TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Вујо побара од своите да не не вратат во живот, ама – не вратија!

Спортклуб - 13.01.2018

Непосредно пред крајот на првото полувреме, при еден тајм-аут Веселин Вујовиќ грмеше на своите ракометари да не дозволат Македонија да се врати во игра. А, тие – не само што не вратија, туку и ни дозволија на почетокот од второто полувреме да ...

Шпанија ја растури Чешка со 17 разлика

Sport 1 - 13.01.2018

Селекцијата на Шпанија, во чиј состав има еден вардарец Жоан Кањелас, кој даде три гола ја растури Чешка во првиот меч од Д-групата, победувајќи со 17 голови разлика (32-15) на Европското првенство во ракомет.

Шпанците ја демолираа Чешка

Екипа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Шпанија на фантастичен начин го започна Европското првенство во Хрватска. „Црвената фурија“ ја демолираше Чешка со 32-15 и покажа дека атакува на висок пласман на овој шампионат.

Шпанците супериорни против Чешка

Нетпрес - 13.01.2018

Ракометарите на Шпанија во Вараждин во саботата беа супериорни во дуелот со селекцијата на Чешка со 32:15 (16:9), во првиот меч од првото коло од Групата Д од Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска, во кое од 20,30 часот се ...

ЕП во Хрватска: Лавовска борба на ракометарите, имаме нерешен резултат на полувреме со Словенците

Република - 13.01.2018

Со голот на Филип Талески со звукот на сирената македонската машка ракометна репрезентација има нерешен резултат (11-11) по првите 30. минути со Словенија во првиот меч од првото коло од групата Ц на Европското првнество (ЕП) кое е во тек во ...

Ракометарите на Шпанија очекувано ја победија Чешка со 17 разлика

Локално - 13.01.2018

Ракометарите на Шпанија победија во Вараждин во рамки на 1 коло од Европското првенство селекцијата на Чешка со резултат 32:15. Од самиот почеток Шпанците ја наметнаа својата игра и веќе на полувреме имаа седум голови предност.

Фуријата ја декласира Чешка за први бодови на ЕП

24 Ракомет - 13.01.2018

Во премиерниот натпревар од групата Д на ЕП во Хрватска чиј домаќин е Вараждин, Шпанија стигна до првиот триумф очекувано славејки над Чешка со 32-15 (16-9). Уште од самиот почеток на натпреварот избраниците на Жорди Рибера наметнаа темпо кое Чешка ...

„Фуријата“ ја декласира Чешка со 17 разлика!

Gol.mk - 13.01.2018

Еден од фаворитите за висок пласман, Шпанија на Жорди Рибера, со лесна победа ги започна натпреварите во рамките на групата Д на Европското првенство во Вараждин. „Црвената фурија“ ја однесе Чешка и ја декласира со 32-15 (16-9).

Навистина ли имате проблем со загадувањето, го прашаа Шилегов во Загреб otkako Скопје се кандидираше за домаќин на ...

Сакам да кажам - 13.01.2018

Проблемот со загадувањето во Скопје, беше едно од прашањата кои му беа поставени на градоначалникот Петре Шилегов, во Загреб, при поднесувањето на заедничката кандидатура со Љубљана и Подгорица за организација на Европското првенство во ракомет за ...

Вујо на средина, Македонците околу него

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во ХРВАТСКА, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Некои врски остануваат засекогаш, па дури и кога си на спротивните страни на терен. Таква е врската на Веселин Вујовиќ со Македонија уште од времето кога сегашниот селектор ...

Кире Лазаров – Европскиот „бомбардер“ од македонски ков

Екипа - 13.01.2018

Кире Лазаров е ракометарот со најмногу настапи на големите натпреварувања во дресот на македонската репрезентација, воедно и лидер на селекцијата што го одржува континуитететот од настапи на светските и европските првенства уште од ЕП во Србија во ...

Јубилеен натпревар за Кире Лазаров во дресот на Македонија

24 Ракомет - 13.01.2018

Капитенот на Македонија, Кире Лазаров денеска има мал јубилеј во дресот на репрезентацијата на Македонија. Лазаров се најде во националниот тим уште во 1999 година, а досега има учество на осум големи шампионати.

Од Словенија почнува новата Македонија!

Sport 1 - 13.01.2018

Ако Хрватска 2009 беше нов почеток на генерацијата на Кире Лазаров, Хрватска 2018 мора да ја направиме да биде почеток на новиот скок кон височините, сега со Талески, Кузмановски и останатите во главна улога.

„По потекло сум од Македонија, сега ќе пејам за Словенија, а од утре - за успех на двете!“

Gol.mk - 13.01.2018

Словенечките љубители на ракометот се хит број еден моментално во Загреб. Дефинитивно, ќе бидат најбројни, а сосема случајно налетавме на човек кој е роден во земјата на „змајчките“, но има потекло од Македонија.

Словенија е стар должник, денеска треба да се наплати со камата!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација денеска го игра премиерниот натпревар на Европското првенство во Хрватска. Ова е петто учество на сениорите на континенталниот шампионат, а најдобар пласман досега е петтото место од ЕП во Србија пред шест години.

