понеделник до 5 часот наутро жителите во овие градови ќе останат затворени ...

Комисијата бара враќање на полицискиот час, Скопје и уште 9 општини тридневен полициски час

Телма - 03.06.2020

На жителите на Скопје, Куманово, Тетово, Штип, Липково, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце им предстои продолжен викенд под полициски час, доколку владата го прифати предлогот на Ккомисијата за заразни болести, од 21 часот утре, до ...

Забрана за одење на гробишта на целата територија на Македонија

Press24 - 03.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференција истакна дека Владата во целост го прифатила предлогот на Комисијата за заразни болести . - Владата донесе одлука за враќање на полицискиот час и рестрикциите на движењето.

Цело Скопје оди во карантин од утре од 21 часот до понеделник до 5 часот

Фокус - 03.06.2020

Владата на вечершната седница донесе одлука да воведе карантин за Скопје, Куманово, Штип, Тетово, Липково, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, соопшти министерот Филипче на прес конференција.

Новиот бран на коронавирусот го враќа полицискиот час

Deutsche Welle - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести денеска и предложи на владата повторно да воведе полициски час во различни делови од земјата, поради порастот на бројот на заразени од Ковид-19. Денеска бројот на новозаразени надмина 100.

Филипче на прес конференција за воведување полициски час по препорака на Комисијата за заразни болести (Во живо)

Канал5 - 03.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче по седницата на Владата , со најнови информации во врска со препораките на Комисијата за зарзни болести за воведување полициски час од утревечер до понеделник ...

Филипче: Од утре се враќа полицискиот час, а се забранува и одењето на гробишта

+инфо - 03.06.2020

Тој објасни дека се воведува целосна забрана за движење на граѓаните од сите општини во Скопје, Теарце, Желино, Јегуновце, Тетово, Куманово, Липково и Штип. Заради спречување на дополнително ширење на вирусот во ризичните региони, Владата донесе ...

ВИДЕО: Владата одлучи – карантин за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре во 21 до понеделник до 05 часот, во другите ...

Либертас - 03.06.2020

Министерот Филипче информираше дека Владата го усвоила барањето на Комисијата за заразни болести. Ќе биде воведен полициски час во Скопје, Штип, Куманово со Липково и Тетово од утре во 21 часот до понеделник наутро во 05 часот.

Заев и Караџовски со „честитка“ за верниците- за задушница тридневен карантин, а за избори се подготвени

Курир - 03.06.2020

Членот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и претседателот на СДСМ Зоран Заев не се откажуваат од намерата да има брзи корона избори во нашата земја иако деновиве имаме црна статистика со ново заразени и починати лица.

Обновено: Се враќа полицискиот час и се забранува посета на гробиштата наредните денови!

OhridNews - 03.06.2020

20.15 По неколкудневното значително зголемување на бројот на новозаразени од Ковид 19, на предлог на Комисијата за заразни болести Владата усвои одлука со која се враќа полицискиот час и тоа целосно во општините со најголем број дијагностицирани, а ...

Комисијата ќе предложи враќање на полицискиот час за продолжениот викенд

Алсат-М - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести ќе предложи враќање на полицискиот час од четврток во 21:00 часот до понеделник во 05:00 часот. Движењето ќе биде забрането на целата територија на градот Скопје, со сите општини, како и во градовите Тетово, Куманово со ...

Прес на Филипче во 20 часот, во моментов заседава Владата за предлогот за полициски час

ММС - 03.06.2020

Владината прес служба за вечерва во 20 часот, закажа прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче. Министерот се очекува да информира за заклучоците на Владата, која попладнето одржува седница по препораките на Комисијата за заразни ...

Куманово во целосен полициски час викендов

Кумановски м. - 03.06.2020

Куманово, Липково, Штип, Тетово, Боговиње, Теарце, Желино, Брвеница и Јегуновце влегуваат во полициски час кој ќе започне од утре (четврток) во 21 часот и ќе трае до понеделник до 05 часот. Одлуката ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Донесена одлука за полициски час за Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Брвеница, Теарце, Желино и ...

