TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Едноставен и вкусен – овој колач просто ве мами да го направите

NMD - 12.09.2019

Превкусен колач кој едноставно се приготвува. 300 г мелени бисквити 100 г путер или маргарин 100 г шеќер во прав 2 свежи банани 1 круша 1 ванилин шеќер 120 г мелени ореви 4 свежи банани 1 шлаг крем 200 мл млеко Изматете го путерот претходно омекнат ...

Чоколадни коцки

Локално - 11.09.2019

Направете вкусни и брзи чоколадни коцки за кои нема да потрошите многу пари. СОСТОЈКИ: 2 јајца 100 гр. шеќер 2 дл. вода 1 ванилин шеќер 1 дл. масло 300 гр. брашно 2 лажици какао 1 прашок за пециво ГЛАЗУРА: 2 јајца 140 гр. шеќер 150 гр.

Слатки мафини со кокос

Gotvi.mk - 11.09.2019

Вистинско уживање – слатки мафини со кокос… Состојки: 250 гр брашно 3 лажички прашок за печиво 75 гр кокосово брашно 125 гр шеќер јајце 250 мл млеко 3 лажици ликер од кокос 80 мл мало 15 гр листови кокос 1 лимета 150 гр шеќер во прав Начин на ...

Сладолед со банана и цимет

Gotvi.mk - 11.09.2019

Едноставен леден десерт кој ќе го обожавате! Состојки: 2 исечкани замрзнати банани 1 шолја бадемово млеко 1 лажичка цимет 1 лажичка екстракт од ванила прстофат сол Начин на подготовка: Сите состојки изблендирајте ги.

Чизкејк со прелив од малина

Мои рецепти - 11.09.2019

Маргаринот се растопува со млекото и чоколадота и се додаваат мелените бисквити. Убаво се меша да се добие убава смеса, потоа се реди во калап. Првиот фил Ја матиме слатката павлака со шеќерот и се додава крем сирењето додека се изедначи и се реди ...

Лимон чизкејк во чаша

Мои рецепти - 11.09.2019

Муслите ги мелеме во нутрибулет. Слатката павлака заедно со кондензираното мелко ја матиме, па ја додаваме киселата павлака и промешуваме со шпатула. Го додаваме сокот од лимон и ренданото бело чоколадо.

Лажен чоколаден чизкејк (без печење)

Мои рецепти - 11.09.2019

Чизкејк (во превод торта со сирење) е една од најубавите торти на светско ниво. Лесна и кремаста, релативно едноставна за подготовка е совршен десерт за секаква прилика и затоа стана популарна, особено меѓу младите домаќинки.

Брза нутела сладолед-торта од само две состојки

МакМода - 11.09.2019

За овој десерт потребни ви се само две состојки и не треба да сте вешти во кујната. Состојките се – 600 мл слатка павлака и 400 грама нутела или сличен крем. Подготовка Во прикладен сад ставете ја слатката павлака, па потоа додадете ја нутелата.

Нутела чизкејк во чаша

Мои рецепти - 11.09.2019

Слатката павлака ја матиме, додаваме кисела павлака и кондензирано млеко и соединуваме. Го додаваме чоколадниот крем, соединуваме. Желатинот го растворуваме според упатство, го ставаме на ниска температура да се растопи.

Ѕвездени бисквити кои се готови додека да трепнете: Домашен вкусен десерт кој ќе ви заштеди време и пари

Нане - 11.09.2019

Денес со огромно задоволство ви ги споделуваме тајните на традиционалните англиски бисквити, кои одлично одат во комбинација со чај или кафе. Лесно е човек да се вљуби во овој десерт, поради неговата уникатна смеса во која се застапени и шеќер и ...

Чизкејк лубеница (без печење)

Мои рецепти - 11.09.2019

За основа Измелете ги бисквитите, путерот стопете го, додајте го во мелените бисквити, додајте млеко, кокос, зелена боја и се' измешајте. Во калап рамномерно расподелете ја основата. Ставете во фрижидер.

