TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците од НАСА со сензационално откритие за Месечината!

Локално - 06.10.2017

Експертите од НАСА дошле до заклучок дека Месечината имала сопствена атмосфера пред три до четири милијарди години, пишува „ Дејли мирор “ . Според новото истражување на вселенската агенција интензивната вулканска активност фрлала гасови на ...

Вечерва е полна месечина- направете го ова и ќе се збогатите

Република - 06.10.2017

Кога е полна месечина нејзината енергија се менува и тогаш под закрила на законот за привлекување, бидејќи таа е најдрагоцена за зголемување на изобилството. Месечината е небесно тело најблиско до Земјата и затоа неговото влијание врз нас е најсилно.

Официјално е: Американците повторно ќе испратат луѓе на Месечината

Факултети - 06.10.2017

Фото: NASA Претходно овој месец, НАСА соопшти дека е подготвена да го насочи својот фокус од Марс кон Месечината, кога администрацијата ќе одобри логистичко лансирање. Сега НАСА треба да започне со реализација на плановите, бидејќи администрацијата ...

„Виновна е работничката во магацинот!“ – вистината за скандалот со моторот на ракетата „Протон“

Руска реч - 06.10.2017

Можеби звучи како шега, но „Роскосмос“ го откажа лансирањето на ракетата-носач со вредност од стотина милиони американски долари зашто работничката во магацинот не беше на своето работно место.

Првите подвизи во вселенското патување и истражување

Кафе пауза - 06.10.2017

Со лансирањето на Спутник во 1957 година започна модерната вселенска ера. Од историското слетување на месечината, изведени се уште многу неверојатни вселенски подвизи, а сигурно ќе сведочиме на уште повеќе.

Двајца астронаути испратени на необична мисија во вселената

Кајгана - 06.10.2017

Двајца американски астронаути биле испратени на вселенска прошетка со цел да ја поправат роботската рака на Меѓунарнодната вселенска станица, стои во официјалното соопштение на НАСА. Раката која добро служела повеќе од 16 години започнала да ...

Американците повторно ќе испраќаат луѓе на месечината

Шеталиште - 06.10.2017

Претходно овој месец, НАСА соопшти дека е подготвена да го насочи својот фокус од Марс кон Месечината, кога администрацијата ќе одобри логистичко лансирање. Сега НАСА треба да започне со реализација на плановите, бидејќи администрацијата само што ги ...

Првите подвизи во вселенското патување и истражување

Вистина.мк - 06.10.2017

Со лансирањето на Спутник во 1957 започнала модерната вселенска ера. Од историското слетување на месечината, изведени се уште многу неверојатни вселенски подвизи, а сигурно ќе сведочиме на уште повеќе.

Астронаутите во “вселенска прошетка” поради една необична задача

Точка - 06.10.2017

Двајца американски астронаути вчера биле испратени на “вселенска прошетка” со цел да ја поправат роботската рака на Меѓународната вселенска станица, соопштила американската вселенска агенција НАСА.

Венера и Марс се среќаваат овој октомври

Локално - 05.10.2017

Октомври доаѓа со неверојатен ѕвездeн настан. Космичките “љубовници” – Венера и Марс се среќаваат заедно на небото. Овој редок состанок ќе се случи на 5 октомври и нема повторно да се повтори до 2019 година.

Aмериканците повторно ќе испратат луѓе на месечината

Локално - 06.10.2017

Претходно овој месец, НАСА соопшти дека е подготвена да го насочи својот фокус од Марс кон Месечината, кога администрацијата ќе одобри логистичко лансирање. Сега НАСА треба да започне со реализација на плановите, бидејќи администрацијата само што ги ...