TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ не може да се договори за ембаргото: „Заложници сме на една членка“

Макфакс - 16.05.2022

Европската унија ќе го усвои шестиот пакет санкции против Русија, но на блокот ќе му треба повеќе време за да постигне договор, изјави министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, пред состанокот во Брисел.

Литванија: ЕУ е „заложник“ на една земја членка за ембаргото на руската нафта

Р.С.Европа - 16.05.2022

Плановите на Европската унија да воведе ембарго на руската нафта беа блокирани од само една од 27-те членки на блокот, изјави денеска литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис. „Целата Унија е заложник на една земја-членка.

Борељ: Договорот за нафтено ембарго кон Русија не е сигурен

Кумановски м. - 16.05.2022

Министрите за надворешни работи на Европската унија не можат да бидат сигурни дека денеска ќе биде постигнат договор за нафтено ембарго кон Русија, изјави шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ.

ЕУ не може да се договори за ембаргото: „Заложници сме на една членка, Русија нѐ гледа“

МКД - 16.05.2022

Европската Унија ќе го усвои шестиот пакет санкции против Русија, но на блокот ќе му треба повеќе време за да постигне договор, изјави министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн пред состанокот во Брисел.