TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентитетот во лажна вест во низа – Пишува Роберт Димитриевски

Expres - 23.09.2019

Стево Пендаровски му се придружи на хорот составен од Зоран Заев, Никола Димитров, Радмила Шекеринска и другите првенци на власта во тврдењето дека со Преспански договор бил бетониран македонскиот национален идентитет.

Пендаровски ја посети исклучителната работилница за виолини на семејството Богдановски во Велес

AKO - 23.09.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска имаше интересна средба со еден од ретките произведувачи на виолини кај нас. Тој беше во работилницата и домот на семејството Богдановски во Велес. „Тонот е феномен, врв на уметничката имагинација.

Почна пошумувањето на опожарените места во велешко

Сител - 23.09.2019

Почна пошумувањето на опожарените места крај езерото Младост во Велес. Со помош од локалната самоуправа, граѓаните и невладините организации, ќе бидат обновени над 400 хектари, кои изгореа во огнената стихија минатиот месец.

Пендаровски: Главната цел на нас политичарите е да го направиме животот полесен на граѓаните

Press24 - 23.09.2019

Претседателот Пендаровски на почетокот на посетата, заедно со градоначалникот Аце Коцевски, засади садници на опожарените места крај езерото Младост. Станува збор за површина од 409 хектари зафатена со пожар кон крајот на август.

Пендаровски: Законот за Јавно обвинителство нема да влијае на датумот

24 Вести - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски порачаа дека според неговите информации СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор, но вели и да нема договор, нема да влијае на датумот. Пендаровски повтори и дека аферата „Рекет“ треба да биде транспарентно ...

Пендаровски: За решавање уште 2-3 точки од Законот за ЈО

Алсат-М - 23.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат решение уште за две или три точки за да постигнат договор околу Законот за ЈО, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски. Тој додаде дека и во случај прашањето да не се затвори наскоро, тоа немало да влијае врз одлуката ...

Пендаровски посади јапонски кедар на стартот на пошумувањето околу езерото Младост

Сакам да кажам - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски засади садници јапонски кедар на опожарената површина околу велешкото езеро Младост. Беа засадени 30-ина садници кои ги обезбеди локалната власт додека големото пошумување ќе се случи на 9 ноември, Денот на Општина ...

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

Независен - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

А1 On - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Најприродно е, најлогично е, избраните политички претставници и граѓаните на дневна основа да соработуваат

Press24 - 23.09.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто на различен начин ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

Сител - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот“, Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Локално - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

ТВИТ НА ПОПЛАДНЕТО: Тито повеќе ја сакаше Македонија од Заев и Пендаровски

Денешен - 23.09.2019

Тито повеќе ја сакаше Македонија од Заев и Пендаровски, твитна корисникот со псевдоним Бабарог со коси црти. Што да се додаде друго, освен непотребното појаснување дека Тито (Јосип Броз) беше претседател на распаднатата СФРЈ, а Заев (Зоран) и ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до компромис за ЈО

Н.Македонија - 23.09.2019

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до постигнување договор за Законот за јавно обвинителство, за решавање остануваат уште две-три точки за кои лидерите на двете политички партии бараат компромис, изјави претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Да помогнеме „белите дробови“ на Велес повторно да придонесуваат за здрава животна средина

Press24 - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес каде учествуваше на неколку настани меѓу кои засадување садници на опожарените места крај езерото Младост. Претседателот се фати за лопата и активно се вклучи во садење на дрвја на местото каде ...

Стево се фати за лопата (ФОТО)

Слободен Печат - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес. Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес каде учествуваше на неколку настани меѓу кои засадување садници на опожарените места крај езерото Младост.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Опсервер - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски нема да користи привилегии по истекот на мандатот

IRL - 21.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот. Во изјава за тв 24 од неговиот Кабинет велат дека тој ќе се откаже од правото на користење на канцеларии со соработници и од доживотната ...

Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот

Либертас - 22.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, по истекот на мандатот нема да ги користи привилегиите кои му следуваат по закон. За тв24 од неговиот кабинет велат дека Пендаровски ќе се откаже од правото на користење на Кабинет со соработници и од доживотната ...

Претседателот Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот

Фактор - 22.09.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски ќе се откаже од правото на користење на канцеларии со соработници и од доживотната пензија, изјавија за ТВ 24 од кабинетот на претседателот. Од кабинетот, велат дека, по истекот на мандатот претседателот смета ...

Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот

Press24 - 21.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот. Во изјава за ТВ24 од неговиот Кабинет велат дека тој ќе се откаже од правото на користење на канцеларии со соработници и од доживотната ...

Пендаровски не сака пари за канцеларија и доживотна пензија како Иванов и Црвенковски, се откажува од привелегиите

еМагазин - 22.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски , по истекот на мандатот нема да ги користи привилегиите кои му следуваат по закон. За телевизијата 24 од неговиот кабинет велат дека Пендаровски ќе се откаже од правото на користење на кабинет со соработници и од ...

Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот

+инфо - 22.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, по истекот на мандатот нема да ги користи привилегиите кои му следуваат по закон. За ТВ24 од неговиот кабинет велат дека Пендаровски ќе се откаже од правото на користење на Кабинет со соработници и од доживотната ...

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

ММС - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамките на проектот „Лице в лице”.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Сител - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Канал5 - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице".

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Press24 - 23.09.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Либертас - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес

MakPress - 23.09.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски засади садници во Велес (ФОТО)

PressingTV - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски засади садници во Велес во рамки на превенцијата од големите пожари што го зафатија тој регион. Она што природата го негувала повеќе од 30 години, изгоре за неколку дена.

Пендаровски: Да помогнеме „белите дробови“ на Велес повторно да придонесуваат за здрава животна средина

iPortal - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес каде учествуваше на неколку настани меѓу кои засадување садници на опожарените места крај езерото Младост. Претседателот се фати за лопата и активно се вклучи во садење на дрвја на местото каде ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

4NEWS - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

Слободен Печат - 23.09.2019

Претседателот на државата оптимист околку изнаоѓањето на договор за законот за јавно обвинителство. Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави претседателот Стево Пендаровски, ...

Пендаровски: Напредуваат преговорите за ЈО, евентуалниот неуспех нема да влијае на одлуката за датум од ЕУ

Р.С.Европа - 23.09.2019

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави претседателот Стево Пендаровски, и додаде дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми политички партии барат компромис.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за Законот за јавно обвинителство

Press24 - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави денеска претседателот на Македонија, Стево Пендаровски и додаде дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за Законот за ЈО

Република - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави македонскиот претседател Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

Вечер - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми ...

(Видео) Пендаровски засади садници на опожарените места крај езерото Младост

Макфакс - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто на различен начин придонесуваат во ...

Пендаровски засади дрво на опожареното место кај езерото Младост

+инфо - 23.09.2019

Идејата на овој проект е, како што порано беше пракса, за жал на некои места и сега е така, граѓаните да доаѓаат и да се поплакуваат на политичките авторитети, вклучително и кај претседателот, претседателот да дојде кај нив и да ги праша што им ...

Претседателот Пендаровски во посета на општина Велес

24Инфо - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Фокус - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Локално - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до компромис за ЈО

24Инфо - 23.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат решение уште за две или три точки за да постигнат договор околу Законот за ЈО, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски. Тој додаде дека и во случај прашањето да не се затвори наскоро, тоа немало да влијае врз одлуката ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Независен - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Ако нема политичка волја и Свети Петар да ги собере нема да најде решение

+инфо - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Телма - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

MTM - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се блиску до договор за законот за ЈО

PressingTV - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Опсервер - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Либертас - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...