TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јовановски: Единствен компромис е зачувување на македонскиот идентитет и ерга омнес

Фокус - 17.05.2018

Новинарот Борјан Јовановски во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека единствениот можен компромис го гледа во тоа македонската страна да добие зачувување на идентитетот, а грчката страна да добие ерга омнес, односно име за севкупна ...

Ерга омнес, не, благодарам!

Н.Македонија - 17.05.2018

Минатата седмица беа објавени резултатите од истражувањето на јавното мислење „Спорот за името 2018“, кое четврти пат го прават Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Институтот за демократија.

Мицотакис: За решение мора да има промена во Уставот

Фокус - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Ретко кога е, но овој пат Героски е во право

Курир - 16.05.2018

Еден од главните медиумски стратези на власта, уредникот на порталот „Плусинфо“ и весникот „Слободен печат“, Бранко Героски во својата најнова колумна поврзана со спорот за името прашува дали „Глигоров, Црвенковски и компанија биле будали, а ние сме ...

Нашето (не)разбирање на erga omnes

+инфо - 16.05.2018

Она што ќе остане за историјата е кога и како, и уште повеќе зошто се напуштаа некои порано освоени позиции. Тука, пред се, мислам за опсегот на употребата на новото име, или нашето (не)разбирање на erga omnes.

Немало грчки предлог за ново име што ќе се применува и во нашата земја, барем не до сега!

+инфо - 16.05.2018

Два компетентни извори, независно еден од друг, ми го потврдија истото - од моментот кога Глигоров ги отфрла непристојните предлози и уцени после Лисабон, до самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, ниту еден предлог на грчката страна – ни ...

Нашиот џокер е меѓународното право

Н.Македонија - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната нова средба помеѓу премиерот на Македонија Зоран Заев и на Грција Алексис Ципрас во Софија на самитот за Западен Балкан до домашната јавноста пристигнуваат загрижувачки најави за можен непосакуван исход на разговорите, ...

Можно сценарио за договор за името

Р.С.Европа - 16.05.2018

Аналитичари очекуваат договор меѓу Македонија и Грција за фазно спороведување на ерга омнес со цел земјата да стане членка на НАТО и да ги започне преговорите со ЕУ. Пред средбата на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на ...

„Ерга омнес“ или „ерга омнес плус“

Призма - 16.05.2018

„Не знам“ и „не ме прашувајте“ беше најчестиот одговор на граѓаните што ги прашавме што значи терминот „ерга омнес“. Стотици граѓани поминуваат покрај шаторите во паркот „Жена-борец“ во Скопје, каде што активисти за одбрана на уставното име собираат ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

Курир - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Стандард - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Кој не го разбра поимот erga omnes или кога и зошто беа напуштени претходните позиции?

Либертас - 16.05.2018

Преговорите за името ги следам од дистанца и без да имам други сознанија од оние што ги има и македонската јавност, такви какви што се, конфузни, а понекогаш и контрадикторни во распостилањето на емоциите на Премиерот и на министерот-преговарач на ...

Немало грчки предлог за ново име што ќе се применува и во нашата земја, барем не до сега!

Слободен Печат - 16.05.2018

Бранко Героски Ме збуни, признавам, тврдењето на Тони Десковски, чија експертиза во врска со спорот за името ја почитувам (без оглед што со неговите заклучоци базично не се согласувам), дека од самиот почеток на спорот, практично од планот на Венс и ...

Катругалос: Ерга омнес и ревизија на Уставот се предуслов за решение

Фокус - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

+инфо - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Нашето (не)разбирање на ерга омнес

Слободен Печат - 17.05.2018

Пишува: Елеонора Каранфиловска Ратклиф Кој не го разбра поимот ерга омнес или кога и зошто беа напуштени претходните позиции? Преговорите за името ги следам од дистанца и без да имам други сознанија од оние што ги има и македонската јавност, такви ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Локално - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Сител - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Слободен Печат - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис – Борисов: Промена на Уставот, предуслов за решение

Република - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

А1 On - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Независен - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Стандард - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

А1 On - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

+инфо - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Канал5 - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Н.Македонија - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Кајгана - 17.05.2018

Атина, 17 мај 2018 (МИА) - Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Либертас - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

24Инфо - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

CivilMedia - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Локално - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Канал5 - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, А другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Вечер - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

Сител - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Либертас - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Мицотакис: Ерга омнес и уставни промени за комплетно решение

Н.Македонија - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, смета лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

CivilMedia - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Телма - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Мицотакис: Промена на Уставот е предуслов за решение

Слободен Печат - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Мицотакис: Промена на Уставот е предуслов за решение

iPortal - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.