TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

13.000 денари од светиот крст од Кавадарци за младиот Марио од Дреново

Фокус - 21.01.2020

Светиот крст кој се фрлаше во водите за време на верскиот празник Водици во Кавадарци му донесе 13.000 денари на 17-годишниот Марио Ристов од село Дреново. Марио, кој е лице со попреченост ја доби донацијата од хуманите граѓаните, кои за здравје ...

Обичаите за Водици се негуваат и во помалите места

OhridNews - 21.01.2020

Водици е празник кој масовно се одбележува во земјата. Сепак во охридско – струшкиот регион традицијата е посебна. Таа се пренесува и негува од генерација на генерација. Исклучок не се ниту помалите места.

На час по веронаука и верници и политичари

Н.Македонија - 21.01.2020

Скандалозни инциденти, тепачки, меѓусебни навреди, непочитување на суштината на празнувањето, политички скандирања, политичари во први редови, сево ова како да станува препознатлив декор последните години за време на чествувањето на големите ...

Верски чествувања со неверски елементи

Н.Македонија - 21.01.2020

Во големите нешта луѓето се прикажуваат онакви какви што би сакале да бидат, а во малите онакви какви што се. Но во мигот кога животот ќе ги соедини големите и малите предизвици, или можноста да се конкретизира одредена желба со реалните човечки ...

Крстоносни војни

Слободен Печат - 21.01.2020

Во Македонската православна црква треба да размислат за воведување правилник за Водици. На традиционалното фрлање на крстот му се потребни судии. Еден главен и барем тројца аутрихтери, а не е лошо да се воведе и ВАР-технологија за да можат да се ...

Џентлмени: Во Зајечар момчиња и дозволија на девојка да биде прва до крстот (ВИДЕО)

Локално - 20.01.2020

На вчерашното празнување на големиот христијански празник Богојавление-Водици во српскиот град Зајечар имаше интересна случка. Помеѓу дваесетте пријавени учесници за фаќање на крстот имало и една девојка, а кога епископот Иларион го фрлил светиот ...

Традицијата е најсилна на изворот, за фаќачот на крстот специјален подарок

OhridNews - 20.01.2020

Водици во култниот ресторан Св. Софија во стариот дел на Охрид секогаш се празнувале на посебен начин. Таму започна возобновувањето на убавата охридска традиција за масовно одбележување на Богојавление на почетокот на деведесеттите години од ...

Видео: Православните верници го одбележуваат вториот ден од Богојавление Водици

Канал5 - 20.01.2020

Православните христијани денеска го одбележуваат вториот ден од Водици на кој се чествува соборот на Свети Јован Крстител. Празник кој во Охрид се манифестира со традиционалното капење на рибарите со што се означува завршувањето на забраната за ...

Осветениот крст на плоштадот во Кавадарци, донираните пари ќе одат во хуманитарни цели

Канал5 - 20.01.2020

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при што донираните пари од верниците ќе бидат наменети за хуманитарни цели.

Во Македонија скандал, во Србија гест за паметење: Ивана го фати крстот поради џентлмените на Водици

Press24 - 20.01.2020

Додека во Македонија имаше скандали и тепачки за крстот за Водици, во Србија, поточно во Зајечар гест ги трогна сите. Имено, во ледениот Црн Тимок скокнаа 20 пливачи, а меѓу нив и девојка по име Ивана Милојковиќ.

Кога материјалното го победува духовното

Слободен Печат - 20.01.2020

Крстот и оваа година се фрлаше во водите на многу градови и села ширум Македонија, како и во Штип, каде повторно, веќе и традиционално се случи голем инцидент. Православните верници вчера го прославија големиот христијански празник Богојавление – ...

Фотографија на денот: Водици на Волга

Deutsche Welle - 20.01.2020

Големиот христијански празник Богојавление според Јулијанскиот календар традиционално значи и пливање по крстот- без оглед колку е ладно. А ретко каде е поладно отколку овде во Волгоград, рускиот град наречен по огромната река на чие крајбрежје се ...

Масовно одбележување на празникот Водици

Н.Македонија - 20.01.2020

По повод верскиот празник Богојавление – Водици, низ целата земја вчера се одржаа литургии по кои следуваше спуштањето на крстот во вода, со што се одбележува крштевањето како една од светите тајни на христијанството.