Скопје - кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

+инфо - 13.01.2018

Како градови организатори на ова првенство ќе бидат Скопје од Македонија, Подгорица од Црна Гора и Цеље и Љубљана од Словенија. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката ...

ГАЛЕРИЈА: Словенските навивачи пристигнаа со воз и заедно со Македонците тргнаа накај „Арена“

Sport M - 13.01.2018

Словенските навивачи денеска со воз пристигнаа во Загреб за да ја бодрат својата ракометна репрезентација. Словенија вечерва ќе ги одмери силите со нашата Македонска ракометна репрезентација.

„Фалангата“ во еден глас – Словенија ќе падне!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Како што се ближи стартот на дуелот со Словенија, така расте и оптимизмот кај македонските навивачи кои пристигнаа во Загреб за да ги бодрат нашите ракометари на ова европско ...

Проблем! Македонија не може да победи фаворит на почеток на едно првенство!

Sport 1 - 13.01.2018

Ракометарите „набилдаа“ доволно долго досие со настапи на големите натпреварувања за да почнеме да учиме од историјата. Таа вели дека на привте натпревари на првенствата знаеме да победуваме, но и да губиме.

Словенците ќе се борат со „шпанскиот командант и неговата војска фанатици“

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија е во исчекување на првиот натпревар од Европското првенство (ЕП) против Словенија, а новинарите од земјата на ривалот се со полна уста пофалби за нашата држава и ракометари.

Драган Ѓукиќ за 24 Ракомет ТВ: Вујо на шега вели дека играме партизани против Германци

24 Ракомет - 13.01.2018

Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ пред натпреварот од првото коло на Европското првенство очекува неговите момци да го дадат максимумот, а вели дека со задоволство би ги видел своите ракометар, но и ракометарите од Македонија и од Словенија во ...

Добро познат лик на билетарницата на Арена Загреб (ФОТО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 19 часот и 30 минути го стартува Европското ракометно првенство во Хрватска. Противник е Словенија против која последен пат забележавме победа на ЕП во Србија.

Македонија, Словенија и Црна Гора ја претставија заедничката кандидатура за организација на ракометното ЕП во 2022 ...

Дерби - 13.01.2018

Од Загреб за „Дерби“ Александар Табаковски Македонија има реални шанси да стане коорганизатор на сениорското Европско ракометно првенство во женска конкуренција, кое ќе се одржи во 2022 година.

Македонија-Словенија на Европското првенство во ракомет - поддршка од 2.000 македонски навивачи

Сител - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во ...

(ФОТО) Македонија и Словенија: Ривали на теренот со иста цел – Организација на ЕП 2022!

Спортклуб - 13.01.2018

Sportclub.mk директно од Загреб Македонија денеска ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Но, двете земји кои ќе бидат ривали на теренот во загрепска „Арена“ вечерва ...

ЕП - Хрватска 2018: Стоилов погоди во Арена Загреб за победа над Ј.Кореја во 2009 година

Сител - 13.01.2018

Пикерот на македонската репрезентација Стојанче Стоилов е дел од нашата селекција и по четврти пат ќе настапува на ЕП. Инаку, тој како замена на повредениот ВанчоДимовски на шампионатот во Хрватска (Светско) во 2009 година се приклучи на ...

Додека мажите се во битка: Женските селекции на Македонија, Словенија и Црна Гора заеднички на ЕП

24 Ракомет - 13.01.2018

Додека репрезентациите коишто учествуваат на Европското првенство полека го фаќаат потребниот ритам во Загреб денеска се промовираше отворњето на Словенечкиот центар и беше направено промовирање на Европското првенство во женска конкуренција кое се ...

Две огромни причини за победа на Македонија против Словенија на стартот од ЕП

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска и официјално ќе го започне своето петто учество на континенталните ракометни шампионати со мечот против Словенија од 19:30 часот во загрепска „Арена“.

Бројки и статистики – „Македонецот“ Вугринец со најмногу настапи за Словенија

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Ракометар со најмногу настапи во дресот на Словенија се уште е Ренато Вугринец. Тој и Урош Зорман имаат одиграно по 41 официјален натпревар за словенечката репрезентација, а ...

Вујо сними и реклама и ја кажа поентата: Кој ќе „преживее“, ќе стане легенда!

Екипа - 13.01.2018

Веселин Вујовиќ вечерва ќе биде од спротивната страна, како селектор на Словенците, во дуелот против Македонија. Но, тој и понатаму е еден од омилените ликови и во македонскиот ракомет, како поранешен тренер на Вардар.

Подготвени за големиот предизвик...

Н.Македонија - 13.01.2018

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на европските првенства во ракомет, во обид за нов висок пласман, како тоа од ЕП 2012, кога беше освоено петтото место. Прв противник е Словенија, бронзената селекција од СП 2017 Со денешниот ...

Македонија ги почнува битките на Европското првенство, прв е мегданот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го почнува петтиот настап на Европските првенства, противник е третата селекција од последниот Мундијал, Словенија. Завршија подготовките, дојде денот кога сработеното треба да се покаже на теренот, ...

