TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италија прва во финалето на СП во ватерполо, го чека подобриот од мечот Шпанија-Хрватска

TopSport - 01.07.2022

Италија е првиот финалист на Светското првенство во ватерполо во Будимпешта, Унгарија, откако во неочекувано тесното полуфинале со 11:10 (4:2, 2:3, 1:1, 4:4) ја совладаа Грција. Италијанците, претходно во четврт-финалето го направија најголемото ...

Познати полуфиналните двојки на СП во ватерполо

Сител - 30.06.2022

На Светското првенство во водени спортови што се одржува во Будимпешта познати се четирите селекции кои ќе се борат за медалите на ватерполо турнирот во машка конкуренција. Во дербито од четвртфиналната рунда Хрватска ја надигра Србија со 14-12 и ...

Американките се први финалистки на СП во ватерполо

Сител - 30.06.2022

На Светското првенство во водени спортови што се одржува во Будимпешта, се игра и завршницата на ватерполо турнирот во двете конкуренции. Кај дамите. Американките се првите кои обезбедија пласман во финалето.

Италијанците ја шокираа Унгарија за полуфинале на СП во ватерполо

TopSport - 29.06.2022

Првите фаворити за златото на Светското првенство во ватерполо, Унгарија, доживеаја шокантен пораз во четврт-финалето од Италија од 11:10, за првпат по подолго време да не се борат за медал на едно големо натпреварување.

Јаки се светските прваци – Италија го растажи домаќинот Унгарија и ќе игра со Грците за ново финале

Спортманија - 29.06.2022

Италија е последниот полуфиналист на Светското првенство во ватерполо и актуелните светски прваци останаа во игра за одбрана на титулата по победата од 11:10 против домаќинот Унгарија. Аѕурите блескаа од средината на третата четвртина и направија ...

Познати полуфиналистите: Италија последна завери полуфинале на СП во ватерполо

SportMedia - 29.06.2022

Со победата на Италија над Унгарија со 11:10 вечерва се комплетираа полуфиналните двојки на Светското првенство во ватерполо во Будимпешта. Италијанците успеаја да ја задржат предноста во големата битка во водите на базенот во унгарската престолнина ...