Фактор - 03.06.2020

Владата донесе одлука за полициски час, целосна забрана за Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, од четврток од 21 часот до понеделник до 5 часот наутро.

Полициски час од утре во 21 часот до понеделник наутро , предлага Комисијата за заразни болести

Канал5 - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок предложи за воведување на полициски час за време на претстојниот викенд, дознава Канал 5. Предлогот на комисијата до власата ќе биде, за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 часот до ...

Владата заседава, Филипче закажа прес конференција

Кумановски м. - 03.06.2020

Во моментов Владата на седница одлучува по препораките од Комисијата за заразни болести за евентуално воведување на полициски час во престојниот продолжен викенд. Според Комисијата се препорачува целосен полициски час за Скопје, Штип, Куманово со ...

Карантин за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре во 21 до понеделник до 05 часот, предлага Комисијата

Либертас - 03.06.2020

Предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот викенд за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 до понеделник до 05 часот, дознава Фокус . Според нашите информации, за другите градови ќе има полициски ...

Преглед на вести во 18 часот: Предлог мерки за продолжениот викенд, во Штип затворена уште една конфекција и други ...

Frontline - 03.06.2020

ГРАЃАНИТЕ кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Во соопштението од Владата наведуваат дека соодветните институции (УЈП, МОН, ФЗО) изготвуваат листа на сите граѓани и ...

Се предлага карантин за Задушница во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

+инфо - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок донесе предлог да биде воведен полициски час во Скопје, Штип, Куманово со Липково и Тетово од утре во 21 часот до понеделник наутро во 05 часот.

Комисијата бара карантин за Задушница - затворени дома од четврток до понеделник

Press24 - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести и предложила на Владата да воведе карантин од утре (четврток), па се до понеделник. Според се уште неофоцијални информации, ваквата препорака на комисијата доаѓа по значителното зголемување на бројот на ...

Предложено е полициски час во Скопје, Тетово, Куманово и Штип од четврток вечер до понеделник наутро, поумерен ...

ТВ21 - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести со предлог до Владата за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре (четврток) од 21 часот до понеделник наутро да биде воведено ограничување на движењето, однсно т.н. полициски час.

Владата донела одлука за полициски час за различни општини во различен интервал

Скопје инфо - 03.06.2020

Полициски час кој ќе започне во четврток од 21 часот и ќе трае до понеделник до 05 часот за општините со висок ризик и голема броја на заболени и полициски час кој ќе започне од петок од 16 часот и ќе трае до 05 часот за сите други општини, ...

Карантин за Куманово од четврток навечер до понеделник наутро, предлага Комисијата за заразни болести

Kumanovo News - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести доставила предлог до Владата, да се воведе карантин за кризните подрачја Скопје, Тетово и тетовско, Куманово и кумановско и Штип веќе од четврток во 21 часот и би траел до понеделник наутро во пет часот.

Комисијата предложи полициски час во Скопје, Тетово, Куманово и Штип од четврток до понеделник

Точка - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести достави предлог до Владата, полицискиот час да биде вратен во Скопје, Тетово, Штип и Куманово. Полицискиот час би траел од утре (четврток) од 21 часот, до понеделник до 5 часот наутро.

Комисијата предлага: Полициски час во Скопје, Тетово, Куманово и Штип

Локално - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести предлага за време на претстојниот продолжен викенд полициски час за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре (четврток) од 21 часот до понеделник наутро. Полициски час За останатите градови ќе има полициски час, кој ...

Предлог на комисијата за заразни болести: Цела Македонија под ограничен полициски час – Скопје, Штип, Куманово и Тетово ...

Centar - 03.06.2020

На владина седница треба да биде разгледан предлогот за воведување на нов полициски час на локално ниво за претстојниот продолжен викенд. Според информации на “Centar” комисијата за заразни болести предлага целосен карантин за Скопје, Штип, Куманово ...