Попот ги искара Валандовчани кои непријавени скокаа по крстот: Багра народ сте вие!

Фокус - 20.01.2020

Срам сте, џабе сте се собрале тука, багра народ, култура имате вие – со овие зборови попот што го фрлаше крстот вчера за Водици во Валандово им се обрати на дел од пристуните, кои непријавени скокаа во базенот.

Кавадарчани го целиваат светиот крст и даруваат за помош на младо момче

ММС - 20.01.2020

Светиот богојавленски крст денеска е на градскиот плоштад во Кавадарци. Дваесет и шест годишниот Александар Ристески од Прилеп, кој повеќе години живее во Кавадарци беше најсреќен меѓу десетмината млади кои скокнаа по светиот крст во водите на Луда ...

ВИДЕО: Попот кој го фрли крстот „збесна" во Валандово - ,Багра народ, срам да ви е“

Press24 - 20.01.2020

Откако имаше инцидент по скокањето на крстот во Штип, каде врниците кои скокаа се „тепаа" за него, па попот реши да го остави во црквата, скандал и во Валандово. Попот во Валандово 3 пати го фрлаше крстот.

,,Багра народ сте вие, срам да ви е“, им вели попот на валандовчани кои скокаа непријавени

AKO - 20.01.2020

Скокањето по крстот во реки, базени и езеро на христијанскиот празник Водици, се претвора во пародија, комедија и општа фарса. По тепачката за крстот во реката Брегалница, ТВ24 објави видео од Валандово. Таму попот 3 пати го фрлаше крстот во базенот.

КОГА ПОПОТ МНОГУ ЌЕ СЕ ИЗНЕРВИРА - и ќе рече „Вие сте багра народ“

Фактор - 20.01.2020

Не стивнуваат реакциите од инцидентите што се случија вчера во некои градови при фрлањето на крстот, по повод верскиот празник Водици, кога граѓани буквално се испотепаа за да го земат, а беа регистрирани и непријатни настани со крадење на крстот и ...

Срамота за Водици: Следниот пат со пиштоли по крстот во „духот на христијанството“

еМагазин - 20.01.2020

Не престануваат реакциите меѓу македонските граѓани, но и во земјите од соседството откако вчера беше објавено видео на кое може да се види дека неколку учесници во традиционалната манифестација на одбележување на христијанскиот празник ...

(ВИДЕО) Веста за инцидентот со крстот во Штип стигна до медиумите во соседството

Фактор - 20.01.2020

„Срамота се испотепаа за Чесниот крст“, гласи еден од насловите во српските медиуми наменет за инцидентот кој вчера на Водици се случи во Штип. Неколку пливачи буквално се бореа во студените води на реката Брегалница покрај штипската населба 8 ...

„Багра“ ги нарече попот непријавените фрлачи по крст во Валандово (ВИДЕО)

Expres - 20.01.2020

„Неславно“ помина празникот Водици вчера во Валандово каде свештеникот, поради непримерното однесување на поединци, дури три пати мораше да го фрла крстот во локалниоит базен. „Срам сте, џабе сте се собрале тука, багра народ, култура имате вие (…) ...

Попот во Валандово кажа што требаше: Багра сте, срам сте за црквата и за крстот!

Република - 20.01.2020

Во последно време зачестуваат инцидентите на церемонијата на положување на светиот крст на Водици, па свечениот настан кој го симболизира покрстувањето во осветените води, наместо достоинствено, завршува хулигански – често со тепачки, крадење на ...

Во Штип инцидент фрли сенка врз одбежелувањето на празникот Водици

Телма - 19.01.2020

Пред шест години жена го фати светиот крст во штипско Ново Село, а годинава на втората локација на Камениот мост кај градинката астибо две момчиња се натегаа и се бореа во водите на реката Брегалница кому да му припадне крстот.

Кристијан Ниневски по втор пат најсреќен од сите верници, најстариот учесник во Скопје има 75 години

24 Вести - 19.01.2020

Крстот минатата година ми донесе синче, сите да сте живи и здрави , посака најсреќниот верник на денешното положување на светиот крст во водите на реката Вардар, Кристијан Ниневски. Тој досега 7 пати учествувал на положувањето на крстот, а втора ...

