TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со колкава брзина ќе вози најбрзиот воз во светот?

Иновативност - 15.05.2019

Железницата е доста популарен начин на превоз во Јапонија, чии градови се поврзани со возови-куршуми или т.н. „шикансен“ возови, со брзина која достигнува 300 км/ч. Иако тоа е огромна брзина, тие возови се уште може да се унапредуваат.

Јапонија почна да го тестира најбрзиот воз на светот

Сакам да кажам - 15.05.2019

Јапонија почна со тестирањата на својот најнов и најбрз воз. „Шинкансен АЛФА-Екс“ е способен да постигне брзина од 400 километри на час и се очекува да биде пуштен во сообраќај околу 2030 година.

Јапонија го тестира најбрзиот „воз-куршум“ – Алфа екс

Н.Македонија - 15.05.2019

Воз кој има способност да достигне максимална брзина од 400 километри на час ќе биде тестиран месецов во Јапонија, пренесува „Индипендент“. Возот „Алфа екс“ ќе биде пуштен во употреба во 2030 година, а ќе патува со брзина од 360 километри на час.

Еден од најбрзите во светот - новиот јапонски воз достигнува до 400 километри на час

Факултети - 15.05.2019

Возовите се исклучително популарни транспортни средства во Јапонија, каде што градовите се поврзани со булет-возовите „Шинкансен“ кои се движат со брзина од околу 300 километри на час. Иако станува збор за голема брзина, таа може да биде уште ...

Јапонија го тестира супербрзиот воз со максимална брзина од 400 км/ч

Кајгана - 14.05.2019

Во Јапонија вчера започна тестирањето на новата генерација супербрзи возови (возови-куршуми), модел кој го носи името Alfa-X. Возот ќе го произведуваат компаниите Kawasaki Heavy Industries и Hitachi, а тој може да достигне максимална брзина од 400 ...

Јапонија: Тестиран воз со брзина од 400km/h, најбрза комерцијална композиција

Порта 3 - 14.05.2019

Инженерите во Јапонија постојано ги поместуваат границите, а новиот предизвик е во областа на брзиот и модерен железнички транспорт. Минатата недела тестиран е нов воз, најбрз досега од тој тип.