TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хјуман рајтс воч: Израел ги изгладнува Палестинците, ја блокира испораката на помош за Газа

Макфакс - 26.02.2024

Владата на Израел не ја исполнила наредбата на највисокиот суд на Обединетите нации за обезбедување на испорака на потребната помош за луѓето од Појасот Газа, соопшти денеска Хјуман рајтс воч (ХРВ).

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Макфакс

Конфликтот во Газа пред Советот на ОН за човекови права

Глас на Америка

Израелската војска го претстави офанзивниот план за Рафа

Глас на Америка

Првиот план на Нетанјаху за повоена Газа

Р.С.Европа

ВИДЕО | Андоновиќ: Израел би можел да ја одложи, но сигурно ќе ја изврши операцијата во Рафах

Слободен Печат

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

А1 On

Кумановски м. MakPress Centar Макфакс МКД Телма 24Инфо Во Центар

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир - 26.02.2024

Израел е под притисок од својот главен сојузник САД наскоро да се согласи на прекин на огнот. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пред ...

Неколку часа пред нападот на Хамас стотици терористи активирале израелски СИМ- картички

Нетпрес

Израел ќе ги зголеми нападите врз Хезболах дури и ако има привремено примирје во Газа

Нетпрес

Израелците убиле триесет палестински милитанти во населбата Зејтун во градот Газа

Слободен Печат

Деца во Газа бараат храна за своите семејства, нема доволно хуманитарна помош

Мета

Престрелки на Израел и Хамас во Газа додека се зголемуваат напорите за примирје

Р.С.Европа

Израелската армија го потврди завршувањето на операцијата во болницата Насер во јужниот дел на Газа

Либертас

А1 On Р.С.Европа А1 On Либертас А1 On Zoom Канал5 Телма

ИДФ со нов напад врз позиции на Хамас во Либан, палестинскиот премиер поднесе оставка

Телма - 26.02.2024

Владата на палестинскиот премиер Мохамад Штајех поднесе оставка. „Одлуката следува по серијата настани поврзани со агресијата, геноцидот и сиромаштијата во регионот“, соопштија од кабинетот што управува со делови од окупираниот Западен Брег.

Новата палестинска Влада можно е да биде формирана до крајот на неделата, нов премиер веројатно ќе биде Мохамед Мустафа

24 Вести

Палестинскиот премиер поднесе оставка

А1 On

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

360 степени

Кој е Мохамед Штајех: Оставка на палестинскиот премиер поради незадоволството од моменталната ситуација

Фактор

Палестинската влада поднесе оставка.

CivilMedia

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

Слободен Печат

Бизнис Вести Курир Република Н.Македонија +инфо Р.С.Европа Канал5 Нетпрес

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин - 26.02.2024

Израелските вооружени сили денеска соопштија дека извршиле воздушни напади врз цели на групата Хезболах „длабоко во внатрешноста на Либан“. Локалните жители изјавија дека слушнале експлозии во близина на градот Баалбек.

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Точка

Двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах во Либан

24Инфо

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Опсервер

Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД 24Инфо

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Независен - 26.02.2024

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека доставувањето помош за децата во блокираниот Појас Газа е прашање на живот и смрт. „Обезбедувањето помош на децата во Газа е прашање на живот и смрт“, се наведува во објавата на УНИЦЕФ на ...

Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Курир

ВИДЕО | УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Слободен Печат

ВИДЕО| Поранешен разузнавач: Населението од Газа треба да биде депортирано во Ирска

Нетпрес - 26.02.2024

Поранешниот разузнавач на САД, Џонатан Полард, кој имаше големи критики за неговата изјава дека семејствата на израелските заложници треба „да ја затворат устата“, повторно ја разбранува јавноста.

Во Газа убиени 29.782 лица

Кумановски м.

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

Либертас

Кирби: САД се против намалувањето на Газа и принудното раселување

Рацин

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги запре израелските напади врз Газа и Ерусалим

MakPress

Кирби: САД се против намалувањето на Газа и принудното раселување

Канал5

Палестинските власти: Бројот на загинати во Газа достигна 29.692

Локално

Бриф Канал5 Курир А1 On MakPress Бизнис Вести Рацин Курир

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м. - 26.02.2024

Израелската армија предложи план за евакуација на цивилите во Појасот Газа, соопшти утрово Владата на Израел пред евентуална офанзива во Рафах. Армијата „на воениот кабинет му претстави план за евакуација на населението од борбените зони во Појасот ...

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Слободен Печат

ИДФ пред воениот кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Локално

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

MakPress

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Курир

Израелската влада предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Скопје1

Нетпрес Deutsche Welle

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести - 26.02.2024

– Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека апсолутна ...

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Либертас

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Рацин

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Zoom

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Пулс24

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Во Центар

Нетанјаху: Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци – туку за неколку недели

Локално

Канал5 Курир Република Вечер Прес MakPress Либертас Независен Скопје1

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес - 25.02.2024

Претседателот на Палестинската управа Махмуд изјави денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман, дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Гаа, каде што се наоѓаат повеќе од милион ...

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

24Инфо

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Zoom

Абас се противи на израелските планови за воена операција во Рафах

Слободен Печат

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Канал5

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Либертас

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

MakPress

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On - 25.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се уште не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари врз основа на тековните преговори. Нетанјаху, во интервју за Си-Би-Ес Њуз, додаде дека ќе се состане со персоналот за да ...

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Либертас - 25.02.2024

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак денеска во интервју за воено радио го критикуваше Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека израелскиот лидер е подготвен да ги ризикува животите на заложниците кои се држат во Газа ако тоа придонесе за неговиот имиџ.

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Рацин

Екс-премиер на Израел: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

4NEWS

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

24Инфо

Поранешниот израелски премиер Барак го обвини Нетанјаху: Toj ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Слободен Печат

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Канал5

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

MakPress