Скандалите за Водици стануваат традиција во Штип - годинава крстот останува кај владиката

Сител - 19.01.2020

Темна дамка на централната свеченост за Водици на Камениот мост во Штип. Овој свечен чин ќе остане запаметен по инцидентот кога двајца од 50-темина скокачи останаа да лежат во реката и буквално да се борат за светиот крст.

Православните го празнуваат водици, крштевање на Исус Христос

Алсат-М - 19.01.2020

Повеќе од 150 верници брзаа да стигнат до светиот крст на централната манифестација што се одржува во Скопје за христијанскиот празник Богојавление-Водици. Најсреќниот доби икона, библија, крст и ланче како дел од даровите кои ги доби од МПЦ и Град ...

Инцидент на Водици во Штип, во Пробиштип попот фрли два крста

Канал5 - 19.01.2020

Бог се јави. Навистина се јави. Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Водици. Ден кога синот божји бил крстен во реката Јордан. Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата.

Кристијан Ниневски, истото момче од лани го фати крстот во Скопје

МКД - 19.01.2020

Од 140 пријавени верници, 26 годишниот Кристијан Ниневски од Скопје беше најсреќен и го извади светиот крст од водите на реката Вардар. Ова момче и минатата година го фати крстото на централната манифестација во Скопје.

Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец кој го фати светиот крст

Сител - 19.01.2020

– Дваесет и шестгодишниот Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец, кој го фати светиот крст денеска на Богојавление – Водици од осветените води на базенот при Аквапаркот на хотелот „Салида“.

Кристијан Ниневски беше најбрз во водите на Вардар

Сител - 19.01.2020

По втор пат Кристијан Ниневски го извлече светиот крст од водите на Вардар. 26 годишниот скопјанец и лани пристигна прв до крстот од вкупно 140 учесници. Крстот беше извлечен за кратко време и настанот помина без инциденти.

Инцидент на централната свечечност за Водици во Штип

24 Вести - 19.01.2020

Наместо чин на осветување на водите на река Брегалница, тепачка кој ќе го земе светиот крст. Неколкумина скокачи по крстот буквално се бореа во студените води на Брегалница во штипската населба 8-ми Ноември.

Петар Рупески од Варош го фати светиот крст во Охрид

24 Вести - 19.01.2020

30 годишниот Петар Рупески од Варош беше најбрз и најсреќен меѓу стотиците верници кои утринава се фрлија по светиот крст во студените води на Охридското езеро. За него ова е петти пат и петта среќа.

Брука на Водици во Штип! Поради инцидент, светиот крст останува во црквата

Алсат-М - 19.01.2020

Инцидент се случи на централната свеченост за празникот Водици на Камениот мост на реката Брегалница во Штип. Верниците овој чин ќе го запаметат по тоа што двајца од педесеттемина скокачи останаа да лежат во реката Брегалница и да се борат за ...

Православните верници го прославуваат Богојавление ширум регионот и во Русија

Сител - 19.01.2020

Православните верници го прославуваат Богојавление ширум Русија и во регионот. Во Русија се одржа традиционалното капење во студена вода која претходно е осветена, со што верниците се чистат од гревовите. А во Србија и Црна Гора се фрлаше крстот.

На својот роденден прилепчанецот Александар по третпат го фати крстот во Кавадарци

Фокус - 19.01.2020

Прилепчанецот Александар Ристески го фати светиот крст во Кавадарци. Пред камерите тој изјави дека уште од 2012 година доаѓал во Кавадарци и влегувал во водите по светиот крст. Ова му било третпат во Кавадарци да биде среќниот кој го фатил крстот, ...

Светиот крст во Гевгелија го фати Љупчо Трајков

Сител - 19.01.2020

Најсреќен меѓу дваесетината млади момчиња кои во осветената вода на реката Вардар се пуштија по чесниот крст на денешниот Богојавленски собор во Гевгелија беше триесетгодишниот гевгеличанец Љупчо Трајков.

Осветени води на неколку места во Тиквешко

Сител - 19.01.2020

Со фрлање на крстот и осветување на водите, денеска на неколку места во Тиквешијата беше одбележан православниот празник Водици. Во водите на реката Црна крстот го фати росоманецот Игор Атанасовски, откако лани имал еден неуспешен обид.