Пурпурен чизкејк

Мои рецепти - 11.09.2019

Сладок предизвик на создавање рецепт не може да помине ако нема виолетова боја во моите рецепти. Така и овој пурпурен чизкејк е подготвен со едно од моите омилени бобинки, боровинките. Подготовка 1.

Нутела колачиња: Слатко задоволство од само 4 состојки

Пулс24 - 11.09.2019

Неверојатно вкусно! Потребни состојки: 370 грама Нутела 70 грама брашно 2 големи јајца Прстофат сол Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени и подгответе ја тавата така што ќе ја обложите со хартија за печење.

Печен чизкејк со калуа и инстант кафе

Мои рецепти - 10.09.2019

Бидејки не бев активна подолго време, ќе го освежам профилот со еден вкусен рецепт за чизкејк. Неколку часа предходно Какаото се меша со бисквитите, се додава растопениот путер и се меша додека цела смеса не се соедини.

Овошен чизкејк со шумско овошје (без печење)

Мои рецепти - 10.09.2019

ПОДГОТОВКА НА ОСНОВА Маргаринот се мати со миксер и во него се додаваат сите останати состојки. Заедно се соединуваат со рака и веднаш се става смесата на дното на тркалезен калап со затегач бр. 28 како подлога за чизкејкот. ПОДГОТОВКА НА КРЕМ 1.

Чизкејк со кокос и мармалад од шумско овошје (без печење)

Мои рецепти - 10.09.2019

Растопете го чоколадото на пареа и измешајте го со експандираниот ориз. Нанесете ја смесата во округол калап со обрач (20цм). Убаво израмнете и ставете во фрижидер 15 минути. Изматете ја рикотата со шеќерот. Додајте го кокосот и измешајте.

Чоколаден браунис чизкејк

Мои рецепти - 10.09.2019

Многу едноставен и вкусен чизкејк. Смесата за браунис се подготвува по упатство, се пече во намрсена тава за чизкејк на препорачаната температура според упатството. Се мати со миксер маскарпоне со шеќер, се додава ванила, па со шпатула се меша и ...

Чизкејк со карамелизирани праски

Мои рецепти - 10.09.2019

Бисквитите се мелат, им се додава стопениот путер и сокот од портокал(млекото). Со раце се замесува смесата и се става во калап на кој се вади обрачот. Убаво се израмнува и се става во фрижидер да се стегни. За тоа време се подготвува преливот.

Нутела чизкејк (без печење)

Мои рецепти - 10.09.2019

Подготовка на основата Млекото, путерот, Нутелата и чоколадото се топат на огин и со ова се преливаат мелените бисквити. Се измешува добро и веднаш се става во калап со обрач бр 28 и се исплескува како тенка кора.

Колачи со ореви

Репортер - 10.09.2019

Потребно : 400 гр брашно 200 гр маргарин или маст 150 гр шеќер 1 јајце 2 жолчки кора од лимон малку сол 2 ванили 2 лажици рум 200 гр мелени ореви(може и бадеми) 2 белки од јајце Глазура 100 гр чоколадо за готвење 40 гр маргарин Се мешаат заедно ...

Десерт со бело чоколадо и јагоди

Gotvi.mk - 10.09.2019

Направете вкусен десерт со јагоди и бело чоколадо. Состојки: 400 гр. јагоди 1 лимон 30 гр. шеќер во прав 150 гр. бело чоколадо 150 мл. слатка павлака Подготовка: Се чистат и сечат јагодите и се ставаат во сад со нарендана кора од лимон да не се ...

Чизкејк мозаик со желе бонбони

Мои рецепти - 10.09.2019

За подлога Бисквитите измелете ги, додајте го какаото и растопен и путер измешајте. Во калап равномерно расподелете ја подлогата и оставете во фриждер. За фил Во желатинот ставете 50 гр ладна вода. Желе бонбони исечете ги на ситни коцки.