Се бара враќање на полицискиот час за повеќе општини

Фактор - 03.06.2020

Се бара враќање на полицискиот час за продолжениот викенд. Предлогот на комисијата до власта ќе биде, како што дознава Телма, за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 часот до понеделник наутро да биде воведен полициски час.

КОМИСИЈАТА СО ПРЕДЛОГ: Полициски час од утре до понеделник за Скопје, Тетово, Штип и Куманово

Денешен - 03.06.2020

Неофицијално, ова е предлогот на Комисијата за заразни болести. Полицискиот час во овие градови би започнал утре во 21 часот до 05 часот во понеделник. Во останатиот дел од Македонија, предлогот е да се врати секојдневниот полициски час од 16 часот ...

Престојниот продолжен викенд во карантин

Локално - 03.06.2020

Карантин за време на продолжениот викенд предлага Комисијата за заразни болести. Според наши извори оваа препорака од Комисијата доаѓа по значителното зголемување на бројот на новозаразени лица изминативе денови.

Официјално: Објавено е барањето за полициски час, различни термини за сите градови

Скопје1 - 03.06.2020

Заради зголемениот број на ново дијагностицирани случаи со ковид-19 во земјата, денеска Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче одржа координативен состанок со членовите на Комисијата за заразни болести, претставници на локални Центри за ...

Комисијата предлага целосен полициски час за Скопје, Тетово, Куманово, Липково и Штип, делумен и за сите други градови

365 - 03.06.2020

На денешниот вонреден состанок, откако во изминатото деноноќие се регистрирани 101 новозаразени од Ковид-19 во земјава, Комисијата за заразни донела одлука да предложи враќање на полицискиот час за време на претстојниот продолжен викенд.

Карантин за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре 21 до понеделник до 05 часот?

Магазин - 03.06.2020

Предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот викенд за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 до понеделник до 05 часот, дознава ...

Карантин од четврток до понеделник за Скопје, Тетово, Куманово и Штип!?

Expres - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок предложи воведување на полициски час за време на претстојниот викенд, дознава Телма. Карантинот би важек за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 часот до понеделник наутро да биде ...

Нема препорака за карантин или полициски час за Штип

Алсат-М - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час, информираше ...

Заврши состанокот на Комисијата за заразни болести – нема одлука за карантин

ММС - 02.06.2020

На претпладневниот состанок на Комисијата за заразни болести, анализирани се денешните бројки на новозаразени. Во однос на состојбата со Штип, утврдено е дека бројките се многу помали од вчера, кога беа регистрирани 27 нови случаи на ковид 19.

Нема карантин ни полициски час за Штип

еМагазин - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час, информираше за МИА државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев , кој деновиве е постојано на терен и ја следи состојбата со ...

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ГО ЗАВРШИ СОСТАНОКОТ: Нема карантин, само масовно тестирање во Штип

Фактор - 02.06.2020

Заврши денешниот состанок на Комисијата за заразни болести, од каде за Фактор информираат дека не се предложени карантински мерки за Штип. Иако низ градот се шират шпекулации дека бројот на новозаразени достигнал над 60, сепак, утврдено е дека ...

Милошев: Нема препорака за воведување карантин или полициски час во Штип

Слободен Печат - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час, информираше за МИА државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, кој деновиве е постојано на терен и ја следи состојбата со ...

Милошев: Нема препорака за карантин или полициски час за Штип

Press24 - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час, информираше за МИА државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, кој деновиве е постојано на терен и ја следи состојбата со ...

Нема да има карантин или полициски час во Штип

Фокус - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час, информираше за МИА државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, кој деновиве е постојано на терен и ја следи состојбата со ...

Милошев: Нема препорака за карантин или полициски час за Штип

Канал5 - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час. Информираше за МИА државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, кој деновиве е постојано на терен и ја следи состојбата со ...

Милошев: Нема препорака за карантин или полициски час за Штип

Опсервер - 02.06.2020

Штип, 2 јуни 2020 () – Комисијата за заразни болести утрово не даде препорака за воведување карантин или полициски час, информираше за државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, кој деновиве е постојано на терен и ја следи ...