TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Маските не можат да ја запрат пандемијата, државите и натаму треба да ги изолираат заразените

Слободен Печат - 06.04.2020

СЗО има нови упатства што наскоро ќе ги објави, а се однесуваат на носењето маски, нивното симнување од лице и фрлање во ѓубре. Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на ...

СЗО: Маските не се „сребрен куршум“ за да се стави крај на пандемијата

Р.С.Европа - 06.04.2020

Светската здравствена организација денеска предупреди дека само носење на маски нема да биде доволно за да се порази глобалната пандемија на коронавирус, во која досега смртноста изнесува над 70.000 луѓе.

СЗО: Доколку носите маски, носете ги правилно и сигурно

Курир - 06.04.2020

Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. -Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 проценти од носителите на Ковид 19 се без симптоми

Хитпортал - 06.04.2020

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25 проценти од носителите на вирусот се асимптоматски. Поради тоа водечките експерти за здравствени установи на САД ги ...

Заштита од коронавирусот: СЗО издаде нови упатства за употребата на заштитните маски

Локално - 06.04.2020

СЗО издаде соопштение во кое се вели дека наскоро ќе објават нови упатства за употребтаа на заштитните маски во борбата против коронавирусот. „Ако треба да се носат маски, тогаш тоа треба да биде сигурно и правилно.

Трудо дипломатски му возврати на Трамп: „Нема да се одмаздиме за блокадата на заштитни маски, ќе продолжиме да ви ...

Press24 - 06.04.2020

Најновото затегнување на соседските односи поради пандемијата коронавирус стига на релација Канада-Америка после одлуката на Вашинготн да забрани извоз на заштитни маски кои се произведуваат во САД, на што канадскиот премиер дипломатски одговорил ...

(ВИДЕО) Најпозитивната маска за заштита од коронавирус што сте ја виделе

Женски магазин - 06.04.2020

Оваа дама ја направи најпозитивната маска за заштита од коронавирус што сте ја виделе. Секоја ...

Турција дели бесплатни заштитни маски

Фокус - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструктура одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски ...

Трудо дипломатски му се закани на Трамп и порача: Нема да ви се одмаздиме за блокадата на маските, туку ќе ви ...

Точка - 06.04.2020

Односите помеѓу САД и Канада беа заострени деновиве откако властите од Вашингтон го забранија извозот на заштитни маски кои се произведуваат во САД. Канадскиот премиер Џастин Трудо, за време на обраќањето до нацијата се осврна на „инцидентот“ со САД ...

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

Курир - 06.04.2020

Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Општините Ленарт, Старше, Подчертек се првите кои почнаа на овој начин да им ...

Трамп ги негира германските обвинувања, исчезнувањето на 200 000 маски останува мистерија

Канал5 - 05.04.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги отфрли обвинувањата за „пиратство“ за наводната заплена на 200.000 респираторни маски наменети за Берлин, кои исчезнаа среде глобален недостиг за време на пандемија на коронавирус.

Зошто заштитните маски живот значат (ВИДЕО)

Expres - 05.04.2020

Словенечки млади здравствени работници споделуваат видео подготвено од кинеските власти кои најдобро покажуваат колку во битката против коронавирусот е важно користењето на заштитните ...

Владите грабаат, запленуваат, блокираат и праќаат шпиони за да се дограбат до залихи заштитна опрема

МКД - 05.04.2020

Како што се влошува кризата, владите не избираат средства да се дограбат до залихи во борбата против коронавирусот. Тактиките се движат од блокирање на извозот на медицинска опрема до испраќање шпиони да најдат комплети за тестирање.

Продажба и конфискација на маски: Ситуација иста како на Дивиот Запад

Локално - 05.04.2020

По Франција, Германија исто така ги обвинува САД за „конфискација“ на опрема потребна за борба против пандемијата. Инсајдерите известуваат дека кинеските фабрики ги посетуваат агенти со куфери полни со пари и се обидуваат да го купат целото ...

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Макфакс - 04.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот. „Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се користат маските за ...

Трамп не сака да се „маскира“

Либертас - 04.04.2020

Американската влада препорачува доброволно носење заштитна маска против зараза со коронавирус, но претседателот Трамп одбива самиот да ја носи. Речиси 1500 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа во САД, пишува Дојче веле .

Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Опсервер - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

24Инфо - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

ВМРО – ДПМНЕ : Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Канал5 - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија - Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Се поголем број држави носат легислатива со која носењето заштитни маски е задолжително

Либертас - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на други земји граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

MakPress - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија - Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

(Видео) Филипче: Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

24Инфо - 04.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот. Употреба на маски Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Се поголем број држави носат легислатива со која носењето заштитни маски е задолжително

Денешен - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

ВИДЕО: Кога треба да се носат и како правилно се користат маските

Либертас - 04.04.2020

Фејсбук статус на министерот за здравство Венко Филипче: Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се користат маските за да можете вистински да се заштите од коронавирусот и други потенцијални зарази.

Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Република - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните, ...

(ВИДЕО) Филипче: Кога треба да се носат и како правилно се користат маските

iPortal - 04.04.2020

Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се користат маските за да можете вистински да се заштите од коронавирусот и други потенцијални зарази. ФБ статус на Венко ...

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

А1 On - 06.04.2020

Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Општините Ленарт, Старше, Подчертек се првите кои почнаа на овој начин да им ...

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

А1 On - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструкту одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски неделно.

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

Опсервер - 06.04.2020

<!-.post-footer-on-top /–> Љубљана, 6 април 2020 () -Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на од Љубљана.

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

Опсервер - 06.04.2020

Анкара, 6 април 2020 () – Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструкту одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за ...

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

Република - 06.04.2020

Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Општините Ленарт, Старше, Подчертек се првите кои почнаа на овој начин да им ...

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

Локално - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструктуra одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски ...

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

24Инфо - 06.04.2020

Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Општините Ленарт, Старше, Подчертек се првите кои почнаа на овој начин да им ...

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

24Инфо - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструкту одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски неделно.

Турција дистрибуира бесплатни заштитни маски за граѓаните

Слободен Печат - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструктура одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски ...

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

Вечер - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструкту одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски неделно.

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

Либертас - 06.04.2020

-Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Општините Ленарт, Старше, Подчертек се првите кои почнаа на овој начин да им ...

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

Либертас - 06.04.2020

– Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструкту одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски ...

Словенечки општини почнаа да добиваат бесплатни заштитни маски

MakPress - 06.04.2020

[photo] Некои словенечки општини почнаа на своите жители да им делат бесплатни заштитни маски со цел намалување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Општините Ленарт, Старше, Подчертек се првите кои почнаа на овој начин ...

Во Турција бесплатно се делат заштитни маски за лице

MakPress - 06.04.2020

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструкту одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20 и над 65 години, може да аплицира за пет бесплатни маски неделно.

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски

А1 On - 06.04.2020

Светската здравствена организација преку соопштение најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. „Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски

Опсервер - 06.04.2020

Женева, 6 април 2020 () – Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот.

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски

Либертас - 06.04.2020

Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. -Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски

Сител - 06.04.2020

Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. -Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.

СЗО: Доколку носите маски, носете ги правилно и сигурно

Press24 - 06.04.2020

Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. -Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски

24Инфо - 06.04.2020

– Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. -Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.