Македонија вечерва тргнува за прв пат да го започне ЕП со победа

Sport M - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва го започнува своето учество на Европското првенство во Хрватска. Ова е петто по ред учество на Македонија на европските првенства, а интересен е фактот што досега Македонија не победила на ниту еден од ...

Лазаров: Посакуваме победа на почетокот на Првенството

Exclusive.mk - 13.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров преку социјалните мрежи денеска посака победа во првиот натпревар кој треба да започне за помалку од еден час. Тој исто така сподели и фотографии од македонските навивачки кои на ...

Ги средивме Словенците во Белград, на ред е Загреб

24 Ракомет - 13.01.2018

Во досегашната историја на меѓусебните официјални дуели против репрезентацијата на Словенија имаме одиграно пет натпревари. Еден од нив е на Европско првенство и тоа е нашата единствена победа против нив досега.

„Словенија ќе ни каже како понатаму, прво место или едвај пласман во втора фаза!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонските ракометари го почнуваат Европското првенство во Хрватска со големи мотиви, со желба да ги обноват убавите спомени од СП 2009 исто така во Хрватска и од ЕП 2012 од Србија. И сега, како и тогаш, илјадници Македонци ќе дојдат да ги бодрат ...

Миркуловски: Отсуствата кај Словенија не значат дека ќе ни биде полесно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева, Игор Паневски Македонските ракометари се подготвени за предизвикот што го носи новото Европско Првенство, воедно и мотивирани да се одмаздат на Словенија за убедливиот пораз од ...

Кога Македонија последен пат ја победи Словенија, го оствари најголемиот успех!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија ќе го стартува Европското првенство (ЕП) во ракомет попладнево со дуел против селекцијата на Словенија, против која низ историјата немаме позитивен скор, но сепак, ја паметиме како убав спомен.

Македонски репрезентативец е најдобар стрелец на Словенија на ЕП!

24 Ракомет - 13.01.2018

Пред денешниот натпревар меѓу Словенија и Македонија, со која нашата репрезентација ќе го отвори петтиот настап на Европските шампионати, издвојуваме еден интересен факт. Поранешниот македонски репрезентативец Ренато Вугринец, кој остави голем траг ...

Додека другите се одмораа: Словенците единствени на утрински тренинг

24 Ракомет - 13.01.2018

За репрезентативците на Словенија нема пауза. Тие и денеска на ден на натпреварот против Македонија тренираа и се загреваат за првиот натпревар на шампионатот. Се работеше за полесен тренинг на кој ракометарите од Словенија имаа само истрчување.

GOL.MK анкета: Каков успех ќе постигне Македонија на претстојното ЕП во Хрватска?

Gol.mk - 13.01.2018

Денес и официјално започнува Европското првенство (ЕП) за репрезентацијата на Македонија, која вечерва ќе ја отвори групната фаза со натпреварот против Словенија. Македонските репрезентативци вчера тренираа во загрепска „Арена“ каде ќе ги играат ...

Враќање на големата сцена: „Министерот за одбрана“ повторно на цена!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева, Игор Паневски Борко Ристовски го пропушти последниот Mундијал во Франција, но годинава се враќа на голот на Македонија на големите натпреварувања.

Словенците се бодрат: Никој не се плаши од Кирил Лазаров

SportMedia - 13.01.2018

Словенците се полни со самодоверба дека ќе победат вечерва против Македонија, во првиот меч од групата на Европското првенство во Хрватска. Противникот на „црвено-жолтите“ верува дека ќе ги освои двата бода и на тој начин ќе ја зголеми самодовербата ...

ЕП - Хрватска 2018: Миркуловски: Словенија е фаворит

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација два дена се наоѓа во Загреб, а вечерва во терминот од 19:30 часот ќе играме против Словенија ривал против кој на Европските првенства имаме една победа во Белград.

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против должникот Словенија

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Во Загреб ќе ги бодрат 2 илјади навивачи: Нашите ракометари против Словенија го почнуваат настапот на еврошампионатот

еМагазин - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

Ракометни навивачи од цела земја уште пред зори тргнаа да го освојат Загреб

Факултети - 13.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство против селекцијата на Словенија. Голем број возила украсени со македонски знамиња и навивачки шалови уште пред зори почнаа да го минуваат ...

Дојде денот, напред Македонија!

SportMedia - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација продолжува со настапите на големите натпреварувања. „Црвено-жолтите“ вечерва играат против Словенија, во првиот меч од Европското првенство во Хрватска.

Франција минимално против Норвешка

Спортски - 12.01.2018

Ракометарите на Франција со победа го почнаа настапот на Европското првенство ЕП во ракомет во Хрватска, откако вечерва по голема борба и многу пресврти, минимално ја совладаа Норвешка со 32:31.

ЕП во ракомет: Исланд и Белорусија со премиерни победи во Хрватска

Нова ТВ - 12.01.2018

Репрезентациите на Исланд и Белорусија со победнички влез на 13. Европско првенство во ракомет во Хрватска. Исланѓаните, пред малку „Спаладиум арена“ во Сплит, ја добија скандинавската пресметка со Шведска со 26:24 додека Белорусите во Пореч ја ...