Петар Рупески повторно го извади светиот крст од Охридското езеро

Сител - 19.01.2020

Илјадници посетители за Водици во Балканскиот Ерусалим.Најсреќен меѓу стотината верници кои се фрлаа по светиот крст во осветените води на Охридското езеро беше 30 годишниот Петар Рупески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот .

Видео: Во Русија верниците се нурнаа во осветените води и на поларни температури

Канал5 - 19.01.2020

И на минусни 30 степени Русите ја продолжуваат традицијата за Богојавление. И покрај студот и снегот во Сибир глетката е навистина величествена. Празникот се одбележува со капење во студената вода, откако ден претходно таа се осветува за да се ...

Гоце Атанасовски го извади крстот од осветените води на Каменичка Река

Сител - 19.01.2020

Помеѓу дваесетината момчиња кои денес во чест на Водици скокнаа по светиот Крст во водите на Каменичка Река во Македонска Каменица најсреќен и највешт беше Гоце Атанасовски. Од страна на локалните власти среќниот фаќач на крстот доби и соодветни ...

Руските верници се капеа и на -30 степени

24 Вести - 19.01.2020

Големиот христијански празник Богојавление - Водици се облежува и во светот. Најмасовно овој празник се прославува во Русија. Православните христијани, традиционално влегуваа во осветените води, во реките и во езерата ширум земјата, дури и на места, ...

(ВИДЕО) Повеќе од половина час се бараше крстот во Пробиштип, па попот фрли втор

Фокус - 19.01.2020

Повеќе од половина час траеше потрагата по крстот во Пробиштип каде се фрлаше по повод празникот Водици во базен во Аква паркот. Posted by Aqua Park Macedonia – Probistip on Недела, 19 јануари 2020 Попот го фрли крстот, по што неколку момчиња кои се ...

Тони Стефановски го извади светиот крст од Преспанско Езеро

Сител - 19.01.2020

Општина Ресен и Преспанско – пелагониската епархија големиот христијански празник Богојавление – Водици го прославија во Отешево, каде во водите на Преспанско Езеро беше спуштен светиот крст.

Во Велес по крстот скокаа и две девојки - најсреќен и најбрз беше Дејан Петрушев

Press24 - 19.01.2020

Најсреќен и најбрз од 71 меѓу кои и две девојки, кои денеска по повод празникот Богојавление-Водици влегоа во ладните води на Вардар, прв стигна и го фати светиот крст две години едноподруго 27-годишниот Дејан Петрушев од Велес.

Инциденти и во Валандово – свештениците трипати го фрлаа крстот

24 Вести - 19.01.2020

Скандал и на фрлањето на крстот во Валандово. Свештените лица трипати го фрлаа крстот, затоа што по него се фрлале и лица кои не биле пријавени. Официјално на крајот Костадин Георгиев го фати ...

Марио Димитријевски по петти пат го фаќа крстот во општина Илинден

Press24 - 19.01.2020

Со осветување на водите на езерото на хотелот Белви, што го извршија свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“, жителите на Општина Илинден во празнична атмосфера го одбележаа големиот христијански православен празник Богојавление – Водици.

Богојавление го одбележаа и Македонците во Албанија - младиот Антонио го фати крстот

Press24 - 19.01.2020

Православниот празник Богојавлние-Водици беше одбележан насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци – Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија.

Празнична тепачка во Штип, крстот остана во црквата

+инфо - 19.01.2020

„Бидејќи настана еден немил настан, затоа предложив, додека се смират луѓето и се намали тензијата, крстот да остане во црквата оваа година“, изјави г. Иларион – митрополит Брегалнички Закани, туркање,влечење и непристојни зборови за во чии раце да ...

Филип Стојаноски го фати светиот крст во Прилеп

Тера - 19.01.2020

Меѓу 110-те момчиња и девојчиња кои денеска се фрлија во водите на базенот од аквапаркот кај хотелот „Салида“ во Прилеп, со желба први да стигнат до светиот крст, најсреќен беше 26 годишниот Филип Стојаноски, вработен во Армијата на Република ...

Во име на Владата, Шекеринска му подари пригоден подарок на Христијан Ниновски кој оваа година го фати крстот

Press24 - 19.01.2020

По повод христијанскиот празник Богојавление - Водици, владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во чиј состав беа и министерката за финансии, Нина Ангеловска и ...